Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

KADA muzika napušta granice zabave i postaje UMETNOST - primeri...

elitemadzone.org :: MadZone :: Kultura :: KADA muzika napušta granice zabave i postaje UMETNOST - primeri...

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11631 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: KADA muzika napušta granice zabave i postaje UMETNOST - primeri...01.03.2012. u 16:10 - pre 148 meseci
Citat:
Inace, zasto mislis da je jalova ova diskusija koja se vodi na ovoj temi?!

Daleko bilo!
Jer kada vrsni poznavaoci muzike rečima artikulišu nemušte damare mog srca dok sluša ove virtuoze sa Vladinih linkova,to ni u kom slučaju ne može biti jalovo!
Nisam muzičar,ako se pod tim pojmom podrazumeva samo teorija muzike ili vrsno vladanje jednim ili sa više instrumenata,ali ako se pod time podrazumeva i razdragana igra leptira u mojim grudima dok tu i takvu muziku slušam,onda jesam.

Slaviša,
izvini ali kolikogod da si zalutao u ovu temu,dobodošao si svakako!

Vlado,
Oszkár bácsi mi je definitivno suze na oči natero.

Nastavite samo diskusiju,sa uživanjem vas "slušam".

A slušajte i vi...

...jer za njen glas teško se može reći da nije umetnost,dar,Bogomdan...
 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: KADA muzika napušta granice zabave i postaje UMETNOST - primeri...01.03.2012. u 23:03 - pre 148 meseci

Vasa, svaka tema u kojoj su UKUSI I SUBJEKTIVNI DOZIVLJAJI jedini argument, gde nema drugih merila do tih subjektivnih, je uzaludna i potpuno trol tema.
Mislim, stvarno je glupo, meni se svidja, tebi ono, trecem trece... Gde je merilo? Sta je merilo?
Zato je tema trol tema jer se u njoj ne moze nista decidirano reci, vec "svako udara u svoje gajde".

Ako cemo bas tako, evo ja volim filmsku muziku, narocito E. Morikonea.

Na primer:



Za nekog je umetnost, za nekog ne.
Za nekog ko slusa sa strane, one dve sekunde tisine na kraju songa su glupost, i slusaoc se pita cemu to?
Onaj ko je gledao film zna / vidi da u tom trenutku jedan od aktera filma "ispusta dusu" i da je to momenat smrti.
Nakon cega ponovo zivot ide dalje, bez dragog prijatelja.
PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

djyova
Pozarevac

Član broj: 101973
Poruke: 1018
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.youtube.com/djyovaser..


+775 Profil

icon Re: KADA muzika napušta granice zabave i postaje UMETNOST - primeri...01.03.2012. u 23:41 - pre 148 meseci
Citat:
Umetnost
Iz Vikipedije, slobodne enciklopedije

Umetnost je ljudska delatnost ili proizvod ljudske delatnosti koja ima za cilj stimulisanje ljudskih čula kao i ljudskog uma i duha; prema tome, umetnost je aktivnost, objekat ili skup aktivnosti i objekata stvorenih sa namerom da se prenesu emocije ili/i ideje. Osim ove definicije, ne postoji ni jedna druga opšteprihvaćena definicija umetnosti, s obzirom da je definisanje granica umetnosti subjektivan akt, a potreba za umetnošću se obično naziva ljudskom kreativnošću.

Kvalitet umetničkog dela se obično procenjuje na osnovu količine stimulacije koju ono izaziva — utisak koji ono ostavlja na ljude, broj ljudi u kojima je to delo izazvalo neku emociju, u kolikoj meri to delo se ceni, kao i efekat ili uticaj koji to delo ostavlja ili je ostavilo u prošlosti. Većina umetničkih dela koja se generalno smatraju remek-delima poseduje ove atribute.


Wikipedia: Umetnost


Dakle ono što je za nekog umetnost, za nekog drugog to može biti čist šund. Upravo onako kako je i opisano na vikipediji, pojam umetnosti je subjektivnog karaktera.

I da, tačno je da je ova tema usledila nakon rasprave da li na ovom forumu treba prepustiti moderatorima da brišu i zaključavaju teme na osnovu subjektivne procene, ili na osnovu već definisanih pravila kompletnog ES tima.

To je ova tema: Koji je konkretni razlog za zakljucavanje ove teme


Moje lično mišljenje je da onaj ko umetnošću smatra samo ono što kod njega izaziva odredjene "količine stimulacije" (pokretač ove teme), nikako ne može biti moderator iz oblasti umetnosti.
 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Moderator
Član broj: 131509
Poruke: 1237
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: KADA muzika napušta granice zabave i postaje UMETNOST - primeri...02.03.2012. u 08:06 - pre 148 meseci
Citat:
PRVI POST

Unutar svake muzičke oblasti, žanra, stila, forme...postoje nijanse od opšteprihvaćenog praga/standarda bilo kog autorskog dela od Minijature do Opere, od muzički jednostavnog oblika/motiva/muz. perioda odsviranog na fruli, pa do komplikovanog simfonijskod dela.
Te nijanse najčešće određuju izvođači, a overa sledi od emocija, koju doživljava slušalac.

Individualni kriterijum (tzv. ukus) je relativan, ali se može sažeti u tezu da je relativizam neodrživ kao i apsolutizam, pa nam ostaje jedna opuštena varijanta realnog, doživljenog utiska Muzike, koja napušta prvobitnu granicu zabave i prelazi u veću vrednost - Umetnost.


Shvatanje Umetnosti, za ovu Temu sam definisao:
Citat:
Zato Umetnost u ovoj Temi tumačim kao gradaciju, napredniji, viši nivo od standardno dobrog.

--------- --------------- -------------- ------------- -------------

- Imam nekoliko Audio primera kojima bi se moglo dokazati
- koliko kiča ima u Operi;
- koliko ima umetničkog u Folkloru ili Pop-u, R'n'R'-u, Narodnoj muzici...ITD.

Nisam imao ambiciju da to ocenjujem ili vršim izbor priloga!
Takvih Tema ima na mnogim forumima i traju dugo.

I, umesto da se krene u pravcu vrednovanja i pronalaženju muzičkih primera iz svake muzičke oblasti i uočavanju umetničke i estetske naspram zanatsko-zabavne vrednosti, skreće Tema, prozvana u Troll, a i optužbe za zloupotrebu Moderatorske funkcije i apsolutni subjektivizam.
Citat:
djyova
I da, tačno je da je ova tema usledila nakon rasprave da li na ovom forumu treba prepustiti moderatorima da brišu i zaključavaju teme na osnovu subjektivne procene, ili na osnovu već definisanih pravila kompletnog ES tima.


Da.
Tačno!
Subjektivno, ne volim pesme tipa: Otišo si sarmu probo nisi! MIDI file svirače i splavarske ambijente, gde mi kolega muzičar odlazi na svirku sa 2000 pesama u Laptopu (ne sme se desiti da neku pesmu ne zna!), da bi zaradio koju kintu, a pri odlasku iz kuće - poljubi ženu i decu, jer možda ga sa splava iznesu "nogama napred"

Citat:
Moje lično mišljenje je da onaj ko umetnošću smatra samo ono što kod njega izaziva odredjene "količine stimulacije" (pokretač ove teme), nikako ne može biti moderator iz oblasti umetnosti.


Pokreni Temu u: Predlozi i pitanja.
Samo ispravi: forum je Kultura, a ne oblast umetnosti.
Učinio bi mi veliku uslugu, veruj mi!

Pozdrav



















Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kultura :: KADA muzika napušta granice zabave i postaje UMETNOST - primeri...

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11631 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.