Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Radne navike preko grane

[es] :: Vodič za emigraciju :: Radne navike preko grane

[ Pregleda: 2864 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
193.158.111.*



+168 Profil

icon Radne navike preko grane15.02.2012. u 05:50 - pre 148 meseci
Interesuje me kakva su iskustva sa radnim navikama sa kojim ste se susreli.

Evo mojih par opazanja...

Rumunija/nemacka firma
Kad smo stigli, ja i nekoliko kolega smo prionuli na posao sa ciljem da sto vise i sto revnosnije uradimo. Medjutim, odma smo ukoreni od domacih kolega sa kojima smo radili. Pravilo je: radi polako i pazi da ne pogresis. Ako radis brzo, bice ti povecana norma. Ako pogresis, niko te nece pohvaliti sto si uradio 3X vise, vec ce te kazniti za gresku.
Sve sto se radi mora da bude stalno cisto i uredno, da li je funkcionalno nije bitno. Kad glavonje prolaze, oni ne znaju da li to radi ili ne, ali vide da li je sve na svom mesti, uredno slozeno i da li kablovi stoje pod konac.
Pauza je zakon. Ne pomera se, ne produzuje se, i ne moze da se ne koristi. Za vreme pauze se ne prica o poslu - strogo zabranjeno.
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
193.246.86.*



+69 Profil

icon Re: Radne navike preko grane15.02.2012. u 07:37 - pre 148 meseci
Sve zavisi od firme, posla i od obrazovanja, bar kad je Svajcarska u pitanju:
Metoda PRITISAK: kada sam ja dosao u CH prvi posao mi je bio u jednoj fabrici i tamo sam bio non-stop pod pritiskom da radim brzo i kvalitetno. Telefoniranje je bilo zabranjeno, sefovi stalno kontrolisi radnike, pauza samo pola sata - ni minut duze... Ako zakasnis i 1 minut odbija se od plate... Bile su i dve smene: od 5 do 2 i od 2 do 10 uvece. Kosmar... Ali su me primili bez poznavanja jezika i otvorili radnu vizu, tako da nisam imao izbora...

Metoda MOTIVACIJA: medjutim, u mojoj sadasnjoj firmi (drzavna IT firma) situacija je sasvim drugacija: vazno je da se posao odradi, ali ne postoji nikakav pritisak. Evo i nekoliko povlastica: sluzbeni iPhone se koristi privatno i firma placa racun, posle 2-3 godine se dobija novi laptop i mobilni, dok stari mogu da se zadrze, pauza se racuna u radno vreme, moze i od kuce da se radi... Oficijelno radno vreme je 8 sati dnevno, stim sto sam unosis koliko si i sta radio (ne postoji kontrola dolaska i odlaska). A da ne spominjem jos i halb-tax ili GA (povlastice prilikom putovanja vozom/autobusom)... Ili jos i da je plata oko 3 puta veca nego u gore spomenutoj firmi...
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
24.130.8.*



+18 Profil

icon Re: Radne navike preko grane15.02.2012. u 08:06 - pre 148 meseci
Hm, interesantno pitanje. Sto se motivacije tice, ovde se to obicno svodi na to da se svi trude da se posao uradi sto bolje (da nadju pravi balans izmedju brzine i kvaliteta), i ljudi su motivisani proizvodima, vizijom ili ljudima sa kojima rade. Radnje navike izlaze iz toga.
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
80.120.42.*



+583 Profil

icon Re: Radne navike preko grane15.02.2012. u 09:44 - pre 148 meseci
Direktor jedne fabrike, nakon seminara o motivaciji, pozvao je jednog zaposlenog u svoju kancelariju i rekao mu:

»Od danas ste slobodni da planirate i kontrolišete svoj rad. Siguran sam da će doći do porasta produktivnosti.

»Znači li to veću platu?« upitao je radnik.

»Ne, naprotiv. Novac nije pravi podsticaj, a povećanje plate ne daje posebno zadovoljstvo.«

»Da, ali ako se produktivnost poveća, znači li to veću platu?«

»Slušajte«, razdraženo mu je rekao direktor, »vi očigledno ne razumete teoriju motivacije. Ponesite kući ovu knjigu i pročitajte je - objasniće vam gde je vaša prava motivacija.«

Odlazeći, radnik je zastao i upitao: »Ako pročitam knjigu, znači li to veću platu?«
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.cust.nbox.cz.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Radne navike preko grane15.02.2012. u 14:28 - pre 148 meseci
@Nemanja
Odlicna prica :)

@ostali
Prvo treba shvatiti da za razlicite grupe je potrebna razlicita metoda motivacije.
Kod nas 1. i 1.5. nivo su strogo praceni, dolazi se tacno na vreme, imaju ogranicene pauze, mora uvek odredjen broj ljudi biti aktivan i slicno
2. i 3. nivo mogu da svrljaju ako nema posla ali kada ima onda se sedi i radi.
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
193.158.111.*



+168 Profil

icon Re: Radne navike preko grane18.02.2012. u 11:14 - pre 148 meseci
Evo jos jednog mog opazanja iz jedne italijanske firme kod nas: elektrinzenjeri u pogonu (odrzavanje masina) kada zavrse posao na popravci neke od njih, ne smeju da stoje ili sede, nedaj boze medjusobno ili sa nekim da pricaju. Moraju brzo da hodaju, skoro trce, sa jednog kraja pogona na drugi. Pretpostavljam, zato da bi radnici imali stalan osecaj da neko prolazi i kontrolise...
 
Odgovor na temu

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
89.142.33.*

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: Radne navike preko grane19.02.2012. u 10:25 - pre 148 meseci
U firmi gde trenutno radim se radi 3 meseci punom parom, 8-12 sati dnevno, a onda 3 meseci opusteno. To nije pravilo nego fakticko stanje. Prekovremeni sati nisu placeni ali isto tako ne postoji ni kontrola koliko dugo si na poslu, tako da ti niko nista nece reci ako odes posle samo 4 sata ili ako javis sefu da si umoran i da neces uopste doci na posao. Motivacija za rad dolazi iz toga sto se 15% vrednosti projekta raspodeli medju radnicima kao dodatak na redovnu platu, znaci ako imas projekt od 100.000 evra, 15.000 ide radnicima, svi dobiju proporcionalno onoliko koliko su bili odgovorni na projektu i koliko su radili. Sati se upisuju, sate proverava sef direktno iznad tebe koji je motivisan da ti ne dozvoli da upises vise jer ce onda njegov udeo biti manji. Zvanicno se radi 8 sati, od toga je 30 min pauza za rucak, ali ne postoji neka jaka motivacija da ti radis tacno toliko, jer kao sto sam rekao, prekovremeni sati se ne placaju, a ako radis manje onda niko se nece zaliti dok god projekt ide po planu. Svi zaposleni dobijaju laptop, i imamo takve sitne privilegije tipa voce, palacinke, stol za fudbal (rostilj) itd.
 
Odgovor na temu

svetla
razlicito kako preveduvac so germanski i
laboratorija

Član broj: 297263
Poruke: 79
79.125.204.*



+2 Profil

icon Re: Radne navike preko grane19.02.2012. u 18:57 - pre 148 meseci
izvinite a gde to radite u kojoj drzavi
 
Odgovor na temu

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
89.142.33.*

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: Radne navike preko grane19.02.2012. u 19:25 - pre 148 meseci
U Sloveniji. U prethodnoj firmi (isto u Sloveniji) nije bilo tako, tamo smo imali 8 sati da radimo, od toga 30 min pauze, dakle efektivno 7,5 sati rada. Prekovremeni se nije placalo ali se ocekivalo da ces ostati 8 sati, ni manje ni vise. Ugovor sam morao produzavati svakih 6 meseci. Na pocetku je bilo dozvoljeno da radnici izadju na 5 min da ispuse cigaru, ali kasnije su to zabranili i nisi smeo da izadjes iz zgrade bez valjanog razloga (uvek si morao da obavestis sefa). Dakle to nije bilo neko liberalno mesto, ali ako ti odgovara takav jednostavan ritam zivota onda valjda i nije toliko lose.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Radne navike preko grane

[ Pregleda: 2864 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.