Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

da li biste dozvolili svom detetu da ide u odeljenje sa detetom zarazenim HIV virusom?

[es] :: Nauka :: da li biste dozvolili svom detetu da ide u odeljenje sa detetom zarazenim HIV virusom?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 10100 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

majnam
Marija Milovanovic
Sabac

Član broj: 22162
Poruke: 14
*.ptt.yu

ICQ: 274343363


Profil

icon da li biste dozvolili svom detetu da ide u odeljenje sa detetom zarazenim HIV virusom?08.03.2004. u 15:37 - pre 245 meseci
Mislim da je svaki komentar suvisan, i da oni koji mogu da odgovore negativno na ovo pitanje, i pored brda informacija koje se svakodnevno mogu cuti na ovu temu, ne bi trebali ni da imaju decu.
Srbija je jos uvek zemlja u kojoj sve sto se izdvaja od proseka automatski upada u kategoriju "nenormalno", "bolesno", "ludo". Stereotipi i predrasude caruju na nasim prostorima, hteli mi to da priznamo ili ne.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: da li biste dozvolili svom detetu da ide u odeljenje sa detetom zarazenim HIV virusom?08.03.2004. u 16:09 - pre 245 meseci
Ma samo treba postaviti pitanje na drugaciji nacin: Da li ste za to da se deci zarazenoj hiv-om zabrani druzenje sa ostalom decom? I da li biste zabranili vasem detetu da ide u skolu sa ostalom decom ako je zarazen virusom hiv-a?
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.dialup.neobee.net.



+363 Profil

icon Re: da li biste dozvolili svom detetu da ide u odeljenje sa detetom zarazenim HIV virusom?10.03.2004. u 17:15 - pre 245 meseci
Cinjenica je da ljudi kod nas nisu dovoljno upoznati sa hiv-om. Secam se slucaja od pre 2-3 godine u jednoj beogradskoj skoli kada su ljudi strajkovali posto je sa njihovom decom trebalo da krene u razred i jedno dete zarazeno hiv-om. Oni cim cuju za sidu misle na to kako od toga treba sto dalje pobeci. Ali nisu oni krivi vec drustvo koje se nije dovoljno potrudilo da objasni da se npr. ljubljenjem sa osobom zarazenom hiv-om druga osoba nece zaraziti.

Cak i kad zarazena osoba krvari a druga dodje u kontakt sa njenom krvi sansa da se zarazi je vrlo mala posto u toj kolicini krvi mozd i nema virusa. Tacno je da ovde caruju predrasude ali takvi smo a ni kod drugih nije nista bolje. To dete nikome nije pretnja a uz malu pomoc i obuku ostalih roditelja i nastavnika moze se normalno uklopiti u nastavu posto predstavlja pretnju koliko i drugi ucenik koji svakog trenutka moze uzeti noz i ubiti druga pored sebe. Ovo malo zivopisno pisem ali je stvarno tako.
Znaci samo je u pitanju neupucenost. To je kao kad se dete boji vode dok ne zna da pliva. Kad nauci ono se postepeno oslobodi straha i shvati da ga voda ne moze povrediti ako zna kako sa njom da radi.

Za nekog ko je lud u Srbiji se ne postavlja pitanje o tome a za onog ko je genijalac kaze se da je od genija do ludaka mala razlika tako da stoji na mestu tvrdnja da sve izvan proseka spada u nenormalno. Surovo ali stvarno. Sreca sto uvek ima ljudi koji to ne prihvataju...
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.252.107.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: da li biste dozvolili svom detetu da ide u odeljenje sa detetom zarazenim HIV virusom?10.03.2004. u 20:21 - pre 245 meseci
Iako sam dobro upoznat komplatnom tematikom (malo je falilo da pokrenem kancelariju JAZASa u Pirotu), ne bih pustio moje dete da ide u razred sa HIV pozitivnom osobom. Ja nemam nista protiv da idem, ali moje dete ipak ne bih pustio. Zasto? Ne znam. Ali ne bih.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: da li biste dozvolili svom detetu da ide u odeljenje sa detetom zarazenim HIV virusom?10.03.2004. u 21:03 - pre 245 meseci
A da li svom detetu zabranio da ide u skolu da je zarazen virusom side i da li bi mu zabranio da se druzi sa ostalopm decom?
Ako ne bi, zasto ne bi?
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: da li biste dozvolili svom detetu da ide u odeljenje sa detetom zarazenim HIV virusom?10.03.2004. u 21:05 - pre 245 meseci
Citat:
fanfon:
Cak i kad zarazena osoba krvari a druga dodje u kontakt sa njenom krvi sansa da se zarazi je vrlo mala posto

Mala je sansa zato sto je potrebno da i druga osoba bude povredjena i da krv osobe zarazene HIVom dodje u kontakt sa ranom druge osobe.
Za to je sansa ravna nuli i nije poznat slucaj. Takodje kazu kako je moguce da se ljubljenjem u usta osoba zarazi ali je ta sansa toliko mala da nije poznat nijedan slucaj. Ima dosta osoba koje su zarazene sidom i izlaze sa osobom koje nisu i nisu im zvalavljenjem preneli sidu. A zasto je ta veroatnoca tako mala? Zato sto je potrebno da obe osobe imaju rane u ustima i da krv prve osobe dodje u kontakt sa ranom druge osobe. A cak i onda ne mora nista da znaci.
v rider, kako bi se osecao da tvom detetu zabrane da ide u skolu sa ostalom decom?
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.252.107.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: da li biste dozvolili svom detetu da ide u odeljenje sa detetom zarazenim HIV virusom?10.03.2004. u 21:23 - pre 245 meseci
Da mi dete oboli od side, mislim da bih ga ja prvi izolovao, mozda i ubio.
Na svako 15 sekundi jedna osoba umre od side a na svako 5 se jedna zarazi. Ako ovo prvo smanjimo na 7-8 (necu reci kako), a ovo drugo povecamo na 10 (prevencijom svake vrste), bolest ce sama sebe da "pojede". Think about it?
Ako ubijes nevino dete spasices 5000 zivota. Hoces li povuci obarac?
Znam samo da ne zelim nikad da se nadjem u situaciji da biram...
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.dialup.neobee.net.



+363 Profil

icon Re: da li biste dozvolili svom detetu da ide u odeljenje sa detetom zarazenim HIV virusom?10.03.2004. u 22:36 - pre 245 meseci
A zasto bi ubio rodjeno dete ili ga izolovao samo zato sto je bolesno? Zar se ne bi trudio da mu olaksas zivot. Mladji organizam je izuzetno otporan a novim lekovima sida se moze toliko potisnuti da se njeno prisustvo svede na "tragove" u organizmu i moze se produziti zivot za 15-20 i vise godina. Zasto nekome da uskracijes pravo da se bori samo zato sto ti smatras da ce on ziveti u mukama ako je bolestan.

Sto se tice tezine bolesti rak je gori od side iako je izleciv a sida ne. Moras ici na hemoterapije i trpeti uzasne bolove dok je kod side slucaj da je organizam neotporan usled belih krvnih zrnaca pa lakse bolest dopre u organizam. Znaci mozes umreti od obicne prehlade sto uzevsi u obzir da pri tome imas par dana visoku temperaturu i onda umres nije ni priblizno mukama koje covek ima kad ima npr. rak. Gledao sam kad covek umire od raka u mukama i veruj da to ne bi nikom pozeleo.

Kazes da ubistvom nevinog deteta spasavas 5000 zivota. A otkud znas da ce to dete zaraziti sve te ljude kad odraste? Na osnovu svoje subjektivne procene ti bi umorio tek rodjeni zivot ne davsi mu priliku da se bori. To bas i nije logicko razmisljanje a ni eticko...

Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.vdial.verat.net

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: da li biste dozvolili svom detetu da ide u odeljenje sa detetom zarazenim HIV virusom?10.03.2004. u 23:39 - pre 245 meseci
Vrlo diskutabilna tema.
Pitanje za ove sto BI pustili decu da idu u skolu sa hiv pozitivnom decom: Sta bi uradili kad bi se i vase dete nekim nesrecnim slucajem zarazilo HIV-om od tog inficiranog deteta?

-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: da li biste dozvolili svom detetu da ide u odeljenje sa detetom zarazenim HIV virusom?10.03.2004. u 23:46 - pre 245 meseci
Ma sansa da se desi to je ravna nuli. Nije poznato da se ijednom tako nesto desilo.
Ali i da se desi, to ne bi nista promenilo jer je ista sansa da se desi i kada se vozis autobusom a ne znas da li osoba pored tebe ima hiv. Da li ces zabraniti detetu da se vozi autobusom? Da li bi skroz izolovao svoje dete od ostatka sveta? Naravno da ne.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: da li biste dozvolili svom detetu da ide u odeljenje sa detetom zarazenim HIV virusom?10.03.2004. u 23:50 - pre 245 meseci
Da li ces detetu zabraniti da se vozi autobusom ili da ga neko drugi vozi kolima jer je mnogo veca sansa da se desi neka saobracajka nego da se zarazi sidom zato sto ide u skolu sa drugim detetom koje ima sidu?
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.dialup.neobee.net.



+363 Profil

icon Re: da li biste dozvolili svom detetu da ide u odeljenje sa detetom zarazenim HIV virusom?11.03.2004. u 12:01 - pre 245 meseci
Drustvo jos nije dovoljno upoznato sa ovakvim slucajevim a svako ko nesto ne zna to ignorise ili ga se plasi i smatra da nije dobro. Mislim da od takvog deteta ne preti nikakva opasnost i bez razmisljanja bih svoje dete pustio da ide u razred sa takvim detetom. Naravno uz odgovarajuce savete...
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

noviKorisnik
Dejan Katašić
Novi Sad

Član broj: 13216
Poruke: 4533
194.247.222.*

Sajt: www.novikorisnik.net


+5 Profil

icon Re: da li biste dozvolili svom detetu da ide u odeljenje sa detetom zarazenim HIV virusom?11.03.2004. u 12:50 - pre 245 meseci
Sukob razuma i osećanja.
- Razum na osnovu podataka o HIV-u može da dođe do zaključka da postoje argumenti za prihvatanje.
- HIV je opasnost za zdravlje i nepoznanica - osećanje nesigurnosti i odbijanje.

Ovo je hipotetičko pitanje a ne realna situacija bitke razuma i osećanja. Ko može ovoga trenutka da donosi odluku o tome kako bi postupio u slučaju...

Donošenje odluke je konačna stvar i mora da nosi unutrašnji mir.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.252.107.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: da li biste dozvolili svom detetu da ide u odeljenje sa detetom zarazenim HIV virusom?11.03.2004. u 21:01 - pre 245 meseci
Citat:
Sta bi uradili kad bi se i vase dete nekim nesrecnim slucajem zarazilo HIV-om od tog inficiranog deteta?

Ovo je pitanje od milion dolara. Ne bih voleo da se nadjem u kozi onoga ko mi je rekao da se to ne moze desiti kad se desi.
Neka svako ko je rekao "Pustio bih" odgovori na ovo isto pitanje.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

MAD-MAX
Marko Mitic

Član broj: 351
Poruke: 1060
195.252.107.*

Jabber: MAD-MAX@jabber.com
ICQ: 65811355


Profil

icon Re: da li biste dozvolili svom detetu da ide u odeljenje sa detetom zarazenim HIV virusom?11.03.2004. u 22:16 - pre 245 meseci
Meni je ova tema suvisna (mislio sam da se radi o necemu drugom kad sam video naslov ali nema veze) ali ajde da odgovorim.

Mislim da je vaspitanje u osnovi (skoro) svega. Tako da je obaveza (po meni) svakog roditelja da upozna svoje dete sa opasnostima iz zivota pa samim tim i sa sidom. Tako da ako znamo da se nasa deca sigurno nece fixati s istim spricem ili jebati bez kondoma sa nepoznatima ili koristit isti brijac, sisati krv drugima itd onda smo (mada ipak donekle) sigurno da se nase dete nece zaraziti.
"If you do what you always did! - You will get what you always got!"
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: da li biste dozvolili svom detetu da ide u odeljenje sa detetom zarazenim HIV virusom?11.03.2004. u 22:41 - pre 245 meseci
Citat:
VRider:
Ovo je pitanje od milion dolara. Ne bih voleo da se nadjem u kozi onoga ko mi je rekao da se to ne moze desiti kad se desi.

Jos veca sansa je da dozivi saobracajnu nesrecu dok se vozi autobusom i da li bi mu zabranio da se vozi autobusom kada zuri?
Takve stvari se desavaju i niko sada nece da zbog toga zabarakadira dete kod kuce da ga ne bi slucajno neki auto pregazio sto je veca sansa nego da se zarzi sidom.
 
Odgovor na temu

EagleOne
Beograd

Član broj: 4897
Poruke: 239
*.vdial.verat.net



+2 Profil

icon Re: da li biste dozvolili svom detetu da ide u odeljenje sa detetom zarazenim HIV virusom?11.03.2004. u 22:48 - pre 245 meseci
da li biste dozvolili svom detetu da ide u odeljenje sa detetom zarazenim HIV virusom?

Mislim da je to "manji" problem, zaboravljas da to isto dete treba da ide, ne samo u odeljenje, vec i u skolu, u okviru koje je to odeljenje (pa mi kombinacija izgleda sve manje verovatna).

Ja sam licno isao u srednju i na fax (ne u isto odeljenje), sa osobom koja je HIV+, i koliko ja znam, nije bilo vecih problema, ako je uopste bilo (istina moji, a verujem i vecina drugih roditelja tada nije znala za to). Da, sve to u Bg.

Marija, pitas, a onda odgovorom iskljucujes mogucnost izbora :).

Za prenos HIVa nema sanse. Ja se bar sa te strane bi mnogo uzbudjivao. Samo ako bi u pitanju bili recimo 1,2,3,4 razred OS, i dete sa AIDSom, razmislio bih, jer nikako ne bih voleo da dete u tim godinama dozivi gubitak dragog druga itd.

Naravno sve ovo pricam hipoteticki, u nedostatku deteta :)

p.s. da li bi vi vase HIV+ dete uopste upisivali u drzavnu skolu (pricamo o OS-ma), i rizikovali svo silno maltretiranje koje moze da iskrsne (pricam o sadasnjoj situacji i vremenu) ?
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: da li biste dozvolili svom detetu da ide u odeljenje sa detetom zarazenim HIV virusom?12.03.2004. u 11:12 - pre 245 meseci
VRider, nadam se da si veoma mlad, u kom slučaju ti se može oprostiti jer ne znaš šta pričaš.

Ko govori o ubistvu svog deteta, ma koji razlog za to bio, ne sme da ima decu! Ubiti svog potomka je za Darvinovu nagradu više nego ubiti sebe iz gluposti.

Ili si možda ustvari hteo da kažeš: "Vi (drugi) koji imate HIV pozitivnu decu, ubijte ih za opšte dobro, da ne bih ja morao (na robiju)", pa se ugrizao za jezik jer želiš da se prikažeš u boljem svetlu, kao neko ko bi "se žrtvovao"? Jer, ako bi samo ti to učinio (ako bi uopšte, a tvrdim da ne bi, sem ako nisi teški duševni bolesnik ili operisan od osećanja), to ne bi ni za dlaku izmenilo statistiku. Dobro je da čujem ovakve stvari, da znam kakvih sve ljudi ima, da bih bolje pazio na svoju decu!

I šta ako sutradan pošto ti primeniš svoju "ljutu travu na ljutu ranu" bude objavljeno otkriće leka koji HIV stavlja u rang bolesti tipa upale pluća ili kuge (sigurno smrtonosno, ali samo ako se ne leči)? Za najviše dve godine od otkrića bi takav lek mogao da se kupi i ovde. "Nije gotovo dok debela ne otpeva", seti se toga kad si spreman da predaš partiju.



Što se tiče same teme, mislim ovako:

Deca moraju da budu obaveštena da neki njihov drug ili drugarica imaju HIV i naučena da znaju šta mogu slobodno, a šta nipošto da rade. Na primer, nema koškanja i tuče sa njim (zar niste bar jednom u školi dali ili primili udarac šakom u zube?), ako mu pođe krv na nos, ne dirati ništa krvavo golim rukama. Naravno da "krvno bratimljenje", popularno u dečijoj literaturi prošlih vekova (Tom Sojer, na primer), ne dolazi u obzir.

I samo dete koje je zaraženo mora da zna svoje obaveze i ne sme da zloupotrebi svoju izuzetost ni na koji način (na primer da kinji druge znajući da mu ne smeju ništa), inače bi to morao da bude opravdan razlog da ga udalje iz škole, ako ga ni njegovi roditelji ne urazume, bez obzira na sve. Ako mi ostali pristajemo da delimo taj mali rizik, ne moramo da pristanemo po svaku cenu, "iz razloga humanosti", na povećanje tog rizika.

A ako bih procenio da moje dete koje ide sa HIV pozitivnim detetom u razred ne razume ta uputstva ili se to dete ponaša problematično i rizično, ne bih oklevao da promenim razred ili školu.

BTW, sve važi i ako zamenimo "HIV" sa "Hepatitis B ili C".
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: da li biste dozvolili svom detetu da ide u odeljenje sa detetom zarazenim HIV virusom?12.03.2004. u 11:41 - pre 245 meseci
salec, u potpunosti se slazem sa tobom!

Citat:
A ako bih procenio da moje dete koje ide sa HIV pozitivnim detetom u razred ne razume ta uputstva ili se to dete ponaša problematično i rizično, ne bih oklevao da promenim razred ili školu.

Naravno! Ali ne bi maltretirao to dete da ne moze da ide u tu skolu zbog mog deteta kako obicno roditelji rade.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
212.200.53.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: da li biste dozvolili svom detetu da ide u odeljenje sa detetom zarazenim HIV virusom?12.03.2004. u 15:41 - pre 245 meseci
Svako ima pravo na sansu. Niko nije odgovoran zbog boje koze, nacije kojoj pripada... Nije kriv ni onaj koji se rodio sa sidom. Ali, sa sidom se malo njih radja. Cak i u tom slucaju, (sto bi rekao Karadjoz iz "Proklete avlije") niko nije nevin. On je nasledio gresku svojih roditelja. Sidu niko ne dobija. Sida se uzima. Onog trenutka kad si resio da uzmes sidu (a sami ste pricali na pocetku koliko je to tesko), ti si se odrekao svih prava. Ti si bolestan covek, mina na koju neko moze da nagazi. Da li je humano staviti bolesnika u karantin? A da li je humano staviti zdravog coveka pored pretnje za njegovo zdravlje?
Sida je danas prilicno rasprostranjena. Svake godine sve je vise zarazenih. Da li treba cekati dok 50% sveta ne bude zarazeno, pa tek onda nesto preduzeti? Treba saseci problem u korenu. "Odstranjivanje" 50 miliona ljudi je strasno, ali nije nista prema 6 milijardi koje ce imati sigurniju buducnost.
Mogucnost da se zarazim sidom je podjednaka kao i da poginem vozeci se autobusom. Autobusom moram da se vozim, nemam izbora, a ovde izbor postoji. Samo treba doneti pravu odluku.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: da li biste dozvolili svom detetu da ide u odeljenje sa detetom zarazenim HIV virusom?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 10100 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.