Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Posao u Srbiji, firma u Francuskoj, drzavljanstvo BiH-porezi i doprinosi na platu

[es] :: Vodič za posao :: Posao u Srbiji, firma u Francuskoj, drzavljanstvo BiH-porezi i doprinosi na platu

[ Pregleda: 3893 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

fabrika4

Član broj: 281345
Poruke: 6
*.vatech.no.



Profil

icon Posao u Srbiji, firma u Francuskoj, drzavljanstvo BiH-porezi i doprinosi na platu25.07.2013. u 13:10 - pre 129 meseci
Pozdrav,

Imam jedno pitanje, pa bih molio za pomoc, savjete,...

Postavljao sam prije na nekom forumu, u sklopu neke druge diskusije, dobio sam neke odgovore, malo nejasno,.....

Prvo cu probati da objasnim moj trenutni status: Trenutno zivim i radim u Norveskoj, imam radnu i boravisnu dozvolu, drzavljanim sam Bosne i Hercegovine.

U nekim sam dogovorima za posao sa jednom firmom iz Francuske u vezi jednog projekta u Srbiji. Projekat inace traje ca. 4 godine, poslije zavrsetka tog projekta neki novi projekat,.....Nemam jos konkretnu ponudu, vec samo razmatram situaciju, nikad se ne zna 

Ako bi ja prihvatio taj posao, onda bi se preselio u BiH, a radio u Srbiji ( i tamo provodio vecinu vremena, minimalno 5 dana u sedmici), znaci nebi selio u Francusku.

Moja pitanje bi bilo slijedece:

Ako npr. potpisem ugovor sa firmom iz Francuske, mjesto izvodjenja radova u Srbiji, drzavljanstvo Bosne i Hercegovine i radna dozvola iz Norveske, kako i na koji nacin regulisati uplatu poreza na platu i doprinosa za penziono i zdravstevno osiguranje?? Na koji racun ce mi uplacivati platu: na devizni u Bosni i Hercegovini, ili na neki novi racun u Francuskoj, da li mi trebaju radne dozvole u Francuskoj (ili trebaju u Srbiji, posto cu tamo da radim)???? Gdje cu placati poreze? U Francuskoj ili Srbiji ili BiH? Gdje doprinose za penziono i zdravstveno?

Napominjem da francuska firma ima svoje odjele u Norverskoj (gdje sam ja trenutno), ali su zaduzeni za skandinavski region, i ima poslovnicu i u Srbiji.

E sada, neke varijante, ja ne znam jesu li moguce, posto nemam puno iskustva sa time:

Dali je moguce da ja potpisem ugovor sa ovom firmom ali u Norveskoj,da dobivam platu od norvezana a da francuzi placaju norvezinama? Kako bi onda regulisao poreze i doprinose?

Ili da potpisem ugovor sa firmom u srbiji?


Pravo komplikovana situacija.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Posao u Srbiji, firma u Francuskoj, drzavljanstvo BiH-porezi i doprinosi na platu25.07.2013. u 16:10 - pre 129 meseci
Sve skoro opcije koje si naveo i jos 20-ak njih su moguce :)
To GDE ce se placati porezi/doprinosi zavisi od toga kako se ugovor napravi iskljucivo.

Pitanje: kako ces ti dobiti radnu vizu za Srbiju prvo? Da li imas neko pravo rada inace, ili bi dobio obicnu radnu vizu kao stranac?


A ti mozes napraviti ugovor preko Norveske firme da ti se preko njih placa, a oni tamo da placaju porez i doprinose, a oni te upucuju na rad u Srbiju.
Zasto bi takvu glupost uradio doduse je pitanje za psihijatre :) posto je u Norveskoj najveci porez od pomenutih zemalja.
U svakom slucaju dovoljno je da u jednoj zemlji placas porez, jer sve 4 imaju ugovore o izbegavanju duplog uporezivanja.
 
Odgovor na temu

fabrika4

Član broj: 281345
Poruke: 6
*.vatech.no.



Profil

icon Re: Posao u Srbiji, firma u Francuskoj, drzavljanstvo BiH-porezi i doprinosi na platu26.07.2013. u 08:43 - pre 129 meseci
Citat:
Dexic: Sve skoro opcije koje si naveo i jos 20-ak njih su moguce :)
To GDE ce se placati porezi/doprinosi zavisi od toga kako se ugovor napravi iskljucivo.

Pitanje: kako ces ti dobiti radnu vizu za Srbiju prvo? Da li imas neko pravo rada inace, ili bi dobio obicnu radnu vizu kao stranac?


A ti mozes napraviti ugovor preko Norveske firme da ti se preko njih placa, a oni tamo da placaju porez i doprinose, a oni te upucuju na rad u Srbiju.
Zasto bi takvu glupost uradio doduse je pitanje za psihijatre :) posto je u Norveskoj najveci porez od pomenutih zemalja.
U svakom slucaju dovoljno je da u jednoj zemlji placas porez, jer sve 4 imaju ugovore o izbegavanju duplog uporezivanja.


Hvala na odgovoru.

Kako sam naveo, ja samo analiziram ovu opciju, vidjecu kako ce se situacija razvijati, uglavnom na to sve gledam gledam "relaksirajuce", ono nisam pod nekim pritiskom.

Na tvoje pitanje kako cu dobiti radnu dozvolu u srbiji, to je valjda stvar firme. Naime, firma ima potpisan ugovor za izvodjenje radova na projektu u srbiji, na projektu ce biti angazovano "x" radnika iz te firma i oni ce da obezbjede radne dozvole.

Ovo da su u Norveskoj najveci porezi, nisam bas siguran, kada se odbiju svi porezi i doprinosi od bruto plate u srbiji ili bosni, ne znam gdje je povoljnije, ali to nije ni bitno.
Poenta moga pitanja je bila da ja hocu to sve da placam, da imam staz i zdravstveno osiguranje.

E sad za penziono, vjerovatno je bolje da se te uplate vrse npr. u Norveskoj ili Francuskoj nego u Bih, jer kad dobijem pravo na penziju vjerovatno cu imati vecu penziju.
A za zdravstveno, ne znam koja je svrha placanja zdravstvenog u francuskoj ili norveskoj ako boravim u BiH a radim u Srbiji.


U svakom slucaju hvala, ocekujem jos neke korisne savjete
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Posao u Srbiji, firma u Francuskoj, drzavljanstvo BiH-porezi i doprinosi na platu

[ Pregleda: 3893 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.