Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanje Slovenači Pasoš

[es] :: Vodič za emigraciju :: Pitanje Slovenači Pasoš

[ Pregleda: 2722 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ebojans

Član broj: 96881
Poruke: 169
*.mbb.telenor.rs.



+2 Profil

icon Pitanje Slovenači Pasoš10.06.2011. u 19:32 - pre 155 meseci
Hoču da postavim jedno pitanje pošto sam neupučen.
O čemu se zapravo radi.
Nedavno sam dobio Slovenačko državljanstvo a malo kasnije zbog procedure i putnu ispravu Potni List Republike Slovenije.
Da li sa tim pasošem mogu izaći iz zemlje.
Pošto mi je putna isprava izdata u Beogradu u Veleposlanstvu Republike Slovenije.
Da li ču na granici morati šta objašnjavati,šta i kako.
Pošto je pasoš blanko nema ni jedan pečat.
Ovo pitanje postavljam članovima jer i do sada ste mi svojim stručnim odgovorima puno puta pomogli.
Unapred Hvala svima na odgovoru.
Svako dobro
Sa poštovanjem
Erjavec Bojan
 
Odgovor na temu

botex

Član broj: 258075
Poruke: 119
*.abhsia.telus.net.



+4 Profil

icon Re: Pitanje Slovenači Pasoš10.06.2011. u 21:46 - pre 155 meseci
bojane...

jel imas ti srpski pasos? prepostavljam da imas, jer kazes da si tek nedavno dobio slo drzavljanstvo
ako nemas srpski, onda mora da imas stari slovencki pasos koji ti je istekao, pa ponesi njega...

kad izlazis iz zemlje ...na srpskoj granici pokazes srpski pasos...a na drugoj (hrvatska, madjarska..koja god...) slovenacki....
isto tako kad se vracas u srbiju, obrnutim redom

potpuno je legalno posedovati 2 drzavljanstva...

 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.dclient.hispeed.ch.



+69 Profil

icon Re: Pitanje Slovenači Pasoš13.06.2011. u 15:42 - pre 155 meseci
Citat:
botex

kad izlazis iz zemlje ...na srpskoj granici pokazes srpski pasos...a na drugoj (hrvatska, madjarska..koja god...) slovenacki....
isto tako kad se vracas u srbiju, obrnutim redom

potpuno je legalno posedovati 2 drzavljanstva...


Kada neko poseduje jos jedno drzavljastvo pored srpskog (npr. CH), da li mora da pokaze oba pasosa (odn. CH ID) na srpskoj granici ili moze sam da izabere koji ce da pokaze?
 
Odgovor na temu

botex

Član broj: 258075
Poruke: 119
*.abhsia.telus.net.



+4 Profil

icon Re: Pitanje Slovenači Pasoš13.06.2011. u 17:53 - pre 155 meseci
samo srpski je dovoljan...
u svakom slucaju carinik vidi da koristis neki drugi pasos osim srpskog, jer u njemu imas samo nase pecate...
ovo je jedino bitno ja ljude koji zive u srbiji, jer ako udjes u srbiju sa stranim pasosem..moras posle i da izadjes sa stranim pasosem..(zbog broja dana provedenih u zemlji, mada ni meni to nije najjasnije)
...zato ko zivi u srbiji, uvek ulaz-izlaz srpski, za sve ostalo drugi....

ako zivis u ch, onda ti je sasvim svejedno koji pokazujes kad ulazis u srbiju, jer neces dugo ostati ...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Pitanje Slovenači Pasoš13.06.2011. u 17:54 - pre 155 meseci
Citat:
igor-ch: Kada neko poseduje jos jedno drzavljastvo pored srpskog (npr. CH), da li mora da pokaze oba pasosa (odn. CH ID) na srpskoj granici ili moze sam da izabere koji ce da pokaze?
Izvini sto ce ti postaviti malo cudno pitanje kao odgovor - da li si ti svestan sta pitas? Ako u Srbiju ulazis sa srpskim pasosem, onda si Srbin, niko ti nista ne trazi i ne dira, udjes, gotovo. Ako u Srbiju ulazis sa slovenackim pasosem NAJVEROVATNIJE TI TREBA VIZA, ne moze tek tako. Ako imas vizu, udjes, sve OK, kad ti viza istekne - pravac napolje iz Srbije. Sa drugim pasosem si stranac i tako te i tretiraju i zakon i ljudi.

Imam licno iskustvo sa tim. Ziveo sam i radio i razboleo se u Sloveniji i bio prisiljen da se vratim svojima u Beograd. Krenem na put sa slovenackim pasosem, u kome je bila viza za Srbiju, ali sam imao jos vrlo malo dana, a na put sam krenuo ubedjen da tu vazi slicno kao u nekim drugim drzavama - na ulazu ti organ vlasti odredi dozvoljenu duzinu bivanja u toj zemlji. Gleda me policajac cudno i pita me da li ja shvatam da za nekoliko dana moram da izadjem iz Srbije! Imao sam kod sebe i stari jugoslovenski pasos i pitam ga mogu li sa njim da udjem. On odmah sa "Vi" predje na "ti" i jos mi kaze "Nemoj bre da me zajxxxxas!" i tako sam usao kao Srbin. Jeste to bilo odavno (1993), ali pretpostavljam da je jos uvek slicno.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

botex

Član broj: 258075
Poruke: 119
*.abhsia.telus.net.



+4 Profil

icon Re: Pitanje Slovenači Pasoš13.06.2011. u 20:46 - pre 155 meseci
@tdjokic..

mojoj majci su oduzeli slovenacki pasos, jer ranijih godina nisu dozvoljavali da imas 2 pasosa, srpski i slovenacki


u medjuvremenu su potpisanu kojekakvi sporazumi, i to vise nije problem... takodje vize vise ne postoje, ali svakako kao stranac se moras prijaviti u policiji koliko i gde ostajes...
svako ko ima dvojno drzavljanstvo logicno je da ce na srpskoj granici prikazati srpski pasos...a za dalje moze da bira.....
mi smo ranije pokazivali oba pasosa na granici, i uvek su nam rekli dovoljan je samo srpski....(za nasu granicu)

ako zemlje nemaju potpisan medjusobni ugovor, onda ta zemlja i nece dozvoliti da dobijete drzavljanstvo te zemlje, a da se prvo ne odreknete starog drzavljanstva
sa slovenijom je ranije bio slucaj da slovenci priznaju dvojno, a srbi ne...stoga su nastajali problemi na granici i oduzimanja pasosa
..to je sve reseno, slobodno putujte i ne brinite
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.dclient.hispeed.ch.



+69 Profil

icon Re: Pitanje Slovenači Pasoš13.06.2011. u 21:10 - pre 155 meseci
Citat:
tdjokic: Izvini sto ce ti postaviti malo cudno pitanje kao odgovor - da li si ti svestan sta pitas? Ako u Srbiju ulazis sa srpskim pasosem, onda si Srbin, niko ti nista ne trazi i ne dira, udjes, gotovo. Ako u Srbiju ulazis sa slovenackim pasosem NAJVEROVATNIJE TI TREBA VIZA, ne moze tek tako. Ako imas vizu, udjes, sve OK, kad ti viza istekne - pravac napolje iz Srbije. Sa drugim pasosem si stranac i tako te i tretiraju i zakon i ljudi.


A treca varijanta je dvojno drzavljastvo i na taj slucaj se odnosilo moje pitanje...

Citat:
botex:
ako zivis u ch, onda ti je sasvim svejedno koji pokazujes kad ulazis u srbiju, jer neces dugo ostati ...


To sam zeleo da cujem, hvala! Za mene je mnogo jednostavnije sa CH pasosem, ceka se krace na granicama, nema velikih kontrola,a i sam pasos se mnogo lakse vadi i jeftiniji je. A da ne pricam jos o sitarima koji su "okupirali" srpski konzulat u Cirihu i zbog kojih se na nas pasos ceka po nekoliko meseci. Inace, i na nasoj granici vazi i svajcarski ID (licna karta), tako da nije uopste potrebno da se pokazuje pasos...

 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Pitanje Slovenači Pasoš13.06.2011. u 22:16 - pre 155 meseci
Citat:
igor-ch: A treca varijanta je dvojno drzavljastvo i na taj slucaj se odnosilo moje pitanje...
Meni to sa drzavljanstvima ni danas nije jasno, ali obzirom na moje zdravstveno stanje sumnjam da cu ikada vise ici preko granice. U tom trenutku, 1993 godine, ja se nisam bio odrekao srpskog drzavljanstva i vracao se kao u svoju maticnu drzavu a vec sam imao i slovenacko, jer sam mislio da bez njega necu moci ostvarivati svoja prava, narocito na penziju. Znam da si mislio na taj slucaj.

Sad mi na dokumetnima za penziju iz Slovenije pise "Drzavljanin Slovenije, rezident Srbije" i ja cutim i primam penziju i niko me ne dira. A imam i srpsku licnu kartu, trajnu, godiste sam 1942.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

botex

Član broj: 258075
Poruke: 119
*.abhsia.telus.net.



+4 Profil

icon Re: Pitanje Slovenači Pasoš14.06.2011. u 05:57 - pre 155 meseci
kao sto rekoh u prethodnom postu, slovenci kada su se osamostalili oni su dozvoljavali dvojno drzavljanstvo, sto prakticno znaci da su upisali u knjigu drzavljana sve koji su na to imali pravo, i nije ih interesovalo da li ta osoba ima ili nema srpsko drzavljanstvo.

medjutim , srbija tada jos nije to dozvoljavala, i kada bi pronasli da neko ima dva pasosa, oduzimali su ( ovo sto pricam je vezano za sloveniju, za ostale zemlje i dvojna drzavljanstva nisam upoznat)

pocetkom 2000-tih (ne znam tacno) srbija i slovenija su potpisale taj dokument koji dozvoljava dvojno drzavljanstvo, stoga na granici mozete pokazati jedan ili oba, kako vam volja, legalno je svakako.

i mi smo takodje slovenacki drzavljani, rezidenti u srbiji, i moja majka prima platu iz dve zemlje (proporcionalno radnom stazu), tako da ne brinete oko toga...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Pitanje Slovenači Pasoš14.06.2011. u 14:37 - pre 155 meseci
Znaci, onaj policajac 1993 godine je hladno mogao da mi oduzme jedan pasos - ili slovenacki ili stari Jugoslovenski? Tako je to - kad se tuku "slonovi", nastrada "trava". Tek oktobra prosle godine su se smilovali i postigli sporazum o socijalnim pitanjima, pre toga sam mucio jednog kolegu iz Ljubljane i rucno mi je slao penziju 5 godina, jer drugih mogucnosti nisam imao odnosno nisam mogao da ih realizujem.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

amlap

Član broj: 103156
Poruke: 227
*.bredband.comhem.se.



+3 Profil

icon Re: Pitanje Slovenači Pasoš22.07.2011. u 10:08 - pre 154 meseci
Ja sam iz Crne Gore izasla sa potpuno novim Slo. pasosem i niko me nije pitao dje mi je crnogorski.
 
Odgovor na temu

bookmark
Marcus Wulffings
Lisboa

Član broj: 267887
Poruke: 95
*.static.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Pitanje Slovenači Pasoš22.07.2011. u 12:14 - pre 154 meseci
Drago mi je da to čujem, nema šta da te pitaju kad vide EU Reisepass.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Pitanje Slovenači Pasoš

[ Pregleda: 2722 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.