Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

"Zajedničko vlasništvo" a da nije suvlasništvo?

elitemadzone.org :: MadZone :: "Zajedničko vlasništvo" a da nije suvlasništvo?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8605 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon "Zajedničko vlasništvo" a da nije suvlasništvo?07.01.2014. u 03:30 - pre 125 meseci
Zna li neko da li u Srbiji postoji pojam "zajedničkog vlasništva" nad nekom nekretninom a da to nije obično suvlasništvo pola-pola? U Francuskoj je nešto slično tome "en tontine" zajedničko vlasništvo, što je drugačije od običnog "en indivision" suvlasništva.

Konkretno me zanima vrsta (su)vlasništva koja se ne može raskinuti ni sudskim putem.

[Ovu poruku je menjao pisac dana 07.01.2014. u 04:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Otto23

Član broj: 300024
Poruke: 4



+2028 Profil

icon Re: "Zajedničko vlasništvo" a da nije suvlasništvo?07.01.2014. u 11:34 - pre 125 meseci
Zajdnicko vlasnistvo, a da nije suvlasnistvo, itekako postoji. Npr. u stambenim zgradama sva stepenista, tavani, dvorista, su zajednicka nedeljiva svojina - sto znaci da svako ko je vlasnik posebnog dela zgrade (tj. dela zgrade nad kojim ima iskljucivu svojinu - a to moze biti samo stan, poslovni prostor ili garaza), moze da koristi tu zajednicku nedeljivu svojinu i ima pravo da je korisiti bez obzira na velicinu svog posebnog dela. Dakle, neko ne moze da ti zabrani da prolazis stepenicama koje prolaze pored njegovog stana, isto kao sto ni ti njemu ne mozes da zabranis, niti te stepenice prodas, otudjis itd. Da bi nesto prestalo da bude zajednicka nedeljiva svojina, mora da prodje zakonsku proceduru u opstini, tj. da se uz saglasnost ostalih stanara recimo vesernici promeni namena i ona postane stan (tj. stambeni prostor, i time poseban deo zgrade nad kojim se moze imati pravo svojine).

Detaljnije procitaj:
http://paragraf.rs/propisi/zak...a_svojinskopravnih_odnosa.html

Posebno clanovi: 17, 18, 19.

U svakom slucju potrazi preko google-a zajednicku nedeljivu svojinu, pretvaranje zajednicka nedeljive svojine i detaljnije objasnjene osnove svojinsko pravnih odnosa.

---
Dodatno:
Citat:
Zajednička svojina

Zajednička svojina — situacija kada jedna nekretnina ili njen deo ima više vlasnika, ali se ne zna ni koliki je čiji deo — jeste izuzetak i postoji samo u slučajevima kada je zakonom izričito predviđena. Predviđena su četiri takva slučaja:

Kada ima više naslednika, nasledstvo postaje njihova zajednička svojina u trenutku smrti ostavioca i tako ostaje do donošenja ostavinskog rešenja, kada naslednici postaju suvlasnici.
Ono što su u braku stekli supružnici i vanbračni partneri, a ne zadovoljava uslove da bude posebna svojina jednog od njih, njihova je zajednička svojina ako neko od partnera ne zatraži da se utvrdi koliki je čiji deo.
Srodnici koji žive sa supružnicima odnosno vanbračnim partnerima (deca i usvojenici, braća i sestre, roditelji ili usvojitelji nekog od partnera…) koji su svojim radom doprineli nastanku zajedničke svojine porodične zajednice, takođe su vlasnici te zajedničke svojine. Za njih važe ista pravila kao i za supružnike i vanbračne partnere, ali se prilikom eventualne deobe ne smatra da su udeli svih članova domaćinstva jednaki (već se procenjuje doprinos svakog od njih), niti se računa da su uknjiženjem jednog od članova domaćinstva kao vlasnika upisani i ostali.
Za razliku od prethodna tri slučaja, kada je moguće podeliti zajedničku svojinu, podela zajedničkih delova stambene zgrade (ili ma koje druge) nije moguća. Vlasnici stanova, odnosno posebnih delova zgrade, uvek ostaju zajednički vlasnici hodnika, stepeništa, tavana, podruma i instalacija i uređaja u zgradi i tom svojinom zajednički upravljaju.

http://upravusi.rs/kuca/svojin...asnistvo-i-zajednicka-svojina/
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10255 Profil

icon Re: "Zajedničko vlasništvo" a da nije suvlasništvo?07.01.2014. u 12:38 - pre 125 meseci
Citat:
pisac:Zna li neko da li u Srbiji postoji pojam "zajedničkog vlasništva" nad nekom nekretninom a da to nije obično suvlasništvo pola-pola? U Francuskoj je nešto slično tome "en tontine" zajedničko vlasništvo, što je drugačije od običnog "en indivision" suvlasništva.
Konkretno me zanima vrsta (su)vlasništva koja se ne može raskinuti ni sudskim putem.

- Suvlasništvo ne mora biti pola-pola. Može bilo koji procenat.
- Sve se može raskinuti sudskim putem.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: "Zajedničko vlasništvo" a da nije suvlasništvo?07.01.2014. u 12:54 - pre 125 meseci
Ovaj primer zajedničkih stepenica je zanimljiv, jer tu onaj ko proda svoj stan ujedno prodaje i svoj deo zajedničkog vlasništva odnosno stepenica i time dovodi drugog zajedničkog vlasnika bez obaveze da ostali stanari pristanu na to. Međutim, to se razlikuje od "en tontine" vlasništva. Dalke, "en tontine" vlasništvo, bar koliko sam ja (laički) upoznat, ne dozvoljava mogućnost da jedan suvlasnik bez dozvole drugog proda svoj deo, čak ni sudski, zato što on i ne poseduje nikakav deo (ni idealni) već je jednostavno zajednički vlasnik. Znači, za bilo kakve operacije nad nekretninom potrebna je saglasnost svih vlasnika.

Nakon smrti jednog (su)vlasnika u tom zajedničkom vlasništvu ostali (su)vlasnici ostaju zajednički vlasnici celine nekretnine, zaseban deo vlasništva onoga koji je umro u stvari nikada nije ni postojao tako da niko ništa ne može ni da nasledi od "njegovog" dela. Znači, nekretnina je uvek u celini u zajedničkom vlasništvu sve dok je makar jedan zajednički vlasnik živ.

Mene zanima upravo ova "en tontine" varijanta u nekom obliku kod nas u Srbiji.



[Ovu poruku je menjao pisac dana 07.01.2014. u 14:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10255 Profil

icon Re: "Zajedničko vlasništvo" a da nije suvlasništvo?07.01.2014. u 13:30 - pre 125 meseci
Evo nešto iz hrvatskog zakonodavstva. Možda je nešto slično i kod nas.
http://www.zakon.hr/z/241/Zako...1tvu-i-drugim-stvarnim-pravima
Član 57 i dalje.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

botr
Srbija

Član broj: 229796
Poruke: 2008
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+371 Profil

icon Re: "Zajedničko vlasništvo" a da nije suvlasništvo?07.01.2014. u 20:37 - pre 125 meseci
Je l ti to zajebavas? Sta se desava ako svi vlasnici umru?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: "Zajedničko vlasništvo" a da nije suvlasništvo?08.01.2014. u 02:48 - pre 125 meseci
Koliko vidim sve je to "zajedničko" i u SR i U HR samo dok se ne utvrdi procenat suvlasništiva, dal sudski dal dogovorom. U FR je ono što sam naveo drugačije, tamo ne postoji mogućnost da se utvrdi procenat suvlasništva jer je sve zajedničko i tako ostaje dok se svi ne slože.

To mi treba.

Inače, logično, zadnji koji preživi taj više nije "zajednički" vlasnik nego potpuni vlasnik, i tada nekretnina postaje obično vlasništvo tako da njegovi naslednici nasleđuju nekretninu. To je inače namenjeno za bračne partnere prvenstveno, problem nastaje samo kada imaju dece iz drugih brakova jer nasledstvo dobijaju samo deca onoga koji je duže živeo.
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: "Zajedničko vlasništvo" a da nije suvlasništvo?08.01.2014. u 08:31 - pre 125 meseci
Sigurno nije tako kako si ti zamislio da tebi odgovara.
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: "Zajedničko vlasništvo" a da nije suvlasništvo?08.01.2014. u 08:41 - pre 125 meseci
Citat:
Inače, logično, zadnji koji preživi taj više nije "zajednički" vlasnik nego potpuni vlasnik, i tada nekretnina postaje obično vlasništvo tako da njegovi naslednici nasleđuju nekretninu. To je inače namenjeno za bračne partnere prvenstveno, problem nastaje samo kada imaju dece iz drugih brakova jer nasledstvo dobijaju samo deca onoga koji je duže živeo.

Ovo je krajnje nelogicno. Mislim da bi bilo prilicno "nesrecnih slucajeva u lovu" da bi neko bio poslednji preziveli naslednik.

Kod nas je recimo slucaj da kada jedan bracni drug premine onda deca imaju pravo na nuzni deo sto moze da dovede do rasparcavanja imovine prezivelog bracnog druga.
Deca recimo mogu da insistiraju da se proda stan njihovog zivog roditelja, sto cesto ovome ne odgovara, a nema novca da deci plati vrednost nuznog dela.
Kada bi stan bio zajednicko vlasnistvo kao sto ti kazes, deca ne bi imala pravo na nuzni deo i mogla bi da dele imovinu tek kada preminu svi zajednicki vlasnici (oba roditelja). To ima logike, da se zastite svi vlasnici dok su zivi.

Dakle, jedino je logicno da imovinu dele svi naslednici, a ne samo naslednici poslednjeg prezivelog zajednickog vlasnika.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: "Zajedničko vlasništvo" a da nije suvlasništvo?08.01.2014. u 09:10 - pre 125 meseci
Ne vidim kako i zašto "zajedničko vlasništvo" ne bi moglo da se nasleđuje.

Moj otac je "dete iz prvog braka". Kad je deda umro, celo imanje se podelilo na 3 jednaka dela: 1/3 mom ocu, 1/3 dedinoj udovici (maćeha moga oca), i 1/3 mom stricu (očev polubrat po ocu). Naravno kuća i imanje je podeljeno zakonski ali ne i fizički. U kući su nastavili da žive stric i baba. Kad je baba umrla, stric je postao vlasnik 2/3 i isplatio mog oca za onu 1/3. (kako i koliko, to je druga priča, prava srpska bratska varijanta)

Prema onome kako bi pisac hteo da može, moj otac ništa ne bi nasledio, svejedno što je zakoniti naslednik.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: "Zajedničko vlasništvo" a da nije suvlasništvo?08.01.2014. u 13:38 - pre 125 meseci
Citat:
mrkii: Ovo je krajnje nelogicno.


Nema nelogično, postoji gugl i lako je otkucati "en tontine" i saznati kako funkcioniše. Nema zakonitih naslednika ako zakon kaže da ih nema , pa nema nužnih delova za nezakonite naslednike.

Dakle, u suvlasništvu recimo dve osobe kupuju kuću. Međutim u "en tontine" zajedničkom vlasništvu to nisu dve osobe nego jedna osoba (entitet) sa dva mozga i dve lične karte. Ukoliko jedan od tih mozgova umre, drugi mozak i dalje predstavlja tu osobu koja je kupila kuću. Ukoliko jedan mozak reši da se odvoji od drugog mozga i sa svojim zasebnim telom postane zasebna osoba, ne može da dobije deo kuće dok se ne složi i drugi mozak.

Verovali ili ne, meni je to savršeno logična postavka zajedničkog vlasništva. Postoji razlog zašto nešto treba da bude zajedničko i nedeljivo.

Slično sam pokušao da nađem i u bankama: vrstu štednog računa za koji je obavezno da se pojave dve osobe da bi se nešto podiglo sa računa, odnosno da jedna osoba sama ne može ništa da potroši dok se druga ne složi.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: "Zajedničko vlasništvo" a da nije suvlasništvo?08.01.2014. u 14:00 - pre 125 meseci
Različite su oblasti ljudskih aktivnosti, pa tako i ovaj "en tontine" verovatno ima sasvim logičnu primenu za neke ljudske delatnosti, neke oblike udruživanja, poslovanja i slično.

Ipak, pošto se pravna nauka u mnogome oslanja na tradicionalno i običajno pravo, primena načela koje pisac pominje u domenu vlasništva nad nekretninama zaista nema logike. Posebno nema logike nemogućnost da se deo zajedničkog vlasništva ne može naslediti.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: "Zajedničko vlasništvo" a da nije suvlasništvo?08.01.2014. u 16:26 - pre 125 meseci
Nemogućnost nasleđivanja je samo logična posledica suštine "en tontine" vlasništva. Jednostavno onaj koji je umro nema šta da ostavi svojoj deci jer nije ni imao nikakav suvlasnički deo u tom vlasništvu pošto nije bio osoba koja je suvlasnički kupila nepokretnost nego je bio član entiteta koji je kupio nepokretnost. Entitet je nezavistan po tom pitanju, on je vlasnik celine a ne članovi tog entiteta.

Kada entitet spadne na jednog člana, onda vlasništvo postaje normalno, i onda poslednji član entiteta postaje vlasnik nepokretnosti čija deca mogu da naslede vlasništvo.

Mislim, jeste da zvuči uvrnuto, ali kad se shvati suština te vrste vlasništva u stvari je krajnje logično. Meni je to u stvari jedino pravo zajedničko vlasništvo, ovo u Srbiji je samo imitacija zajedničkog vlasništva ispod koje se krije obično nedefinisano suvlasništvo.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10255 Profil

icon Re: "Zajedničko vlasništvo" a da nije suvlasništvo?08.01.2014. u 18:34 - pre 125 meseci
Citat:
pisac: ... ovo u Srbiji je samo imitacija zajedničkog vlasništva ...
Koliko sam video, nisu ni Francuzi sisali vesla. Osim tog "en tontine" vlasništva imaju i obično "kao u Srbiji" suvlasništvo.
Možda je poenta da se od same kupovine, tj. od samog početka vlasništva ono vodi kao zajedničko "en tontine".
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: "Zajedničko vlasništvo" a da nije suvlasništvo?08.01.2014. u 19:55 - pre 125 meseci
Citat:
pisac:
Citat:
mrkii: Ovo je krajnje nelogicno.


Nema nelogično, postoji gugl i lako je otkucati "en tontine" i saznati kako funkcioniše. Nema zakonitih naslednika ako zakon kaže da ih nema :D, pa nema nužnih delova za nezakonite naslednike.

Dakle, u suvlasništvu recimo dve osobe kupuju kuću. Međutim u "en tontine" zajedničkom vlasništvu to nisu dve osobe nego jedna osoba (entitet) sa dva mozga i dve lične karte. Ukoliko jedan od tih mozgova umre, drugi mozak i dalje predstavlja tu osobu koja je kupila kuću. Ukoliko jedan mozak reši da se odvoji od drugog mozga i sa svojim zasebnim telom postane zasebna osoba, ne može da dobije deo kuće dok se ne složi i drugi mozak.

Verovali ili ne, meni je to savršeno logična postavka zajedničkog vlasništva. Postoji razlog zašto nešto treba da bude zajedničko i nedeljivo.

Slično sam pokušao da nađem i u bankama: vrstu štednog računa za koji je obavezno da se pojave dve osobe da bi se nešto podiglo sa računa, odnosno da jedna osoba sama ne može ništa da potroši dok se druga ne složi.


Upravo sam googlao i nisam video gde to pise da imovinu nasledjuje naslednik poslednjeg prezivelog vlasnika zajednicke imovine.
Za to sam rekao da nema logike da bude tako. Ako ipak tako pise molim te da citiras tu recenicu.

Guglajuci sam nasao da je glavni cilj"en tontine" upravo onaj koji sam naveo (slucajno, ali zdravorazumski) u svom primeru, a to je da se preziveli bracni drug zastiti od rasprodaje zajednicke imovine dok je ziv. To ima logike.

Dakle, gde to pise da imovinu nasledjuju naslednici samo od onog koji je najduze ziveo?
 
Odgovor na temu

zmej
Nis

Član broj: 33922
Poruke: 169
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+265 Profil

icon Re: "Zajedničko vlasništvo" a da nije suvlasništvo?09.01.2014. u 10:51 - pre 125 meseci
Zajednicka svojina postoji u nasem, pravu i kao takva njena sustina je u tome da su udeli zajednicara odredivi, ali nisu odredjeni. To je slucaj recimo sa imovinom koja se nasledi, pa do okoncanja ostavinskog postupka, rezim svojine je zajednicki, pa kada se se odrede udeli ostavinskim postupkom onda su suvlasnici, recimo nad stanom koji je predmet zaostavstine. Imovina stecena u porodicnoj zajednici, imovina u braku....
Svaka zajednicka imovina se moze podeliti, odnosno da se udeli odrede, i kao takvi da budu posbno u pravnom prometu, naravno uz postovanje odredbi zakona koje se ticu prava prece kupovine, ali to je druga stvar....
Zajednicka nedeljiva svojina na delovima zgrade je takva po svojoj definiciji gde se udeli ne mogu odrediti, recimo ja imam 1/10 od od stepenista i vesernice, i kao takve ne mogu da budu posebno u pravnom prometu i to je poseban svojinski rezim.

Sto se tice nasledjivanja, teza po kojoj preziveli zajednicar stice pravo svojine na celoj stvari po smrti ostalih zajednicara je blago receno nebuloza, i nije primenljiva u Srbiji!

A klauzula en tontine, vazi u Francuskoj, i prekticna joj je primena da se obezbedi ljubavnica, nista drugo!
ja bih ali ne znam kako!!!
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: "Zajedničko vlasništvo" a da nije suvlasništvo?09.01.2014. u 15:32 - pre 125 meseci
Citat:
mrkii: Dakle, gde to pise da imovinu nasledjuju naslednici samo od onog koji je najduze ziveo?

Piše u Francuskim zakonima, a sigurno negde ima i na Internetu. Ja to znam odavno, i mrzi me da se sada bakćem i tražim informacije koje već znam, ali mislim da ćeš to dobiti ako guglaš succesion en tontine ali bi trebalo da znaš francuski.

Evo prvo što sam našao što je otprilike odgovor na tvoje pitanje a ako tražiš dalje naći ćeš sigurno i decidirano objašnjenje da nasleđuju samo naslednici zadnjeg preživelog:

Citat:
Succession : les avantages de la tontine
La tontine, ou "clause d'accroissement", intervient quand plusieurs personnes achètent un même bien, meuble ou immeuble, en commun. Insérée dans le contrat, elle prévoit que ce bien reviendra en pleine propriété au dernier des survivants, après le décès de tous les autres co-acquéreurs.

Sur le plan juridique, la situation est plus subtile. Les co-acquéreurs ne sont pas véritablement co-propriétaires du bien. En fait, chaque acheteur est supposé seul propriétaire du bien sous la condition qu'il soit le seul survivant. En d'autres termes, le survivant est supposé avoir été seul propriétaire du bien depuis le jour de l'acquisition et ses co-acquéreurs, décédés avant lui, sont supposés n'avoir jamais possédé réellement ce bien.

Le pacte tontinier est assimilé donc à un contrat aléatoire (lié aux chances de survie) conclu à titre onéreux.


Kao što rekoh, kada se u glavi stekne jasna predstava o suštini tog oblika vlasništva, onda je takvo nasleđivanje sasvim logično.
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: "Zajedničko vlasništvo" a da nije suvlasništvo?09.01.2014. u 16:47 - pre 125 meseci
Ako insistiras da ima na internetu, onda nadji da to pise. Ono sto sam ja nasao, nigde ne pise da naslednici zadnjeg prezivelog nasledjuju jedini.

Tvoj citat kada se prevede na engleski:
Citat:
Tontine, or "clause growth" occurs when more people buy the same property, movable or immovable, in common. Inserted in the contract, it states that this property returns freehold last survivors after the death of all other co-buyers.

In legal terms, the situation is more subtle. Co-purchasers are not really co-owners of the property. In fact, each buyer is assumed sole owner of the property under the condition that it is the only survivor. In other words, the survivor is supposed to have been the sole owner of the property since the date of acquisition and co-purchasers, who died before him, are supposed to have never actually owned the property.

The tontine pact is likened to an aleatory contract (related to survival) concluded for pecuniary interest.

Gde se ovde uopste pominju naslednici? Samo se kaze da je zadnji preziveli iskljucivi vlasnik imovine dok je ziv. O tome ko je nasledjuje kada i on premine nema nista.
Ne kazem da nisi u pravu, ali necu poverovati da tako nesto postoji dok ne vidim, previse je glupo.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: "Zajedničko vlasništvo" a da nije suvlasništvo?09.01.2014. u 16:56 - pre 125 meseci
Nisi dobro preveo sa engleskog

Piše da je zadnji preživeli isključivi vlasnik imovine. Takođe piše da oni koji su umrli pre njega, kao da nisu nikada ni posedovali imovinu.

Nema dalje, nema "dok je živ" kao što si ti dodao. Iz toga se sve zaključuje.

I nije glupo, nego jednostavno nisi ukapirao suštinu te vrste vlasništva. Tu nema su-vlasništva... pročitaj opet ono moje o više mozgova jednog entiteta koji je kupio imovinu. Znači, nema više entiteta koji imaju suvlasništvo, nego samo jedan entitet koji ima više članova od kojih nijedan nema nikakvo zasebno pravo nad imovinom nego samo kao član entiteta u kome se odluke donose konsenzusom, a članstvo se ne nasleđuje i ne prenosi. A kada članovi pomru i ostane samo jedan član onda taj član postaje taj entitet koji je vlasnik imovine.

[Ovu poruku je menjao pisac dana 09.01.2014. u 18:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: "Zajedničko vlasništvo" a da nije suvlasništvo?09.01.2014. u 17:14 - pre 125 meseci
Ovo sto si ti citirao nije zakonski akt, vec neki tekst gde su zeleli da naglese laicima kako na tu imovinu imaju pravo samo vlasnici dok su zivi i da niko ne moze da im je oduzme ili trazi deo. Posto nije zakonski akt onda nemoj da se hvatas bukvalno za svaku rec i prevodis bukvalno tekst gde je zakon je objasnjavan za siroke narodne mase.
Opet kazem da ovde ne pise ko nasledjuje imovinu kada svi vlasnici preminu.

Ja ovaj zakon shvatam na sledeci nacin: tri brata imaju neku imovinu koju zele da uzivaju do kraja zivota i da bude iskljucivo njihova i nicija druga.
Jedan brat umre ova dvojica nastave da uzivaju imovinu do kraja zivota a naslednici umrlog brata ne mogu da dobiju neki deo te imovine nakon smrti oca.
Umre drugi brat, ovaj treci uziva imovinu do svoje smrti. Ovo ima smisla.

E sad, kada umre i treci brat sta se desava? Ne mogu da poverujem da nasledjuju samo deca poslednjeg brata kao sto ti tvrdis. Ako je tako to je glupost. Sta ako obojica poginu u saobracajki recimo u isto vreme?

Dubioza, ali ne kazem da nije tako, samo ne verujem dok ne procitam zakon gde to pise.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: "Zajedničko vlasništvo" a da nije suvlasništvo?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8605 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.