Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

bios ignoriše boot hdd

[es] :: Storage :: bios ignoriše boot hdd

[ Pregleda: 2153 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sergejus3

Član broj: 74825
Poruke: 95
*.teol.net.



+1 Profil

icon bios ignoriše boot hdd22.12.2011. u 18:24 - pre 150 meseci
Imam 3 hard diska u računaru od kojih je jedan (naravno) sistemski, jedan samo za podatke (filmovi, slike itd.) a treći trenutno ne koristim (ranije na njemu bio OS ali je sada potpuno izbrisan i formatiran).
Problem je sledeći - kad uključim treći HDD windows (7) ga redovno prepozna i on normalno radi, ali kad restartujem računar više ne mogu da dignem sistem jer se (na neku čudnu foru) ovaj poslednji HDD ubaci u BIOS kao boot disk! To i ne bi bio problem da ja, kad se to desi, više u BIOSU ne mogu da podesim da mi je boot disk ovaj HDD na kojem je sistem jer ga bios više "ne vidi" odnosno ne daje kao opciju za bootovanje!
Hard diskovi su SATA i to:
SATA 1 - WD160GB sa sistemom
SATA 2 - WD500GB sa podacima
SATA 3 - WD80GB izbrisan
ovim redosledom su konektovani na matičnoj. Matična je asus P5B.
Ajde ako neko ima nekakvo rješenje neka mi pomogne malo....
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: bios ignoriše boot hdd22.12.2011. u 19:31 - pre 150 meseci
Šta znači ... kad uključim treći HDD? Inače je isključen? Možda napajanje ne može toliko da izdrži.
 
Odgovor na temu

sergejus3

Član broj: 74825
Poruke: 95
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: bios ignoriše boot hdd22.12.2011. u 19:35 - pre 150 meseci
Citat:
calexx: Šta znači ... kad uključim treći HDD? Inače je isključen? Možda napajanje ne može toliko da izdrži.


-da, inace je iskljucen jer kad ga uključim ne mogu da dignem sistem (pročitati post)
-ne, nije napajanje u pitanju
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: bios ignoriše boot hdd22.12.2011. u 20:13 - pre 150 meseci
Jesi li probao druge kombinacije? Isključiš drugi pa ostanu prvi i treći, da li onda brlja sa redosledom? Da li uopšte prikaže sve hardove kada su uključeni, ne u boot redosledu nego kod detekcije? Da promeniš mesto gde su priključeni pa da taj startni bude na mestu trećeg? Koje napajanje?
 
Odgovor na temu

sergejus3

Član broj: 74825
Poruke: 95
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: bios ignoriše boot hdd22.12.2011. u 20:22 - pre 150 meseci
Citat:
calexx: Jesi li probao druge kombinacije? Isključiš drugi pa ostanu prvi i treći, da li onda brlja sa redosledom? Da li uopšte prikaže sve hardove kada su uključeni, ne u boot redosledu nego kod detekcije? Da promeniš mesto gde su priključeni pa da taj startni bude na mestu trećeg? Koje napajanje?

da, probao sam druge kombinacije ali je uvijek rezultat da mi BIOS prepoznaje samo HDD WD 80GB za boot. Windows redovno prepoznaje sve diskove kako treba. za napajanje ne znam tacno proizvođača ali ima 550w tako da sumnjam da je to njega,a zašto ti stalno pitaš za napajanje, zar ti liči ovo na grešku sa napajanjem??
Problem mi dakle pravi BIOS koji kako god uključim prepoznaje HDD WD od 80GB za boot, osim kad je on diskonektovan i tada mi prepoznaje ovaj od 160 GB na kojem je sistem.
Ne znam da li ima neka fora sa jumperima, ali mi na HDD ne piše kako bi ih trebao pozicionirati (kao prije što je bilo "mastr" , " slave" itd). Trenutno nema nikakvih džampera ni na jednom hardu.....
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+3779 Profil

icon Re: bios ignoriše boot hdd22.12.2011. u 20:35 - pre 150 meseci
Ima li sta nakaceno na Jmicronov SATA port (onaj odvojen od 4 Intelova grupisana)? Ima li sta nakaceno na JMicronov PATA port? Ako je odgovor na bilo koje od ova 2 pitanja "da." otkaci koji god uredjaj sa JMicron portova, spoj sve hardove na Intelove SATA portove na ploci i probaj sta ce da se desi. Asus P5B je imao problema sa tim JMicron kontrolerom.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: bios ignoriše boot hdd22.12.2011. u 23:08 - pre 150 meseci
SATA diskovi se uglavnom ne džamperišu pa zaboravi na to. Za napajanje pitam jer sam imao prilike da mi Codegen 500W nije uopšte htelo da startuje komp sa 3 SATA harda koje je Chieftec 350W bez problema vozio. Kad otkačim jedan, normalno radi, sa tri se muči, štuca i uglavnom jedan hard ne radi. Tih 550W je dovoljno ako je napajanje dobro a ako je neko kinesko jeftino, onda možda nema ni 200W.

Znači kako god uključiš hardove pa i kada su samo sistemski i taj treći, uvek ide na treći? Da li tada ponudi oba za boot redosled? Da li si probao da biraš boot uređaj kod starta kompa bez ulaska u bios?

Hm, gledam uputstvo ploče i tamo piše da su SATA 1 i 2 master za boot hardove dok su SATA 3 i 4 slave za data diskove. Možda i to ima neke veze, sećam se da su ranije tako obelžavali na nekim pločama.
 
Odgovor na temu

Teratron

Član broj: 293911
Poruke: 291
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+187 Profil

icon Re: bios ignoriše boot hdd22.12.2011. u 23:49 - pre 150 meseci
Citat:
Binary Mind:  Asus P5B je imao problema sa tim JMicron kontrolerom.


Citat:
calexx: Tih 550W je dovoljno ako je napajanje dobro a ako je neko kinesko jeftino, onda možda nema ni 200W.


Potpisujem
mada danasnja jeftina kineska napajanja jesu malo bolje odradjena od starijih jeftinih kineskih ,zbog duze garancije


Probajte ovako

- Otkacite sve hard diskove
- Odlucite koji ce vam hard disk biti glavni
- Ponovo ubacite windows 7 (formatirajte ceo disk i ubacite sedmicu na ceo disk kao jednu sistemsku particiju)
- Kada ste zavrsili sa instalacijom ugasite racunar , prikljucite i one druge hard diskove i upalite racunar

Win 7 zna ponekada da se sukobi sa kontrolerom misleci (da se tako pogresno izrazim) da se radi o samo jednom Hard disku sa vise od 4 particija nedajuci vam mogucnost da napravite jos jednu 5 particiju
 
Odgovor na temu

sergejus3

Član broj: 74825
Poruke: 95
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: bios ignoriše boot hdd23.12.2011. u 17:48 - pre 150 meseci
Diskovi su bili konektovani kako sam napisao u prvom postu - tim redoslijedom. Ni jedan nije na Jmicron SATA...
Probao sam kombinacije i uspio sam i to tako što sam samo ovaj WD od 80GB (koji me je i zezao) pomjerio na 4. SATA, ova druga dva sam ostavio isto i sad funkcioniše sve OK, prepoznaje ih sve i diže sistem normalno.....
@Teratron - Ranije sam već uradio formatiranje sistema i odatle je otprilike i počelo sve... Svaki disk ima samo jednu particiju.
...e sad u čemu je štos...???
Ma bitno je da sve radi!

Momci hvala na pomoći! Pozdrav svima!
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: bios ignoriše boot hdd

[ Pregleda: 2153 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.