Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Logika i matematika-pitanja sa testiranja

[es] :: Matematika :: Logika i matematika-pitanja sa testiranja

[ Pregleda: 9881 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lala90
Sarajevo

Član broj: 317573
Poruke: 2
109.163.171.*



+2 Profil

icon Logika i matematika-pitanja sa testiranja15.09.2013. u 14:20 - pre 128 meseci
1.Zadatak
Lala ima dvije limenke, jedna limenka sadrži 5 litara vode, a druga 7 litara vode.
Kako možete dobiti samo jedan litar vode, ako koristite samo ove dvije limenke?

Moli Vas otvorite sliku ispod. (nije je prepoznavao ni jedan tag)

pokit.org/get/img/84e0733074997754c808b87e569fb778.jpg

2.Zadatak

pokit.org/get/img/6212e3f06485de1bc93cda6c8840c9fc.jpg


Ovo meni nema nikakve logike, pa reko da vidim ima li ko da konta.
 
Odgovor na temu

number42

Član broj: 313623
Poruke: 426



+52 Profil

icon Re: Logika i matematika-pitanja sa testiranja15.09.2013. u 14:48 - pre 128 meseci
u prvom zadatku samo prospes pola iz obe posude i onda iz druge u prvu sipas do vrha, i ostaje ti 1 litar.

ostalo nesto ne pokazuje slike.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Logika i matematika-pitanja sa testiranja15.09.2013. u 14:57 - pre 128 meseci
Ovo što je number42 napisao nije rešenje, jer nije napisao kako ćeš da utvrdiš gde je polovina.

1. Isprazni manju limenku i napuni veću.
2. Sadržaj veće sipaj u manju dok može da stane. U većoj će ostati 2l.
3. Isprazni manju i 2l iz veće sipaj u manju.
4. Napuni veću i sipaj u manju dok može da stane. U većoj će ostati 4l.
5. Isprazni manju i 4l iz veće sipaj u manju.
6. Napuni veću i sipaj u manju dok može da stane. U većoj će ostati 6l.
7. Isprazni manju i sipaj iz veće dok može da stane. U većoj će ostati 1l.

Drugi zadatak ne pokušavaj da rešiš, jer je nekorektno postavljen, kao i svi zadaci tipa "produži niz", "izbaci uljeza" i slično.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Lala90
Sarajevo

Član broj: 317573
Poruke: 2
109.163.171.*



+2 Profil

icon Re: Logika i matematika-pitanja sa testiranja15.09.2013. u 15:09 - pre 128 meseci
Jooj svak čast Nedeljko! (Y) Nebi mi nikad naumpalo da ovako radim, ja bih to sve prosula nešto haha :D.

@Number43 Hvala i tebi, svakako bih tako radila da nije Nedeljko postavio iznad post.

E sad je pitanje, jel' se smije nadolijevati tako kako ti se ćefne, tj. koliko imaš vode na raspolaganju. Ali to nije ni definisano.

A ovaj drugi, ja bih stavila ovu kocku, kad je niđe veze sve. :D

Hvala Vam! :)
 
Odgovor na temu

number42

Član broj: 313623
Poruke: 426



+52 Profil

icon Re: Logika i matematika-pitanja sa testiranja15.09.2013. u 15:45 - pre 128 meseci
Citat:
jel' se smije nadolijevat


ne bih rekao, jer imas precizno definisane rekvizite u zadatku, dve limenke i 12 litara vode.
ako u resavanje zadatka uneses ono cega nema u postavci, npr dodatnu kolicinu vode, onda po istom principu mozes i dodatnu kolicinu limenki, ili sta vec zelis, a to vec nije tacno resenje.

osim onoga sto sam napisao u proslom komentaru, trenutno ne vidim da ima neko drugacije resenje.

 
Odgovor na temu

darkosos
Darko Šoš
Beograd

Član broj: 5053
Poruke: 1131
46.240.236.*



+64 Profil

icon Re: Logika i matematika-pitanja sa testiranja15.09.2013. u 18:15 - pre 128 meseci
Citat:
Lala ima dvije limenke, jedna limenka sadrži 5 litara vode, a druga 7 litara vode
.

Nije do kraja jasno sta je na raspolaganju: ako jedna sadrzi 5 a druga 7 ne pise da li je to ujedno i njihova kapacitet... takodje nije jasno da li je to sva voda koja je na raspolaganju ili ne - mada bi s' obzirom na zadatke slicnog tipa to mozda moglo da se pretpostavi.

Odlivanje pola tecnosti svakako nije resenje, jer nemamo nacin da izmerimo pola, koristeci samo limenke - tako da bi to bila stvar procene - gde je pola. Tako bi onda neko mogao da proceni i gde je petina :) pa da odmah izruci 4/5 iz prve posude...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Logika i matematika-pitanja sa testiranja15.09.2013. u 20:40 - pre 128 meseci
Slažem se da zadatak nije dobro postavljen. Trebalo je svakako reći koje su operacije sa vodom i limenkama moguće. Ja sam pretpostavio najverovatniju formulaciju obzirom na druge slične zadatke. Evo još jednog rešenja:

1. Isprazni veću limenku i napuni manju.
2. Prespi vodu iz manje u veću.
3. Napuni manju i prespi iz manje u veću koliko može. U manjoj će ostati 3l.
4. Isprazni veću i prespi vodu iz manje u veću.
5. Napuni manju i prespi vodu u veću koliko može. U manjoj će ostati 1l.

Jedan sličan zadatak se pojavio u video igri Lara Kroft, pljačkaš grobnica.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Sonec

Član broj: 284879
Poruke: 892



+332 Profil

icon Re: Logika i matematika-pitanja sa testiranja15.09.2013. u 20:46 - pre 128 meseci
Citat:
Nedeljko: Jedan sličan zadatak se pojavio u video igri Lara Kroft, pljačkaš grobnica.


Meni je poznatije iz filma Umri muski 3, ne znam za te video igre :-)
Leonardo da Vinči

Nema istine u onim naukama u kojima se matematika ne primenjuje.

Milorad Stevanović

Bog postoji zato sto je matematika neprotivurečna.
 
Odgovor na temu

JankoNIS
Nis

Član broj: 39200
Poruke: 999



+251 Profil

icon Re: Logika i matematika-pitanja sa testiranja15.09.2013. u 20:52 - pre 128 meseci
Prva i druga figura u prvom redu su trougao i kvadrat bez donje crte. Treca u prvom redu je prva figura sa donjom crtom (trougao), pa sledi da je cetvrta figura u prvom redu isto sto i druga sa donjom crtom, tj. kvadrat. Odgovor pod c.
Odnosi se na drugi zadatak.
 
Odgovor na temu

number42

Član broj: 313623
Poruke: 426



+52 Profil

icon Re: Logika i matematika-pitanja sa testiranja17.09.2013. u 15:57 - pre 128 meseci
@lala90,
trazio sam resenje prvog zadatka i nisam nasao, ali sam skontao da nije nesto bzv nego testiranje za posao u procreditu...
evo ti grupa zadataka za vezbanje koji ti mogu pomoci kod testiranja

http://www.procreditbank.com.m...atematika%201%20podgotovka.pdf

ovo je zvanicna procreditova pripremna zbirka, pa postoji velika verovatnoca da ce ti neki slican biti na testiranju za posao. zanimljivo da su samo makedonci skontali ovu zbirku od centrale iz frankfurta. pretpostavljam da ti jezik nece biti problem jer se radi o matematici, a ono malo rechi samo ides preko google translate.

ako zelis da vidis slicne testove u drugim zemljama, imas na ovom linku

http://en.wikipedia.org/wiki/Procredit_Bank

popis svih ogranaka banke gde se odrzavaju pripremni testovi, pa samo kliknes na: english -> human resources -> selection proces -> maths tests, i tu imas linkove prema testovima. uglavnom se ponavlja njih par ako se ne varam.

e sad, prvi zadatak... video sam tri verzije, jedna je u albaniji na engleskom, a ove druge dve u bosni i rumuniji. ova u bosni je bukvalni prevod ove na engleskom, a u rumuniji su menjali celu postavku i bukvalan prevod je 'dve limenke kapciteta 5 i 7 litara'. a to je vec potpuno drugaciji zadatak, jer ako imas prazne limenke podrazumeva se da dosipas vode.

medjutim u ovoj bosanskoj postavci podrazumeva se da kapacitet odgovara navedenoj kolicini vode tj da su pune do vrha, jer u suprotnom je besmislen.
ako su vec napunjene do vrha i dosipanje se ne podrazumeva, jedini nacin resavanja je onaj koji sam vec napisao, znaci prospes polovinu iz obe, i onda prelijes iz ove od 7 u ovu od 5, i ostaje ti 1 litar.
polovinu nalazis kao dijagonalni presek limenke (valjka), znaci kada voda dodiruje istovremeno jednu tacku na ivici vrha i suprotnu tacku na ivici dna- to je pola.

u drugom slucaju, kada su limenke prazne i treba dosipati- ovo resenje je takodje validno, a mozes da resavas i na druge nacine, recimo stalnim dosipanjem iz petice u sedmicu dobijas 1l.

ako nije sigurno sta je postavka- onda napises obe varijante.

nadam se da ce ti ovo pomoci makar delom, ako sam dobro skontao prijem pocinje u ponedeljak pa eto imas vremena da provezbas malo ono sa prvog linka.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Logika i matematika-pitanja sa testiranja

[ Pregleda: 9881 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.