Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Film Prometej (Prometheus) - samo ako ste već gledali!

elitemadzone.org :: MadZone :: Kultura :: Film Prometej (Prometheus) - samo ako ste već gledali!

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 19757 | Odgovora: 57 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2920 Profil

icon Re: Film Prometej (Prometheus) - samo ako ste već gledali!23.12.2012. u 11:32 - pre 137 meseci
Citat:
valerijan
To preterano fokusiranje na glumu i priču: je po mom mišljenju nepotrebno.
Nedavno smo pričali o lošoj glumi (kao i vizuelnim segmentima itd...) nekih ekranizacija priča Stivena Kinga: pa to većini nije smetalo.

Nije bas dobro poredjenje sa filmovima Stivena Kinga, gde je prica uvek dobra, a realizacija filma i gluma zna da bude losa, i na kraju taj ipak film ostaje u secanju (ko se recimo ne seca serijala zona sumraka?)
Prometheus je los i u prici i u glumi, ali je svakako gledljiv holivudski film.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+627 Profil

icon Re: Film Prometej (Prometheus) - samo ako ste već gledali!23.12.2012. u 14:04 - pre 137 meseci
^ iz tog niza "priča, gluma" sam izostavio fotografiju, jer je ona uglavno svima Ok. Kao što je (po mom mišljenju) i poređenje na mestu.

Zagovornici vizuelnog u filmu mogu da (isto tako) zamere Kingovim adaptacijama očajnu glumu i fotografiju, da propagiraju čitanje priča umesto neprekidnog skretanja pogleda tokom filmova. Film je bazično ritam/odnos fotografija: koji je hijerarhijski je iznad narativa.

Meni su The Stand i The Langoliers mini-serije vr.dobre i pored svih nedostataka: gluma/fotografija 2, priča 8, zvuk 3

Isto tako i ovaj film ima sasvim dovoljno dobrih vizuelno/audio/dramskih elemenata i ne zaslužuje tu količinu kritika i detaljnih analiza (svakog segmenta) kao da je u pitanju npr. Andrej Rubljov.

Kao da od rešenja/koncepta reklame za Mleko Kravica očekujete da ima težinu Trijumfa Volje...

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 23.12.2012. u 17:34 GMT+1]
_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+253 Profil

icon Re: Film Prometej (Prometheus) - samo ako ste već gledali!23.12.2012. u 14:12 - pre 137 meseci
Nisu detaljne analize. Svaki film ocenjujemo na razlicite nacine. Recimo u Bond filmovima ne trazim logiku jer je to drugacija vrsta filma. U ovakvim filmovima se trazi da naucna strana bude kredibilna, a moze se oprostiti par nelogicnosti. Posto ovo spada u ozbiljnije filmove. U bilo kom filmu od ljudi ocekujem prirodne reakcije i ponasanja.
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+627 Profil

icon Re: Film Prometej (Prometheus) - samo ako ste već gledali!23.12.2012. u 15:12 - pre 137 meseci
^...tokom razvoja filmske umetnosti, srećom, nisu svi režiseri imali isti pristup "poziciji" glumaca u kadru...

I to ne "šminkeri", nego autori koji su menjali istoriju filma i postavili osnove savremenog filma.

Jedan od njihovih potomaka Werner Herzog je režirao Herz aus Glas / Heart of Glass (1976) sa glumcima koji su (skoro svi) bili hipnotisani tokom snimanja, pa su: te važne prirodne reakcije manje/više izostale.

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 24.12.2012. u 11:39 GMT+1]
_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Film Prometej (Prometheus) - samo ako ste već gledali!23.12.2012. u 16:13 - pre 137 meseci
Citat:
llux: ... U ovakvim filmovima se trazi da naucna strana bude kredibilna,...

Greska koja se u novije vreme sve vise istice, sto je velika steta. U ovakvim filmovima se ne trazi da naucna strana bude kredibilna jer su to filmovi koji spadaju u naucnu fantastiku, sa akcentom na fantastiku!, i nije poenta da budu naucno logicni/tacni nego da uz, koliko to budzet dopusta, dobru fotografiju sa pratecim efektima i odgovarajucom produkcijom docara autorovo vidjenje necega - bilo cega! Razlika izmedju Naucne Fantastike i filmova koji spadaju u Fantazija varijantu je u tome sto se SF filmovi oslanjaju na futuristicke mogucnosti tehnologije buducnosti u odnosu na Fantazija filmove koji znemaruju i to kao osnovu i gde je apsolutno sve dopusteno, do apsurda.


Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao Sceka dana 23.12.2012. u 17:24 GMT+1]
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2920 Profil

icon Re: Film Prometej (Prometheus) - samo ako ste već gledali!23.12.2012. u 16:41 - pre 137 meseci
Citat:
Sceka: Greska koja se u novije vreme sve vise istice, sto je velika steta. U ovakvim filmovima se ne trazi da naucna strana bude kredibilna jer su to filmovi koji spadaju u naucnu fantastiku, sa akcentom na fantastiku!, i nije poenta da budu naucno logicni/tacni nego da uz, koliko to budzet dopusta, dobru fotografiju sa pratecim efektima i odgovarajucom produkcijom docara autorovo vidjenje necega - bilo cega!

To bi i bilo tacno u nekom drugom slucaju ali u slucaju prometheusa se insistira na objasnjavanju kako je sve pocelo i akcenat je na rasvetljavanju price, da nije tako verovatno mu niko nista i ne bi zamerio.

Ovih dana sam gledao Dredd http://www.imdb.com/title/tt1343727/ vrlo dobar i zabavan film, kome niko nece zameriti nelogicnosti.

Sceko, gledaj ga
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Film Prometej (Prometheus) - samo ako ste već gledali!23.12.2012. u 16:42 - pre 137 meseci
A ako u filmu kazu da smo udaljeni 300km od zemlje, iako su van suncevog sistema, to treba da zanemarim? To ti je samo banalan primer. Znamo tacno sta treba zanemariti. Kao npr putovanje kroz vreme, vorp brzinu, cudovista, brzi rast cudovista, vanzemaljce, telepatiju, telekinezu i mnogo toga drugog u zavisnosti od konteksta.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Film Prometej (Prometheus) - samo ako ste već gledali!23.12.2012. u 18:07 - pre 137 meseci
Citat:
bakara: To bi i bilo tacno u nekom drugom slucaju ali u slucaju prometheusa se insistira na objasnjavanju kako je sve pocelo i akcenat je na rasvetljavanju price, da nije tako verovatno mu niko nista i ne bi zamerio.

Ovih dana sam gledao Dredd http://www.imdb.com/title/tt1343727/ vrlo dobar i zabavan film, kome niko nece zameriti nelogicnosti.

Sceko, gledaj ga ;)

Insistira se na autorovom vidjenju nekog pocetka koje nije vezano za naukom potvrdjenu cinjenicu/teoriju vec na osnovu jednog serijala filmova koji su imali veliki odjek/prodju u svetu. "Elipsa" (kao filmski izraz) koju je pri tom autor svesrdno primenjivao tokom celog filma je u funkciji izraza/izrazavanja autora sa podrezumevanom umetnicko/stvaralackom slobodom izrazavanja po svim osnovama a sa akcentom na tehnicke mogucnosti produkcionig tipa danasnjice. Ovo poslednje navedeno je maestralno uradjeno.

Preporuku za gledanje Dredd-a prihvatam jer si me odavno odlicno provalio sto se tice mojih afiniteta po pitanju filmova! :) Imam ga na hardu ali ne stizem od igranja Assassins Creed-a novog a zatim najnovijeg Far Cry 3 koji zavrsih prekljuce. Pa se onda zakuvalo u Merlin-u, otkriven je identitet Emrys-a u epizodi koju odgledah malocas (Spoiler al' hebiga) a vidim i da je emitovana 12-ta epizoda (predzadnja u sezoni)!!! :)


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Film Prometej (Prometheus) - samo ako ste već gledali!23.12.2012. u 18:11 - pre 137 meseci
Citat:
llux: A ako u filmu kazu da smo udaljeni 300km od zemlje, iako su van suncevog sistema, to treba da zanemarim? ....

Pa zanemari. Sta se tacno dogodi ako zanemaris ili ne zanemaris? Promeni se kod tebe/gledaoca sta?! Tvoje vidjenje necega, naucna cinjenica, nece padati sneg sutra...? :) Toliko lepote i kvaliteta po raznim pitanjima postoji u filmu da to sto tebi bi "trn u oku" ne bi trebalo da znaci nista vise od "na jedno uvo uslo a na drugo izaslo" i nista vise. :)


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Film Prometej (Prometheus) - samo ako ste već gledali!23.12.2012. u 21:52 - pre 137 meseci
Citat:
Sceka: Greska koja se u novije vreme sve vise istice, sto je velika steta. U ovakvim filmovima se ne trazi da naucna strana bude kredibilna jer su to filmovi koji spadaju u naucnu fantastiku, sa akcentom na fantastiku!

Nope. To o cemu ti pricas je fantasy. Science fiction je upravo ono gde se tezi ka tome da sto vise bude u naucnim okvirima, uz sto manje natezanja stvari da bi se napravila dobra prica. Tacnije, ovde bi umesto "naucni okviri" trebalo reci "realni okviri".
Medjutim, cela ta stvar je bespredmetna u slucaju Prometeus-a jer tu nije pitanje da li se i koliko drzi realnih okvira, jer ih se ne drzi uopste, ovo je cak i za fantasy imbecilnost. Gospodar prsetnova je npr. fantasy ali i tamo ako nekom odseku glavu taj umre, ima nekog smisla a onamo se ponasaju apsolutno besmisleno.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Film Prometej (Prometheus) - samo ako ste već gledali!23.12.2012. u 21:57 - pre 137 meseci
Ako gledamo tako, u cemu se onda ogleda fikcija u SF?


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Film Prometej (Prometheus) - samo ako ste već gledali!23.12.2012. u 22:42 - pre 137 meseci
Citat:
Sceka: Ako gledamo tako, u cemu se onda ogleda fikcija u SF?

Pa zar nisi sam dao odgovor na ovo u prethodnom postu?

Citat:
Sceka: Razlika izmedju Naucne Fantastike i filmova koji spadaju u Fantazija varijantu je u tome sto se SF filmovi oslanjaju na futuristicke mogucnosti tehnologije buducnosti u odnosu na Fantazija filmove koji znemaruju i to kao osnovu i gde je apsolutno sve dopusteno, do apsurda.


Ovo ne vazi samo za filmove, vec i za knjizevnost.
U fantastici jeste dopusteno mnogo vise,
ali ipak ne do apsurda.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Film Prometej (Prometheus) - samo ako ste već gledali!23.12.2012. u 22:59 - pre 137 meseci
Svuda je dopusteno realizovanje autorove zamisli, to se zove kreacija. Samo je negde to lakse izvodljivo a negde tesko pa cak i nemoguce ali to ne sme biti prepreka u izrazavanju.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Film Prometej (Prometheus) - samo ako ste već gledali!23.12.2012. u 23:32 - pre 137 meseci
Citat:
Sceka: Ako gledamo tako, u cemu se onda ogleda fikcija u SF?

U tome sto se dozvoljava izvesno odstupanje koje obicno tezi tome da se pretpostavi jedna od mogucnosti o kojima nismo sigurni ili da je neka od stvarnih naucnih hipoteza tacna i sl.
Recimo, zaista postoji mogucnost da postoje vanzemaljci ali nismo potvrdili da postoje. U SF-u je ok pretpostaviti da postoje.
Ili, postoji hipoteza o tome da je moguc put brzi od svetlosti. U SF-u je ok pretpostaviti da jeste moguc.
Carobnjaci npr. su fantasy.

Ali kao sto rekoh, Prometheus je van ove rasprave, posto je on totalno zastranio.


Citat:
Sceka: Svuda je dopusteno realizovanje autorove zamisli, to se zove kreacija. Samo je negde to lakse izvodljivo a negde tesko pa cak i nemoguce ali to ne sme biti prepreka u izrazavanju.

Naravno. Mozes snimiti i novi serijal teletabisa ali to ne znaci da ce to biti SF. Kao ni da ce valjati cemu.
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Film Prometej (Prometheus) - samo ako ste već gledali!14.06.2015. u 13:40 - pre 107 meseci
Za @gilopile



 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Film Prometej (Prometheus) - samo ako ste već gledali!14.06.2015. u 13:45 - pre 107 meseci
:)
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 714
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Film Prometej (Prometheus) - samo ako ste već gledali!14.01.2018. u 14:04 - pre 75 meseci
Citat:
llux:
Kad si vec obelezio spojler, mogu da pisem malo slobodnije. Sta znaci ona uvodna scena? Mnogi su razumeli da je tako posejan zivot na zemlji, i ja mislim da su nam to hteli reci. Samo, ne secam se, ali mislim da sam video zelenilo?

Ne misli se na život već na "ljudskost", svest , inteligenciju, ono što nas razdvaja od životinja. Sam naslov filama ti to govori. U grčkom mitu Prometej je ukrao vatru bogovima i dao je ljudima. Naravno vatra je alegorija za ono što sam gore nabojao. U filmu jedan od "tvoraca" na početku krate crnu stvar i žrtvuje se kako bi je dao nama.


Citat:
plague:

Dok sam ga gledao hteo sam da proverim da li je covek zadruzen za dizajn isti kao u Alienu,


Nije isti. H.R. Giger je umaro 2014. ipak vidi se njegov uticaj u Prometeju. Možeš naći njegove radove. Pomalo su hmmm čudni. Svašta se može videti i protumačiti tamo, ali je stvarno kreativno.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 714
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Film Prometej (Prometheus) - samo ako ste već gledali!14.01.2018. u 15:07 - pre 75 meseci
Citat:
IUOP_1:
Citat:
plus_minus: Lik koji je odradeo analizu jeste odradeo iz jako racionalnog aspekta.

Citat:
Sceka: ^ Otprilike je to to sto sam mislio mojim postom. Naravno, u par recenica.


Nategnuta mi je ova analiza!
Naravno, necemo ulaziti u to da li su sve neobicnosti koje su pomenute tacne ili ne,
vec da li je Ridli Skot ciljao bas na njih.

01:15 - nevezano za film, jel tacno ovo da je S. Dali mislio na Ajnstajnovu teoriju relativnosti,
prilikom crtanja slike?? prvi put cujem.

02:15 - pojavljivanje Rubikove kocke znaci da ce ti biti postavljena zagonetka??

03:25 - ovo mi je najgore, linije znace Naska linije?? aman!

05:28 - vaze su asocijacija na bagdadsku bateriju? dobro, ovo mi nije lose.

06:38 - raspece? slaba analogija.

10:48 - sirenje ruku mora biti asocijacija na raspece? pa mozda, ali...

11:41 - ovo za pranje nogu nije lose.

12:09 - logo korporacija lici na egipatski simbol? ma daj...

15:12 - LHC?? au, bre...



14:18 - cekaj, sad ovo nisam shvatio,
jel on veruje da je R. Skot mislio na sve ovo ili ne??

Ma... cim sam video da trazi podtekst, sve mi bilo jasno!
Ne treba ga traziti tamo gde ga nema!

Al ajd, mozda ce se sve razjasniti onima koji pogledaju nastavak - ako ga bude bilo...


Ma glupa mu je analiza uglavno inspirisana Ancient Aliens serijalom.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kultura :: Film Prometej (Prometheus) - samo ako ste već gledali!

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 19757 | Odgovora: 57 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.