Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 28995 | Odgovora: 117 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?23.09.2012. u 22:12 - pre 141 meseci
Citat:
Informer: Nije rastegljiv pojam ako procitas opste uslove poslovanja banke sa kojom si potpisao ugovor o izdavanju kartice.

Evo ti jedan delic koji pise u OUP UniCredit banke koju si vec pomenuo:

Čak i da banka nekim volšebnim načinom uspe da dokaže da se klijent nije držao preporuka i uputstava koja je izdala banka, šta sa tim?

Kako banka može da dokaže da si ti nesavesno čuvao i koristio karticu?

Možda si provukao karticu kroz skimer koji ti je snimio PIN kod, možda si koristio hakovani POS uređaj koji je takođe zabeležio tvoj PIN kod, možda te je neko sa reptilijanskom špijunskom opremom posmatrao dok si kucao PIN kod... Sve su to neke varijante... Najverovatnije si bio majmun pa si konobaru rekao svoj PIN, ali to banka teško može da dokaže, osim ako to nisi uradio dok si bio na ručku sa direktorom banke.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?23.09.2012. u 22:22 - pre 141 meseci
Citat:
ventura
Možda si provukao karticu kroz skimer koji ti je snimio PIN kod, možda si koristio hakovani POS uređaj koji je takođe zabeležio tvoj PIN kod, možda te je neko sa reptilijanskom špijunskom opremom posmatrao dok si kucao PIN kod... Sve su to neke varijante... Najverovatnije si bio majmun pa si konobaru rekao svoj PIN, ali to banka teško može da dokaže, osim ako to nisi uradio dok si bio na ručku sa direktorom banke.

Stvar je u tome sto treba ti da dokazes da nisi ti provukao karticu, oni su se vec zastitili pravilnikom.

Sad kad razmislim koliko puta je kod mene provlacena kradena kartica samo je jednom data izjava u policiji, banke se cak ni ne uzbudjuju zbog takvih situacija.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?23.09.2012. u 22:23 - pre 141 meseci
@ventura

Svidja mi se kako razmisljas :)

Mada si otisao daleko off-topic posto smo razgovarali o tome da li klijent "ima pravo" ili nema (ja sam govorio o pravu a ne o dokazivanju) ali posto je interesantna tvoja teorija ajde da nastavimo onda.

Ovako:

Neko ti je video PIN kad si ga unosio (nebitno na koji od nacina koje si ti naveo). I sta onda? Gde je bila tvoja kartica dok se obavljala ta transakcija? Znas, cip nije storage kao magnet vec je to mikrokontroler koji tek iza sebe ima veoma zajebano kriptovan storage. To u prevodu znaci da podatke sa cipa nije moguce kopirati vec je za obavljanje transakcije neophodno fizicko prisustvo cipa odnosno kartice.

Znaci sta? Ja sam otisao do sanka/kuhinje (ili gde je vec POS), kvarni konobar je video moj pin, ja sam svoju karticu stavio u dzep i otisao. I sta ce kvarni konobar da radi sa mojim pinom a bez kartice?

Hoces da mi verujes nesto na rec? Sile nema da dokazes da je takva transakcija obavljena mimo tvog znanja :)

Odnosno, mozda i dokazes ako budes tvrdio da si posle te transakcije ostavio kvarnom konobaru karticu da se malo igra sa njom... u tom slucaju ces dokazati da se to desilo mimo tvog znanja. Ali novac neces dobiti nazad - veruj mi :)

edit: typo
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?23.09.2012. u 22:25 - pre 141 meseci
Citat:
Informer:
Naravno da se trazi ime i svi ostali podaci koje korisnik ima u glavi. Kako bi banka inace znala koju karticu da blokira? :) Znaci: ime, datum rodjenja, adresa, broj telefona... ali u principu to je dovoljno.

Mislio sam kako se proverava da onaj ko prijavljuje kradju ima pravo da prijavi kradju? U sustini broj kartice - ko to zna napamet? JMBG... sta ko je ukradena kartica, ne zna svako napamet... broj telefona - nije nikakva tajna stvar.
Malo mi je nelogicno da tek tako moze da se prijavi kradja?

Citat:
Citat:
Licno ne vidim razlog da iko osim korisnika ispasta ako se PIN-om autorizovala upotreba (znaci kartica jos nije prijavljena da je ukradena).


Ovo se pominje i u jednom od onih clanova koje sam citirao. Korisnik je duzan da PIN cuva a ne da ga lepi na karticu kao sto radi gomila ljudi u Srbiji. Ovde jos uvek nije razvijena ta svest. Valjda zbog informaticke nepismenosti.

Yep.
Sta ako se ukrade PIN? (sta ako je lazan aparat, koji pamti PINove?)

[quote]1. Ne odlucuje POS terminal da li ce traziti cip ili nece. Ima par banaka u Srbiji cije su kartice podesene tako da ako terminal ima citac cipa da se odbija autorizacija podacima sa magneta.[quote]
A sta ako nema citac cipa?:)

Citat:
2. Zivota ti, u kojoj to zemlji nije dozvoljeno koriscenje cipova?

Da bi se cip koristio mora da postoji zakonska regulativa koja to omogucava. u prevodu ne mora biti zabranjen - vec mora biti dozvoljen.
(ne znam da negde zabranjuju, ali vidim da mi u Kini nigde nije trazio PIN, samo potpis - koji niko nije proverio)

Citat:
Citat:
Jedino je znaci pitanje sta sa imprinter masinama? Ko je kriv, sto dziber od trgovca koristi nesto toliko matoro pa ne proverava da li je kartica i dalje aktivna?


Napisao sam vrlo detaljno na prethodnoj strani. Responsibility shift.

Sta, mutual fund? Banke?
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?23.09.2012. u 22:34 - pre 141 meseci
Citat:
Dexic:Mislio sam kako se proverava da onaj ko prijavljuje kradju ima pravo da prijavi kradju? U sustini broj kartice - ko to zna napamet? JMBG... sta ko je ukradena kartica, ne zna svako napamet... broj telefona - nije nikakva tajna stvar.
Malo mi je nelogicno da tek tako moze da se prijavi kradja?

Nije nelogicno, tako se samo blokira kartica, otprilike isto kao i da si pogresno uneo PIN 3x, odes posle u banku i odblokiras.

Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?23.09.2012. u 22:42 - pre 141 meseci
Citat:
bakara: Stvar je u tome sto treba ti da dokazes da nisi ti provukao karticu, oni su se vec zastitili pravilnikom.

Iako živimo u Srbiji, čak ni ovde nije slučaj da si kriv ukoliko ne dokažeš suprotno :)

Prijavio si krađu. Na policiji je da uhvati počinioca, a banka mora da ti vrati sredstva na raspolaganje koja ti nisi podigao, bez obzira na način. Da li je neko podigao taj novac tvojom ukradenom karticom i PIN kodom, ili je podigao na šalteru banke koristeći lažnu ličnu kartu sa tvojim podacima, ili je jednostavno ušetao sa pištoljem u ekspozituru i oteo novac iz kase, to nije tvoja stvar. Ti taj novac nisi podigao, samim tim ne vidim način kako banka može da ti taj novac ne vrati. To bi bilo kao kad bi se desila oružana pljačka u ekspozituri, ti sutradan dođeš da podigneš novac a službenica ti kaže "jaoo pa vi ste juče ostali bez novca, lopov je opljačkao baš tu fioku u kojoj je bio vaš novac".

Citat:
bakara
Sad kad razmislim koliko puta je kod mene provlacena kradena kartica samo je jednom data izjava u policiji, banke se cak ni ne uzbudjuju zbog takvih situacija.

Kad je čist slučaj često se desi da policija ne uzima izjavu ni od vlasnika kartice (na to sam mislio kada kažem ono - bez komplikacija). Ali ako slučaj nije čist, tipa gubitak nije prijavljen odmah, korišćen PIN kod, sumnjive transakcije itd. tada policija ne samo da može da traži izjavu korisnika, već i izjavu POS merchanta.

U slučaju mog bliskog rođaka, policija je ispitala i vlasnika POS terminala pošto nije uobičajeno da kupac u knjižari potroši dve hiljade evra, a takođe je morao biti ispitan i vlasnik kartice da bi se utvrdilo da nije slučajno u pitanju neka organizovana prevara.

Citat:
Informer:
Hoces da mi verujes nesto na rec? Sile nema da dokazes da je takva transakcija obavljena mimo tvog znanja :)

Slažemo se u potpunosti da su prevare tipa skimovanje/kloniranja kod čipovane kartice daleko teže, ali tu postoje drugi vidovi prevare kao što je npr. zaglavljivač kartice koji jednako funkcioniše i na čipovanim i na običnim karticama. Žrtva stavi karticu u bankomat koji je lopov opremio zaglavljivačem. Kartica krene da ulazi u bankomat ali je zaglavljivač zaustavi. Lopov se obično nalazi u redu iza žrtve, i prijateljski je posavetuje da u slučaju zaglavljivanja kartice neophodno je otkucati PIN tri puta kako bi se kartica odglavila. Naravno lopov PIN pogleda preko ramena, kartica je i dalje zaglavljena, i tu sledi savet da je izgleda bankomat pokvaren i da žrtva treba da se obrati banci da bi dobila karticu nazad. Lopov i žrtva odlaze pošto je bankomat neispravan, pri čemu lopov samo sačeka da žrtva zamakne iza ćoška, vrati se na bankomat uzme karticu i na istom bankomatu je isprazni do limita..

Međutim u slučaju krađe/gubitka kartice, ako je PIN napisan na kartici ili negde pored kartice, ni tu čip ne pomaže. A gubitak nije lako primetiti.. Ja lično novčanik ne koristim, keš držim u zadnjem džepu i to mi je primarno sredstvo plaćanja, a kartice držim u posebnom novčaniku/kartičniku koji ne nosim uvek sa sobom. Nekada ga ostavim u kući, nekada u firmi, nekada u torbi, nekada u autu... Dešavalo mi se da mi zatreba kartica a ja ne znam tačno gde sam ostavio novčanik sa karticama.. Onda budem u fazonu - ma verovatno je u firmi.. I tako teoretski može da prođe par dana dok ja ne vidim da meni kartica nema... I sad recimo da nemam direktno SMS obaveštenje (koje nije uključeno po defaultu), neko može da orgija mojom karticom danima dok ja ne provalim da je nema.


[Ovu poruku je menjao ventura dana 23.09.2012. u 23:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?23.09.2012. u 22:47 - pre 141 meseci
Citat:
bakara:
Nije nelogicno, tako se samo blokira kartica, otprilike isto kao i da si pogresno uneo PIN 3x, odes posle u banku i odblokiras.


"Dobar dan. Ja sam 'bakara', zivim tu i tu, ukrali su mi novcanik sa kreditnom, molim Vas, blokirajte je!"
"Molim Vas, dajte mi broj vase kartice i JMBG"
"Ne znam napamet te brojeve, a ukrali su mi novcanik sa LK i kreditnom, nemam odakle da ih procitam!"
"OK, nema problema, blokiracemo"
"HVala - prijatno"

Ko je zvao? Moze bilo ko, ko zna tvoje ime i prezime i adresu - sto je vrlo lako naci.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?23.09.2012. u 22:56 - pre 141 meseci
Citat:
ventura: Iako živimo u Srbiji, čak ni ovde nije slučaj da si kriv ukoliko ne dokažeš suprotno

Prijavio si krađu. Na policiji je da uhvati počinioca, a banka mora da ti vrati sredstva na raspolaganje koja ti nisi podigao, bez obzira na način. Da li je neko podigao taj novac tvojom ukradenom karticom i PIN kodom, ili je podigao na šalteru banke koristeći lažnu ličnu kartu sa tvojim podacima, ili je jednostavno ušetao sa pištoljem u ekspozituru i oteo novac iz kase, to nije tvoja stvar. Ti taj novac nisi podigao, samim tim ne vidim način kako banka može da ti taj novac ne vrati. To bi bilo kao kad bi se desila oružana pljačka u ekspozituri, ti sutradan dođeš da podigneš novac a službenica ti kaže "jaoo pa vi ste juče ostali bez novca, lopov je opljačkao baš tu fioku u kojoj je bio vaš novac".

Ventura, nemoj sad da okreces, kada prijavis kradju kartica je blokirana i nema nikakve sanse da bude upotrebljena, razmatramo onu drugu situaciju kada kradju nisi prijavio.

Citat:
ventura: Kad je čist slučaj često se desi da policija ne uzima izjavu ni od vlasnika kartice (na to sam mislio kada kažem ono - bez komplikacija). Ali ako slučaj nije čist, tipa gubitak nije prijavljen odmah, korišćen PIN kod, sumnjive transakcije itd. tada policija ne samo da može da traži izjavu korisnika, već i izjavu POS merchanta.

Cist je slucaj bas samo kada kradja nije prijavljena, ne kapiram na sta bi se tacno zalio?


Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?23.09.2012. u 23:00 - pre 141 meseci
Citat:
Dexic: "Dobar dan. Ja sam 'bakara', zivim tu i tu, ukrali su mi novcanik sa kreditnom, molim Vas, blokirajte je!"
"Molim Vas, dajte mi broj vase kartice i JMBG"
"Ne znam napamet te brojeve, a ukrali su mi novcanik sa LK i kreditnom, nemam odakle da ih procitam!"
"OK, nema problema, blokiracemo"
"HVala - prijatno"

Ko je zvao? Moze bilo ko, ko zna tvoje ime i prezime i adresu - sto je vrlo lako naci.

Otprilike tako i ide, sta je cudno?
To sto neko zna tvoje podatke moze da ti blokira karticu?

Na kraju ako ti ne bude prosla kartica na terminalu ce izaci poruka da se javis u banku i tamo ce sve dileme biti otklonjene.

Ako to neko zlonamerno uradi mnogo je bezbednije da za svaki slucaj blokiraju karticu, seti se samo skorasnjeg slucaja kada su banke iz predostroznosti blokirale na hiljade kartica.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?23.09.2012. u 23:03 - pre 141 meseci
Citat:
bakara
Ventura, nemoj sad da okreces, kada prijavis kradju kartica je blokirana i nema nikakve sanse da bude upotrebljena, razmatramo onu drugu situaciju kada kradju nisi prijavio.

U svakom slučaju ti si prijavio krađu. Da li je to nakon 5 sekundi ili 5 dana je nevažno. Krađa se desila bez obrira na tehnikaliju da li je gubitak kartice bio prijavljen u tom trenutku, odnosno odmah nakon toga ili ne.

Evo recimo otputuješ avionom na godišnji odmor i nema te 15 dana. Lopovi ti prvi dan ukradu auto ispred zgrade, ti se vratiš vidiš da nema auta, sretneš komšiju koji ti kaže da je auto nestao pre 14 dana. Ti odeš u policiju da prijaviš krađu i oni ti kažu "ma kakava prijava, šta si čekao do sada", ili pokušaš da naplatiš kasko, a oni ti kažu "ne može, nisi prijavio krađu u roku od dva dana". Šta misliš šta bi se desilo u tom slučaju? Jel bi sedeo skrštenih ruku ili bi se nekome krvi napio?

 
Odgovor na temu

cyBerManIA
I ovo T ono
Space

Član broj: 25195
Poruke: 698
*.ptt.rs.

Sajt: www.facebook.com/cyberman..


+263 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?24.09.2012. u 00:41 - pre 141 meseci
Citat:
Dexic:
Citat:
bakara:
Nije nelogicno, tako se samo blokira kartica, otprilike isto kao i da si pogresno uneo PIN 3x, odes posle u banku i odblokiras.


"Dobar dan. Ja sam 'bakara', zivim tu i tu, ukrali su mi novcanik sa kreditnom, molim Vas, blokirajte je!"
"Molim Vas, dajte mi broj vase kartice i JMBG"
"Ne znam napamet te brojeve, a ukrali su mi novcanik sa LK i kreditnom, nemam odakle da ih procitam!"
"OK, nema problema, blokiracemo"
"HVala - prijatno"

Ko je zvao? Moze bilo ko, ko zna tvoje ime i prezime i adresu - sto je vrlo lako naci.


Davne 2008. blokirao sam karticu bez ikakvih dokumenata. Doduse, nisam zvao telefonom, nego sam licno svratio u ekspozituru jer sam bio na 5min od nje.
Bio sam na Tuborg zurci na kojoj mi je radnik u garderobi maznuo jaknu. Moja greska sto sam mislio da mi je tamo jakna sigurna (cimao se da mi ne isklizne iz dzepa u guzvi), pa sam ostavio u njoj novcanik a sa sobom poneo deo kesa. U novcaniku mi ostala kartica, licna, vozacka, zdravstvena, SRS ARS dozvola...
Posto sam ostao tamo da se jurim s njima do 7AM, u povratku svratim do banke.
Radnica mi je potrazila licnu kartu. Kad sam joj u jednoj recenici objasnio da mi je licna (i ostala dokumentacija) sa karticom, istog trenutka je blokirala.

E sad, verovatno zavisi od banke do banke, ali vrlo verovatno ce i preko telefona da zatraze broj licne karte ili maticni kao proveru, ali informacija nije presudna da zbog nje ne blokiraju karticu.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?24.09.2012. u 01:46 - pre 141 meseci
Kad odes u banku postoji video zapis ko je to uradio.

Mada ima smisla ovo sto kaze bakara. Sem ako nisi u inostranstvu i samo jednu karticu nosis ;)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?24.09.2012. u 08:46 - pre 141 meseci
Citat:
Dexic: "Dobar dan. Ja sam 'bakara', zivim tu i tu, ukrali su mi novcanik sa kreditnom, molim Vas, blokirajte je!"
"Molim Vas, dajte mi broj vase kartice i JMBG"
"Ne znam napamet te brojeve, a ukrali su mi novcanik sa LK i kreditnom, nemam odakle da ih procitam!"
"OK, nema problema, blokiracemo"
"HVala - prijatno"

Ko je zvao? Moze bilo ko, ko zna tvoje ime i prezime i adresu - sto je vrlo lako naci.

U UniCredit banci prilikom blokade kartice moraš da daš odgovor na tajno pitanje koje si postavio kada si otvarao račun, ali nisam siguran da je tako u svim bankama. Odnosno možda jeste, ali verujem na osnovu nekog iskustva da se te procedure baš i ne poštuju kako treba.

Problem kod telefonske blokade kartice je što se u tom slučaju ona permanentno briše iz sistema i nije moguće njeno ponovno aktiviranje (za razliku od blokade koju vrlo često radi monitoring odeljenje u banci). Razlog za to je sprečavanje zloupotrebe, jer u tom slučaju, lopov vam je ukrao novčanik sa karticom i dokumentima, vi blokirali karticu, šta sprečava lopova da pozove banku predstavi se kao korisnik sa svim podacima (broj lične karte, matični broj i sl.) i ponovo reaktivira karticu? :)

 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?24.09.2012. u 09:23 - pre 141 meseci
Citat:
Dexic:
Citat:
bakara:
Nije nelogicno, tako se samo blokira kartica, otprilike isto kao i da si pogresno uneo PIN 3x, odes posle u banku i odblokiras.


"Dobar dan. Ja sam 'bakara', zivim tu i tu, ukrali su mi novcanik sa kreditnom, molim Vas, blokirajte je!"
"Molim Vas, dajte mi broj vase kartice i JMBG"
"Ne znam napamet te brojeve, a ukrali su mi novcanik sa LK i kreditnom, nemam odakle da ih procitam!"
"OK, nema problema, blokiracemo"
"HVala - prijatno"

Ko je zvao? Moze bilo ko, ko zna tvoje ime i prezime i adresu - sto je vrlo lako naci.


A kako bi bilo da pocnes da citas sve sto se pise na ovoj temi? Bez uvrede, ali imam utisak da ti uopste ne pratis na casu.

Znaci, banka mu prilikom blokade trazi sve podatke koje MORA da ima u glavi. Znaci:

Ime - to mora da zna, jel da?
Datum rodjenja - naravno da ako si to ti da moras da znas kad si rodjen.
Mesto rodjenja - ovo je isto kao i datum rodjenja.
Adresa - da li svako zna gde zivi?
Broj telefona fiksni/mobilni - svako zna svoj broj telefona (oni koji tvrde da ne znaju se samo foliraju ne bi li bili "ludi" u drustvu)

Dalje, mogu biti postavljena i dodatna pitanja u zavisnosti od situacije. Na primer, ako si tog jutra napravio transakciju mozes da dobijes pitanje "Na kom prodajnom mestu ste jutros koristili karticu?". To je jos jedan dokaz da si to ti.

Takodje, i ako zoves sa telefona koji si ostavio banci (fiksni ili mobilni) to je jos jedan element koji ide tebi u prilog.

Naravno, na sve ovo se dodaje nacin razgovora. Ako te sa druge strane pitaju kad si rodjen a ti pocnes da mucas i ne izgovoris datum k'o iz topa, to ti bas ne ide u prilog.

Citat:
ventura: Problem kod telefonske blokade kartice je što se u tom slučaju ona permanentno briše iz sistema i nije moguće njeno ponovno aktiviranje (za razliku od blokade koju vrlo često radi monitoring odeljenje u banci). Razlog za to je sprečavanje zloupotrebe, jer u tom slučaju, lopov vam je ukrao novčanik sa karticom i dokumentima, vi blokirali karticu, šta sprečava lopova da pozove banku predstavi se kao korisnik sa svim podacima (broj lične karte, matični broj i sl.) i ponovo reaktivira karticu? :)


Covece, sta treba da se desi pa da ti prestanes da siris dezinformacije?

Odakle tebi sve to sto pricas?

Od svega sto sam citirao je tacno jedino da se kartica trajno blokira. Sve ostalo nije tacno. Nije tacno da se ne moze ponovo aktivirati zbog tog razloga koji si naveo. Ne moze se aktivirati ponovo iz nekih potpuno drugih i ozbiljnijih razloga. I kakvo crno "monitoring" odeljenje??? Ja nisam cuo da takvo odeljenje postoji u bankama. Sta radi to odeljenje??

Stvarno pocinjes da preterujes sa svojim izmisljanjima... Ok, kapiramo svi da imas dosta interakcije sa bankama ali ti si i dalje sa one druge strane saltera. Ne znaci da ako poslujes sa bankom imas sva moguca znanja o funkcionisanju same banke.
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?24.09.2012. u 09:46 - pre 141 meseci
Citat:
Znaci, banka mu prilikom blokade trazi sve podatke koje MORA da ima u glavi.


Jednom sam zvao banku da blokiram karticu koju su ukrali mojoj devojci. Prvo sam promasio prezime, onda nisam znao da kazem adresu, a broj telefona sam jurio po imeniku....jedino sto sam znao 'iz topa' je datum rodjenja. Karticu su odmah blokirali.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?24.09.2012. u 10:25 - pre 141 meseci
Citat:
Informer
Covece, sta treba da se desi pa da ti prestanes da siris dezinformacije?

Odakle tebi sve to sto pricas?

Au jbt opet moram da crtam.

Citat:
Informer
Dalje, mogu biti postavljena i dodatna pitanja u zavisnosti od situacije. Na primer, ako si tog jutra napravio transakciju mozes da dobijes pitanje "Na kom prodajnom mestu ste jutros koristili karticu?". To je jos jedan dokaz da si to ti.

Ljudi koji rade na blokadi kartica nemaju pristup tvom računu tako da ne mogu da vide transakcije i da te tako provere. To je jedino moguće ako pozoveš u toku radnog vremena pa ti se javi službenik na šalteru, ali van redovnog radnog vremena to nije moguće.

Citat:
Informer
Od svega sto sam citirao je tacno jedino da se kartica trajno blokira. Sve ostalo nije tacno. Nije tacno da se ne moze ponovo aktivirati zbog tog razloga koji si naveo. Ne moze se aktivirati ponovo iz nekih potpuno drugih i ozbiljnijih razloga.

Ja sam naveo jedan prilično logičan razlog. Ako smatraš da je to dezinformacija, verujem da ti nije problem da objansiš tačno zbog čega je to tako, i koji je stvarni razlog za permanentnu blokadu.

Citat:
Informer
I kakvo crno "monitoring" odeljenje??? Ja nisam cuo da takvo odeljenje postoji u bankama. Sta radi to odeljenje??

Nisi ti čuo za mnogo što šta, pa te to ne opravdava da ovde pričaš gluposti.

Ja se recimo zbog svojih putovanja po raznoraznim neuobičajenim destinacijama često dopisujem sa ljudima koji imaju ovaj potpis u mailu:
Citat:
UniCredit Bank Srbija JSC.

Cards Department
Fraud and Monitoring Senior Officer
Omladinskih brigada 88
11000 Belgrade
Serbia
Phone +381 11 3028665
Fax +381 11 2169 602
mailto: @unicreditgroup.rs
http://www.unicreditbank.rs


Ponosan partner UEFA Champions League. I Vaš partner.
http://www.unicredit.eu/champions
--------------------------------------------------------------

Molimo Vas da povedete računa o prirodi, pre nego što odštampate ovaj e-mail


Ovaj e-mail je poverljiv i moze sadrzati povlascene informacije. Ukoliko ovaj e-mail nije namenjen Vama, niste ovlasceni da ga citate, stampate, cuvate, obradjujete ili otvarate. Ukoliko ste ovaj e-mail dobili greskom, molimo Vas da nas o tome obavestite i odmah izbrisete e-mail, sve njegove priloge i sve kopije. Hvala Vam!
This e-mail is confidential and may also contain privileged information. If you are not the intended recipient, you are not authorised to read, print, save, process or disclose this message. If you have received this message by mistake, please inform the sender immediately and delete this e-mail, its attachments and any copies. Thank you!



Možda je najbolje da okreneš taj telefon pa da ih pitaš da li postoje, i šta oni u stvari rade.

Citat:
Informer
Ok, kapiramo svi da imas dosta interakcije sa bankama ali ti si i dalje sa one druge strane saltera. Ne znaci da ako poslujes sa bankom imas sva moguca znanja o funkcionisanju same banke.

Trenutno sam sa ove klijentske strane šaltera, ali nekada sam kao freelance konsultant upravo u oblasti bezbednosti elektronskih transakcija bio i sa te druge strane šaltera...
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?24.09.2012. u 11:55 - pre 141 meseci
Citat:
ventura: ...šta sprečava lopova da pozove banku predstavi se kao korisnik sa svim podacima (broj lične karte, matični broj i sl.) i ponovo reaktivira karticu? :)


Telefonom mozes samo da blokiras karticu, ali sanse nema da je odblokiras dok ne dodjes licno u banku.

Nisu ni banke ni bankari blesavi pa tek tako da isplacuju pare, a narocito ne za tudje greske.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?24.09.2012. u 12:25 - pre 141 meseci
Citat:
ventura:Ljudi koji rade na blokadi kartica nemaju pristup tvom računu tako da ne mogu da vide transakcije i da te tako provere. To je jedino moguće ako pozoveš u toku radnog vremena pa ti se javi službenik na šalteru, ali van redovnog radnog vremena to nije moguće.


To mozda u tvom svetu. Za blokadu kartice se ne zove salter vec broj koji je na kartici a koji je jedinstven. Po proceduri karticarskih organizacija taj broj mora biti aktivan 24/7 i na njega se moraju javljati ljudi obuceni za sve poslove vezane za platne kartice. Izmedju ostalog, pristup tom radnom prostoru mora biti strogo ogranicen (fizicki) i pristup aplikacijama moraju imati samo ljudi ovlasceni za taj posao i apsolutno niko drugi. To je samo jedan deo procedura koje karticarske organizacije propisuju. Za ostale detalje - nisam ovlascen da javno iznosim.

Sve u svemu, onaj ko moze da blokira karticu ima pristup bukvalno svim podacima vezanim za tu karticu. Sa druge strane, salterski sluzbenik ni u ludilu nije ovlascen da radi blokadu.

Tacno je da blokadu kod nekih banaka (pa i kod one koju ti pomijes) radi neko drugi mimo radnog vremena (opet - nisam ovlascen da navodim ko to radi) ali to ne znaci da taj drugi nema pristup istim podacima kao i banka.



[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 26.09.2012. u 21:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?24.09.2012. u 13:55 - pre 141 meseci
Ok, i ti se praviš lud kao i onaj Blue82, samo što je on od blama napustio diskusiju.

Ako neko drugi nema neki konkretan argument, da lepo privodimo ovu raspravu kraju...
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?24.09.2012. u 15:39 - pre 141 meseci
Citat:
Informer:
A kako bi bilo da pocnes da citas sve sto se pise na ovoj temi? Bez uvrede, ali imam utisak da ti uopste ne pratis na casu.

Kako bi bilo da ti ne odgovaras na nesto sto je vec odgovoreno 50 postova nakon toga?:)

Ali:

Citat:
Ime - to mora da zna, jel da?
Datum rodjenja - naravno da ako si to ti da moras da znas kad si rodjen.
Mesto rodjenja - ovo je isto kao i datum rodjenja.
Adresa - da li svako zna gde zivi?
Broj telefona fiksni/mobilni - svako zna svoj broj telefona (oni koji tvrde da ne znaju se samo foliraju ne bi li bili "ludi" u drustvu)

SVE ovo gore moze lako svaki djoka da sazna.
A da svako zna svoj broj telefona - da li zna koji je broj telefona ostavio banci?

Citat:
Dalje, mogu biti postavljena i dodatna pitanja u zavisnosti od situacije. Na primer, ako si tog jutra napravio transakciju mozes da dobijes pitanje "Na kom prodajnom mestu ste jutros koristili karticu?". To je jos jedan dokaz da si to ti.

Sto se isto da naci ako neko hoce da te maltretira.

Citat:
Takodje, i ako zoves sa telefona koji si ostavio banci (fiksni ili mobilni) to je jos jedan element koji ide tebi u prilog.

E pa jedino to.

Naravno... da si probao da procitas ne bi ovako promasio odgovor - pitanje je kako da neki dziber tebi ne blokira karticu jer mu je cef? Sve ovo gore sto si rekao UOPSTE ne ide u prilog odgovoru na to pitanje ;)

Citat:
Naravno, na sve ovo se dodaje nacin razgovora. Ako te sa druge strane pitaju kad si rodjen a ti pocnes da mucas i ne izgovoris datum k'o iz topa, to ti bas ne ide u prilog.

Bas naprotiv. Ko kao iz topa da svoj broj mobilnog ima manje sanse da je tek izgubio karticu - to prvo uce na psiho testu. Izgubi covek karticu, naravno da nece biti Vulkanac iz Star Treka pa da se isto ponasa, vec potreseno. Sasvim je normalno da muca i da ne moze odmah da kaze broj.

Da te citiram, i dam tebi isti predlog koji si dao venturi:
Citat:
Covece, sta treba da se desi pa da ti prestanes da siris dezinformacije?

Odakle tebi sve to sto pricas?


Jer pogotovu ovo zadnje, oko psiho treninga, znam kao cinjenicu.

Citat:
I kakvo crno "monitoring" odeljenje??? Ja nisam cuo da takvo odeljenje postoji u bankama. Sta radi to odeljenje??

Prekini da siris dezinformacije :)
Takvo odeljenje ima svaka ozbiljna banka, da ne bi sebi napravila stetu posle zbog reklamacija.
Mene zovu barem jednom mesecno, jer nemam nikakvu uocljivu semu koriscenja kartice - i kada vide da se korsiti za nesto sto nikada nisam koristio, odmah me zovu! Zovu i kada se bitno promeni visina koja se tipicno placa na nekom mestu.

Citat:
Stvarno pocinjes da preterujes sa svojim izmisljanjima...
Ok, kapiramo svi da imas dosta interakcije sa bankama ali ti si i dalje sa one druge strane saltera. Ne znaci da ako poslujes sa bankom imas sva moguca znanja o funkcionisanju same banke.


Jesi cuo Informerov predlog?:) Poslusaj ga.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 28995 | Odgovora: 117 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.