Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Invertor za mrežu?

[es] :: Elektronika :: Invertor za mrežu?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10945 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pedja_Pedja
Predrag Orlic
Beograd

Član broj: 66341
Poruke: 83
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.kokakiki.com


Profil

icon Invertor za mrežu?03.10.2012. u 09:27 - pre 139 meseci
Pomagajte!

Nadam se da nisam odabrao pogrešan forum, pošto vidim da svašta nešto pravite ovde, pa se nadam da i meni možete pomoći

Situacija:
Imam vikendicu na kojoj imam solarni panel od nešto manje od 300W na 12V. Trenutno je to povezano tako što je panel povezan na invertor koji ima jednu utičnicu i na nju su mi preko produžnog kabla spojeni LCD TV i punjač za laptop (do 200W). Na vikendicu mi je proletos stigla struja (živeli izbori!!!).

Šta meni treba:
Da je invertor povezan posle brojila, da imam akumulator i da preko postojeće mreže ubacujem struju u moju vikendicu, a da razliku snage taj kako sam ga ja nazvao "Invertor za mrežu" propusti iz postojeće EPS mreže. Kada padne napon na akumulatoru ispod preporučenog minimuma, da tada se snabedvanje potrošača preusmeri kompletno na EPS struju, a čim akumulator ponovo bude pun, da se u snabdevanje uključi i solarni akumulator.

Trenutno solarni panel se koristi samo danju kad ima svetla i to samo preko jednog produžnog kabla koji vučem kroz hodnik i o koji se redovno svi sapliću. Moja ideja je da solarni panel preko akumulatora bude stalno povezan u mreži i da daje struju koliko može i kad može. Time bi mu povećao iskoristivost na 100% od sadašnjih možda 30%. Da ne pričam da bi izbacio mrski produžni .

Da li postoji gotovo rešenje za tako nešto?

Ako ne postoji (ili ne znate da postoji) da li je tako nešto moguće napraviti?

Unapred se zahvaljujem na odgovorima.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.static.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Invertor za mrežu?03.10.2012. u 11:55 - pre 139 meseci
Pozdrav,

ovako ukratko, "upumpavanje" elektricne energije u postojecu strujnu mrezu je tehnicki uzasno komplikovana stvar. U tom smislu zaboravi bilo kakvo pravljenje takvih sprava.

Tvoja ideja da iskoristis solarni panel je na mestu i to se tako radi u cilju smanjenja troska za elektricnu energiju koju placas EPS-u, stim da tu sam akumulator ne igra neku bitnu ulogu osim sto moze ti obezbedi struju kada nemas ni sunca ni struje iz mreze.

Malo je sve to problematicno da uvezes i inverter i akumulator i solarni panel. Sigurno postoje neka gotova resenja za to al mislim da nisu u ovom trenutku bas jeftina. Nemam toliko iskustva oko tih stvari pa moze neki drugi clan da o tome nesto kaze.

Jedino sto znam trenutno da postoje jako dobri i relativno povoljni "mikro-inverteri" od firme Enphase - http://enphase.com.
Poenta sa tim malim inverterima je skalabilnost koju mozes da dobijes. Tehnicki, ovakav inverter se postavlja uz jedan panel a sa druge strane samo ubode u strujni 230V utikac. Kada kupis sledeci panel opet se postavi jos jedan mikro-inverter i tako redom. Znaci na ovaj nacin se izbegava kupovina velikog centralnog invertera koji su poprilicno skupi i ne-rentabilni kada imas mali broj panela. Takodje sa velikim inverterom, kasnije kada postavis desetine panela opet dolazi do problema jer ukoliko iz bilo kog razloga on otkaze ostajes bez velikog dela energije koji proizvode paneli, a dodatno imaju i manju efikasnost jer je neophodno razvalciti nisko-naponske kablove kroz koje protice relativno velika struja pa su i gubitci na samim kablovima vec znacajni.
Ajd da kazemo "cilj" ovakve postavke je da kupujes solarne panele + invertere svake godine "po malo" tj koliko u nekom trenutku mozes da odvojis i da kroz odredjeno vreme dostignes proizvodnju energije iz solarnih panela jednaku ili vecu nego sto je tvoja potrosnja. Kada dostignes taj cilj, neces imati vise troskova ka EPS-u a onda moze i ti njima da prodajes istu tu struju. Uzgred, u nekim zemljama se tako vracena energija placa vise nego sto distribucija tebi prodaje jer dolazi iz "cistih izvora", kako je to kod nas regulisano, nisam upucen.

Ovo pisanje nije bas direktan odgovor tvom pitanju ali mi je bilo interesatno da spomenem ove mikro invertere.

BTW: kod starih mehanickih elektricnih brojila (ne znam za nova digitalna da li su to uopste hteli da ubace kao funkciju), ukoliko iz solarnih panela proizvodis struju i recimo preko ovih mikroinvertora upumpavas energiju u mrezu a sa druge strane nemas potrosnju (nisi u vikendici) BROJCANIK POCINJE DA SE KRECE UNAZAD!!! Dakle iskoriscenje panela je maksimalno, sve jedno mu je dal ces ti da trosis tu energiju ili ce da vraca nazad u mrezu ;) U Holandiji sam video i jedan konkretan primer gde je osoba koja zbog krize ostala bez posla, svoju otpremninu ulozila u veci broj solarnih panela jer je to sigurna i ispljatljiva investicija koja sa sve vecim poskupljenjem struje sve vise ima smisla!

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 03.10.2012. u 13:47 GMT+1]
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

Slobodan čovek

Član broj: 284736
Poruke: 1307
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+40 Profil

icon Re: Invertor za mrežu?03.10.2012. u 12:13 - pre 139 meseci
Ako sam dobro razumeo, čovek hoće da mu solarni panel puni akumulator (bilo bi dobro preko MPPT regulatora i regulatora punjenja) da invertor iz baterije daje 220V kojim će "napajati" jedan ili više utičnica/štekera, kako bi mogao da napaja potrošače dok ima sunca i energije u bateriji. Kad nama sunca i baterija se isprazni, hoće da mu neki rele prebaci na te utičnice 220V iz gradske mreže. Pa kad se napuni akumulator da vrati na ivertor itd. Ako je to ideja onda može da se napravi. Ja ne znam napamet kako, ali znam da može ...
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+292 Profil

icon Re: Invertor za mrežu?03.10.2012. u 12:40 - pre 139 meseci
Veoma jednostavno! napravi ili nabavi kontrolnik napona i podesi ga na 10,8V.
On pobuđuje 2 rela, recimo Iskra PR45B012 ili neki slični.
Kućnu instalaciju kačiš na preklopne kontakte 7i9 Invertor na radne kontakte 4i6 a gradsku mrežu na mirne kontakte 1 i 3.
2. rele treba da bi isklučio ilaz pretvarača sa akumlatora
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Pedja_Pedja
Predrag Orlic
Beograd

Član broj: 66341
Poruke: 83
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.kokakiki.com


Profil

icon Re: Invertor za mrežu?03.10.2012. u 20:43 - pre 139 meseci
Citat:
mikikg: Tvoja ideja da iskoristis solarni panel je na mestu i to se tako radi u cilju smanjenja troska za elektricnu energiju koju placas EPS-u, stim da tu sam akumulator ne igra neku bitnu ulogu osim sto moze ti obezbedi struju kada nemas ni sunca ni struje iz mreze.


E baš to. Oću da ne primetim razliku između toga da li struja dolazi sa panela ili iz mreže, odnosno da vuče sa panela dok god može, a da dopunjava sa mreže.

Što se tiče invertora, ja ga imam. On je snage 400W i može na njega da se prikači i baterija.

U trenutnoj postavci, panel mi koristi samo tokom sunčanog dana za TV i komp, a voleo bi da ga zakačim na mrežu da ga "troše" i drugi uređaji dok god može da daje bilo kakav doprinos.

Citat:
Horvat I: Veoma jednostavno! napravi ili nabavi kontrolnik napona i podesi ga na 10,8V.
On pobuđuje 2 rela, recimo Iskra PR45B012 ili neki slični.
Kućnu instalaciju kačiš na preklopne kontakte 7i9 Invertor na radne kontakte 4i6 a gradsku mrežu na mirne kontakte 1 i 3.
2. rele treba da bi isklučio ilaz pretvarača sa akumlatora


Izvini, ali ja sam u potpunosti nepismen da protumačim šta si mi želio reći. U svakom slučaju bi voleo da vidim neku šemu.

Mada bi iskreno želeo da mi neko objasni kako se zove taj uređaj za kojim tragam, da neke linkove i da ga poručim iz majke Kine. Hvala.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Invertor za mrežu?03.10.2012. u 21:39 - pre 139 meseci
@Pedja_Pedja Moras samo napraviti jednu bitnu razliku oko tih invertora, postoje klasicni inverteri koji pretvaraju sa nekog jednosmernog napona na 230V i nemaju nikakvu vezu (niti smeju da imaju) sa elektricnom mrezom. To su dakle svi ovi jeftiniji koje vidjamo kod nas na trzistu.

Druga vrsta invertera su "sinhroni inverteri" koji mogu da se priljuce na elektricnu mrezu. Primer takvr vrste sinhronih invertera je onaj mali sto sam spomenuo od Enphase i spada u nizu klasu cena (nemoj me drzati za rec mislim da se radi o ceni od oko 200$, dodatno mislim da ih jos nema na evropskom trzistu!). Tehnicki to su veoma slozene sprave koje imaju DSP procesore i jos krsh ostale elektronike da bi to mogli da rade i u tom smislu to je veoma tesko napraviti u kucnim pa cak i u laboratorsikim uslovima bez poznavanja te problematike u prste i visegodisnjeg iskustva.

Ova pomocna resenja koja predlazu drugi clanovi su "preklopnici" da cas imas struje iz mreze ili struju iz invertera koji se napaja bilo baterijom ili panelom, ali nikako ne mozes u istom trenutku to spojiti jer ce u suprotnom biti poveci kabuuuummmm :)

Evo ovde malo vise informacijama o sinhronim inverterima:
http://en.wikipedia.org/wiki/Grid-tie_inverter

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 03.10.2012. u 22:59 GMT+1]
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
77.243.22.*



+292 Profil

icon Re: Invertor za mrežu?04.10.2012. u 18:59 - pre 139 meseci
Po načinu postavljanja pitanja da će posao odraditi stručnija osoba kojem je to dovoljno primeni na materijalu koji uspe nabaviti.
Veruj mi niko od nas ne želi da te nosi na duši
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
pppoe-46-239-54-211.teol.net.



+333 Profil

icon Re: Invertor za mrežu?04.10.2012. u 20:33 - pre 139 meseci
Ne znam sta zelis postici.
300W je jako mala snaga u finansijskom smislu.
Kod nas u Srpskoj je 1kWh oko 0.05 Evra.
Znaci tvojih 300W za sat napravi 0.015E.
Ako invertor platis 300 E trebace ravno 20 000 sati da otplatis investiciju.
Ako sunca imas 6 sati dnevno ( neki prosjek) trebace ti skoro 10 godina za otplatu.
Ako bas zelis da iskoristis tih 300W, onda klasicni invertor ( koji vec imas) a mreza dopunjava akumulator.
Zanci iz mreze pravis 12V pa invertorom dizes na 220V.
E sad, ko ce da plati gubitke?
Licno mislim da, osim, edukativne strane nema benefita od tog rjesenja.
 
Odgovor na temu

gigabyte091
Nezaposlen
Zagreb

Član broj: 307424
Poruke: 466
*.zg3.cable.xnet.hr.



+21 Profil

icon Re: Invertor za mrežu?06.10.2012. u 11:46 - pre 139 meseci
Ako zbilja misliš prodavati struju elektroprivredi, to ti je dug i mukotrpan proces za dobivanje dozvola, barem u Hrvatskoj. Sad ne znam kako je to u Srbiji. U Zagrebu ima tvrtka Artas d.o.o koja prodaje opremu za obnovljive izvore energije, a u ponudi imaju i mrežom vezane invertere od 500 i 2500 W, ovaj od 500 W košta 1250 kn ili ti oko 20 000 dinara. Punu snagu daje na 33-36 V što bi reklo još 2 panela od 12V u seriju, jedan takav inverter, sredi papire i neka ti viksa bude jedan prihod love ;) Za mjesec i pol, dva se investicija isplati. Običan baterijski inverter se može vezati na postojeću instalaciju samo u jednom slučaju, a to je da imaš prekidač koji odvaja inverter i mrežu od instalacije, tj ako je uključen inverter, mreža je isključena i obratno. Nikako ne spajati baterijski inverter na mrežu. Što se tiče izrade takvog invertera, to je duug i mukotrpan posao, a naravno, elektroniku, mikrokontrolere moraš imat u malom prstu
 
Odgovor na temu

yz7myg
Radak Bogoljub
QTH Gardinovci KN05BE

Član broj: 48822
Poruke: 707
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+74 Profil

icon Re: Invertor za mrežu?08.10.2012. u 12:49 - pre 139 meseci
Pošto si dobio struju na vikendicu Solarni paneli i ostala oprema su ti sada višak.Ukoliko želiš da prodaš solarne panele i opremu javise na PP.Jednom mom drugu treba za vikendicu a ovde struja neće doći bar još 10 godina.
YU2MYG
Gledala mi Ciganka u dlan i kaže:
- Do 35. godine nećeš imati para i mučit ćeš se.
Ja je pitam:
- A poslije 35.?
A ona će:
- Će se navikneš na to.
 
Odgovor na temu

Pedja_Pedja
Predrag Orlic
Beograd

Član broj: 66341
Poruke: 83
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.kokakiki.com


Profil

icon Re: Invertor za mrežu?15.10.2012. u 06:59 - pre 139 meseci
Citat:
yz7myg: Pošto si dobio struju na vikendicu Solarni paneli i ostala oprema su ti sada višak.Ukoliko želiš da prodaš solarne panele i opremu javise na PP.Jednom mom drugu treba za vikendicu a ovde struja neće doći bar još 10 godina.


Hvala na ponudi, ali opremu želim da zadržim, pošto je taj panel moja "samogradnja" i imaju neprocenjivu sentimentalnu vrednost.
 
Odgovor na temu

Pedja_Pedja
Predrag Orlic
Beograd

Član broj: 66341
Poruke: 83
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.kokakiki.com


Profil

icon Re: Invertor za mrežu?15.10.2012. u 07:04 - pre 139 meseci
Citat:
Horvat I:
Po načinu postavljanja pitanja da će posao odraditi stručnija osoba kojem je to dovoljno primeni na materijalu koji uspe nabaviti.
Veruj mi niko od nas ne želi da te nosi na duši


:)
Hvala na brizi, ali nisam baš toliko neuk.

Ja ne znam na osnovu blok šeme ili priče uzmi to i to da uradim šemu, ali znam gotovu šemu da preslikam na pločicu, znam da kupim elemente i polemim po pločici....itd. A i retko sam se kačio na mrežu (mada nije da nisam nekoliko puta hvatao žive žice :) ). Tako da ako imaš neku gotovu šemu sa popisom elemenata bez bojazni možeš da podeliš.
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4542

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+529 Profil

icon Re: Invertor za mrežu?15.10.2012. u 08:05 - pre 139 meseci
Pošto, očigledno, nisi iz struke, i opasnosti "igranja sa mrežom" (osim ), mislim da će ti retko ko postaviti "šemu" sa kojom bi mogao da se pre vremena priključiš precima.
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

Pedja_Pedja
Predrag Orlic
Beograd

Član broj: 66341
Poruke: 83
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.kokakiki.com


Profil

icon Re: Invertor za mrežu?15.10.2012. u 08:41 - pre 139 meseci
Citat:
gigabyte091:
Ako zbilja misliš prodavati struju elektroprivredi, to ti je dug i mukotrpan proces za dobivanje dozvola, barem u Hrvatskoj. Sad ne znam kako je to u Srbiji. U Zagrebu ima tvrtka Artas d.o.o koja prodaje opremu za obnovljive izvore energije, a u ponudi imaju i mrežom vezane invertere od 500 i 2500 W, ovaj od 500 W košta 1250 kn ili ti oko 20 000 dinara. Punu snagu daje na 33-36 V što bi reklo još 2 panela od 12V u seriju, jedan takav inverter, sredi papire i neka ti viksa bude jedan prihod love ;) Za mjesec i pol, dva se investicija isplati. Običan baterijski inverter se može vezati na postojeću instalaciju samo u jednom slučaju, a to je da imaš prekidač koji odvaja inverter i mrežu od instalacije, tj ako je uključen inverter, mreža je isključena i obratno. Nikako ne spajati baterijski inverter na mrežu. Što se tiče izrade takvog invertera, to je duug i mukotrpan posao, a naravno, elektroniku, mikrokontrolere moraš imat u malom prstu


Hvala na kontaktu, mislim da sam video invertor koji mi treba (ARTAS 500G). Poslao sam im mejl pa sad čekam odgovore :)
 
Odgovor na temu

Pedja_Pedja
Predrag Orlic
Beograd

Član broj: 66341
Poruke: 83
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.kokakiki.com


Profil

icon Re: Invertor za mrežu?15.10.2012. u 08:44 - pre 139 meseci
Citat:
ZAS011:...kojom bi mogao da se pre vremena priključiš precima.


Šta možeš danas ne ostavljaj za sutra
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4542

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+529 Profil

icon Re: Invertor za mrežu?15.10.2012. u 09:11 - pre 139 meseci
Citat:
Pedja_Pedja: Šta možeš danas ne ostavljaj za sutra


Onda stoji preporuka: samo svaka žička posebna faza.
Srećan put.
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Invertor za mrežu?15.10.2012. u 09:24 - pre 139 meseci
Samo da dodam, po pravilima koje vaze za takve vrste invertera koji se prikljucuju na mrezu, ti inverteri mogu da rade samo kada ima napona iz elektricne mreze, kad nema napona iz mreze oni MORAJU da se automatski iskljuce. To znaci da ne mogu da rade kao UPS ili slicno. Ovo je vezano za sigurnost jer recimo ako distribucija namerno iskljuci napon zbog nekih radova na mrezi i ti inverteri moraju da se ugase jer u suprotnom moze biti veoma opasno za radnike koji rade na mrezi. Ovo je vezano i za samu sigurnost invertera jer kada nema mreznog napona, prosto je nemoguce da on nadomesti svu energiju koju bi eventualno povukli ostali potrosaci i samim tim doveli do preopterecenja ili kvara.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

Slobodan čovek

Član broj: 284736
Poruke: 1307
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+40 Profil

icon Re: Invertor za mrežu?15.10.2012. u 09:40 - pre 139 meseci
A zašto da priključuješ na mrežu, hoćeš da prodaješ struju EPS-u? Zar ovako nije jednostavnije i jeftinije?

Citat:
Slobodan čovek:
Ako sam dobro razumeo, čovek hoće da mu solarni panel puni akumulator (bilo bi dobro preko MPPT regulatora i regulatora punjenja) da invertor iz baterije daje 220V kojim će "napajati" jedan ili više utičnica/štekera, kako bi mogao da napaja potrošače dok ima sunca i energije u bateriji. Kad nama sunca i baterija se isprazni, hoće da mu neki rele prebaci na te utičnice 220V iz gradske mreže. Pa kad se napuni akumulator da vrati na ivertor itd. Ako je to ideja onda može da se napravi. Ja ne znam napamet kako, ali znam da može :-)...

 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.static.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Invertor za mrežu?15.10.2012. u 10:25 - pre 139 meseci
Pa moze i ta varijanta, ali sa sinhronim inverterima jedino moze da ima potpuno iskoriscenje panela (sto je i poenta da bi se investicija isplatila) jer bi se proizvedena energija trosila na potrosacima u kuci a ako je opterecenje malo onda bi energija isla u mrezu i vrtela strujomer unazad :)
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4542

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+529 Profil

icon Re: Invertor za mrežu?15.10.2012. u 10:35 - pre 139 meseci
Jedino što sa 300W instalirane snage mož' se ubriše po pitanju prodaje struje EPS-u
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Invertor za mrežu?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10945 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.