Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

5.000 din. kazna za sušenje veša na terasi koja gleda na ulicu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: 5.000 din. kazna za sušenje veša na terasi koja gleda na ulicu

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 53066 | Odgovora: 333 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: 5.000 din. kazna za sušenje veša na terasi koja gleda na ulicu17.04.2011. u 22:35 - pre 158 meseci
Pre nego sto odgovoris na moj predhodni post, nigde nije po defaultu zabranjeno igranje dece u zajednickom dvoristu, nego je to stvar dogovora kucnog saveta, posto to dvoriste pripada i starima, ali i onima kojima direkt gleda u dnevnu sobu npr.

Nema tu sta da se laze, znam iz iskustva, deca umeju da budu glasna i svako ima pravo da to iznese na savetu.
Ne vidim nista neobicno u tome.

Cak mi je neobicnije kad neko ne moze da skonta da razliciti ljudi imaju razlicite interese na delu zivotnog prostora koji se deli i da to treba postovati - posebno kad ima da se bira gde ce ici.
 
Odgovor na temu

serbolicious

Član broj: 258796
Poruke: 92
109.76.147.*



+47 Profil

icon Re: 5.000 din. kazna za sušenje veša na terasi koja gleda na ulicu17.04.2011. u 22:47 - pre 158 meseci
Citat:
To o čemu ti pričaš je netrpeljivost, samoživost i sebičnost odnosno gledanje samo svog interesa i svje bulje (da ne pokvasiš možda slučajno cipele, a?), što uostalom i jeste odlika zapadnog društva a i svog ostalog društva u kome novac i sopstveni samoživi interes postaje važnija stvar od međuljudskih odnosa i empatije.


U pravu si! ovo o cemu sam ja pricao jeste samozivost, sebicnost i gledanje samo svog interesa. Taj komsija ce da pere auto 30 minuta. Za tih 30 minuta 100 ljudi ce da prodje pored, preskace bare i cudi se kako neko moze da bude toliko sebican. Ja sam bio samo jedan od njih. I ko je tu sebican i samoziv? Svi ti prolaznici ili taj jedan lik koji gleda da ustedi 300 dinara i spreman je da pretvori kompletnu ulicu u centru u svoju perionicu. Kako vidim ima vas vise, a nadao sam se da je usamljen primerak.

 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: 5.000 din. kazna za sušenje veša na terasi koja gleda na ulicu17.04.2011. u 22:50 - pre 158 meseci
@Isak666

Nema šta da odgovorim, u pravu si ti. To jeste stvar zajedničke odluke, a ta (zajednička) odluka pokazuje šta je većini od tih 500 stanova bitno u tom okruženju: bitnije im je da imaju krasno uređeno i mirno dvorište, koji će da posmatraju povremeno sa prozora svog stana i da se dive lepoti neviđenoj , nego da slušaju decu kako se igraju i da imaju mesto za međusobno druženje.

Upravo to i kažem: ljudi postaju stranci, brinu samo svoju brigu među svojim zidovima i smeta im sve što se ne uklapa u njihovu ideju "pedantno organizovanog" života.

Zamisli da na onom malom delu ulice sa prve slike neko uzme da pere svoj auto? Umesto: "dobar dan komšija, rešili ste da malo zablistate danas" bilo bi "Aaaaaaaaa, vidi ovog seljakaaaa, odakle li je došao (mora da je iz Srbije)"
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: 5.000 din. kazna za sušenje veša na terasi koja gleda na ulicu17.04.2011. u 22:56 - pre 158 meseci
ne, nego im je bitno da ispostuju i one koji zele mir, a to se zove kultura stanovanja.
Ta deca nisu otudjena, nego imaju mesto gde ce se igrati, a da nikom ne smetaju.

Razumem ja tebe.
To je kao kad se pre zivelo u jednoj sobi, pa svi jedu, spavaju i igraju se u njoj.
Taj sto bi iz takvog stana izasao u kucu gde ddete ima svoju sobu, svoje dvoriste, igraliste, hobi, mesto za ucenje - taj bi rekao, pa vidi kako su se otudjili.
Ne da dedi da odspava kod unuka u sobi.

Sebicluk.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: 5.000 din. kazna za sušenje veša na terasi koja gleda na ulicu17.04.2011. u 23:13 - pre 158 meseci
Citat:
serbolicious: Kako vidim ima vas vise, a nadao sam se da je usamljen primerak.


Možda čovek voli da pere svoj auto svojim rukama. Ako živi u centru, gde će da ga pere?

Ja dok sam živeo u centru nisam prao auto na ulici, iz prostog razloga što nisam mogao da spustim crevo sa sprata do trotoara . U stvari, jesam, jednom sam oprao auto uz nekoliko flaša vode. Na periferiji perem auto na ulici crevom, i nemam nikakvu nameru da dajem 300din za pola sata pranja jer time što ih nisam dao ja sam ih u stvari zaradio. A zarada nije mala, zarađeni novac u odnosu na potrošeno vreme je ekvivalentan dnevnoj zaradi od čitavih 4800din, odnosno mesečnoj zaradi od čitavih 105600din (1050€).

Pa ti vidi.

Ti uzmi pa se slobodno rasipaj ali sa svojim parama, a ne sa tuđim. Još bolje, otvori svoju perionicu pa kad god vidiš nekog da pere auto sopstvenim rukama, a ti ga kao dobročinitelj pusti da to besplatno uradi u tvojoj perionici kako ne bi ugrožavao običaje i moralna shvatanja urbanizovane većine u strogo uređenom centru grada.

Ja ne kažem da ti nisi zakonski u pravu. Ukoliko do sada već nije donet zakon (a verovatno jeste), biće donet uskoro, i legalnog pranja automobila na ulici u (polu)centru grada neće biti. Tu je samo pitanje da li ti kao prolaznik kroz neku ulicu imaš moralno pravo da zahtevaš od stanara te ulice da tvoju uglancanu cipelu poštede svog primitivnog običaja da sami peru svoje vozilo u svojoj ulici.

S tim u vezi, sećam se jednog slučaja negde kod Žarkova beše, gde su jednoj babi inspekcijama i kaznama branili da drži kokoške u dvorištu, jer bože moj urbanizovanim komšijama u okolnim zgradama smeta taj "smrad" i nekakva buka. I onda kažnjavaju babu na osnovu kojekakvih gradskih odluka kako je to zabranjeno u gradu, itd... To što je ta baba na tom mestu bila još kada je taj kraj bio selo pored Beograda, to uopšte ne zanima ove urbanizovane likove, oni hoće "svoja prava" na civilizovan život, a baba neka se seli iz svog dvorišta na neko drugo mesto... dok ovi ne dođu i tamo.
 
Odgovor na temu

the_tosic

Član broj: 37314
Poruke: 381
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+128 Profil

icon Re: 5.000 din. kazna za sušenje veša na terasi koja gleda na ulicu17.04.2011. u 23:18 - pre 158 meseci
A zasto ne peres u svom dvoristu crevom?
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: 5.000 din. kazna za sušenje veša na terasi koja gleda na ulicu17.04.2011. u 23:25 - pre 158 meseci
@pisac

Dobro je da nisi isao sa decom u goste negde u Japan, pa da si se iznervirao kako ne moz' dete da opici fudbalicu po nekom zen vrtu :D

Jbg svako drustvo ima svoju etiku, a ta etika rodi svoju estetiku.
Negde je vrt produkt hiljadugodisnjeg rada i razmisljanja, a negde je vrt mesto gde se moze i krompir posejati, deca poterati, auto oprati i lavor sa prozora obaliti.
Tako je to.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: 5.000 din. kazna za sušenje veša na terasi koja gleda na ulicu17.04.2011. u 23:25 - pre 158 meseci
Citat:
Isak666: ne, nego im je bitno da ispostuju i one koji zele mir, a to se zove kultura stanovanja.

S tom razlikom što je u normalnom društvu ljudima (većini) lepše i važnije da deca postoje i da se igraju, nego da oni lično imaju "svoj mir" i svoj mali savršeni tihi svet koji će gledati sa prozora.

To je odlika zapadnog društva: sebičluk, materijalizam, samoživost, a i još poneki pridev može da se nadene...


Citat:
Isak666: Ta deca nisu otudjena, nego imaju mesto gde ce se igrati, a da nikom ne smetaju.


Aha, što vidimo po velikom porastu maloletničkog nasilja gde god kroči zapadni (sebični i materijalni) način života.

Citat:
Isak666:
To je kao kad se pre zivelo u jednoj sobi, pa svi jedu, spavaju i igraju se u njoj.
Taj sto bi iz takvog stana izasao u kucu gde ddete ima svoju sobu, svoje dvoriste, igraliste, hobi, mesto za ucenje - taj bi rekao, pa vidi kako su se otudjili.
Ne da dedi da odspava kod unuka u sobi.

Sebicluk.


Nije sebičluk nego otuđenje. I jeste tako. Svako treba i može da ima svoju privatnost, ali ako ta privatnost postane cilj sama za sebe onda prelazi u bolest.

Mi svi spavamo u jednoj sobi (tačnije čak u jednom velikom krevetu, gde beba dolazi iz kreveca i spava sa nama već nakon 4-5 meseci), a i družimo se svi u drugoj (dnevnoj) sobi. Nema dečija soba ovo-ono, već je dečija soba ujedno i dnevna soba. Kada deca budu htela da imaju sopstvene sobe ili odvojene krevete, dobiće ih. Ali za sada ih ne traže, pa prema tome nema potrebe ni da im se bilo šta nameće. Znam da je zapadni običaj da se dete što ranije otera u sopstveni krevet ili čak sopstvenu sobu (i to još kao beba u krevecu), ali to je upravo ta bolest društva koja proizvodi rezultate koje vidimo na vestima.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: 5.000 din. kazna za sušenje veša na terasi koja gleda na ulicu17.04.2011. u 23:30 - pre 158 meseci
^^
Nemamo ti i ja sta da pricamo.
To sto ti trabunjas je kvazipsihologija.
Spavanje u svojoj sobi i delikvencija. Jezus...

Ne mozes ti skontati da se moze imati i vrt i mir i mesto za igru.
ne mozes ti skontati da ja pored zgrade imam ovako nesto http://www.stuttgart.de/item/show/149952/1 i da moja i druga deca se mogu igrati u miru, a da drugi mogu imati mir.

Ne mozes ti, jednostavno, iz tvoje sobe da krocis. Ne ide.
Ali tako to treba.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: 5.000 din. kazna za sušenje veša na terasi koja gleda na ulicu17.04.2011. u 23:40 - pre 158 meseci
Možda ti imaš nešto pored (to ja nisam rekao), ali recimo tamo gde sam ja slikao ove slike, nema ničega u blizini (u krugu od 1-2km) što je namenjeno deci. Deca ne postoje kao opcija o kojoj se razmišlja. Nema ni druženja (odraslih). Sve je krajnje sterilno. U nekoliko ulica kojima se dolazi do ovog bloka zgrada čije dvorište sam slikao, je potpuno ista situacija: Zgrade, lepo sređene, parking lepo organizovan, ulazi sa kojekakvim šiframa i blindirajama, garaže na daljinsko otvaranje, i nigde nikog na ulici. Ni dece ni odraslih. Tu su samo u prolazu (sa posla ili na posao) i to je to. Druženje dece (ako uopšte postoji) je isključivo u školama, vrtićima, i drugim "organizovanim" ustanovama.

Neka hvala.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: 5.000 din. kazna za sušenje veša na terasi koja gleda na ulicu17.04.2011. u 23:49 - pre 158 meseci
Pa ako nema u blizini od dva kilometra (u sta sumnjam, jer se izgradnja povrsina za igranje, kao i ostale zelene povrsine planira na nivou grada i postoji prilicno mala sansa da u krugu od 2 km nema mesto za igru i to gde u jednom kompleksu ima 500 stanova), onda su oni znali gde se sele.
Zbog cega nisu izabrali mesto gde ima vise zelenila i igralista?

To bi bila inace predgradja, gde se sele porodice sa decom, jer tamo ima vise zelenila, vrtica i parkova.

Nego, sta mislis kad bi polovina od tih 500 stanova imala po jedno i po dete, pa kad bi se tih 400 dece zaigralo po dvoristu? :D

 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: 5.000 din. kazna za sušenje veša na terasi koja gleda na ulicu18.04.2011. u 00:00 - pre 158 meseci
Ako, neka se igraju. To je radost. Evo ja se oduševljavam u ovoj našoj Srbiji kada odem tamo kod ćaleta (zgrada sa 5 ulaza po 80 stanova = 400 stanova) i kada deca izađu oko 17-18 h da se igraju pored zgrade. Tamo je igralište za decu (ljulaške, pesak, tobogan, klackalice) odmah pored zgrade (na 20m) i milina je gledati i slušati taj život i tu igru. Tamo sam živeo par decenija pre nego što sam se "osamostalio", sa direktnim pogledom na to igralište (i čak na obližnje obdanište koje je 100m dalje), i nije mi nikada smetalo.

Da pomenem da se i odrasli druže sa druge strane zgrade na klupicama. Bar desetak odraslih svako veče, obično odvojenih u 2-3 grupice.

Svaka zgrada sa po 4-5 ulaza ima isto takvo svoje igralište za decu.

To je naravno građeno u doba socijalizma . Sada se tako ne gradi. Sada bi to sve bilo samo parking i ništa više.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: 5.000 din. kazna za sušenje veša na terasi koja gleda na ulicu18.04.2011. u 00:08 - pre 158 meseci
Iskren savet - putuj vise.
Upoznaj malo bolje druge ljude i razlike koje ti ne daju da skontas da se njihovo pricanje sa komsijama na kafi odvija drugacije i sto ti nije tako vidno, to ne znaci da ne postoji.

I raditi nije sramota.
Nisi bio u zemlji gde je nezaposlenost 30% i gde mladi za hobi imaju grickanje kasicica za espreso placen od kevine penzije.
Zato nikog ne vidis do kasno.

I samostalnost deteta je dobra.
Pre bih se brinuo kakve mozgove radja zivot sa matorcima do tridesete bez posla, nego samostalno dete koje ima ispunjen zivot obavezama i hobijima.
 
Odgovor na temu

dekster2
milosavljevic boban
centar

Član broj: 142273
Poruke: 758
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: 5.000 din. kazna za sušenje veša na terasi koja gleda na ulicu18.04.2011. u 00:21 - pre 158 meseci
@pisac,isa666,
gosn načelniče,može li se u toalet.
•Postujte sve ucesnike diskusije, pa cak i kada se ne slazete sa necijim misljenjem!
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: 5.000 din. kazna za sušenje veša na terasi koja gleda na ulicu18.04.2011. u 00:25 - pre 158 meseci
Ne.
Imas noksir pored.
I ne zubori preglasno, besedim.
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: 5.000 din. kazna za sušenje veša na terasi koja gleda na ulicu18.04.2011. u 01:19 - pre 158 meseci
Pisac priznaj da si prvi u kraju na pečenju paprika kad se sprema zimnica. Nema toga na trulom zapadu...
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
86.96.229.*



+702 Profil

icon Re: 5.000 din. kazna za sušenje veša na terasi koja gleda na ulicu18.04.2011. u 05:18 - pre 158 meseci
Citat:
dekster2:Sada ćeš ti meni da k***** o svetu i putovanjima.Malo prstiju na ruci imaš koliko sam pasoša zamenio.
Ma tebi jedna vaspina FSB od Ruja bi te izbrusila,i tebe i feri sa krpom.Vы bы vыlečili menя.

Sva sreća pa ni tebe ni KGB niko normalan ništa ne pita. A i taj koji se promuvao po Africi i Aziji, a i dalje ima primedbi na tzv. sterilnost zapadne kulture stanovanja, ne znam zašto se ne odseli u te predele "pune života", pa lepo ujutru kad krene na posao čučne pored zgrade, iske*a se i produži da radi svoj outsorce-ovan posao…
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: 5.000 din. kazna za sušenje veša na terasi koja gleda na ulicu18.04.2011. u 09:32 - pre 158 meseci
Pa da, kao što rekoh: crno ili belo. Nema kod vas sivo ili neka nijansa, nego ako nisi sa nama (za sterilno i bolesno otuđeno i uređeno okruženje) onda si protiv nas (za primitivizam i kakanje ispred zgrade). Kako da između te dve krajnosti ne postoji ništa ljudsko i normalno? To je to razmišljanje, pa čestitam, postali ste zapad

P.S. Ne pečem paprike ali nemam ništa protiv da neko peče paprike (ili pravi roštilj) u svom dvorištu ako dim ne ide komšijama u prozore.

Uzgred budi rečeno, baš mi pre neki sat pisala drugarica iz jedne zapadne zemlje koja je u stvari na istoku pa još malo naopačke, kako im treba prostora u stanu (tj. novi stan) da bi svoju bebu od godinu-dve stavili u drugu sobu jer im smeta u spavaćoj/dnevnoj sobi. Dakle, ne osamostaljuje se dete zato što to želi i što je spremno, nego zato što ga teraju roditelji jer žele svoj prostor. Mogu da ih razumem, oni su dugo,dugo vremena na tom zapadu pa su već poprimili sve njihove karakteristike i način razmišljanja. A to detinjstvo do 5-6 godina, to je najznačajniji period života koji određuje kasniji karakter osobe kad odraste. Što je dete mlađe to su posledice pogrešnog postupanja veće. To je jedan od razloga otuđenja i kriminala koji nam dolazi sa zapadnom kulturom. Ja imam druga koji je kao beba bio u bolnici zbog upale pluća, odvojen konstantno od majke i bez mogućnosti posete jer je tako sistem predvideo (da "dete ne bi plakalo svaki put posle posete"), pa se od tog psihičkog šoka (kada je kao beba 2-3 dana plakao dok se nije smirio) nikada nije oporavio, evo ga sada kao odraslog na antidepresivima i kod psihijatara (što je svi znamo u stvari jako popularno na zapadu) i nesposoban da uspostavi emocionalnu vezu.

Da, da, upravo je to: baci dete u drugu sobu kako bi ti imao svoj prostor, gradi prekrasne vrtove u koje dečija noga ne sme da kroči da ne bi kojim slučajem zgazila neki cvet, donesi bolesna pravila o poštovanju kućnog reda od 0-24h, ne daj deci da se druže sa komšijama iz zgrade/ulice nego ih vodi isključivo na mesta gde ne poznaju nikoga (i koja se po mogućnosti plaćaju kako bi dete odmah naučilo da je novac potreban čak i za druženje ili bilo kakav provod), i imaš recept za divno zapadno uređeno društvo u kome je novac bog i batina a deca rastu u otuđene frustrirane kriminalce i delikvente. Dokazano u zapadnoj praksi, potvrđeno i na primeru Srbije.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: 5.000 din. kazna za sušenje veša na terasi koja gleda na ulicu18.04.2011. u 09:44 - pre 158 meseci
Evo ja se slazem sa piscom. Zapad je bolesna otudjena sterilna sebicna sredina.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: 5.000 din. kazna za sušenje veša na terasi koja gleda na ulicu18.04.2011. u 10:25 - pre 158 meseci
@pisac

Ides iz krajnosti u krajnost. Koliko god da si u pravu za druzenje, prijatelje...toliko se ne slazem sa onim kokoskama u gradu sto si pomenuo, ili slicnim glupostima. Ipak neki red mora da se zna.



Citat:
Isak666: Ja ne znam za ostale, ali ja se ni u Srbiji nisam druzio sa komsijama svaki dan.

Zato si se bez problema i uklopio tamo i ne mozes da razumes @pisca sta je to sto njemu smeta. Svi su nekako zatvoreni u svom svetu, nije ih briga za druge, nema pravih prijatelja, novac - standard, je sve.

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: 5.000 din. kazna za sušenje veša na terasi koja gleda na ulicu

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 53066 | Odgovora: 333 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.