Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Poljoprivrednici blokirali puteve

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Poljoprivrednici blokirali puteve

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13

[ Pregleda: 56174 | Odgovora: 250 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Poljoprivrednici blokirali puteve02.06.2011. u 19:38 - pre 157 meseci
Pa ja ne znam zasto se onda neko bavi onim sto mu se ne isplati.
Ako robu koju proizvede ne moze da proda po cijeni koja mu je isplativa, onda to nije razlog da blokira puteve, nego da promjeni zanimanje.

Tako sam i ja mogao da drzim 2000 ovaca i od njihove vune da pletem carape i rukavice, i onda kad to ne mogu prodati po cijeni koja mi odgovara i kad mi drzava ne nadoknadi minus koji sam napravio - ja onda udarim u neku blokadu !?

Nigdje u zakonu ne pise da se od poljoprivrede - ili bilo kog drugog posla - mora profitirati.
U svakom poslu profitiraju oni koji znaju kako se taj posao obavlja, a propadaju oni koji ne znaju.
To vazi jednako i za cistaca cipela i za neurohirurga. Zasto bi neki proizvodjac kukuruza bio od toga izuzetak, i zasto bi se tretman kukuruza ili psenice na trzistu po necemu trebao razlikovali od tretmana sladoleda ili stapova za skijanje?

Kad vidim kojoj logikom (a koju ce vjerovatno u nekoj mjeri prenjeti i na svoje potomstvo) mladi ljudi tumace privredu cini mi se da je socjalizam izgleda napravio nepopravljive stete, koje se jos generacijama nece moci istrebiti.

 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Poljoprivrednici blokirali puteve02.06.2011. u 19:39 - pre 157 meseci
Citat:
Milos911: Blago tebi kad si upucen u sve i sve znas(i voljan si da to podelis u bas svakoj temi ovde na forumu). Upoznao sam brdo ljudi koji imaju maline, i niko nema ovu masinu za branje. Zasto? Zato sto su idioti, ne znaju da se snadju? Pa eto ti sanse, posadi maline, psenicu, kukuruz i sve ostalo u sta si tako dobro upucen, pa im pokazi kako se to radi.

Pa verovatno i jesu idioti... Mada možda sam i ja budala... Verovatno je lakše ručno brati, a kad ti cena ne odgovara, država ti namiri... Što bi se zajebavali sa kupvinom mašine, otplatama kredita, pizdarijama, kad ionako sve dobiju na gotovo...
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Poljoprivrednici blokirali puteve02.06.2011. u 19:47 - pre 157 meseci
@ Odin D.

Ne radi se o tome.

Reče mmx u http://www.elitemadzone.org/p2879820



Citat:
Prica sa subvencijama je aktuelna imho zato sto ti paori ne umeju da objasne u cemu je problem i time nalvace gnev gradske raje.

Kao sto vam je poznato privrednici generalno imaju povracaj PDVa za poslovne troskove. Zemljoradnici zbog zastrelog zakona o poljoprivredi to nemaju. Kad su se pobunili jesenas receno im je da plate regularno sve racune sa PDVom a da ce sada (kontajuci da ce prodati lelekom) da im povracaj PDVa isplate kao subvenciju jer je to pravno-formalni okvir kroz koji su mogli da dobiju te pare. Dakle nije u pitanju nikakava subvencija vec vracanje seljacima para koje im jje drzava vec uzela jesenas kroz PDV. Kako lelekom nije prodat drzava je resila da svoje obaveze jednostavno izbrise.

Ja ovo do danas nisam uopste znao i ne bih ni znao da mi nije receno u direktnom razgovoru i bio sam zestoki protivnik njihovog senlucenja traktorima jer sam isto mislio da oni traze leba bez motike, situacija je medjutim drugacija, oni su pokradeni od strane drzave.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Poljoprivrednici blokirali puteve02.06.2011. u 20:05 - pre 157 meseci
@stil

Vec par puta se pozivas na taj post, kao da te mrzi da procitas ono ispod sto je @squirll napisao, pa posto ti neces, onda cu ja -

Citat:
mmix bice da ti nisi razumeo nesto ...
Zemljoradnici imaju povrat PDV-a na gorivo i vestak(a neki su i registrovali preduzece za ratarstvo da ne moraju biti u pdv istemu), samo se on naknadno vraca... I to nije toliki problem VEC ...pre se davalo 10k dinara po hektaru kojem obradjujes bez ogranicenja koliko radis... i drzava/banke davale razne kredite za zemljoradnike, oni ljudi pokupovali traktore(koji su u proseku 80k evra), kombajne (koji su u proseku 120k evra) i sl masinerije i sad tu dolazi belaj .. drzava je odlucila da isplati subvencije samo za 10hektara koje radis ... znaci ako ti radis 300hektara dobices samo za 10hektara pare... I to se njima ne svidja jer su u kreditima do guse, gorivo skace, vestak isto skace zbog goriva, cene psenice u sezoni je niska i oni ne mogu da redovno pokriju svoje troskove...















 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+629 Profil

icon Re: Poljoprivrednici blokirali puteve02.06.2011. u 20:11 - pre 157 meseci
Citat:
ventura: Pa verovatno i jesu idioti... Mada možda sam i ja budala... Verovatno je lakše ručno brati, a kad ti cena ne odgovara, država ti namiri... Što bi se zajebavali sa kupvinom mašine, otplatama kredita, pizdarijama, kad ionako sve dobiju na gotovo...
Možda ovaj put postoji i objektivni razlog zašto se ne koristi onaj harvester čiji si klip postavio - kod nas su optimalni uslovi (zemljište, klima..) za uzgoj malina/kupina uglavnom u brdsko-planinskim područjima gde nema većih, ravnih i pristupačnih parcela pa je upotreba mehanizacije otežana, odnosno, svedena na manje mašine ili mašine sa velikim točkovima.. Na onim slikama su prikazane ravne, široke njive.. na jednoj čak i asfaltni put a takvih delova je malo u Srbiji

Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Poljoprivrednici blokirali puteve02.06.2011. u 20:12 - pre 157 meseci
Citat:
Zemljoradnici imaju povrat PDV-a na gorivo i vestak(a neki su i registrovali preduzece za ratarstvo da ne moraju biti u pdv istemu), samo se on naknadno vraca...


A kada se naknadno vraća ?

I opet čak i da je istina to što kažeš, nije uredu da menjaš pravila tokom proizvodnog ciklusa. A i te mašine se ne otplaćuju za godinu dana. To je navlakuša da se i ono malo ljudi što hoće da radi dovede do bankrota uzimanjem kredita.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Poljoprivrednici blokirali puteve02.06.2011. u 20:12 - pre 157 meseci
Citat:
Prica sa subvencijama je aktuelna imho zato sto ti paori ne umeju da objasne u cemu je problem i time nalvace gnev gradske raje.

Kao sto vam je poznato privrednici generalno imaju povracaj PDVa za poslovne troskove. Zemljoradnici zbog zastrelog zakona o poljoprivredi to nemaju. Kad su se pobunili jesenas receno im je da plate regularno sve racune sa PDVom a da ce sada (kontajuci da ce prodati lelekom) da im povracaj PDVa isplate kao subvenciju jer je to pravno-formalni okvir kroz koji su mogli da dobiju te pare. Dakle nije u pitanju nikakava subvencija vec vracanje seljacima para koje im jje drzava vec uzela jesenas kroz PDV. Kako lelekom nije prodat drzava je resila da svoje obaveze jednostavno izbrise.

Ja ovo do danas nisam uopste znao i ne bih ni znao da mi nije receno u direktnom razgovoru i bio sam zestoki protivnik njihovog senlucenja traktorima jer sam isto mislio da oni traze leba bez motike, situacija je medjutim drugacija, oni su pokradeni od strane drzave.

Ali to su isto poslovni faktori na trzistu, kao i svi drugi.
Normalno je da ako u sred ljeta u Srbiji narucis vagon saonica treba da racunas i na to da te godine mozda i nece padati snijeg, bez obzira sta ti drzavni meteorolog obecavao.
Ako se neko uzdao u prodaju Telekoma, i necija obecanja, onda on svjesno ulazi u posao sa odredjenim faktorom rizika kao i svako drugi.
Sto se nisu jednostavno bunili kad je trebalo da placaju pdv i rekli: "Zasto sad da ga placamo, kad cete nam ga svejedno vracati..."

A drugo - pobuna je sad jos besmislenija kad taj Telekom nije ni prodat, pa para onda i nema.
To je isto kao kad bi se sad Dafinine i Jezdine stedise, kao i oni zajmodavci za Srbiju nakupili na gomilu i trazili svoje pare nazad.
Mogu protestovati koliko oce - ali pare ne padaju sa neba.
Zasnivali su svoje poslove na nerealnim obecanjima i ocekivanjima, koja se nisu ostvarila, i sta sad?
Treba neko da rodi trilione dolara da bi se isplatila kamata nekom ko je prije 20 godina turio 10 iljada maraka u Jezdinu banku sa mjesecnom kamatom od 120% kamate na kamatu. U trenutku kad je to cinio, banka je bila legalna, drzava je garantovala za njeno poslovanje, ali to ipak ne znaci da ne treba uvazavati realnost i traziti nemoguce.

Niko ovdje nije sisao vesla pa kad posluje sa ovom drzavom kao toboz' ne zna s kim ima posla.
Nije tako samo poljoprivrednicima, tako je svima, pa cak i kad se samo obratis drzavi da izvadis neki papiric iz opstine, katastra, i sl.

Ako neko oce da mu budu bolji uslovi poslovanja, treba raditi na promjeni drzave, a ne traziti da se njemu isplate "njegove" pare, znajuci - a nehajuci - da ce neko drugi zbog toga morati da nadrlja.
E, pa dok god ne haju za to ko ce da "rodi" te pare, onda vjerovatno ni ikoga drugog nece biti briga za njihove probleme.
 
Odgovor na temu

staticInt

Član broj: 66101
Poruke: 485
*.dynamic.sbb.rs.



+43 Profil

icon Re: Poljoprivrednici blokirali puteve02.06.2011. u 20:16 - pre 157 meseci
Svi pricate o ovome i vodite debatu a nemate uopste ni prave cinjenice, pravite zakljucke a premisa major vam je potpuno pogresna.

Subvencije za zemljoradnike uopste nisu iz budzeta Srbije vec iz razvojnog fonda EU koje su uplacene januara ove godine za svrhu poboljsanja agrara u zemlji. To je donacija EU, nije nikakva subvencija iz drzavnog fiskusa prema tome ljudi imaju svako pravo da se bune makar i zakrcili ulice jer to sto radi vlada je bezobrazna otimacina, ljudi su usli u dugove stavili hipoteke na imanja kako bi sa donacijama povecali obradive povrsine i ujedno povecali proizvodnju i kapital a ukoliko ne dobiju pare od donacije nece moci da namire potrazivanja.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.koelnet.com.



+105 Profil

icon Re: Poljoprivrednici blokirali puteve02.06.2011. u 20:16 - pre 157 meseci
Ventura sve sto ti pricas je cista teorija i nema veze sa realnoscu. To sto ti mozes ili uspes nesto da napravis ne znaci da je to pravilo i da je tako u vecini slucajeva. Pokazao sam ti da vecina nema vise od 5hA zemljista u vlasnistvu i to je realnost i fakt. To govori da tvoja teorija da se od poljoprivrede u Srbiji moze ziveti nije tacna. Moze se ziveti ako imas vise od 250 - 300 hA a to nema ni 5% registrovanih gazdinstava sto znaci da vecina ne moze da zivi od poljoprivrede i da je ona u Srbiji neisplativa. U svakoj drzavi mozes da nadjes nekoga ko se "snasao" ali to ne znaci da svako moze da se "snadje" i da svak moze da zivi od toga a pogovoro ne vecina kako ti to ovde predstavljas. Sve ovo je i off topic jer je tema blokada puteva od strane policije zbog sprecavanja poljoprivrednika da udju u Beograd zbog protesta koji je posledica neispunjenih obaveza DRZAVE.
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
*.bvcom.net.



+744 Profil

icon Re: Poljoprivrednici blokirali puteve02.06.2011. u 20:55 - pre 157 meseci
Citat:
staticInt: Svi pricate o ovome i vodite debatu a nemate uopste ni prave cinjenice, pravite zakljucke a premisa major vam je potpuno pogresna.

Subvencije za zemljoradnike uopste nisu iz budzeta Srbije vec iz razvojnog fonda EU koje su uplacene januara ove godine za svrhu poboljsanja agrara u zemlji. To je donacija EU, nije nikakva subvencija iz drzavnog fiskusa prema tome ljudi imaju svako pravo da se bune makar i zakrcili ulice jer to sto radi vlada je bezobrazna otimacina, ljudi su usli u dugove stavili hipoteke na imanja kako bi sa donacijama povecali obradive povrsine i ujedno povecali proizvodnju i kapital a ukoliko ne dobiju pare od donacije nece moci da namire potrazivanja.


E ovo je sve bolje od boljeg. Prosto da covek ne poveruje sta se radi u ovoj zemlji, taman kad pomislis da ne moze gore... dobijes demant na tu misao :)
Nije ni cudo sto se na televiziji mudro cuti... sa sto manje sturih informacija.
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+629 Profil

icon Re: Poljoprivrednici blokirali puteve02.06.2011. u 21:05 - pre 157 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic: Pokazao sam ti da vecina nema vise od 5hA zemljista u vlasnistvu i to je realnost i fakt. To govori da tvoja teorija da se od poljoprivrede u Srbiji moze ziveti nije tacna. Moze se ziveti ako imas vise od 250 - 300 hA a to nema ni 5% registrovanih gazdinstava sto znaci da vecina ne moze da zivi od poljoprivrede i da je ona u Srbiji neisplativa.
Pa i država kaže da je subvencijom do 30ha obuhvaćeno 90% poljoprivrednika pa oni svi i dalje blokiraju puteve?! Ko koga tu i zašto laže?
Citat:
Slobodan Miskovic:ve ovo je i off topic jer je tema blokada puteva od strane policije zbog sprecavanja poljoprivrednika da udju u Beograd zbog protesta koji je posledica neispunjenih obaveza DRZAVE.
Ajoj, na kakvu si ti budalaštinu i laž naseo... to što im nisu dozvolili da uđu traktorima u Beograd nije razlog da blokiraju gradove, mostove, puteve.. Da je to što pričaš istina, postojala bi samo jedna kolona na jednom putu ka Beogradu, a ne bi se postepeno i povremeno blokirali i drugi putevi i mostovi... uostalom čitaj:
Citat:
Reporter B92 javlja da je Pančevo od juče u totalnoj blokadi, nakon što je zablokiran i izlaz iz grada u pravcu Smedereva i Kovina. Blokade ne samo da su nastavljene u tom gradu, već se, prema rečima reportera B92, čini i da se pojačavaju jer se poljoprivrednicima jutros pridružila nova kolona traktora, a očekuju da će to uskoro učiniti i seljani okolnih mesta.

Vidno je prisustvo žandarmerije i policije, a poljoprivrednici su rekli da se osećaju iznevereno i ne nameravaju da prekidaju blokadu Pančeva.
kao što vidiš, blokiraju i izlaze prema Smederevu, i još pojačavaju.. da im to možda nije bio alternativni pravac za Beograd pa ih je i tu blokirala policija?!
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.koelnet.com.



+105 Profil

icon Re: Poljoprivrednici blokirali puteve02.06.2011. u 21:15 - pre 157 meseci
Citat:
MyWay: kao što vidiš, blokiraju i izlaze prema Smederevu, i još pojačavaju.. da im to možda nije bio alternativni pravac za Beograd pa ih je i tu blokirala policija?!


Da su ostali samo na jednom mestu niko ne bi ni obratio paznju na njih ovako je ovo jedini nacin da se njihov glas cuje. Samo govor sile vazi u Srbiji. :-)

Citat:
Pa i država kaže da je subvencijom do 30ha obuhvaćeno 90% poljoprivrednika pa oni svi i dalje blokiraju puteve?! Ko koga tu i zašto laže?


Solidarnost na delu. Tipicno ljudski cin koji sve vise nestaje u Srbiji :-)

btw za venturu komentar sa b92:

Citat:


Podrska seljacima, a ne prevarantima!!! Jedna bitna stvar, zasto se sve ovo dogadja (citat iz jednih beogradskih novina):

"U južnom Banatu je jedino opština Kovačica odustala da ponudi na licitaciju svojih 1.836 hektara državnog zemljišta. Za sada su oranice date u zakup dosadašnjim korisnicima, po jedinstvenoj ceni od 8.000 za hektar....U Opovu se licitiralo do 38.000 za hektar, plandištanski zemljoradnici se nisu pokazali rasipnicima, jer su za izlicitiranih 8.778 hektara dali najviše 17.000 dinara"

Ovde je zapravo i najveci problem. Naime, bogati investitori uzimaju na veliko zakup oranica. Onda parcelisu na do 100ha, daju seljacima u podzakup, a bukvalno zive samo od subvencija (16000 po ha). Seljaci placaju dosta manji podzakup i sami obradjuju zemlju. Odatle ovaj potez vlasti. Nazalost, time su osteceni svi koji zaista poseduju dosta zemljista a nisu nikakvi "investitori" i prevaranti. Treba resiti ovaj problem pod hitno, ali i biti realan i shvatiti dubinu problema, umesto samo pljuvati po svemu i svacemu bez ikakvog razumevanja.
(Vlada, 2. jun 2011 15:48)

 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+629 Profil

icon Re: Poljoprivrednici blokirali puteve02.06.2011. u 21:36 - pre 157 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic: Da su ostali samo na jednom mestu niko ne bi ni obratio paznju na njih ovako je ovo jedini nacin da se njihov glas cuje. Samo govor sile vazi u Srbiji. :-)
Onda se verovatno slažeš da bi i država treba da im odgovori na istom jeziku?
Citat:
Slobodan Miskovic: Solidarnost na delu. Tipicno ljudski cin koji sve vise nestaje u Srbiji :-)
Nema veze sa tim. Zašto su onda samo u Vojvodini solidarni - zato što je solidarnost prognana u ostalim delovima Srbije? Zašto se ne oglašavaju političari, nit iz pozicije nit iz opozicije?

Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: Poljoprivrednici blokirali puteve02.06.2011. u 21:38 - pre 157 meseci
MyWay, Mislim da bi to bilo najbolje.
Prvo da ih izjebe za pare i posle da ih istuče.
Konju
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+629 Profil

icon Re: Poljoprivrednici blokirali puteve02.06.2011. u 21:42 - pre 157 meseci
@dusans: tvoj primitivizam je adekvatan tvojem razumevanju teksta. idi čitaj lakše štivo, ili neku laganiju seriju na TV-u.. možda 'Moj rođak sa sela'?
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Poljoprivrednici blokirali puteve02.06.2011. u 21:50 - pre 157 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic: Da su ostali samo na jednom mestu niko ne bi ni obratio paznju na njih ovako je ovo jedini nacin da se njihov glas cuje. Samo govor sile vazi u Srbiji. :-)


Je l' onda ok da kada ja trebam da prodjem tim putem ponesem bejzbolku, umlatim njih nekoliko, zapalim molotovljevim koktelima nekoliko traktora itd. itd. dok se ostali ne posklanjaju da prodjem, ako je to jedini nacin da se moj glas ("razilazi se da prodjem") cuje, posto samo govor sile vazi u Srbiji?
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Poljoprivrednici blokirali puteve02.06.2011. u 22:02 - pre 157 meseci
Mozes probati
Gde zdrav razum ne prolazi prolazi batina pa kom obojci kom opanci. Samo potrudi se da na pravu stranu bacis koktel.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Poljoprivrednici blokirali puteve02.06.2011. u 22:03 - pre 157 meseci
Nebitno je da li mogu. Pitanje je bilo da li je OK.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Poljoprivrednici blokirali puteve02.06.2011. u 23:29 - pre 157 meseci
Citat:
MyWay:
Možda ovaj put postoji i objektivni razlog zašto se ne koristi onaj harvester čiji si klip postavio - kod nas su optimalni uslovi (zemljište, klima..) za uzgoj malina/kupina uglavnom u brdsko-planinskim područjima gde nema većih, ravnih i pristupačnih parcela pa je upotreba mehanizacije otežana, odnosno, svedena na manje mašine ili mašine sa velikim točkovima.. Na onim slikama su prikazane ravne, široke njive.. na jednoj čak i asfaltni put a takvih delova je malo u Srbiji

Ove mašine nisu ni predviđene da rade na parcelama od po nekoliko ari, kakve su kod nas najčešće, već na parcelama koje se mere u hektarima.. Negde sam čitao da je 5 hektara minimum za ekonomski opravdanu proizvodnju maline, a cenim da u Srbiji ne postoji nijedan proizvođač ni sa približno tom veličinom.

Računica je jasna, imaš parcelu od 10 hektara pod malinama, koristiš ove mašine za branje, i tebe proizvodnja košta 0.60 evra po kg, prodaš po 1.00 evro, i u plusu si 40 centi.
Sa druge strane imaš nekoga ko ima male parcele, bere ručno i proizvodnja ga košta 90-120 centi, i on je sa tim na nuli ili u minusu, ali zato blokira put i traži od države da mu nadoknadi dobit koju on smatra da treba da ima, umesto da razmisli kako može sam da optimizuje proizvodnju.

Citat:
Slobodan Miskovic:
Ventura sve sto ti pricas je cista teorija i nema veze sa realnoscu. To sto ti mozes ili uspes nesto da napravis ne znaci da je to pravilo i da je tako u vecini slucajeva. Pokazao sam ti da vecina nema vise od 5hA zemljista u vlasnistvu i to je realnost i fakt. To govori da tvoja teorija da se od poljoprivrede u Srbiji moze ziveti nije tacna. Moze se ziveti ako imas vise od 250 - 300 hA a to nema ni 5% registrovanih gazdinstava sto znaci da vecina ne moze da zivi od poljoprivrede i da je ona u Srbiji neisplativa.

Ja u klin ti u ploču.

Opet da razjasnimo - NE MOŽE SE ŽIVETI OBRAĐIVANJEM NEKOLIKO HEKTARA ZEMLJE. Tačka.

Šta je rešenje za tih 70% malih poljoprivrednika koji imaju do 5 hektara?
1. Da prodaju to što imaju, ili daju u zakup nekom sposobnijem, i da idu da rade nešto drugo.
2. Da uvećaju količinu zemljišta koje obrađuju na neki minimalno ekonomski isplativ nivo.

Kako seljak sa 5 hektara može povećati količinu zemljišta koje obrađuje? U prvoj godini verovtno ne može sa 5 da skoči na 300 hektara, ali može da nekako uzme 50 hektara... Da li će to uzeti pod najam od nekoga, ili će izlicitirati opštinsku zemlju, to sad nema veze.. U oba slučaja je izvodljivo zakupiti zemljište na odloženo plaćanje.. Mehanizaciju ukoliko nema može da iznajmi, možda ima deo sa kojim je obrađivao ovih 5 hektara a deo da iznajmi... Troškove semena, đubriva, hemije, kao i rente mehanizacije mora da plati unapred... Tu dolaze na scenu krediti kod banaka.. Dosta banaka daje kredite sa 0% učešća i bez depozita, kamate su zelenaške, ali bože moj, za početak nema izbora... Pa onda tu ima fora da repromaterijal kupuje zimi, van sezone, jer tako može dobiti dobar popust, pa da i na tome uštedi... Najbolje bi bilo kada bi mogao da ugovori fiksnu cenu, pa makar i manju nego tržišnu ali da zna da će neko garantovano otkupiti rod po toj ceni... I tako svake godine da se širi po malo, za 5-6 godina može doći do cifre od 300-500 hektara.

Da li ovo može da uradi svako? Naravno da ne. Ali nije to kraj sveta, neko treba i da radi na tim parcelama od 300-500 hektara, pa ako nije u stanju da bude ozbiljan poljoprivredni proizvođač, onda neka radi za takvoga.
 
Odgovor na temu

triac

Član broj: 280995
Poruke: 155
*.dynamic.sbb.rs.



+29 Profil

icon Re: Poljoprivrednici blokirali puteve03.06.2011. u 00:15 - pre 157 meseci
Citat:
ventura
Kako seljak sa 5 hektara može povećati količinu zemljišta koje obrađuje? U prvoj godini verovtno ne može sa 5 da skoči na 300 hektara, ali može da nekako uzme 50 hektara... Da li će to uzeti pod najam od nekoga, ili će izlicitirati opštinsku zemlju, to sad nema veze.. U oba slučaja je izvodljivo


Budalastine koje nemaju veze s mozgom

Nije poljo samo u Banatu ima je i u Juznoj Srbij i ne mogu (fizicki) svi da se sire kako hoce...

Dalje analogija da svi imaju 30 ha je besmislena, slicno danasnjoj da ti treba fakultet da bi pisao fakture...

Sve je to prenaduvano...i definitivno nam treba jedan dobar opste narodni rat da se sve ovo lepo iscisti.


p.s

Moj deda je 69 i 73 kupio dva stana u Beogradu, za kes, bez partije, bez drzave, bez partizanstine, bez kredita, bez pozajmice, bez preprodaje zemlje...za KES, sve od zemljoradnje.

U nasoj zgradi jedino ja zivim u ne drzavnom stanu (sve same pijavice bivsih sistema).

Sve je postigao na 14 ha (Banat), van urbanog naselja, bez puta, bez struje i danas nema kupatilo (kupa se iz lavora)...i spavao je u proseku 3-4 sata... sve radio konjima.

E danas svaki poljoprivrednik hoce traktore, svoje kombajne, kompletnu opremu cije su nekada usluge iznajmljivali iz Poljo zadruga (u okolini Vrsa cuvena je bila tzv "Sonja" bilo dosta i traktorisa madjara kojih se secam i danas posle cca 20 i kusur godina)...


Sve je u RADU...a ne gotovinluku, tu se stedi.

Rucno se okopavalo SVE (nije bilo toliko djubrenja...zato je mnogo zemlje po svetu ebeno patoloski mrtvo..ebem ti Monsato i ostale), i jako se puno stedelo.

Kada bi kroz selo prosao "Zmaj" ili cuveni "Djuro Djakovic" ja bih se radovao a sada svi koriste JohnDeere, Class..i ostalu sminkeriju i svi kukaju...

Stednja i rad, kao i stabilnost drzave je najvaznije....

p.s

Jel drzava nesto obecala onda neka ispuni...kako izpunjava naplacivanje poreza mater joj ebem lopovsku i svima onima koji su u drzavnom aparatu...


p.s.2

Ozbiljno razmisljam da se pridruzim nekom sindikatu (poljoprivrednom) iako sa tim nemam ni veze ni struke, e onda bi tek videli sta je pakao...ovo je samo povetarac.

Sve bi sindikate povezao i poljoprivredne,i vojne, i taksite i zdravsto, skolstvo, tekstilce, masinsku industriju i gradjevince cca 2.000.000 ljudi pa bi onda videli kako drzava stoji...hleba i vode ne bi moglo da se kupi...samo tako moze ovde...sve im nistacko (dosao sam u poziciju da sa fakultetom drezdim za posao...a niko me ne pita koliko sam ucio i koliko sam mladosti i zdravlja potrosio)...

I ako ja budem kao jedinka propadao, u zivot se kunem da necu biti sam...povucicu bar jos neke pa makar i zivot za to budem dao....(nemam decu i zenu i nemam za cim da strahujem)...





[Ovu poruku je menjao triac dana 03.06.2011. u 01:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Poljoprivrednici blokirali puteve

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13

[ Pregleda: 56174 | Odgovora: 250 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.