Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mjerenje jacine zvuka

[es] :: Audio softver :: Mjerenje jacine zvuka

[ Pregleda: 3037 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

wex-alpha
Sarajevo

Član broj: 7580
Poruke: 845
*.tel.net.ba.



+13 Profil

icon Mjerenje jacine zvuka30.05.2012. u 19:43 - pre 143 meseci
Pozdrav,

Totalna sam audio neznalica, a imam problem koji trebam rijesiti. Malo znam koristiti SoundForge verzija 9.

Imam pet izvora buke, dakle 4+1 kontrolni. U pitanju je otvorena detonacija 500 grama eksploziva. Radimo eksperiment u cilju smanjenja buke prilikom detoniranja istog.

Ovo bi trebalo da bude testni eksperiment u kome trebamo dokazati da zaista postoji smanjenje buke u uslovima koje mi kontrolisemo. Ako uspijemo dokazati da je to izvedivo, onda ce usljediti financijska inekcija gdje cemo moci dovesti audio profesionalce i kupiti bolju opremu.

Za sada koristim video zapis sa kojeg sam skinuo audio (kamera je uvijek na istom mjestu). Kada importujem audio zapise u SoundForge zaista vidim da je kontrolno opaljenje zaista i najace u odnosu na ostale.

Tu nastaje problem, tj. moje neznanje audio materije. Mislio sam da cu imati mjerac decibela u SF, ali mjerac me zbunjuje. Mjerac pocinje od 132 i zadnji podiok je nula. Kako god probam ta skala mi nije od pomoci.

VU metar tacno pokazuje razlicite vrijednosti za svako opaljenje. Kada budem pisao izvjestaj, sta da stavim u njega. Koje mjere? Da li je VU metar (traditional VU) ok, tj. da li mogu da kazem da to i to opaljenje ima recimo 2.0 VU vrijednost. Ili to trebam nekako izraziti u decibelima ili u necemu trecem.

Svaka pomoc je dobrodosla.

Izvinjavam se na glupostima koje sam mozda napisao, ali zaista ne znam... a treba mi informacija :)


Hvala
 
Odgovor na temu

cyBerManIA
I ovo T ono
Space

Član broj: 25195
Poruke: 698
*.ptt.rs.

Sajt: www.facebook.com/cyberman..


+263 Profil

icon Re: Mjerenje jacine zvuka31.05.2012. u 17:56 - pre 143 meseci
Aj' probacu prvo da ti objasnim ukratko razlike izmedju onog sto ti treba i onog sto ti imas.
Imas tradicionalni dB uredjaj, koji meri jacinu zvuka odnosno pritisak (SPL) i izrazi ga u decibelima (dB - logaritamska vrednost).
On pocinje od 0dB ka vise. Normalno, buke u vazduhu imas stalno pa nikad neces ni ocitati 0dB osim u svemiru ili bezvazdusnom prostoru.

E sad, ti to zelis da radis uz pomoc racunara. Kada snimas neki zvuk, maximalna jacina koja moze da prodje kroz zvucnu karticu je obelezena sa 0dB, dok je najtisa recimo -120dB i obelezava se '-' jer predstavlja slabljenje od maximuma. Zato ti nisi mogao da se snadjes na racunaru.
Jos jedan problem koji se javlja je S/N odnos (SNR - sound to noise ratio) integrisane zvucne karte. Pa ces tako dobiti sum na recimo -60dB i nista ispod toga neces moci da zabelezis.

Da bi informativno mogao da vidis delovanje tog vaseg produkta treba ti kvalitetnija zvucna i kvalitetan mikrofon. Imas programe koji ce preracunati izmereni pritisak i prikazati ga kao dB metar, ali to je isto informativno i netacno.
Prilikom eksplozije ce ti u 90% slucajeva zabelezna detonacija udariti u 0dB na racunaru gledano VU metrom.
Kada koristis racunar za tako nesto podesavanja sistema i mikrofonsko pojacanje (stavi na off) unose ponovo gresku.
Koliko sam procitao ti vadis zvuk iz video snimka. Imaj na umu da tad zavisis od mikrofona, mikrofonskog pojacala i A/D pretvaraca na kameri. Mikrofoni ne beleze ravnomerno frekvence.

Nadam se da sam uspeo da ti priblizim problematiku. Ukoliko imas neko pitanje, slobodno pitaj :)

Jos da dodam, kako bi video da ima slabljenja, jedino da mikrofon stavis na recimo 30,40,50 ili vise metara od mesta explozije. Idealno bi bilo kad bi pogodio daljinu i kad bi exploziv bez zastite taman uradio u peak (0dB). Dalje, sa Vasom zastitom zabelezis recimo -15dB i tako dalje :)
Tad bi video da vas produkt deluje, a brojke su informativne.
Zatim pozovete audio inzinjere koji ce digitalnim SPL metrom izmeriti jacinu i prikazati vam grafik.
 
Odgovor na temu

wex-alpha
Sarajevo

Član broj: 7580
Poruke: 845
*.tel.net.ba.



+13 Profil

icon Re: Mjerenje jacine zvuka31.05.2012. u 21:18 - pre 143 meseci
Da... mnogo si pomogao, a u isto vrijeme otvorio jos vise pitanja :)

Treba mi malo vremena da svarim ovo sto si napisao, pa se javim sa rezultatima :)


Hvala jos jednom.
 
Odgovor na temu

[es] :: Audio softver :: Mjerenje jacine zvuka

[ Pregleda: 3037 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.