Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Stanje trzista internet oglasavanja u SCG?

[es] :: E-Marketing :: Stanje trzista internet oglasavanja u SCG?

[ Pregleda: 3826 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

J. Jilek
J. Jilek
Zagreb

Član broj: 20729
Poruke: 21
*.dialin.iskon.hr



Profil

icon Stanje trzista internet oglasavanja u SCG?13.02.2004. u 02:04 - pre 244 meseci
Pozdrav,

eto, mene iz Hrvatske interesira kakvo je stanje trzista internet oglasavanja kod vas. Da li se firme odluciju za taj tip oglasavanja, da li imate predodbu koliki udio oglasnog budzeta ide na tu vrstu oglasavanja, da li se vece firme odlucuju na takvo oglasavanja, ili samo manje, koje nemaju para za druge oblike oglasavanja.
Kod nas je stanje lose, ali u razvoju! Procjene su da je 2002 udio oglasnog budzeta za internet bio 0,3% dok je 2003 bio 0,5%. A koliko sam upoznat, medijima je ova godina zapocela bolje nego prijasnje!
Ako netko ima kakvih pitanja o HR trzistu, neka me slobodno pita.

Pozdrav,

J
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Stanje trzista internet oglasavanja u SCG?13.02.2004. u 17:21 - pre 244 meseci
Što se tiče ovakvog tipa istraživanja, za sada nije posebno rađeno za Internet. Najozbiljnija istraživanja rađena su u sklopu firme www.masmi.co.yu - Internet monitor, gde mislim da sam cak na mom sajtu prosle godine objavio neke rezultate ovog istraživanja, generalno o internetu - http://www.pretraga.co.yu/vesti/strana.php?s=internet_monitor.

Video sam već da u Hrvatskoj jeste rađeno ozbiljnije istraživanje WWW-HR monitor.

Pre izvesnog vremena radio sam neke procene domaćeg tržišta oglašavanja za potrebe IFC, World Bank Group. Na osnovu procena i poznavanja situacije kod nas (neki bi rekli "odokativno"), došao sam do podatka da je tokom 2003. g. mesečno trošeno za online oglašavanje u Srbiji između 10.000 i 20.000 EUR, a da kapacitet kompletnog tržišta u 2003. g nije bio veći od 250.000 EUR.
 
Odgovor na temu

Goran Aničić
Goran Aničić
Novi Sad

Član broj: 7404
Poruke: 414
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.personalmag.rs/blog/o..


Profil

icon Re: Stanje trzista internet oglasavanja u SCG?13.02.2004. u 18:01 - pre 244 meseci
Dragane, da li možeš da navedeš ko su, prema tvojim saznanjima, najveći online oglašivači kod nas, i koliko su oni za to izdvojili prošle godine?
Ova suma, od 250.000 EUR, mi izgleda jako velika.
ICT magazin
IT, Mobile, Gaming online magazin
------------------------------
Blog
Svakodnevnica Blog Auto blog
------------------------------

Kompjuterski e-zine
Personal magazine
 
Odgovor na temu

J. Jilek
J. Jilek
Zagreb

Član broj: 20729
Poruke: 21
*.dialin.iskon.hr



Profil

icon Re: Stanje trzista internet oglasavanja u SCG?13.02.2004. u 19:15 - pre 244 meseci
Da kod nas je proveden projekt wwwhr-monitor, sto je istrazivanje posjecenosti HR siteova i njihovih posjetitelje. A trenutacno se pokrece i projekt AdEx za internet kojim ce se dobiti puno bolja procjena stanja na trzistu. U 2002 procjena je kao sto sam vec napisao 0,3% sto bi u eurima bilo oko 1,000,000 eura.
Takodjer je otvorena udruga za interaktivni marketing (INAMA) stranice su jos u izradi. Tako da sa veseljem mogu reci da se kod nas nakon dugo...dugo... vremena nesto pocelo desavati.
Jos zaostajemo za slovenijom (kod njih je 2002 udio za online bio 0,8%) ali vjerujem da cemo ih stici!
Kakava su vasa predvidjanja? Da li ima pomaka, da li se vidi razlika naspram prije godinu dana?
Koliko su zakupci agencije, a koliko direktni klijenti? Na kojoj je razini znanje ljudi u agencijama?
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Stanje trzista internet oglasavanja u SCG?14.02.2004. u 08:58 - pre 244 meseci
Što se tiče podataka koje sam izneo:

1. Napisao sam da je procena
2. Napisao sam "ne više od 250.000 EUR", što je manje od te sume.
3. Nisam napisao kako sam došao do te procene
4. Podatak iz Hrvatske praktično potvrđuje moje navode jer smo mi sigurno bar četiri puta nerazvijeniji od njih.

Što se tiče pocena, uzmete samo najposećenije sajtove, saberite cene reklama za koje sigurno znate da su naplaćene (zna se koje firme plaćaju), uvstite i eventualne popuste... Takođe, indikativno je da znam bar deset vlasnika sajtova koji nemaju dovoljnu posećenost za kvalitetne efekte oglašavanja, ali oni ili njihov sales tim uspevaju lepo da prodaju oglasni prostor... Koliko ih još ima za koje se generalno ne zna ni posećenost, ni broj prodatih bannera...

G. Jilek, drago mi je da se u Hrvatskoj stvari pokreću. Kada ćemo mi biti u prilici da formiramo udruženje Internet marketing profesionalaca (ja bi tu dodao i priču o online PR-u), ne znam, obzirom da je takvih osoba ovde dovoljno malo da kada bi se držali zakona, ne bi ih bilo dovoljno da se potpišu za formiranje NVO (12 potpisa). Dobro, možda bi i bilo toliko osoba, ali...

Pretpostavke za napredak online oglašavanja u 2004., a naročito u 2005. jesu optimistička, ali moje iskustvo govori da se ovde sve dešava veoma sporo. Indikativno je da se za sada najozbiljniji poslovi koji se odnose generalno na oblast Internet marketinga (ne samo oglašavanje, već i kreiranje sellable koncepta, SEO koncepti i sl.), ipak dešavaju samo u slučajevima kada firma želi ozbiljno predstaviti proizvode i usluge na inostranim tržištima. Naravno, ovakvih poslova je i dalje veoma malo, ali ima ih sve više.

Videćemo šta će se desiti kada se ovde omogući online payment gateway u dinarima (tj. da firme mogu na svoj dinarski račun dobijati sredstva koja su online uplaćena sa Weba).

Promena u odnosu na period pre godinu dana ima, i uglavnom se svode na sve niže cene oglašavanja kod sajtova koji uspevaju da prodaju veću količinu oglasnog prostora (javlja se veći broj klijenata, ali izgleda da su vrednosti oglasnog prostora precenjene u većini slučajeva). Ovo naravno nije dobro, ali tako je...

Što se tiče marketinških agencija, suviše su male pare u igri u odnosu na njihove odstale prihode da bi o ovom tržištu ozbiljnije poveli računa. Moja optimistička procena je da u preko 95% slučajeva zakupci jesu direktni oglašivači.

Kod nas, na žalost, znanje osoba u marketinškim agencijama na temu klasičnog marketinga je generalno (ima izuzetaka) i dalje diskutabilno (problem "marketing = advertajzing = oglašavanje"), a o Internet marketingu da ne govorimo/ne pišemo.

Eto, bilo bi dobro da nas posetite na Sajmu medija, od 25. - 27. 02. u Novom Sadu (pročitajte top temu, ako već niste). 27.02. ću držati predavanje na temu "Perspektive online oglašavanja u Srbiji", na okruglom stolu "IT i Internet":
http://www.konekta.net/okruglisto/. Tamo ću malo detaljnije prikazati stanje kod nas.

Još bolje je da dođete na skup "E-trgovina", zato što će tamo biti više vremena za upoznavanje i priču: http://events.e-trgovina.co.yu/2004/.

 
Odgovor na temu

Miloje Sekulic
osnivač
Homepage
Beograd

Član broj: 2622
Poruke: 1040
*.air.tehnicom.net

Sajt: www.homepage.rs


+2 Profil

icon Re: Stanje trzista internet oglasavanja u SCG?14.02.2004. u 13:20 - pre 244 meseci
Citat:
Dragan Varagic:
Eto, bilo bi dobro da nas posetite na Sajmu medija, od 25. - 27. 02. u Novom Sadu (pročitajte top temu, ako već niste).


Dragan je mislio na akciju koju e magazin organizuje tokom trajanja Sajma medija sa zeljom da prvenstveno marketinskim agencijama prezentuje potencijale online oglasavanja.

Vise o celoj akciji na adresi
http://www.elitesecurity.org/tema/42868

Pozdrav Miloje

 
Odgovor na temu

J. Jilek
J. Jilek
Zagreb

Član broj: 20729
Poruke: 21
*.dialin.iskon.hr



Profil

icon Re: Stanje trzista internet oglasavanja u SCG?14.02.2004. u 13:37 - pre 244 meseci
Zahvaljujem na informacijama!

Probat cu posjetiti sajam, vjerovatno cu u ponedjeljak znat da li cu doci ili ne.
Ukoliko ne uspijem doci, zamolio bi vas da mi prenesete dojmove.
Postoji li kakav program dogadjanja? Ako postoji, molio bi vas da mi ga uputite na adresu [email protected]

Pozdrav!

J
 
Odgovor na temu

Miloje Sekulic
osnivač
Homepage
Beograd

Član broj: 2622
Poruke: 1040
*.yubc.net

Sajt: www.homepage.rs


+2 Profil

icon Re: Stanje trzista internet oglasavanja u SCG?15.02.2004. u 18:56 - pre 244 meseci
Citat:
J. Jilek:
Pozdrav,

Da li se firme odluciju za taj tip oglasavanja, ... , da li se vece firme odlucuju na takvo oglasavanja, ili samo manje, koje nemaju para za druge oblike oglasavanja.
J


Kad smo vec kod ove teme obrati paznju na baner koji se vrti na es-u ovih dana.
Halo oglasi.

Krenuli su u kampanju pre jedno dva meseca, bilbordi i print.
Evo sad i banera. To je uobicajeno, baneri idu zadnji.

E sad koliko sredstava ulazu pitanje je jer ovde se dosta posla odradi na kompenzaciju.

Miloje

 
Odgovor na temu

Goran Aničić
Goran Aničić
Novi Sad

Član broj: 7404
Poruke: 414
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.personalmag.rs/blog/o..


Profil

icon Re: Stanje trzista internet oglasavanja u SCG?15.02.2004. u 22:15 - pre 244 meseci
Citat:
Dragan Varagic:
Što se tiče podataka koje sam izneo:

1. Napisao sam da je procena
2. Napisao sam "ne više od 250.000 EUR", što je manje od te sume.
3. Nisam napisao kako sam došao do te procene
4. Podatak iz Hrvatske praktično potvrđuje moje navode jer smo mi sigurno bar četiri puta nerazvijeniji od njih.


Ovo je samo delimičan odgovor na moje pitanje. I dalje me interesuje koji su to naši najveći online oglašavači (prema tvojim saznanjima) i koliko oni izdvajaju godišnje za ove aktivnosti. Koliko mi je poznato tvoja agencija je vodila online kampanju za Sintelon, možeš li nam reći koliko su oni recimo izdvojili za ovu kampanju i kakvi su rezultati? Ako nije poslovna tajna.

ICT magazin
IT, Mobile, Gaming online magazin
------------------------------
Blog
Svakodnevnica Blog Auto blog
------------------------------

Kompjuterski e-zine
Personal magazine
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Stanje trzista internet oglasavanja u SCG?16.02.2004. u 08:09 - pre 244 meseci
Spomenuo sam način kako se može doći do okvirnih podataka o tržištu online oglašavanja. Što se tiče najvećih oglašivača i njihovih budžeta za domaće Internet medije, za sada nemam ovlašćenje od svojih klijenata da iznosim tačne cifre, ali okvirno govoreći, u velikom broju slučajeva suma na godišnjem nivou nije veća od 12.000 EUR.

Postoje indicije da će se već ove godine stanje online oglašavanja poboljšati, ali videćemo.

U svakom slučaju, dođite na predavanje na Sajmu medija u petak na ovu temu, čućete još neke detalje :)
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Marketing :: Stanje trzista internet oglasavanja u SCG?

[ Pregleda: 3826 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.