Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Tips & Tricks za cuvanje veka trajanja baterije

[es] :: Laptopovi :: Tips & Tricks za cuvanje veka trajanja baterije

[ Pregleda: 7621 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Wajda.W
Vladimir Vajda
Zrenjanin

Član broj: 127039
Poruke: 323
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+101 Profil

icon Tips & Tricks za cuvanje veka trajanja baterije24.10.2011. u 18:21 - pre 151 meseci
Uzeo sam laptop pre neki dan. Interesuje me kako da postupam sa baterijom da bi duze trajala. Laptop radi prosecno 8-10 sati dnevno. Interesuje me da li treba da:
1. Drzim laptop stalno na struji.
2. Stavim laptop na struju dok se baterija ne napuni, pa izvadim napajanje, pa kad je baterija pri kraju da opet ukljucim na struju da se puni i tako u krug.
3. Mozda da izvadim bateriju skroz iz laptopa i da ga koristim iskljucivo bez baterije (ovim rizikujem da nekad zaboravim da nemam baterije pa ako hocu da ga prenesem u drugu prostoriju izvucem napajanje i da se laptop momentalno ugasi i ja izgubim sve sto nije sacuvano)

Kako postupiti sa baterijom?
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+3778 Profil

icon Re: Tips & Tricks za cuvanje veka trajanja baterije24.10.2011. u 18:39 - pre 151 meseci
Pogledaj ovu temu... Naravoucenije: Ne opterecuj se previse sa batrijom.
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Tips & Tricks za cuvanje veka trajanja baterije24.10.2011. u 19:04 - pre 151 meseci
Li-ion baterije degradiraju vremenom bez obzira na korišćenje. Pre neki dan sam gledao neku tabelu (ne mogu sad da je nađem) koliko degradiraju u zavisnosti od temperature, ali suština je da ne vredi da je čuvaš jer bez obzira koristio je ili ne, degradira s vremenom. Možda eventualno da je zalediš u zamrzivaču ili nešto tako bi usporilo, ali to se ne isplati.

Čak je recimo i bolje da ne čekaš da se isprazni do kraja nego da je puniš čim stigneš.

S tim u vezi je takođe dobro znati da ne vredi kupovati rezervnu bateriju da bi ti stajala u fioci jer će svejedno degradirati.

Najbolje je da držiš bateriju u laptopu i da se ne opterećuješ previše s tim kako da joj produžiš život jer ćeš se bezveze smarati a skoro ništa nećeš postići.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16346



+2921 Profil

icon Re: Tips & Tricks za cuvanje veka trajanja baterije24.10.2011. u 20:23 - pre 151 meseci
@Wajda.W

A sto si u opste kupio laptop ako ces ga stalno drzati ukljucenog u struju?
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

waikiki

Član broj: 51675
Poruke: 702
*.dynamic.sbb.rs.



+130 Profil

icon Re: Tips & Tricks za cuvanje veka trajanja baterije24.10.2011. u 21:02 - pre 151 meseci
Moje iskustvo..
HP laptop, star 2,5 godine.. Koristim ga slicno kao mobilni. Znaci na struji je samo kad se pune baterije (2-2,5 sata). Autonomija baterije posle 2,5 godine je skoro ista kao kad sam ga kupio, znaci 3 do 4 sata zavisno sta radim na njemu. Na punjenje ga stavljam kad baterija pokazuje 10-30% napunjenosti! Za vreme punjenja laptop normalno koristim..
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Tips & Tricks za cuvanje veka trajanja baterije24.10.2011. u 21:38 - pre 151 meseci
Citat:
bakara: @Wajda.W

A sto si u opste kupio laptop ako ces ga stalno drzati ukljucenog u struju?

Desktop Replacement? Većina laptopova na tržištu upravo spadaju u ovu kategoriju, znači mašine koje se koriste u kući - retko nose sa sobom. Za to su netbukovi ili skuplji subnotebook laptopovi 12"-13", ~1,5Kg.

DTR laptopovi su danas najbolji izbor za najveći broj korisnika. Desktopovi su već niche market proizvodi, za zaluđene gejmere, ljude koji se bave grafičkim dizajnom ili 3D animacijom, ili one koji nemaju novca za laptop premda su sad jako jeftini, ali s obzirom na naš standard i razlika u ceni između budget desktopa i laptopa nekome može biti odlučujuća.

Pitanje je zašto bi neko uopšte kupovao dekstop ako može da kupi laptop.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16346



+2921 Profil

icon Re: Tips & Tricks za cuvanje veka trajanja baterije24.10.2011. u 21:44 - pre 151 meseci
Citat:
bttp:

Pitanje je zašto bi neko uopšte kupovao dekstop ako može da kupi laptop.

Valjda veci komfor u radu, ne krivis kicmu, tastatura, mis i 24" monitor za cenu jednog prosecnog lap topa?

Ko zna, ja lap top koristim samo kad moram, nikakav komfor ne vidim u tome, i jos na bateriju moras da mislis...
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Tips & Tricks za cuvanje veka trajanja baterije24.10.2011. u 21:51 - pre 151 meseci
Zavisi šta je tebi komforan rad. To je individualno. Buka, portabilnost/prenosivost, zauzeće prostora, sve su stvari koje utiču na komfor a idu u prilog laptopova.

Miš i eksterni displej možeš da prikačiš i na laptop - nije ograničavajući faktor.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

zivanicd
Dejan Zivanic
KLADOVONET ISP
Kladovo

Član broj: 137218
Poruke: 1129
*.CyberCity.KladovoNet.Com.

Sajt: www.kladovo.net


+139 Profil

icon Re: Tips & Tricks za cuvanje veka trajanja baterije24.10.2011. u 23:29 - pre 151 meseci
Ja licno ne vodim brigu mnogo o bateriji. U principu stavljam laptop na punjac kad dobijem upozorenje da je baterija prazna.
Takodje je bitna stvar da optimizujes operativni sistem da ti ne guta bateriju.

U mom slucaju pri normalnom radu (Word, Excell, Gnome, Terminal, Outlook) baterija traje oko 5-6 sati.
Kad mi klinac uzme laptop da vozi ColinMcree baterija se isprazni za 2h.

Mislim da sam negde procitao na nekom mekovom forumu da treba da bude uvek na punjacu dok radis ako imas uslova za to.
Ako vec radis na bateriji trebas da sacekas da se isprazni pa da je punis...

Macbook ima neku kontrolu punjenja na ploci ali nisam siguran cemu ona sluzi. Kada mi je crko punjac i to mi je pregorelo pa sam imao opasnih problema da macbook sredim ponovo.

Svaka bareija ima rok upotrebe. Na macbooku postoji counter za broj ciklusa punjenja baterije i dobijes upozorenje kada baterija treba da se promeni.

A sto se tice izbora Desktop vs Laptop moj izbor je laptop. Kod kuce desktop se nikad ne gasi i koristi se za network monitoring (dude na slave monitoru) i neki ozbiljniji rad. Za svakodnevnu upotrebu koristim laptop: sednes lepo u dnevnu sobu, upalis TV, otvoris mail, pogledas forum... 10 minuta posla. Zatvoris laptop i to je to. Relax... Cim sednem za desktop znam da moram da kopam do zore... :)


 
Odgovor na temu

salvatore.

Član broj: 55550
Poruke: 66
65.49.14.*

ICQ: 36635734
Sajt: www.zlatnosidro.rs/kerami..


+5 Profil

icon Re: Tips & Tricks za cuvanje veka trajanja baterije25.10.2011. u 09:05 - pre 151 meseci
Citat:
bttp: Zavisi šta je tebi komforan rad. To je individualno. Buka, portabilnost/prenosivost, zauzeće prostora, sve su stvari koje utiču na komfor a idu u prilog laptopova.


Jedina "Stvar" koja ide u prilog laptopu je "Da vidi ceo komšiluk da imam laptop pa da svi puknu od muke (iako ne znam šta će mi)". Treba biti otprilike na nivou malog deteta da bi verovao da je laptop u bilo čemu bolji od desktopa (može da bude dobar za beskućnike ili nekog kome treba stalno zbog posla).

- Ako cemo o buci, moj Toshiba laptop se čuje daleko glasnije od desktopa (desktop mi je nečujan i + se ne vidi pošto je ispod stola).
- Portabilnost???? Šta bi ovo trebalo da znači??? Nemoj mi reći da misliš da na laptopu rade svi operativni sistemi i programi a da na desktopu ne rade...?
- Prenosivost, da ovo je jedina prednost laptopa (pogotovo ako treba da ga premestate da gosti i/ili komsije vide).
- Zauzeće prostora? Monitor je uza zid, tastatura i miš na stolu, verovao ili ne (iako je monitor 24") laptop zauzme više prostora teže ga pomeram po stolu.

Što se "komfora" tiče i to je diskutabilno, meni je komfor brzina, kolicina memorije, kvalitetni periferni uredjaji, veliki monitor i neogranicene mogucnosti prosirivanja i nadogradjivanja. Da ne pominjemo servis, zamisli koliko kosta zamena ploce ili ekrana ili sitnica poput muzicke kartice, usb portova etc... Uporedi recimo kvar muzičke kartice na oba uredjaja, kad ti se to desi na desktopu izadješ ispred zgrqade kupiš muzičku karticu za 450din vratiš se i promeniš je (pre neki dan mi se desilo sredio sam problem za otprilike 15 minuta). Elem, kolegi crkla muzička na laptopu sutra će biti 15-ti dan kako ga je odneo u servis.

Citat:
Miš i eksterni displej možeš da prikačiš i na laptop - nije ograničavajući faktor.


Osoba koja kupi laptop za kućnu upotrebu, a onda dokupi tastaturu miš i monitor, treba što pre da se javi doktoru.
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+3778 Profil

icon Re: Tips & Tricks za cuvanje veka trajanja baterije25.10.2011. u 14:11 - pre 151 meseci
Na engleskom: portable = prenosiv

Sto znaci: Portabilnost = prenosivost
 
Odgovor na temu

krizik87
Aleksandar
Novi Sad

Član broj: 172603
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Tips & Tricks za cuvanje veka trajanja baterije25.10.2011. u 22:51 - pre 151 meseci
Meni je posle nepune 2 godine crkla baterija od laptopa (u pitanju je TOSHIBA). Windows 7 je počeo da mi izbacuje obaveštenja da moram da promenim bateriju (ikonica za bateriju je bila precrtana, treptala je i pisalo je "replace batery"). U početku mi je trajala ("držala") nekih 2 sata i 15 minuta, zatim kada je počela da crkava, trajala je svega sat vremena, zatim posle veoma kratkog vremenskog perioda (otprilike 2 nedelje) nije mogla da izdrži ni pola sata, da bi na kraju totalno bila mrtva, tako da se i pored baterije u laptopu prilikom uklanjanja kabla od punjača laptop u trenutku gasio.

Raspitivao sam se zašto mi je tako brzo crkla baterija kod poznanika, u servisima, na raznim forumima, kod ljudi koji prepakuju baterije, itd. Tako da sam došao do nekih saznanja tek kada je bilo kasno. Što se tiče načina čuvanja baterije (tj. načina njenog korišćenja), mogu vam dati par saveta:

- Svaka baterija od laptopa ima određeni CIKLUS PUNJENJA, nezavisno o kojoj marki laptopa je reč (koliki je ciklus punjenja to stvarno ne znam, ali mislim da je reda veličine oko 800, 1000, 1200 ili više, ta informacija se verovatno može negde pronaći). Samo pakovanje baterije sastoji se iz dva dela. Jedan deo sačinjavaju ćelije (to su male baterije nalik onim standardnim AA baterijama koje se koriste u svakodnevnoj uporebi i njihov broj uglavnom iznosi 6, 9 ili 12 u zavisnosti od kapaciteta baterije laptopa), a drugi deo sačinjava elektronika koja između ostalog sadrži i čip koji broji cikluse punjenja. Kada radite na laptopu koji je priključen na punjač i baterija se pri tome napuni do kraja, u toku vašeg daljeg rada baterija će početi da se prazni iako je priključen punjač. Kada se baterija otprilike isprazni za nekih 10-15% (znači bude napunjena nekih 85-90%) ona će tada ponovo početi da se puni dok ne dostigne 100% i tako ciklično non-stop. ==> Znači baterija u tom slučaju ne počinje da se puni kada se totalno isprazni. Pri svakom početku punjenja baterije "potroši" se jedan ciklus punjenja, i tako, ako vam je laptop priključen na punjač i radite na njemu par sati pri tome možete potrošiti i nekoliko ciklusa punjenja. Tako svakoga dana i baterija neće dugo izdržati. Tako da je bateriju najbolje izvaditi iz laptopa kada se on koristi na punjaču, a ostaviti je u laptopu (kada je on na punjaču) samo u slučajevima kada radite važne stvari pa da vam baterija posluži kao UPS ako nestane struje.
- Kada vadite bateriju sa namerom da je neko vreme ne koristite, napunite je do kraja i potrošite do nekih 75% i tada je izvadite. Nemojte je odlagati ni skroz napunjenu ni skroz praznu.
- Što se tiče stavljanja baterije od laptopa u frižider, mislim da bi tu varijantu definitivno trebalo isključiti iz priče.
- Ako se već odlučite da ipak ne vadite bateriju, dok laptop koristite na punjaču, onda bi trebalo barem 2 puta mesečno da je totalno ispraznite (toliko dok vam se laptop sam ne ugasi), time ćete sprečiti pojavu -memorijskog efekta- u bateriji, odnosno izbećićete smanjenje kapaciteta baterije.
- Nasnimavanje CD-ova vršite isključivo kada vam je laptop priključen na punjač!
- Teorije da Windows 7 uništava bateriju su bezvezne, (jedino u vezi sa tim stoji da Windows 7 troši znato više hardverskog resursa računara od Windows XP-a, pa je možda moguće da će baterija nešto kraće trajati).
- Što se tiče MAC laptopa, njihove baterije su uradjene potpuno drugom tehnologijom (lithium-polymer) tako da nemojte misliti da vas neko laže kada kaže da mu baterija na MacBook-u drži i po 8h. Njihove baterije kada "ispucaju" cikluse punjenja, mogu da traju i po 3-4 sata.
- Ako se odlučite da kupite novu bateriju najbolje je kupiti original (od proizvođača vašeg laptopa) kod ovlašćenog distributera. Skuplje je od prepakivane baterije svega 20-tak eura ali je mnogo pouzdanije.
- Ako vam -padne na pamet- se odlučite da sami prepakujete baterije (jer se na net-u naravno može naći gomila video tutorijala za to), savetujem vam da to neradite iz razloga što možete napraviti više štete nego koristi, ćelije se ne mogu naći u slobodnoj prodaji, a ako ih i naručujete prko net-a nije baš isplativo.

Savetujem vam da se ipak brinete o svojoj bateriji, osim ako za vas izdvajanje nekih 80-150e (koliko se otprilike kreću cene baterija), ne predstavlja neki izdatak.




[Ovu poruku je menjao krizik87 dana 26.10.2011. u 00:04 GMT+1]
Aleksandar
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Tips & Tricks za cuvanje veka trajanja baterije26.10.2011. u 14:02 - pre 151 meseci
Slazem se sa ljudima koji kazu da ne treba robovati stvarima, pa tako i ne obracati previse paznje na bateriju. Treba je ponekad isprazniti, ali ne do kraja naravno - kako i preporucuju strucnjaci, da se ne bi desilo da elektronika u bateriji otkaze. Kao i povremeno prazniti do nekih 60% procenata.

Takodje NE treba vaditi bateriju iz laptopa, jer time ne samo sto rizikujete da izgubite podatke na kojima radite, vec rizikujete i da vam nesto od hardware-a otkaze usled gubitka napajanja. ASUS recimo to i navodi u svom user manualu - ne vaditi je nikad iz laptopa!

Sto se tice izjave da se baterija trosi dok je u laptopu i na punjacu do cak 85%, to nije tacno. Laptop ne trosi struju baterije dok je na punjacu. Jedini razlog zbog kojeg baterija gubi struju tj. poneki procenat svoje napunjenosti je usled toplote. Kako se baterija greje usled zracenja procesora i/ili graficke karte i ostalih komponenti unutar laptopa, tek nakon nekoliko dana rada napunjenost moze pasti do 96% recimo, kada ce zapoceti ciklus punjenja.

Kod LiIon i LiPolymer baterija NE postoji memoriski efekat, onakav kao kod NiMiH i slicnih starijih vrsta baterija.


Poz,
Marko


- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Tips & Tricks za cuvanje veka trajanja baterije26.10.2011. u 14:09 - pre 151 meseci
Citat:
krizik87: Meni je posle nepune 2 godine crkla baterija od laptopa (u pitanju je TOSHIBA). Windows 7 je počeo da mi izbacuje obaveštenja da moram da promenim bateriju (ikonica za bateriju je bila precrtana, treptala je i pisalo je "replace batery"). U početku mi je trajala ("držala") nekih 2 sata i 15 minuta, zatim kada je počela da crkava, trajala je svega sat vremena, zatim posle veoma kratkog vremenskog perioda (otprilike 2 nedelje) nije mogla da izdrži ni pola sata, da bi na kraju totalno bila mrtva, tako da se i pored baterije u laptopu prilikom uklanjanja kabla od punjača laptop u trenutku gasio.

...Tako da je bateriju najbolje izvaditi iz laptopa kada se on koristi na punjaču, a ostaviti je u laptopu (kada je on na punjaču) samo u slučajevima kada radite važne stvari pa da vam baterija posluži kao UPS ako nestane struje.

Meni evo nakon 3,5 godine baterija i dalje drži preko 2h, a kad je bila nova držala je oko 2h30'. Retko skidam laptop s punjača i nikad nisam vadio bateriju da bi je čuvao.

Tako da tvoje iskustvo nije univerzalno - nije istina da crkava ako se koristi tako (lično iskustvo). A nije bitno koja je marka laptopa već marka baterije. Moja je Sanyo i one bi trebalo da su među najboljim po kvalitetu, a laptop je Acer.

Tako da ti saveti - vaditi bateriju kako ne bi crkla jednostavno ne piju vodu. Da je tako onda bi se to znalo i ne bi se po forumima non-stop raspravljalo na ovu istu temu već godinama - da li vaditi bateriju ili ne.
Citat:
salvatore.: Jedina "Stvar" koja ide u prilog laptopu je "Da vidi ceo komšiluk da imam laptop pa da svi puknu od muke (iako ne znam šta će mi)". Treba biti otprilike na nivou malog deteta da bi verovao da je laptop u bilo čemu bolji od desktopa (može da bude dobar za beskućnike ili nekog kome treba stalno zbog posla).

Smešno - ovaj post ne zaslužuje nikakav komentar, a da sam moderator - izbrisao bih ga jer je apsolutno nesuvisao.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Marko83
bez

Član broj: 264513
Poruke: 122



+767 Profil

icon Re: Tips & Tricks za cuvanje veka trajanja baterije26.10.2011. u 15:16 - pre 151 meseci
Takodje, Dell LT, vise od 3 god je uglavnom na punjacu(+gotovo da se nije gasio taj period) baterija je izgubila mozda 10-15% od kapaciteta(i dalje preko 2h 'drzi'). WinXP je na LT ako sta znaci. Nikad nije vadjena baterija.
Zato što, kada uporediš VW i BMW koji koštaju isto, shvatićeš da za svaki taj evro koji čini cenu ta dva auta, kod VW dobijaš više nego kod BMW-a. Isto važi i MB.
 
Odgovor na temu

krizik87
Aleksandar
Novi Sad

Član broj: 172603
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Tips & Tricks za cuvanje veka trajanja baterije31.10.2011. u 00:03 - pre 151 meseci
Da, izgleda da sam napisao glupost da se baterija prazni (tj. troši) dok je na punjaču zahvaljujući savetu "stručnog" lica iz servisa, to je i meni bilo malo nelogično. Ni ja bateriju nikada nisam vadio iz laptopa, koristio sam ga i na bateriji i na punjaču i kombinovano i nisam mnogo obraćao pažnju na te stvari i eto crče za nepune 2 godine. Možda jednostavno nisam imao sreće sa baterijom ali sam pre ubeđen da nešto nisam radio kako treba, samo ne znam šta, jer je nemoguće da joj je to rok trajanja. I zato ne bih ni da kupujem novu da ne bih isto prošao. Najviše što sam je opterećivao u toku korišćenja je bilo slušanje muzike i istovremeno korišćenje par prosečnih progrma i wi-fi interneta. Jedino nisam siguran što se tiče podešavanja tih preformansi rada računara, da li to možda može bitno da utiče na radni vek baterije. Kod mene recimo postoje podešavanja: Power saver, Balanced i High preformance, a ja sam otprilike 99% koristio High preformance.
Baterija je sa 6 ćelija od 10.8V i 44Wh, a ćelije su od proizodjača LG oznake LGDS318650 (link), kontam da one ne bi trebalo da su neke loše.

Aleksandar
 
Odgovor na temu

waikiki

Član broj: 51675
Poruke: 702
*.dynamic.sbb.rs.



+130 Profil

icon Re: Tips & Tricks za cuvanje veka trajanja baterije01.08.2013. u 14:57 - pre 129 meseci
Citat:
waikiki:
Moje iskustvo..
HP laptop, star 2,5 godine.. Koristim ga slicno kao mobilni. Znaci na struji je samo kad se pune baterije (2-2,5 sata). Autonomija baterije posle 2,5 godine je skoro ista kao kad sam ga kupio, znaci 3 do 4 sata zavisno sta radim na njemu. Na punjenje ga stavljam kad baterija pokazuje 10-30% napunjenosti! Za vreme punjenja laptop normalno koristim..

I posle 4 godine baterija ima autonomiju skoro kao nova, uz nacin koriscenja kako sam objasnio u citatu!
 
Odgovor na temu

[es] :: Laptopovi :: Tips & Tricks za cuvanje veka trajanja baterije

[ Pregleda: 7621 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.