Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izbor OS- "idiot-proof"

elitemadzone.org :: MadZone :: Izbor OS- "idiot-proof"

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9017 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Don88
NBGD

Član broj: 267999
Poruke: 33
*.crnagora.net.



Profil

icon Izbor OS- "idiot-proof"13.01.2014. u 22:15 - pre 124 meseci
Pozdrav,imam malo specificnu situaciju,pa bih zamolio za pomoc...
Naime,imam jednog rodjaka koji je prilicno star,deca su mu u inostranstvu,pa sa njima jedino moze da komunicira putem skype-a... osim toga,jedino sta jos radi na racunaru je da po nekad udje na net da procita novine na par sajtova... toliko smo ga naucili,za nesto kompleksnije on nema ni snage ni volje... medjutim,posto je na netbook-u koji ima (HP Mini) instaliran XP,sa antivirusom,a windows sam po sebi cesto baguje,pogotovu sto netbook ide u sleep mod,ne gasi se,cesto se desi da na ekranu izadje nesto sto odstupa od onoga sto on zna da uradi, pa onda nastaje problem sto "ne moze" da koristi skype i browser,nakon cega on zove mene,a ja zbog posla i udaljenosti od njega cesto ne mogu po dan-dva da stignem da odem do njega da mu "popravim to"... ono sto me zanima,da li postoji neki "idiot-proof" OS,koji bi u sustini mogao da se ogranici na skype i browser- nije bitno da li je u pitanju neki Linux ili nesto slicno,samo da je mogucnost nepredvidjenih dogadjaja i poruka svedena na minimum(nekad sam posedovao nesto slicno,sto sam koristio za neku bas sporu masinu,ali je ta distribucija baaas stara)?
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Izbor OS- "idiot-proof"13.01.2014. u 22:36 - pre 124 meseci
Imao sam slicnu situaciju i ono sto sam provalio je da stariji ljudi ne vole: promene, sarenilo, brdo dugmica ili kada su prisiljeni da odgovore na bilo kakvu poruku. Doticna osoba je bila naucena i zadovoljna na neki preinstalirani matori SUSE linux. Pre nekog vremena sam joj instalirao Win7 s idejom da ce joj biti lakse da se snadje. Em Skype na srpskom, em je vise user friendly. Medjutim desilo se suprotno, ucestalost poziva "zasto ne mogu X stvar da uradim " je postala daleko veca. Dakle ako nameravas da bilo sta menjas, pripremi se da prelezis s tom osobom period privikavanja.
Ako bas hoces linux, uzmi neki ubuntu ili derivate, instaliraj neko jednostavno okruzenje (tipa mate, xfce), iskljuci notifikacije, postavi potrebne ikonice na desktop i to je to. Prednost linuxa je mozda u mogucnosti sklanjanja "suvisnog".Osim toga Skype se vizuelno nije menjao dugo, a pored toga nema reklame i social gluposti.
 
Odgovor na temu

Don88
NBGD

Član broj: 267999
Poruke: 33
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Izbor OS- "idiot-proof"13.01.2014. u 22:47 - pre 124 meseci
u sustini upravo se o tome radi,sto u windowsu ima suvisnih stvari,koje ne mogu biti uklonjene a da se zadrzi funkcionalnost sistema... ono sto bi bilo najidealnije je da otprilike nema nista osim skype i browser,i to je to,da sve notifikacije i sl stvari mogu jedino da dodju od ta dva programa... ono sto mi je padalo na pamet je da se koristi neki live OS, pa i ako se desi nesto,ugasi-upali i sve je tu,ali posto je u pitanju fckn netbook,nema dvd,a ne bih da komplikujem sa eksternim ili fleskom,jer mislim da bi tek onda bilo problema :D
 
Odgovor na temu

Nymeria

Član broj: 317502
Poruke: 75



+84 Profil

icon Re: Izbor OS- "idiot-proof"13.01.2014. u 23:37 - pre 124 meseci
Ne postoji idiot proof software iz prostog razloga sto sto mi pravimo savrseniji software to priroda pravi savrsenije idiote.

Inace, mozes ti i taj XP sasvim fino ogoliti i srediti da nema nista osim skype-a i browser-a. Ukloni SVE iz startup-a, poiskljucuj nepotrebne servise, update ili iskljuci skroz ili podesi da obavlja sve u pozadini i nauci ga samo da prihvati restart kada mu sistem trazi. Posklanjaj sve ikone osim te dve koje mu trebaju, iskljuci sve iz start menija i.. Ako sam jos nesto zaboravila, kad se pojavi, javni pa cemo i to ukloniti :)
 
Odgovor na temu

vujkev
Beograd

Član broj: 8072
Poruke: 1347
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Izbor OS- "idiot-proof"13.01.2014. u 23:46 - pre 124 meseci
Instaliraj na računar TeamView-er, LogMeIn ili neki slični program, pa ukoliko bude problema možeš daljinski da pristupiš računaru i da isti središ. Naravno, podrazumeva se da računar u tom trenutku može da se upali i da ima pristup net-u.
Naučio sam...
Da je važnije biti ljubazan nego biti u pravu
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9490
89.216.32.*



+10253 Profil

icon Re: Izbor OS- "idiot-proof"14.01.2014. u 08:09 - pre 124 meseci
Od komarca napraviste magarca.
1. Obriši sve ikone sa desktopa, i postavi samo ikone za skype, browser i šta već treba. Skloni image - pozadinu sa desktopa i postavi crno. Skloni i MyComputer i My Network Places i sve ostalo što se može skloniti.
2. Postavi automatski login, dakle, da nema unosa user name i password.

Kad god se "nešto desi" i ako se desi, neka resetuje tj. uključi - isključi i gotova priča.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Izbor OS- "idiot-proof"14.01.2014. u 08:37 - pre 124 meseci
Slozio bih se sa Nimerijom oko startup-a i update-a (ostali servisi manje-vise). Prvo jer mu ne trebaju a mogu da iskacu i pitaju kojesta. Update, ako hoce, najbolje da je automatski da ne mora nista da se odlucuje. Jedino kad treba restartovati, da potvrdi. Ako nece da radi update, najbolje da ga skroz iskljuci iz istih razloga - da ne smara.
 
Odgovor na temu

Don88
NBGD

Član broj: 267999
Poruke: 33
*.835.crnagora.net.



Profil

icon Re: Izbor OS- "idiot-proof"14.01.2014. u 09:18 - pre 124 meseci
Ma iskljucivao sam ja sve servise koji se mogu iskljuciti a da se ne poremeti stabilnost,ali uvek se s vremena na vreme dogodi da nesto izbaci popup-ako ne verujete-probajte :) mislim da cu da probam varijantu sa FreeBSD,jer navodno on trpi i hard shutdown, sto bi mi odgovaralo,jer mi je lakse reci mu da ugasi komp na silu i da upali,nego telefonom razbijati glavu sta je problem :)
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9490
89.216.32.*



+10253 Profil

icon Re: Izbor OS- "idiot-proof"14.01.2014. u 09:24 - pre 124 meseci
Glas razuma: dva puta dobro razmisli pre nego što na HP notebook instaliraš Linux.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Izbor OS- "idiot-proof"14.01.2014. u 09:30 - pre 124 meseci
Po meni je to dobra ideja. Ukoliko ti FreeBSD radi dobro na tom modelu i ako imaš za njega softver koji ti treba, kada jednom podesiš sistem ne verujem da ćeš ikada više imati nekih problema. Ja sam ćaletu postavio Kubuntu i pokazala se kao bolja opcija od Windowsa. To se i potvrdilo nakon samo nekoliko dana pošto je dobio neki mail od nekog prijatelja, ali mu nije bilo jasno o čemu se radi i nije mogao da otvori slike iz attachemnta. Naravno niti je taj prijatelj poslao mail, niti su slike bile slike već neki izvršni fajlovi. Računar mu radi isto kao i prvog dana, bez virusa ili nečeg sličnog...
Ukoliko ti uspe FreeBSD varijanta moći ćeš rođaku da kažeš "Slobodno idi po intenetu gde god hoćeš i klikći na šta god hoćeš".
 
Odgovor na temu

anon325

Član broj: 325
Poruke: 142



+43 Profil

icon Re: Izbor OS- "idiot-proof"14.01.2014. u 09:39 - pre 124 meseci
Citat:
Java Beograd:
Glas razuma: dva puta dobro razmisli pre nego što na HP notebook instaliraš Linux.


Zašto? Znam najmanje dva HP notebook-a koji rade pod Ubuntu-om bez problema...
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Izbor OS- "idiot-proof"14.01.2014. u 09:59 - pre 124 meseci
99% da ce Linux raditi ok. Posto je netbook u pitanju, verovatno je neki Atom u njemu. Atom je koliko znam odlicno podrzan.
Vrlo verovatno je netbook i dosao s inicijalno instaliranim linuxom koji je naknadno pregazen.
Na kraju krajeva lako je podici live sistem s fleske pa proveriti.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9490
89.216.32.*



+10253 Profil

icon Re: Izbor OS- "idiot-proof"14.01.2014. u 10:41 - pre 124 meseci
Uvek bude neki problem sa drajverima. Notebookovi uvek imaju neki specifičan hardver, pa je teško naći drajvere i za XP a kamoli za neki BSD ili neki Linux.
Ne kažem da je nemoguće, daleko bilo, samo kažem da valja dva puta razmisliti.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4413
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: Izbor OS- "idiot-proof"14.01.2014. u 11:43 - pre 124 meseci
Umesto OS-a, ja bih mu promenio uređaj, ako je ikako moguće, bilo finansijski ili inače. Moj matori (83 godine) koji nikada nije seo za računar, niti ima ili je imao želju da ikad sedne, je za pola sata počeo sam da surfuje sa iPadom. Nemaš nikakvih zezanja sa OS-om ili drajverima, radiće sigurno, on će brzo da se snađe.
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

anon325

Član broj: 325
Poruke: 142



+43 Profil

icon Re: Izbor OS- "idiot-proof"14.01.2014. u 12:10 - pre 124 meseci
Citat:
Java Beograd:
Uvek bude neki problem sa drajverima. Notebookovi uvek imaju neki specifičan hardver, pa je teško naći drajvere i za XP a kamoli za neki BSD ili neki Linux.
Ne kažem da je nemoguće, daleko bilo, samo kažem da valja dva puta razmisliti.


Pa ja sam više problema sa drajverima imao sa Toshiba-om nego sa HP-om... Da ne pričam što nemaju podršku za bilo šta starije od 3 godine (Toshiba)...
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Izbor OS- "idiot-proof"14.01.2014. u 12:56 - pre 124 meseci
Citat:
madamov:
Umesto OS-a, ja bih mu promenio uređaj, ako je ikako moguće, bilo finansijski ili inače. Moj matori (83 godine) koji nikada nije seo za računar, niti ima ili je imao želju da ikad sedne, je za pola sata počeo sam da surfuje sa iPadom. Nemaš nikakvih zezanja sa OS-om ili drajverima, radiće sigurno, on će brzo da se snađe.


Još bolje neka accer ili lenovo tabla.
about:networking
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Izbor OS- "idiot-proof"14.01.2014. u 13:48 - pre 124 meseci
Zar to nije Windows Metro šit?

Mislim na idiot-proof os? :D
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Izbor OS- "idiot-proof"14.01.2014. u 15:32 - pre 124 meseci
Potpuno isti problem sam starijim ljudima koji vise nisu mogli da placaju racune za telefon i hteli da kupe racunare (koje nemaju pojma da koriste) zbog skajpa resio na taj nacin sto sam ih savetovao da potpisu ugovore za mobilne telefone (naravno svako u svojoj drzavi), instalirali skajp na oba i radi iskljucivo preko 3G mreze, placaju uglavnom samo pretplatu, a mogu i da se cuju i vide u svakom momentu.

Ne moram da pominjem da su telefon i onako do sad koristili, pa je period privikavanja minimalan.

Zakljucak:
nema potrebe da izmisljate resenja sa racunarima, laptopovima, i tabletima...kad telefon svakako vec imaju i koriste.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Izbor OS- "idiot-proof"14.01.2014. u 16:31 - pre 124 meseci
Tableti su mnogo bolji od telefona posto su veci , posebno ako se koriste i za surf

Citat:
bachi: Zar to nije Windows Metro šit?

Mislim na idiot-proof os? :D

Ne Metro je komplikovan tako da nije idiot-proof OS vec OS from idiots :D
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4413
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: Izbor OS- "idiot-proof"14.01.2014. u 20:20 - pre 124 meseci
Citat:
plus_minus:
Citat:
madamov:
Umesto OS-a, ja bih mu promenio uređaj, ako je ikako moguće, bilo finansijski ili inače. Moj matori (83 godine) koji nikada nije seo za računar, niti ima ili je imao želju da ikad sedne, je za pola sata počeo sam da surfuje sa iPadom. Nemaš nikakvih zezanja sa OS-om ili drajverima, radiće sigurno, on će brzo da se snađe.


Još bolje neka accer ili lenovo tabla.


Najbolje je ono s čime će čovek da se lakše snađe. Dakle, najbolje da proba, ja sam od Android tableta smao iz tuđih ruku video Asus Transformer i nije mi baš delovao user friendly i idiot proof.
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Izbor OS- "idiot-proof"

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9017 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.