Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Oric-nova-64-je-li-ga-tko-imao?

elitemadzone.org :: MadZone :: Oric-nova-64-je-li-ga-tko-imao?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13238 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

znalacminimalac
pukovnik MOhamer EL Gadafi
nema :)
iza7gora

Član broj: 18973
Poruke: 45
*.dclient.hispeed.ch

Jabber: što je to?
ICQ: 237312906
Sajt: www.geocities.com/bastovo..


Profil

icon Oric-nova-64-je-li-ga-tko-imao?02.03.2004. u 01:35 - pre 245 meseci


E, djeco draga ajde kažite ovom starom čiki koga su od vas roditelji tako nemilosrdno zaj...li pa mu kupili ovaj gore spomenuti? Da vas čujem kakva su iskustva!? Ja sam bio tamo nekakvih skoro pa trinaest godina, krajem 1987. kada se moj mudri otac sjetio da bi sinu trebalo kupiti kompjuter posto i druga djeca imaju. Čovjek nije imao veza po inostranstvu pa prošetao poo lokalnom centru i u nekakvom komisionaru mu utrape Oric nova 64 za kojeg su tvrdili naš domaći(sada bi rekli naših europskounijskih komšija) proizvod. Nešto vrhunsko rekli su mu, čovjek izvali pare i donese meni tu makinicu, ja otvorim kutiju kad ono trt... priručnik na slovenskom(mamicu im svježeeuropskounijsku) pa sad ti nauči basic ako slučajno znaš slovenski. Da stvar bude još gora, odem ja do kioska kupim Svet kompjutera, pogledam oglase a ono 1 000 000 oglasa da kupiš softver za c64(koji je usput inspirirao sve ovo što pišem, nemate pojma kako ste sretni vi koji ste postovali uspomene na debeljka) i barem upola toliko za zx spectrum pa onda amstrad pa atari pa štatijaznam, paaa tek onda (ovo ću morati velikim slovima) JEDAN JEDIIIIINI pirat iz Požege u Srbiji(možda sebe momak i prepozna pošto ih nije bilo stotinu kao za c64) koji je prodavao igrice za nas nesretnike koje su nasankali pa nam utrapili tog siročića s kojim bi možda nešto i naučili da je bio bolje promoviran u YU kada su Slovenci već dobili licencu da ga prizovode. Elem, taj momak mora da je dobru kintu zgrnio pošto je ovo 100% istina da je bio jedini pirat koji je prodavao igrice za Orica 1987/88 g. BTW barem se oglašavao u Svetu kompjutera.

E, sad da se ja ne iskenjavam previše, a sve ovo ne dobije nikakav odaziv
ja vas sve sa istim ili sličnim iskustvom, molim da se odazovete ovom topicu i da kažete kakao ste prejebali ovu nezastupljenost Orica na prostorima ex Yu kakva su vam iskustva s njim.
Moj još uvjek stoji u kući mojih roditelja i za divno čudo RADI. Guglao sam i začudih se, ima dosta dokumentacije o njemu među englezima i francuzima, ali volio bih da čujem vas dragi moji slovencihrvatisrbibosancicrnogorcimakedonci i ostali kakva je situacija?
........../)/)............
........( '.' )............
____(,,)_(,,)__________
................................
...............................
 
Odgovor na temu

Alter Ego
null
Pančevo

Član broj: 1880
Poruke: 453
*.panet.co.yu

Sajt: www.tridenet.com


Profil

icon Re: Oric-nova-64-je-li-ga-tko-imao?02.03.2004. u 02:58 - pre 245 meseci
Eh, uspomene, uspomene! 1992., prva godina Elektrotehničke, časovi informatike na Oric-u... Kad se samo setim... A od softvera smo imali samo ono što bismo
sami napravili. Ti naši nisu imali kasetofone, mada čisto sumnjam da su ih uopšte isporučivali uz Oric-e?
 
Odgovor na temu

znalacminimalac
pukovnik MOhamer EL Gadafi
nema :)
iza7gora

Član broj: 18973
Poruke: 45
*.dclient.hispeed.ch

Jabber: što je to?
ICQ: 237312906
Sajt: www.geocities.com/bastovo..


Profil

icon Re: Oric-nova-64-je-li-ga-tko-imao?02.03.2004. u 16:15 - pre 244 meseci
Naravno da nisu isporučivali kazetofone, nego si dobio ako se dobro sjećam DIN kabel pa si traži sam kasetaš. Funkcionirao je skoro svaki na njemu, a na kućištu od ispravljača je rupetina u koju se tebalo smjestiti flopi od 3 inča kojeg naravno nisi mogao nigdje pronaći za kupiti, a da i jesi vjerovatno bi koooštao ajoj.
Inače guglao sam sa upitom "Oric" i zaprepastio se da još ima frikova koji se igraju sa tom spravicom. Neki momak se čak snašao pa umjesto te famozne 3 inch diskete koristi 3,5 s tim da je naravno morao i isčupati napajanje iz PC-a da bi to funkcioniralo. Ne da mi se sad tražiti linkove, koga zanima proguglat će.

Nadam se da će se ovdje pojaviti još onih koji imaju iskustva s tim famoznim Oricom.
........../)/)............
........( '.' )............
____(,,)_(,,)__________
................................
...............................
 
Odgovor na temu

znalacminimalac
pukovnik MOhamer EL Gadafi
nema :)
iza7gora

Član broj: 18973
Poruke: 45
*.dclient.hispeed.ch

Jabber: što je to?
ICQ: 237312906
Sajt: www.geocities.com/bastovo..


Profil

icon Re: Oric-nova-64-je-li-ga-tko-imao?13.03.2004. u 22:40 - pre 244 meseci
Znači imao sam ga samo ja i još jedan čovjek, ali taj je nedavno umro; tako da ostajem samo ja LOL !

........../)/)............
........( '.' )............
____(,,)_(,,)__________
................................
...............................
 
Odgovor na temu

jonathan
Aleksandar Ilic
Aleksinac

Član broj: 2113
Poruke: 456
*.ptt.yu

Jabber: yu1is@elitesecurity.org
ICQ: 62419462


+45 Profil

icon Re: Oric-nova-64-je-li-ga-tko-imao?14.03.2004. u 00:09 - pre 244 meseci
Imali smo ga i imamo ga još uvek u gradskom radio-klubu, čak pretpostavljam da i dalje radi, iako nije uključen godinama. Svojevremeno, negde 1988, sam pisao i programčić za vežbanje telegrafije na njemu. Naravno u 6502A mašincu, jer je bejzik bio prespor...

poz.
Alek
-=- 73 de YU1IS -=-
 
Odgovor na temu

znalacminimalac
pukovnik MOhamer EL Gadafi
nema :)
iza7gora

Član broj: 18973
Poruke: 45
*.dclient.hispeed.ch

Jabber: što je to?
ICQ: 237312906
Sajt: www.geocities.com/bastovo..


Profil

icon Re: Oric-nova-64-je-li-ga-tko-imao?14.03.2004. u 16:43 - pre 244 meseci
YU1IS de 9A1CAW- tnx fer call- ur rst is 599 (ako se još dobro sjećam šeme veze) Baš mi je drago da se i po radio klubovima moglo toga naći. Mi smo tamo '89 imali nekakav komodore 16 i to zahvaljujući nekakvom momku koji nije bio radio amater(usput i moja C dozvola je istekla '94 i nisam je produžio), ali je volio dolaziti u klub, a otac mu je radio u DE pa mu nije bilo problem pokloniti kompjuter klubu.Naravno pičili smo samo igrice, nikome nije palo napamet da napiše nešto za telegrafiju ili paket radio. Nego ako znaš da netko ima skeniranu dokumentaciju npr.Basic komande za Oric i sl. baci mi na mail Tnx 73 sk.
........../)/)............
........( '.' )............
____(,,)_(,,)__________
................................
...............................
 
Odgovor na temu

markantz

Član broj: 8338
Poruke: 599
*.ftn.ns.ac.yu



+3 Profil

icon Re: Oric-nova-64-je-li-ga-tko-imao?22.03.2004. u 11:28 - pre 244 meseci
Ima moj dobar prijatelj jedan komad koji radi ali mu je napajanje sevnulo, tako da je neupotrebljiv (a inace da je napajanje dobro bio bi jako upotrebljiv). Znaci ukupno tri zasada
 
Odgovor na temu

znalacminimalac
pukovnik MOhamer EL Gadafi
nema :)
iza7gora

Član broj: 18973
Poruke: 45
*.dclient.hispeed.ch

Jabber: što je to?
ICQ: 237312906
Sajt: www.geocities.com/bastovo..


Profil

icon Re: Oric-nova-64-je-li-ga-tko-imao?25.03.2004. u 21:29 - pre 244 meseci
Napajanje krepalo ?

Ako je išta tu valjalo onda su to bili ti ispravljači koji su se uz njega isporučivali.
Mada ni to ne bi trebalo predstavljati neki problem naći stabilizirani ispravljač jednakih svojstava .

Sve u svemu premalo se ljudi javilo na ovaj thread da bi se mogla podijeliti nekakva iskustva o tome 8-bitnom sandučiću he!

Tja ili su se ljudi koji su ga imali revoltirano odrekli kompjutera, ili su se rijetki tako dali prevariti da ga kupe osim naravno raznoraznih institucija kojih su glavešine već nešto dobile ispod stola ;-) da uzmu kontigent Orica.
........../)/)............
........( '.' )............
____(,,)_(,,)__________
................................
...............................
 
Odgovor na temu

jonathan
Aleksandar Ilic
Aleksinac

Član broj: 2113
Poruke: 456
*.ptt.yu.

Jabber: yu1is@elitesecurity.org
ICQ: 62419462


+45 Profil

icon Re: Oric-nova-64-je-li-ga-tko-imao?27.03.2004. u 05:37 - pre 244 meseci
Citat:
znalacminimalac:
Nego ako znaš da netko ima skeniranu dokumentaciju npr.Basic komande za Oric i sl. baci mi na mail Tnx 73 sk.


Uh, trebalo bi da i dalje u nekom ormaru postoji kompletna knjiga koja je išla uz Orica, čak mislim da bih mogao i da je pronađem, ali ništa od toga nije skenirano... Ako ti je neophodno, možda bih mogao da izaberem neki deo, ali baš ne sve - ima cca 200 stranica.

poz.
Alek
-=- 73 de YU1IS -=-
 
Odgovor na temu

dstrnak
Hrvatska

Član broj: 57543
Poruke: 12
*.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Oric-nova-64-je-li-ga-tko-imao?24.09.2005. u 05:52 - pre 225 meseci
Imao sam ga i ja,tj,imam ga jos i jos radi,jedino je napajanje bleknilo pa sad imam univerzalni adapter da radi.
zbilja je bilo pretesko dolaziti do igara. Svoju kolekciju sam uspio prebaciti na cd oko 60-ak igara koje su se uspile sa kazeta jos dobro ucitavati tako da sada mogu bez problema sa cd playera ucitavati igre,ako tko treba igre neka se javi.
 
Odgovor na temu

yooyo

Član broj: 4891
Poruke: 1101
195.252.89.*



Profil

icon Re: Oric-nova-64-je-li-ga-tko-imao?25.09.2005. u 00:33 - pre 225 meseci
Neznam zasto si ga tako ocrnio. Simpaticna spravica za to vreme. Cuvena Galaksija nije ni blizu po mogucnostima Oric-u. Imao je solidan Basic, zatim mogucnost mesanja grafickog i tekstualnog video moda, dobar zvuk i super tastaturu za to vreme. Igrica nije bilo pa je bio dobar samo za Basic. Imao ga je drugar... Zajedno smo napisali program za crtanje u BASIC-u, jer je imao dosta komandi za rad sa grafikom.

yooyo
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.dclient.hispeed.ch.



+69 Profil

icon Re: Oric-nova-64-je-li-ga-tko-imao?25.09.2005. u 17:26 - pre 225 meseci
I ja sam ga imao!
Kupio mi ga cale na sajmu tehnike u BG za neke sitne pare. Secam se da je zaista imao dobar BASIC (za razliku od "debeljka") i da sam preko oglasa kupio i par kaseta sa igricama za njega. Nesecam se vise sta je bilo sa njim, ali znam da je C-64 ipak bio nazamenljiv u to vreme.

Uz to, jel se mozda jos neko od vas seca onih dodataka iz SK, Trend-a, MM-a... sa programima koje smo morali da unosimo satima (danima)... E, kakva su to vremena bila!
 
Odgovor na temu

Zeljko_NS
Novi Sad

Član broj: 7177
Poruke: 35
*.nsinfo.co.yu.



Profil

icon Re: Oric-nova-64-je-li-ga-tko-imao?26.09.2005. u 07:33 - pre 225 meseci
Jos jedan korisnik (doduse, bivsi).
Kupljen '88, radio ko doksa par godina, pa sam ga prodao, upravo zbog male zastupljenosti softvera za njega.
Inace, uspeo sam da nabavim knjigu na srpskom za njegov BASIC, sto je bila retkost tada, plus jos par kaseta, sto oficejelnih, sto od pirata.

U mom slucaju jedan pirat je bio u Horgosu, a drugi iz Sapca.
Solidna masina u to vreme. Igrice su bile na nivou c64, lepo uradjene, ali im je mana bila sto su vecina bile na francuskom jeziku, sto ih je tesko moglo naci, pa su samim tim bile preskupe.
Secam se da su bile 2 slovenacke igrice na kaseti : Zid i Poker, a od ostalih igara mi je u secanju ostao "Zorgon's revenge", ako me secanje ne vara :)

 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
*.ubisoft.com.cn.

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: Oric-nova-64-je-li-ga-tko-imao?26.09.2005. u 10:02 - pre 225 meseci
Ej, taj Oric je bar 64 ;)
Da li je neko probao/imao EI Pecom 32 ?
E to je bila masina, negde '85-'86, sve sto imas je ono sto isprogramiras,
i bolje ne gasi kompjuter zato sto _nema_ nikakav uredjaj za snimanje
podataka ;)
O brzini ne mogu da diskutujem, tada sam znao malo o tome, ali se secam
mnostva oglasa za C64 koje sam hteo da zovem ali nisam imao zasto ;)
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
194.106.171.*



+294 Profil

icon Re: Oric-nova-64-je-li-ga-tko-imao?26.09.2005. u 13:55 - pre 225 meseci
E, bogami, mi smo u osnovnoj skoli imali EI Pecom 64, sa zelenim monitorcicima. I to je bilo nekih 8-12 komada u mrezi, cini mi se, mozda cak i vise! Interesanto je da se uopste ne secam sta smo radili na njemu, sumnjam da se otislo dalje od print, for i goto.
Secam se da sam u SK s kraja 80tih video oglas, kao neka domaca softverska firma izdala je igre za Pecom, otprilike ovih naziva: "Puskomitraljez", "Protivavionska odbrana", "Bacac bombi" i sl.
Koliko se secam, Pecom nije bio u stanju da prikazuje grafiku, jelte, bio je text-only.


[Ovu poruku je menjao Emilio Ranchez dana 26.09.2005. u 14:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

yooyo

Član broj: 4891
Poruke: 1101
*.beotel.net.



Profil

icon Re: Oric-nova-64-je-li-ga-tko-imao?26.09.2005. u 21:51 - pre 225 meseci
Pecom je mogao da prikazuje grafiku ali na mnogo cudan nacin, tj. predefinisanjem character seta, a zatim sloziti takve karaktere u sliku na ekranu. Secam se da me je zbog toga profa izbacio sa blok nastave sa recenicom "decko, mi te naredbe nismo ucili... izlazi napolje".

yooyo
 
Odgovor na temu

dragansm
Dragan Smiljanic

Član broj: 38170
Poruke: 191
*.funcom.com.



Profil

icon Re: Oric-nova-64-je-li-ga-tko-imao?22.08.2006. u 14:50 - pre 214 meseci
Trazi se jedan 8-bitni malisan "Oric Nova 64" koji se pre 20 godina proizvodio u sloveniji...
http://www.old-computers.com/museum/computer.asp?c=1186&st=1
Ukoliko znate da neko poseduje Novu i da je zeli prodati molim da me kontaktirate na "Privatne poruke" ili mail
 
Odgovor na temu

dstrnak
Hrvatska

Član broj: 57543
Poruke: 12
*.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Oric-nova-64-je-li-ga-tko-imao?22.08.2006. u 17:48 - pre 214 meseci
Evo jos jednog bivseg korisnika NOVE 64.

Ja sam ju bio nabavio 1988 kada je Spectrum otisao u vjecna lovista.
Patio sam tada za C64 ali stari otisao i kupio NOVU 64 (rekao je kao bolje taj novi nego tamo neki polovni C64).
kod nas je s njim je isao prirucnik na Hrvatskom,ali ni jedna kazeta sa njim.

Ubrzo je uslijedio ocaj,ni jedan od lokalnih pirata u ono doba nije imao ni jednu igru za njega,listinge iz prirucnika sam sve vec bio utipkao i snimio na kazetu,ali svi su manje vise bili bez veze,osim neke primitivne formule koja je bila u masincu i koja je bila na 15-ak stranica,koju sam prepisivao danima i ispravljao jos par dana jeli nisam sve brojeve dobro prepisao.
Kasnije sam bio nabavio od pirata jedino neki poker i neki bezveze arkanoid za nju,tako da je moja NOVA 64 vise bila iskljucena nego ukljucena,prijatelj je imao C128 pa smo se igrali kod njega. Imam NOVU 64 jos i sada samo ima zamjenski ispravljac,originalni sam nekome dao prije 10-ak godina za CB stanicu.

Nasao sam na jednoj stranici zanimljivu informaciju,ne znam jeli 100% tocna,da Slovenci nisu uopce ni pravili ni sklapali NOVE64,nego da su kupili 3000 komada ORIC ATMOSA 48k i da su dobili licencu da na tih 3000 komada stave ime NOVA64 i da ih reklamiraju pod domace racunalo,nadali su se da ce skole pokupovati ta racunala,i da uopce ti modeli nemaju 64kb,nego su u toj brojci 64 zbrojili rom+ram.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Oric-nova-64-je-li-ga-tko-imao?25.08.2006. u 23:08 - pre 214 meseci
Eh, drugovi moji.... Je li neko mozda samo i vidio u svom zivotu racunar LOLA 8? A ja sam morao i da radim na njemu... Njegove mogucnosti su bile priblizne korejskom digitalnom casovniku koji se 80-tih godina mogao kupiti na pijacama za dvije chrvene... Zavrsna obrada se valjda izvodila u limarskim radionicama za proizvodnju oluka... Tako je nekako izgledao.
 
Odgovor na temu

Viking018
Ivan Mitric
Nis

Član broj: 116822
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Oric-nova-64-je-li-ga-tko-imao?10.10.2006. u 13:31 - pre 213 meseci
Dragane, posedujem odlicno ocuvan Oric Nova 64. Ako si i dalje zainteresovan javi se na moj mail.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Oric-nova-64-je-li-ga-tko-imao?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13238 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.