Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa visinom antene iznad krova prijem i predaja se cudno ponasaju ?

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Problem sa visinom antene iznad krova prijem i predaja se cudno ponasaju ?

[ Pregleda: 5800 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

yt1prm
Radovanovic Milan
Elektricar
Pirot/Budva

Član broj: 204940
Poruke: 271
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: www.elektricar.eu
ICQ: 363132976
Sajt: www.yt1prm.shopmania.biz


+16 Profil

icon Problem sa visinom antene iznad krova prijem i predaja se cudno ponasaju ?20.03.2013. u 17:52 - pre 134 meseci
evo ovako radi se o sledecem problemu ,dakle imam kruznu Dajmond antenu duobander njena visina nesto vise od 3m model X-300N ,mesto gde se nalazim je okolina Pirota i montaza se izvodi na krovu jednospratne kuce ,kad antenu stavim na visinu iznad krova na oko 50cm znaci pocetak antene je iznad vrha krova na oko 50cm ima izvaredan prijem signala udaljenih stanica i repetitora , ali moj signal prema njima nije dobar ili ne mogu da otvorim repetitore na 2m na 145mgz ili imam los prolaz , a ako podignem antenu iznad krova probao u dve varijante iznad krova na oko 4m prijem meni drasticno slabi opada a moja predaja se popravlja ,danas podigo jos vise antenu iznad krova na oko 8m i pretpostavljate jos gori prijem na rx signal cak i ne cujem neke repetitore a prolaz moja predaja se popravlja u nekim slucajevima u nekim slucajevima je losija isto se to manifestuje i na 145mhz i na 434mhz , kabal od antene je nepromenjene duzine oko 20m , stanica je yaesu ft7800
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
82.208.215.*



+13 Profil

icon Re: Problem sa visinom antene iznad krova prijem i predaja se cudno ponasaju ?20.03.2013. u 19:31 - pre 134 meseci
Muči te mikrolokacija i najverovatnije neki jak izvor VF smetnji u tvojoj okolini. TX se ponaša logično - sa povećanjem visine antene povećava se domet a RX sa povećanjem visine i "izloženosti" antene povećava se jačina prijema smetnji.

Probaj sa nekim drugim uređajem, najbolje baznim ili mobilnim, ukoliko si sve ovo probao sa ručnim RU sasvim normalno je da prijemnik "poludi" od jakih interferentnih smetnji
 
Odgovor na temu

yt1prm
Radovanovic Milan
Elektricar
Pirot/Budva

Član broj: 204940
Poruke: 271
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: www.elektricar.eu
ICQ: 363132976
Sajt: www.yt1prm.shopmania.biz


+16 Profil

icon Re: Problem sa visinom antene iznad krova prijem i predaja se cudno ponasaju ?21.03.2013. u 07:13 - pre 134 meseci
yu1nY naj verovatnije nisi citao moj post do kraja ili si procitao na brzaka i sturo , a u postu kaze da sam isprobao sa uredjajem yaesu ft7800 to je bazni ili mobilni uredjaj i dobrih je karekteristika , probao sam i sa drugim uredjajima rucnim i mobilnim isto se ponasa , zanimljivo je da nema u blizini nikakvih jakih predajnika vf energije na selu sam nema dalekovoda nema repetitora mobilne telefonije 5km sam vazdusno od grada Pirota
Napravicu nekakva stub na izvlacenje da vidim koliko mogu da je podignem vise a da krene da se ponasa logicno , a to su mi jos par njih rekli da ima blizu neki predajnik vf energije jak tipa meteo radar , gsm repetitor ili slicno ,nema nista od toga pomenutog ,a moje logicno razmisljanje je da se crep na krovu kuce ponasa kao reflektOr i da u odredjenoj tacCi je jaka refleksija talasa blizu krova A KAD SE UDALJAVAM VISLJE IZNAD OPADA SIGNAL
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
82.208.215.*



+13 Profil

icon Re: Problem sa visinom antene iznad krova prijem i predaja se cudno ponasaju ?21.03.2013. u 09:16 - pre 134 meseci
Izvini, prevideo sam tu informaciju za bazno / mobilni uređaj . Probaj antenu da staviš na poseban stub malo udaljen od kuće? Znam da je komplikacija ali, što kažu stari radioamateri, antena je najveća qu*** , retko se ponaša logično i predvidljivo.
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3677
46.36.164.*



+356 Profil

icon Re: Problem sa visinom antene iznad krova prijem i predaja se cudno ponasaju ?21.03.2013. u 14:31 - pre 134 meseci
@yt1prm, pozdrav.

Da situaciju posmatramo obrnuto: Znas li za repetitore koji te tako zezaju jeli RX/TX na jednoj anteni preko skretnice,
ili je stedna varijanta, na dvije prostorno razmaknute antene. Zbog pomaka od svega 600kHz izmedju RX i TX
skretnice moraju biti veoma ostre i sto je bitnije temperaturno stabilne, a takve su skupe, pa se cesto ide na
varijante sa dvije antene, jos ako su pomaknute u vertikali, jedna na vrhu a druga pri dnu stuba, eto smetnji
kakve si opisao.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

YU2AX
Vršac

Član broj: 268437
Poruke: 260



+48 Profil

icon Re: Problem sa visinom antene iznad krova prijem i predaja se cudno ponasaju ?21.03.2013. u 16:12 - pre 134 meseci
Koliko su ti daleko repetitori kroz koje pokusavas da prodjes i kolika je visinska razlika izmedju tebe i njih? Kako se antena ponasa kada su u pitanju jako daleke stanice, 200-300km i vise?

Vertikalni ugao zracenja vertikalnih antena je veoma nizak a sto je antena udaljenija od tla ugao je manji. Menjanjem visine na neki nacin menjas vertikalno usmerenje svoje antene i dobijas opisane rezultate. Ako na visini od 8m, kako ti je sada postavljena antena, bolje cujes daleke stanice od repetitora u blizini radi se bas o ovome sto sam ti opisao.
73 de Zele YU2AX
 
Odgovor na temu

yt1prm
Radovanovic Milan
Elektricar
Pirot/Budva

Član broj: 204940
Poruke: 271
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: www.elektricar.eu
ICQ: 363132976
Sajt: www.yt1prm.shopmania.biz


+16 Profil

icon Re: Problem sa visinom antene iznad krova prijem i predaja se cudno ponasaju ?21.03.2013. u 18:56 - pre 134 meseci
znaci potpuno je nebitno dali su repetitori u pitanju ili je direktna simplex veza znaci sto vise podizem antenu to mi je losiji prijem mada sam primetio par frekvencija iz blize okoline da se mozda i bolje cuju ali kazem mozda jer nisam obratio paznju ranije ,ali evo jedne smernice na koju me je uputio kolega puste Frenelove ili Frenselove zone rece mi jedan kolega Zoran yt1aw i dade mi smernicu gde da trazim problem, a da bi izbegao prvu zonu trebam najmanje da podignem antenu za 145mhz na oko 50m od zemlje ahahaha
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Problem sa visinom antene iznad krova prijem i predaja se cudno ponasaju ?21.03.2013. u 19:40 - pre 134 meseci
Pretpostavljam da imas problem sto jedino mozes proci preko "reflaksije"....i tu je igranka da antena treba biti na posve nelogicnom mjestu najvjerovatnije koji metar od zemlje da bi imao maksimum..u stvari to nije maksimum nego kompromis sa najboljim rezultatima RX/TX...
Tvoj radijski horizont kad si na TX nije jednak kad si na RX.
Odnosno vjerovatnoca da su oni jednai u obadva slucaja mogu se izvesti matematicki ali u praksi vrlo rijetko ili nikako..
Kolega Emisar je rekao dobro rjesenje koje bi imao najbolje podesive rezultate antena za RX i antena za TX,pomalo smijesno :)


[Ovu poruku je menjao zica49 dana 21.03.2013. u 20:53 GMT+1]
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3677
46.36.164.*



+356 Profil

icon Re: Problem sa visinom antene iznad krova prijem i predaja se cudno ponasaju ?22.03.2013. u 09:27 - pre 134 meseci
@yt1prm, antena koju posjedujes fabricki je stvar debelog kompromisa. Iako na 144 MHz radi kao vertikalni 2 x 5/8 lamda
dipol i tih deklarisanih 6,5 dB pojacanja ostvaruje iskljucivo usnopljavanjem u horizontalu emitovanog talasa.
Ne znam odakle si kupio antenu (da nije radjen(2x5/8a za siri, recimo americki band) pa joj centralna frekvencija odstupa
od EU banda koji je 144 do146 MHz.
Pokojni "matori" (M. Voznjak) u RA 1984 objavio konstrukciju koja isto djeluje ( 2x5/8 lamda) dipol, kojoj se gornji dio
teleskopski podesava na radnu (repetitorsku) frekvenciju) a i donji dio se lijevcima za rasprezanje takodje podesava
na najbolji odnos stojecih talasa.
Mozda te zeza upravo izrazito polozena fakticki horizontalna karakteristika zracenja (odatle upit o antenama repetitora).
Probaj sa iste lokacije (kuca) neku improvizovanu GP , polutalasni radijator i tri radijala pod 45 (135) stepeni, mozda sa
tvoje lokacije bude bolje isla.-
Provjeri jeli se vertikalnim pomjeranjem antene mijenja SWR.-

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

jonathan
Aleksandar Ilic
Aleksinac

Član broj: 2113
Poruke: 456
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: yu1is@elitesecurity.org
ICQ: 62419462


+45 Profil

icon Re: Problem sa visinom antene iznad krova prijem i predaja se cudno ponasaju ?22.03.2013. u 17:40 - pre 134 meseci
Pomeranjem antene po vertikali imaš maksimume i minimume signala na svakih pola talasne dužine.

Slika je iz prvog Google doc na tu temu koji mi je pao pod ruku, Digital Broadcasting By Tadashi Shiomi, itsutoshi Hatori.

pp0z, Alek
-=- 73 de YU1IS -=-
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Problem sa visinom antene iznad krova prijem i predaja se cudno ponasaju ?22.03.2013. u 20:24 - pre 134 meseci
Ja sam bio postavio slicnu temu sa skoro istim problemom ali za KT opseg.

Inace, sve se menja (rezonatna ucestanost, SWR) kako se antena fizicki pomera u prostoru a postaje sve izrazenije ako su u blizini fizicke prepreke (krov, zid i sl).

Kada sam to mogao da primetim na KT anteni gde sam samo trapove pomerao tamo-vamo i direktno gledao kako se SWR menja, kod VHF / UHF je verovatno to jos daleko osetljivije jer su manje talasne duzine u pitanju.

Uzgred, od te moje "multy band" KT antene koja je pre intervencije bila ocaj, ni jedan opseg nije radio kako treba, zavrsio sam bar na jednom opsegu gde imam solidan SWR.
Kasnijem postavljanjem automatske antenske kutije sam na sve to dobio jos malo poboljsanja, ne nesto preterano znacajno sto se tice ukupne izracene energije.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Problem sa visinom antene iznad krova prijem i predaja se cudno ponasaju ?25.04.2013. u 15:32 - pre 133 meseci
Mislim da se ovde radi o anteni kojoj blizina krova drasticno menja karakteristike - rezonansu i samim tim i impedansu. Deluje kao antena koja je relativno uska pa ce sa promenom parazitnih kapacitivosti koje dobija uticajem blizine krova kao veceg predmeta, poceti da joj se menja rezonansa. To ce uticati i na prijem i na predaju. Zato pri nekoj udaljenosti bude dobar prijem ali je tada razdesena na predaji koja je frekventno pomerena a kako je podizes tako i DIP rezonanse klizi na vise pa se predaja popravlja a prijem slabi. Meni bi najpre na to licilo.......
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Problem sa visinom antene iznad krova prijem i predaja se cudno ponasaju ?04.05.2013. u 09:49 - pre 132 meseci
I sta bi sa tim? Jesi li jos stogod pokusavao i testirao?
 
Odgovor na temu

yt1prm
Radovanovic Milan
Elektricar
Pirot/Budva

Član broj: 204940
Poruke: 271
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: www.elektricar.eu
ICQ: 363132976
Sajt: www.yt1prm.shopmania.biz


+16 Profil

icon Re: Problem sa visinom antene iznad krova prijem i predaja se cudno ponasaju ?05.05.2013. u 14:42 - pre 132 meseci
ne skinuo je sa krova i prebacio je da je isprobam kao prijemnu antenu na nasem lokalnom repetitoru kod Pirota r4 a sa repetitora skinuo duplo karcu antenu daymond x5000 i cini mi se da bolje radi x5000 nego li ta x300
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Problem sa visinom antene iznad krova prijem i predaja se cudno ponasaju ?

[ Pregleda: 5800 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.