Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Privatni penzioni fond ili neka druga solucija?

elitemadzone.org :: MadZone :: Privatni penzioni fond ili neka druga solucija?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 39787 | Odgovora: 173 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Privatni penzioni fond ili neka druga solucija?05.03.2012. u 13:47 - pre 146 meseci
Citat:
djoka_l: Ovim te banka tera da planiraš svoju štednju, što je zgodno, ako ne možeš sam sebe da nateraš na tako nešto.


Ko ne ume da planira stednju, ne treba ni da ima stednju - po meni ne treba da ima ni pravo glasa :)

Kako je to kod RFZ veca kamata nego kod drugih banaka?:) RFZ me nervira bas zbog toga sto ima mali milion tih stednih planova sa "mesecnim uplatama" - koji opet podsecaju na neki kvazi penzioni fond.

Sve je to po meni ponzi u nekom obliku - pogotovu kod nas.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Privatni penzioni fond ili neka druga solucija?05.03.2012. u 13:48 - pre 146 meseci
Citat:
andre2000: Na kraju me čeka jednokratan iznos, tačno, a ja onda mogu da uzmem keš i pravac Kazablanka,....

A kada je taj kraj? Koliko ces imati tada godina? Da li ce te tada interesovati ono sto te interesuje sada kad pocinjes da ulazes u taj kraj? Da li ces biti zdravstveno u stanju da odes u Kazablanku, cak i do parka ispred zgrade? Da li ces biti ziv kad bude taj kraj?........ A svakog meseca uplacujes, danas, sutra, ovih godina, godina koje su na "izvoli" sto se svega tice... Vec sa 65 godina se drasticno smanjuje ono sto mozes a samim tim i sta zelis... Ne treba mesati sadasnje rezonovanje sa rezonovanjem u 65-toj (a sve su prilike da ce biti sve veca cifra godina kada se pocne koriscenje te neke penzije!) godini zivota!........

Nije upuceno direktno @andre2000-u nego uopste svima koji ulazu u te penzione fondove, narocito onima koji mesecno uplacuju velike svote - a samo ja licno poznajem desetak ljudi koji to rade! Za te pare koje, po mom misljeno, bacaju moze mnogo sto sta korisno da se uradi svakodnevno. Pa i nekorisno, zadovoljavati svoje porive, nagone, zelje, vizije... je bolje nego nekome davati svoje novce kojima ce taj neko zadovoljavati svoje zelje, prohteve...




Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

andre2000
Aleš Jindra
Beograd

Član broj: 62983
Poruke: 474



+97 Profil

icon Re: Privatni penzioni fond ili neka druga solucija?05.03.2012. u 14:22 - pre 146 meseci
@Sceka:

To je sasvim ok ako misliš da ćeš živeti u penziji jedan dan. A pošto živimo gde živimo, skoro je izvesno da od državne penzije nećeš imati račune da platiš i leba da jedeš. I šta tad? A sad mogu sebe da lišim pokojeg hira (tipa motora) da ne bih bio socijalni slučaj kad odem u penziju.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Privatni penzioni fond ili neka druga solucija?05.03.2012. u 14:26 - pre 146 meseci
Po cemu je samo realno da ce se preko penzionog fonda dobiti vise ili barem jednako kao i stednjom u banci? Plus sto u banci nema penala ako se ne uplati msesecno :)
 
Odgovor na temu

andre2000
Aleš Jindra
Beograd

Član broj: 62983
Poruke: 474



+97 Profil

icon Re: Privatni penzioni fond ili neka druga solucija?05.03.2012. u 15:06 - pre 146 meseci
Skroz je nerealno. Samo ja sam tražio nešto sa što manjim prinosom i gde ima penala.
 
Odgovor na temu

Chieftec

Član broj: 159885
Poruke: 61
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+54 Profil

icon Re: Privatni penzioni fond ili neka druga solucija?05.03.2012. u 15:25 - pre 146 meseci
Ja koliko god sam pokusavao da shvatim prednost nekog penzionog fonda, zivotnog osiguranja ili šta već tog tipa u odnosu na obicno deponovanje viška novca u banku, nazovimo to štedjom, nisam uspeo. Odnosno nisu me ubedili, i pored toga što me redovno saleću sa tim ponudama svaki drugi put kada odem u banku.

Jedino ako neko, ne znam, radi za neku malu zaradu od 500€, pa ako ga neko ne natera da odvoji na primer 75€ on to sam nikako neće moći da natera sebe, odnosno nema disciplinu.

Ako zaradjujete normalnije i jednostavno trosite manje nego sto zaradjujete, a pri tome niste retardirani pa da vam dodje da kupite ferarri ili tako nesto, devizna stednja uz ako bas hocete kamatu godisnje orocavanje, je sve sto vam treba.

A i ovo vec navedeno, da ja sada nesto sebi uskracujem i odvajam pola zarade da bih "na kraju" imao "nesto", ha, pa no way. Na kraju je kraj, par godina pred smrt, gde se to moze porediti sa mladoscu :/
Pa vise vredi 200 eura i 21 godina, nego milioni sa 70 :/

Uz mozda posle neko ulaganje u nekretnine zbog izdavanja, gomilanje viska para u banci, to je moj "plan". Milsim, nemam plan, nego eto u tom smeru ide. Zapravo, ne zelim uopste da mislim da nekada necu biti mlad, fu[k that :|
Pa vidite samo lepse verme, sve te srednjoskolke i studentice, ma ja cu da idem na eutanaziju kada mi to postane nedostupno :O
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Privatni penzioni fond ili neka druga solucija?05.03.2012. u 15:53 - pre 146 meseci
Citat:
andre2000: @Sceka:

To je sasvim ok ako misliš da ćeš živeti u penziji jedan dan. A pošto živimo gde živimo, skoro je izvesno da od državne penzije nećeš imati račune da platiš i leba da jedeš. I šta tad? A sad mogu sebe da lišim pokojeg hira (tipa motora) da ne bih bio socijalni slučaj kad odem u penziju.


Odgovor na ovo bi bio ovo, jer mi je lakse da citiram:
Citat:
Chieftec: ...A i ovo vec navedeno, da ja sada nesto sebi uskracujem i odvajam pola zarade da bih "na kraju" imao "nesto", ha, pa no way. Na kraju je kraj, par godina pred smrt, gde se to moze porediti sa mladoscu :/
Pa vise vredi 200 eura i 21 godina, nego milioni sa 70 :/
...

Narocito ovo boldovano. Da ne pricam o varijanti da "od državne penzije nećeš imati račune da platiš i leba da jedeš" opet nije bitno jer se ne treba oslanjati na drzavnu penziju vec odavno. Sto je bilo - bilo je, sadasnji penzioneri i nekako se "bore" kroz zivot sa tom penzijom a sve su prilike da ce ubuduce to biti ukinuto (ne bih da se sad o tome nesto raspreda!). Znaci, ti sa tom uplatom nikako ne mozes da znas da li ce i kako biti promenjeno stanje za 20, 30 godina od danas, bas nikako. Takvi fondovi nisu izmisljeni da bi tebi i slicnima bilo dobro jednog dana, ne vode oni racuna o tebi nego o sebi, da njima bude dobro sada, dok mogu tako da rade i da uzimaju te pare i da ih ulazu, trose... kako oni hoce ne pitajuci tebe i druge o tome!

Ali... "sam pao - sam se ubio", samo je steta kad vec ima drugih, mnogo boljih, mogucnosti....


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Boris Tadić

Član broj: 248314
Poruke: 313
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1622 Profil

icon Re: Privatni penzioni fond ili neka druga solucija?05.03.2012. u 19:18 - pre 146 meseci
Ako se igraš viškom novca:

1. Zakup najmanjeg sefa za 1000 dinara u bilo kojoj banci u državi(čisto psihička sitnica, jer kada ne vidiš pare nekoliko meseci - zaboraviš da su ikada postojale, a onda odeš i iznenadiš se)

2. Emigracija kroz 12-24 meseca.



Sve ostalo u Srbiji je šuplja priča na duže od 2-3 godine, osim ako nisi spreman da spavaš 2h dnevno sa jednim otvorenim okom, nosiš 6 mobilnih telefona ili prodaješ decu za 100 evra. A onda šta ti ostane od zdravlja i mozga posle nekog vremena, stvarno ne znam koliko nadoknade koje pare i koje okruženje.

Motor može da se vozi i van Srbije.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Privatni penzioni fond ili neka druga solucija?05.03.2012. u 20:07 - pre 146 meseci
Jos jedna prednost stednje u banci je i ta sto neko moze da nastavi da trosi taj novac i posle vase smrti. Inace, penzioni fondovi ne bi bili prazni kada ne bi postojao ogroman broj radnika na crno.
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Privatni penzioni fond ili neka druga solucija?05.03.2012. u 20:25 - pre 146 meseci
Pa uplata u drzavni penzioni fond je svega 4-5000 dinara. Kako to mislite da vam se ne vracaju pare? Ako pretpostavimo da cete ziveti bar 10 godina, apsolutno vam se vracaju. Pa i u banci cete imati vrlo malo para, jer nemamo mnogo da ulazemo.
 
Odgovor na temu

cimer
vrsac

Član broj: 79219
Poruke: 349
*.ADSL.neobee.net.



+20 Profil

icon Re: Privatni penzioni fond ili neka druga solucija?18.10.2012. u 08:32 - pre 139 meseci
i sam sam poceo da razmisljam o investiranju u budućnost tj sebe i svoje bliznje. sa 65 god ako ih budem doziveo bolje da "girckam" nesto sto cu od sad (s 28 god ) poceti da odvajam,a ne da od svoje penzije koja ce sigurno biti mizerija trazim jos i od svoje dece. budimo realni u kakvom pravcu ide drzavni fond necemo imati ni za komunalije a kamoli hranu (osnovne potrebe)...
jos uvek sam u dilemi gde investirati novac, jos se razmisljam izmedju privatnih penzionih fondova i orocene devizne stednje na duzi vremenski period. Privatni penzioni fond mi bas i ne odgovara jer je iskljucivo ulaganje u RSD a o vrednosti dinara za 30 god niko i ne pominje zato sam sve blizi orocenoj deviznoj stednji u eurima. svaki mesec po 10e pa za 30 god mislim da se moze prilicno lepo ustedeti a plus i kamata...
to je neko moje misljenje
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.client.mmnetkds.com.



+363 Profil

icon Re: Privatni penzioni fond ili neka druga solucija?18.10.2012. u 08:54 - pre 139 meseci
Sa 10 eura mesecno neces se bas opariti. To ti je ulozenih 3600 eura za 30 godina. Bez 50-100 eura mesecno nemas neke preterane koristi
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

cimer
vrsac

Član broj: 79219
Poruke: 349
*.ADSL.neobee.net.



+20 Profil

icon Re: Privatni penzioni fond ili neka druga solucija?18.10.2012. u 09:01 - pre 139 meseci
a sta onda sa dobrovoljnim penzijskim fondom i rastom kursa dinara u odnosu na strane valute za period od 30 god ? koliko je pametno ulaganje u dinarima u tako dug vremenski period, jeste da se kupuju investicione jedinice al opet ne znam koliko je pametno?!
 
Odgovor na temu

Count Zero

Član broj: 32400
Poruke: 203



+406 Profil

icon Re: Privatni penzioni fond ili neka druga solucija?18.10.2012. u 09:01 - pre 139 meseci
Da se ulaže u decu, nek' se edukuju, odu u inostranstvo i posle šalju pare.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Privatni penzioni fond ili neka druga solucija?18.10.2012. u 09:21 - pre 139 meseci
Citat:
fanfon: Sa 10 eura mesecno neces se bas opariti. To ti je ulozenih 3600 eura za 30 godina. Bez 50-100 eura mesecno nemas neke preterane koristi

Ti izgleda nikad nisi čuo za "compounding interest"? :)

Sa 5% godišnje kamate koja se obračunava na mesečnom nivou on će posle 30 godina imati 8.350 evra
Sa 6% godišnje kamate koja se obračunava na mesečnom nivou on će posle 30 godina imati 10.095 evra
Sa 8% godišnje kamate (što bez problema možeš da izvučeš dugoročnim investiranjem), nakon 30 godina on će imati 15.000 evra

 
Odgovor na temu

cimer
vrsac

Član broj: 79219
Poruke: 349
*.ADSL.neobee.net.



+20 Profil

icon Re: Privatni penzioni fond ili neka druga solucija?18.10.2012. u 09:40 - pre 139 meseci
ventura je upravu, evo i link ka sajtu koji racune parametre, nakon 30god uz kamatu od 8% godisnje dobije se nekih 14.100e
https://www.moneysmart.gov.au/...s/compound-interest-calculator
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
92.244.132.*

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Privatni penzioni fond ili neka druga solucija?18.10.2012. u 10:46 - pre 139 meseci
Citat:
cimer:
i sam sam poceo da razmisljam o investiranju u budućnost tj sebe i svoje bliznje. sa 65 god ako ih budem doziveo bolje da "girckam" nesto sto cu od sad (s 28 god ) poceti da odvajam,a ne da od svoje penzije koja ce sigurno biti mizerija trazim jos i od svoje dece. budimo realni u kakvom pravcu ide drzavni fond necemo imati ni za komunalije a kamoli hranu (osnovne potrebe)...
jos uvek sam u dilemi gde investirati novac, jos se razmisljam izmedju privatnih penzionih fondova i orocene devizne stednje na duzi vremenski period. Privatni penzioni fond mi bas i ne odgovara jer je iskljucivo ulaganje u RSD a o vrednosti dinara za 30 god niko i ne pominje zato sam sve blizi orocenoj deviznoj stednji u eurima. svaki mesec po 10e pa za 30 god mislim da se moze prilicno lepo ustedeti a plus i kamata...
to je neko moje misljenje

Pazi, na vreme si poceo, to je dobro :)

Svakom sa dva grama mozga je jasno da dok mi, za 20-30 godina, dodjemo na red - penzija prosto nece biti. Vec sada (2011.te, da budemo precizniji) se broj zaposlenih i penzionera izjednacio, i taj trend ce samo nastaviti u istom pravcu, to je jasno. Jedine "reforme" koje su ovi teletabisi u stanju da smisle su povecanje starosne granice za odlazak u penziju - a ne znam samo dokle, jer gledajuci "piramidu" zaposlenih i penzionera, starosna granica za odlazak u penziju bi trebala biti negde oko 180 godina :)

Treba zaista ispitati dodatne opcije (dobrovoljno osiguranje, prihodi od imovine, etc.) i trebalo vise edukovati ljude da razmisljaju o tome. Biti pokriven penzijskim programom socilalnog osiguranja treba posmatrati kao osnovnu zastitu "protiv" radne nesposobnosti ili slabog zdravstvenog stanja, a ne kao osnov za obezbedjivanje nekakvog zivotnog standarda u starosti.

Problem je sto u ovoj banana drzavi (hm... drzavi?!?) ne postoji povoljniji poreski tretman za odredjene planove penzijskog osiguranja (a-la 401 k u USA), tako da ne postoji nacin da poslodavac bude na bilo koji nacin motivisan da uplacuje u odredjeni priv.poreski fond. Ergo, uplata u privatni penzioni fond i depozit na devizni racun gradjana se razlikuju - apsolutno ni u cemu :) (Daaaay-o, day-ay-ay-o, daylight come and me wanna go home)

Sta to u prevodu znaci - svi programi privatnog osiguranja (Delta Generali, Wiener, Uniqa...) ti nude sustinski nista bolje od toga da sam uplacujes na svoj devizni racun. Deo gde kompletna prica moze imati smisla, jeste kombo zivotnog i penzionog osiguranja. Ti uplacujes svaki mesec, u slucaju bolesti/radne nesposobnosti/smrti dobijes isplacenu premiju, a ako ne dodje do takvog eventa, na kraju dobijas penziju u dinamici koju sam odredis. Opet, nista bolje od toga da sam stedis - ali postoji taj momenat "premije" koji moze znaciti ako se desi nesto sto niko ne zeli da se desi, pogotovo svega par godina nakon pocetka uplacivanja - onda ces zaista da ih ojadis za pare :)

Ali mislim da bi u svakom slucaju trebao razmisljati i o tome na koji nacin mozes sebi da obezbedis odredjeni priliv novca cak i u starosti. Znam da mnogi od nas ne mogu da racunaju na nekakve prihode od imovine, ali isto tako zahvaljujuci Internetu nikad nismo bili u povoljnijem dobu da novac kaplje bez da moras aktivno da radis...
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

cimer
vrsac

Član broj: 79219
Poruke: 349
*.ADSL.neobee.net.



+20 Profil

icon Re: Privatni penzioni fond ili neka druga solucija?18.10.2012. u 11:04 - pre 139 meseci
iz svega sto si napisao stojim i upravo razmisljam u pravcu koji si naveo, ne ocekujem nista od ove drzave sto se tice penzije pa hocu od svoje plate (crkavice) da odvojim po 1000din, toliko bi mi i moji dotirali i taj iznos bi uplacivao na najpovoljniji vid dugorocne stednje da mi se pod stare dane nadje za mene i buducu dragu
a i ako se meni nesto desi bar ce neko da uziva u plodovima ustedjevine
 
Odgovor na temu

shadow-bg
Ciric Vukasin
Preduzetnik
Beograd

Član broj: 189835
Poruke: 313
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.bgwireless.net


+293 Profil

icon Re: Privatni penzioni fond ili neka druga solucija?20.10.2012. u 10:09 - pre 139 meseci
Posto i ja imam isto misljenje kao i vi, da ne zelim da uplacujem u drzavni penzioni fond, imam jedno pitanje. Sta kaze zakon na to? Da li zakon dozvoljava da se ne uplacuje penzija drzavi? Ili se ide na crnu varijantu, da se sve vreme vodim kao nezaposlen?
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Privatni penzioni fond ili neka druga solucija?20.10.2012. u 10:48 - pre 139 meseci
14000 evra ti je dosta za svega 7 godina starosti
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Privatni penzioni fond ili neka druga solucija?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 39787 | Odgovora: 173 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.