Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako se može sprečiti/smanjiti piraterija knjiga?

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako se može sprečiti/smanjiti piraterija knjiga?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 10154 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Kako se može sprečiti/smanjiti piraterija knjiga?17.08.2011. u 17:14 - pre 153 meseci
Na koji način se može sprečiti/smanjiti piraterija knjiga? Da li se organizovano radi nešto po tom pitanju?

Da li vi kupujete knjige ili ih "skidate" negde sa neta?
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Kako se može sprečiti/smanjiti piraterija knjiga?17.08.2011. u 18:00 - pre 153 meseci
Ja uglavnom "trosim" strucnu literaturu, koju narucujem preko net-a jer je jeftinije nego da se kupuju u knjizarama, a cesto ih u knjizarama i nema nego isto i oni naruce kad im trazis, pa svejedno cekas.
Prije kupovine, ako je moguce prolistam negdje papirnu verziju ako je ima po knjizarama ili nadjem elektronsku verziju pa vidim da li valja, pa ako valja - kupim papirnu.
Polovne knjige nisu skupe.

Inace, pretpostavljam da neko nesto radi protiv piraterije jer te knjige cesto bivaju sklonjenje sa download servera radi, kako tamo pise, povrede nekih prava i sl...

 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Kako se može sprečiti/smanjiti piraterija knjiga?17.08.2011. u 18:39 - pre 153 meseci
Na srpskom nove stampane knjige kupujem sve manje.
Nove naslove uzimam samo kad je nesto posebno i kad necu da cekam da ulovim to kasnije po povoljnijoj ceni.
U odnosu na primanja u Srbiji knjige su skupe, ali kontam da su tirazi mali, a porezi su vec odavno visoki.

Polovne knjige u Srbiji (a i svuda drugde) su vec druga prica.
Ima i online i offline prodavnica gde se moze svasta naci po dobroj ceni.

Za elektronsku formu rabim Scribd, a imam prilican broj PDFa.
Biblioteke su isto tu, ne mora se sve ni kupiti odmah.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kako se može sprečiti/smanjiti piraterija knjiga?17.08.2011. u 18:44 - pre 153 meseci
Danas je znanje Engleskog jezika potrebnije nego ikad. U tom slučaju vam je na raspolaganju izobilje legalno besplatnih stručnih informacija na internetu. Kome to nije dovoljno, a obično nije, neka dopuni svoju biblioteku papirnim komercijalnim knjigama. No, internet svakako smanjuje broj potrebnih stručnih knjiga. Što se književnosti tiče, to je po pravilu komercijalno, naravno, ako vredi.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Kako se može sprečiti/smanjiti piraterija knjiga?17.08.2011. u 18:53 - pre 153 meseci
Na internetu ima manje-vise sve, medjutim kome je posao npr. takav da svaki dan 8-9 sati bleji u kompjuter, njemu vrlo tesko pada citanje knjiga sa ekrana u slobodno vreme...
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Kako se može sprečiti/smanjiti piraterija knjiga?17.08.2011. u 19:09 - pre 153 meseci
Citat:
Odin D.
Inace, pretpostavljam da neko nesto radi protiv piraterije jer te knjige cesto bivaju sklonjenje sa download servera radi, kako tamo pise, povrede nekih prava i sl...


Pitanje je koliko je efikasno to sklanjanje sa servera, nekad je možda brzo a nekad tek posle više hiljada preuzimanja.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Kako se može sprečiti/smanjiti piraterija knjiga?17.08.2011. u 19:16 - pre 153 meseci
Pa sumnjam da je narocito efikasno, bar za veliku vecinu knjiga, jer cim skinu jedan upload, neko ubrzo nakaci drugi, a tu su i nenadejbivi torrent-i.

Mislim, ne mogu da se izbore sa filmovima i muzikom - industrijama u kojima gube milijarde zbog piraterije - pa sumnjam da se neka velika kontraofanziva moze sprovesti na knjiskom frontu i ostalim boranijama...
 
Odgovor na temu

milivoje t

Član broj: 230055
Poruke: 270
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+726 Profil

icon Re: Kako se može sprečiti/smanjiti piraterija knjiga?17.08.2011. u 20:12 - pre 153 meseci
Ja vrlo retko nadjem nesto od nove strucne literature na piratskom netu.
Ono sto moze da se pronadje jesu elektronska izdanja samih izdavaca, ali neku piratsku verziju ne secam se kada sam video.

naravno sve zavisi od toga kojom se oblasti bavite. Ako je to IT i programiranje, tu ima koliko oces.

Ali nove knjige sa uskim strucnim krugom konzumentata retko kad zavrse kao PDF. Prvo neko ko plati par stotina eura knjigu nece davati nekom drugom da je cereci i unistava na skeneru. A nove knjige su tako nezno povezane, da je pitanje da li bi izdrzale 1000 natakanja na skener. Zatim neko mora biti toliko uporan da sve to pretoci u pdf koji valja cemu. Jos ako oce OCR, dijagrami, sheme...
Druga strana su knjige koje su jako jeftine, pa i ako postoji ebook, lepse j imati pravu.

Ono sto primecujem da izdavaci rade je da stave na net elektronske verzije knjige ali u kabastom formatu, neki generisani html, koji je tesko citati, slike nezgodno otvarati, tako da vam se smuci i kupite knjigu.

 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Kako se može sprečiti/smanjiti piraterija knjiga?17.08.2011. u 20:32 - pre 153 meseci
Citat:
milivoje t
Ali nove knjige sa uskim strucnim krugom konzumentata retko kad zavrse kao PDF. Prvo neko ko plati par stotina eura knjigu nece davati nekom drugom da je cereci i unistava na skeneru. A nove knjige su tako nezno povezane, da je pitanje da li bi izdrzale 1000 natakanja na skener. Zatim neko mora biti toliko uporan da sve to pretoci u pdf koji valja cemu. Jos ako oce OCR, dijagrami, sheme...
Druga strana su knjige koje su jako jeftine, pa i ako postoji ebook, lepse j imati pravu.


Znači ovako: knjiga sa slabijim povezom, nekim fontom nezgodnim za OCR i uz to jeftinija ima veće šanse da ne bude piratizovana.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Kako se može sprečiti/smanjiti piraterija knjiga?17.08.2011. u 21:05 - pre 153 meseci
^ Tako je. Po mogucstvu sto bezveznija, ukljucujuci i sadrzaj.
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Kako se može sprečiti/smanjiti piraterija knjiga?17.08.2011. u 21:42 - pre 153 meseci
Kod nas nema bojazni od piraterije knjiga...
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Kako se može sprečiti/smanjiti piraterija knjiga?17.08.2011. u 21:50 - pre 153 meseci
Citat:
milivoje t: Ja vrlo retko nadjem nesto od nove strucne literature na piratskom netu.
Ono sto moze da se pronadje jesu elektronska izdanja samih izdavaca, ali neku piratsku verziju ne secam se kada sam video.

naravno sve zavisi od toga kojom se oblasti bavite. Ako je to IT i programiranje, tu ima koliko oces.

Ali nove knjige sa uskim strucnim krugom konzumentata retko kad zavrse kao PDF. Prvo neko ko plati par stotina eura knjigu nece davati nekom drugom da je cereci i unistava na skeneru. A nove knjige su tako nezno povezane, da je pitanje da li bi izdrzale 1000 natakanja na skener. Zatim neko mora biti toliko uporan da sve to pretoci u pdf koji valja cemu. Jos ako oce OCR, dijagrami, sheme...
Druga strana su knjige koje su jako jeftine, pa i ako postoji ebook, lepse j imati pravu


Zaboravio si varijantu da je knjigu kupila firma, i da zaposleni u toj firmi nema nikakav problem sa tim da to "podeli" sa drugima.

Tako da, ako pricamo o knjigama koje se koriste u poslu - pogotovu IT poslu, sansa da se ne nadju na netu je vrlo mala ako su iole popularne. Bez obzira na cenu, uostalom isto kao i za softver.

Nema nekog resenja za taj problem osim da se originalne knjige lako mogu skinuti u eBook formatu bez maltretiranja korisnika sa intruzivnim DRM-ovima i sl... u tom slucaju ce bar deo onih koji dl-uju piratovane knjige mozda kupiti legalnu verziju.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Kako se može sprečiti/smanjiti piraterija knjiga?17.08.2011. u 22:56 - pre 153 meseci
Citat:
Na koji nacin se može spreciti/smanjiti piraterija knjiga? Da li se organizovano radi nešto po tom pitanju?


manemoj, sad da ti kazem kako se boriti protiv piraterije pa sutra da to iskoristis u napredovanju u tvojoj policajskoj karijeri ? Plati pa nosi ili crkni !
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Kako se može sprečiti/smanjiti piraterija knjiga?18.08.2011. u 00:05 - pre 153 meseci
Citat:
Emmy: u tvojoj policajskoj karijeri


Nismo ovde da bi se tako vređali... :)))))
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Kako se može sprečiti/smanjiti piraterija knjiga?18.08.2011. u 00:39 - pre 153 meseci
A kad se već spominje policija evo šta sam pronašao:

http://blog.avramovic.info/2008/04/17/borba-protiv-piraterije/

Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Kako se može sprečiti/smanjiti piraterija knjiga?18.08.2011. u 08:38 - pre 153 meseci
hehe, priceless.

Ja u principu radim dvojako, ako mi je bas potrebna strucna knjiga i kupim je i skinem PDF. U principu se ne cimam mnogo oko toga mentalno i eticki jer sam je platio, a ako mi zatreba nesto iz nje search radi mnogo bolje kad nije na papiru Neke knjige jednostavno prvo skinem u pdfu da vidim vredi li necemu, ipak te stvari narucujem za amazona i tesko je vratiti ako su splacina, sto nije retka situacija.


Sto se tice ne-strucnih knjiga, to nikad ne piratujem, jednostavno nema potrebe, tu su biblioteke, tu je razmena, tu su polovne knjige, u svakom slucaju bar meni nista ne moze da zameni drzanje knjige u ruci i odmor od ekrana. Sem mozda kindle et all. ali za to cekam da se jos malo poprave performanse eInka.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Kako se može sprečiti/smanjiti piraterija knjiga?18.08.2011. u 10:31 - pre 153 meseci
Koliko te kosta postarina, carina, porez sta vec... kad porucis knjigu preko Amazona? Interesovale su i mene neke knjige, ali sam odustao zbog neinformisanosti, i nastavio da citam samo iz PDFa
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Kako se može sprečiti/smanjiti piraterija knjiga?18.08.2011. u 10:46 - pre 153 meseci
postarinu uzmes najjeftiniju, NIKAKO kurira koliko god da ti se zuri jer ces onda upasti mecki na rupu (sacekace te spediterska mafija na aerodromu, bilo je o tome vise tema ovde). Carina kako kad, zavisi ko je dezuran u carinskoj posti, neko pusti 0%, neko naplati 10%, naravno na zbirnu vrednost knjige i postarine, i na kraju 18% PDV na sve to zajedno. Samo jednom mi se desilo da je pustena knjiga bez carine/pdva. U principu narucujem samo ono sto mi zaista treba. Alternativno uradim shipping ortacima/familiji u DE pa mi oni donesu kad dodju.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

milivoje t

Član broj: 230055
Poruke: 270
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+726 Profil

icon Re: Kako se može sprečiti/smanjiti piraterija knjiga?18.08.2011. u 12:38 - pre 153 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Zaboravio si varijantu da je knjigu kupila firma, i da zaposleni u toj firmi nema nikakav problem sa tim da to "podeli" sa drugima.

Tako da, ako pricamo o knjigama koje se koriste u poslu - pogotovu IT poslu, sansa da se ne nadju na netu je vrlo mala ako su iole popularne. Bez obzira na cenu, uostalom isto kao i za softver.

Nema nekog resenja za taj problem osim da se originalne knjige lako mogu skinuti u eBook formatu bez maltretiranja korisnika sa intruzivnim DRM-ovima i sl... u tom slucaju ce bar deo onih koji dl-uju piratovane knjige mozda kupiti legalnu verziju.
Jeste ima i ta varijanta. Bas u toj varijanti kod mene na poslu nikoga ne interesuje da novu firminu knjigu uzme i skenira, ocr-uje, pa posle deli na netu. Ljude jednostavno boli briga da na to trose licno vreme, a racanaju da ce neko drugi u nekoj drugoj firmi isto tako kupiti knjigu.
KOlegijalnost postoji kada nekoga nesto zamolite licno.

Sigurno da je sve drugacije u IT svetu, jer su i ljudi drugaciji. Znam kada potrazim nesto sto mi treba online na sajtovima gde ima ebook-ova, 90% naslova su vezani IT, ovo ostalo ima svega i svacega, ali retko sta novo i retko sta je rucno pritatizovano.

Sto se tice resenja za piratizovane naslove, tu se lsazem, a koliko vidim iz primera knjiga koje ja koristim, izdavaci su skapirali da je najbolje da sami ponude nekakvu elektornsku verziju, nego da je pirati naprave sami.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Kako se može sprečiti/smanjiti piraterija knjiga?18.08.2011. u 12:59 - pre 153 meseci
@mmix.

To pricamo da recimo porucujem iz USA, i o slanju se dogovaram verovatno putem pp poruka sa prodavcem? Sta bih im rekao koje slanje je najjeftinije?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako se može sprečiti/smanjiti piraterija knjiga?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 10154 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.