Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koji dušek kupiti?

elitemadzone.org :: MadZone :: Koji dušek kupiti?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 105570 | Odgovora: 94 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2921 Profil

icon Re: Koji dušek kupiti?26.01.2014. u 19:22 - pre 123 meseci
Duseci od pene su u stvari obicni sundjeri (neko to vec rece gore) ili u boljem slucaju razlicito napakovani sundjeri razlicite gustine, sa lepo sasivenom navlakom, to sto om je tolika cena je samo marketing.
Dusek sa zicanim jezgrom je mnogo komplikovaniji za napraviti.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Nymeria

Član broj: 317502
Poruke: 75



+84 Profil

icon Re: Koji dušek kupiti?26.01.2014. u 22:30 - pre 123 meseci
Citat:
Flo33: @Nymeria, tako je, taj Air što sam gore pomenuo je u sredini tvrđi nego na gornjem delu, a na nogama najmekši.

E, pa super, kad jednom budem odlucila da dam tolike pare na dusek, mozda i kupim, da vise ne zuljam sise
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Koji dušek kupiti?26.01.2014. u 23:00 - pre 123 meseci
Svi ovi "nemetalni" duseci su u sustini obicni sundjeri (jedan ili vise slojeva) i sa par cenitmetara te "memo"-pjene na vrhu, a sto je ustvari mijesavina sundjera i gela.
Sve ostalo je marketinsko baljezganje.
Imam prijatelja koji radi u Sealy-ju (jedan od vodecih proizvodjaca duseka u US), i on mi kaze da oni dobijaju jezgro duseka (dakle sundjer + memo pjena) iz Kine i da oni u US ustvari samo siju one navlake oko duseka. To onda prodaju za ca. $3000 (ta velicina koja tebi treba). U isto vreme, isto to (ne Sealy, ali isti djavo) se prodaje na Amazonu za $600.

Sam sundjer te velicine i nesto vece tvrdoce (obican blok sundjera bez ikakvih navlaka i dodataka) kad ga kupis u fabrici sundjera u Srbiji bio bi oko €300-400. Znam jer sam prije nekih godinu dana kupovao sundjer za neki kauc.

Istovremeno sam u Austriji u Hofferu kupovao sundjeraste duseke (200 x 90 cm) za 60-tak evra, koji dolaze srolani i vakumirani pod presom, pa ih mozes pod miskom nositi kuci. Kad ih izvadis iz vakum-kese poprime normalan oblik. 4-5 godina sam spavao na takvom bez ikakvih problema i nimalo se nije udubio ili deformisao za sve to vreme. Malo su bili tvrdji, ali meni tako i odgovara.
Odakle ih nabavljaju kad im se isplati da ih tako jeftino prodaju, nemam pojma, ali u svakom slucaju nisu nista losiji od ovih koji kostaju po 4-5 puta vise.

Meksi sundjeri se vremenom udube. Tvrdji sundjeri vremenom omeksaju, ali zadrzavaju oblik (ne udube se).

Ipak, preduslov za udobno spavanje je odredjena kolicina fizickih aktivnosti.
Ako nema toga, svaki dusek poslije nekog vremena postane neudoban.

Kauc je najgora moguca sprava za spavanje.
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Koji dušek kupiti?30.01.2014. u 23:12 - pre 123 meseci
Pošto kupujem nameštaj evo iz prve ruke. Tražim već skoro mesec dana, i gledao sam sve živo. Od Kike, pa do malih proizvođača.
Sve ovo u vezi troseda za koji pričam, važi i za dušeke. Kod troseda oni to zovu punjenje. Može biti različito, a najčešće je u pitanju sunđer. Stavljaju se različite gustine.
Uglavnom nameštaj koji prodaju zvučniji proizvođači nameštaja ima punjenje sunđerom ( najjeftinije ).
To po meni treba izbegavati i ići na ovu varijantu ( mislim da je najbolja i dugovečna ).

Idealna kombinacija sedalnog dela je:

Zičano jezgro 2,4 mm sa dva flaka. Treba izbegavati ona stara žičana jezgra ( http://www.hanibal.co.rs/dusek_bonell.html ), već uzeti novije. To novo radi samo jedna manja privatna firma u Srbiji, i izuzetno je kvalitetno. Danas su me uveli u proizvodnju gde mi je gospođa pokazala, i krenula da gazi i skače po njemu. Navoji su jako malog prečnika i gusto su postavljeni jedni do drugih, dok je žica 2,4 mm. Dakle, jako udobno, dugotrajno i kvalitetno.

Preko toga ide filc 1000 gr.

Zatim ide sloj žime.

Pa tek onda sunđer trojka sa jedne i druge strane.

Zatim se to sve obavija koflinom i stavljaju se navlake.

Preko svega toga ide Dormeo naddušek : http://www.dormeo.rs/duseci/memosan-topper-roll-up-32.html

Eto kako sam ja to rešio. Dva troseda, većih dimenzija 2,2m ( klasične su 1,6 m sedalni deo ), i jedna fotelja ( na razvlačenje ) od jako kvalitetnog mebl štofa, koštalo me je 1750€. Uz sve to ide glavna stvar, a to je da je mehanizam za razvlačenje jako praktičan, tkz. preklop gde nema šta da se pokvari. Postoje 4 mehanizma za razvlačenje, među kojima veliki proizvođači praktikuju italijanski, a on se najbrže kvari i nije udoban za spavanje.

Uglavno, možete kombinovati i različite gustine sunđera, dodavati memori penu, ali sve to nije ni izbliza kvalitetno i udobno kao napred objašnjeno, a što je najgore, koštaće vas znatno skuplje.

Gledajte manje firme, i tačno tražite šta želite.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9448
89.216.32.*



+10246 Profil

icon Re: Koji dušek kupiti?31.01.2014. u 07:23 - pre 123 meseci
Nevezano za tvoj post, žutokljunac, ali nešto moram da pitam, uopšte mi nije jasno
Ako je dušek propao, i uleže se, kako tu dormeo naddušek može da pomogne ?! Oće li on da spreči ulegnuće dušeka ? Neće. Čemu onda ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Koji dušek kupiti?31.01.2014. u 08:43 - pre 123 meseci
Mislim da neće nešto pomoći.

A u ovom mom opisu troseda, zaboravio sam dosta stvari, npr. vatu koja se stavlja, pa još jedan tanji sloj sunđera, itd.

Uglavnom, sve što sam opisao, može se kombinovati da se napravi samo dušek. Suština je u žičanom jezgru. Do skoro su se proizvodila ova klasična, koja su velikih dimenzijama tih navoja ( opruga ), i uglavnom sa žicom debljine 2,2 mm. Baš juče me je ta gospođa odvela u proizvodnju i pokazala neka 4 tipa jezgra.
Ogromna je razlika. Ovo koje sam pomenuo, je sa jako malim prečnikom navoja ( možda 3-4 cm ), dok su ona stara klasična 10-tak cm. Zatim su kod tog jezgra, navoji odmah jedni do drugog, tako da su jako gusto postavljeni, dok god starog jezgra postoji rastojanje i praznina između. I na kraju sama žica je deblja. Tako da je ono mnogo bolje nego i staro žičano jezgro koje je blindirano + sa postavljenim spužvama između navoja.
Rekla mi je da se rade ručno. Ipak mislim da se rade kombinovano ( ručno + mašinski ), ali nije ni bitno.

To je što se tiče dušeka. Tu se stavlja posle toga filc, pa žima, pa sunđeri, i na kraju svega memori dušek ( koji opet ima par slojeva sunđera / pene ). Kod troseda se još dodaje i silikon.

Kada im sve to ispričate, većina prodavaca nameštaja blene u vas, potpuno zbunjena, jer većina pojma nema kako ide proces proizvodnje, ili šta sve može da stavi.

Ovi veliki brandovi, ne rade po narudžbi, već se vaš izbor svodi na mogućnost biranja mebla/ kože i eventualno biranje načina rasklapanja ( mada i to jako retko / reći će vam da taj model nije predviđen za takvo rasklapanje ). Tako da većina praktikuje tkzv. italijanski preklop, koji je i najneudobniji za spavanje i najbrže se kvari.

Od razvlačenja postoje još:

1) nemački lift mehanizam - Postoji dodatni deo ispod sedišta koji se uzdiže na nivo sedalnog dela Ovaj dodatni deo može biti različitog punjenja. Kod troseda, kao i Kod ležaja sa ovim mehanizmom, ne postoli kutija za posteljinu Postoji samo kod ugaone garniture i nalazi se u ugaonom delu (lenjivcu)

2) rasklapanje putem šina - Koristi se kod ugaonih garnitura. Tu je ustvari jedan ležaj fiksni, a drugi se rotira pomoći šina, tako da daje mogućnost da se formira francuski ležaj ili dva zasebna kreveta.

Treći i četvrti sam već opisao ( italijanski mehanizam / gde se krevet izvlači i rasklapa iz sedalnog dela, i princip preklapanje, gde se izvuče polica koja je ispod sedalnog dela, i onda se sedalni deo samo preklopi i postavi preko te izvučene fijoke.

E sada to sve iskombinovati, dakle, princip razvlačenja, punjenje, dimenzije, materijale, dizajn, cenu, itd... kod velikih i poznatih nije ni moguće, dok kod malih jeste.
Veliki brandovi idu na varijantu dobrog dizajna, a sve ostalo je uglavnom loše ( visoka cena, nepraktičan jer ili ne može uopšte da se rasklapa, ili ako može, stavljaju najjeftiniji mehanizam ).

Ali da se vratim na dušek.

Kada im budele tražili da vam urade po meri, kao i da stave sve navedeno, obično će se čuditi, pa je sledeći korak da pokušavaju da vas odgovore na razne načine. Uhhh taj sunđer, pa to je jako skup sunđer. Žima... znate li vi koliko to košta, to je prirodni materijal, teško se nabavlja, mnogo će vas to skupo koštati. Drugi će vam reći, ne treba vam uopšte to, šta će vam, to je tvrdo ( ustvari treba im vremena da sve nabave, i treba se zezati u proizvodnji ).
Uglavnom, da više ne gušim. Objasnio sam kako sam iskombinovao. I što je najlepše, sve me je to koštalo kao jedan malo bolji kožni trosed ( sa lošim mehanizmom za spavanje ). Zato sam i naveo cenu, jer onaj ko juri, znao otprilike koliko šta košta.

Eh da, ima još jedna varijanta za trosede, dvosede, garniture, a to je kombinacija paperja i memori pene, ali ona je više od duplo skuplja od ovoga što sam naveo, a i nešto ne verujem da je kvalitetnija i da je dugotrajnija. Možda je bolja kada se trosed koristi samo za sedenje.





[Ovu poruku je menjao žutokljunac dana 31.01.2014. u 10:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1243



+442 Profil

icon Re: Koji dušek kupiti?31.01.2014. u 09:57 - pre 123 meseci
Trosed jednostavno nije za spavanje. Jeste po nekad da se prespava, ali ako hoćeš kvalitetan san onda kupiš krevet sa dušekom. Pre par godina sam kupio Welpur Gold F85 i imam samo reči hvale. Kombinacija memorijska pena + polieterska pena je odlična. Nije svaki sunđer isti kao ni svaka memorijska pena. Na primer prirodan latex je odličan za dušek ali nije otopran na UV zračenja. Veštački latex tu ima prednost. Što se tiče memoriske pene najjednostavniji test je da se primeni pritisak i da se vidi koliko je potrebno da se vremena vrati u prvobitan položaj. Sve ispod 3-5 sekundi je loše. Inače memorijska pena gubi svojstva vremenom. I to baš to "memorijsko" svojstvo. Garancija svih dušeka pokriva da se neće udubiti ali ne i da će se za 10 godina memorijska pena isto ponašati kao i prvog dana. Isto tako, memorijska pena se drugačije ponaša na različitim temperaturama. Neki se žale da ne prija u toplim letnjim noćima (ja za sada nisam primetio nikakvu manu)
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Koji dušek kupiti?31.01.2014. u 10:15 - pre 123 meseci
Da, ali u manjem stanu moraš da praviš kompromise. Teško da ćeš moći da izdvojiš jednu sobu samo za spavanje i veliki krevet.
Veruj mi da i trosed ako ima jednostavan mehanizam ( npr. preklop ), može da bude jako udoban, dok ako staviš ono italijasnko čudo na izvlačenje, spavanje je katastrofa.
 
Odgovor na temu

Bik Koji Sedi

Član broj: 147189
Poruke: 237



+310 Profil

icon Re: Koji dušek kupiti?31.01.2014. u 12:02 - pre 123 meseci
Ja sam kupio dušek od Schlarafije. Skupi su, ali prilično dobri (15 godina garancije i šta ja znam). Samo treba paziti da se ne pretera sa tvrdoćom (ko to ne voli).
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Koji dušek kupiti?25.09.2014. u 21:27 - pre 115 meseci
Kupio konačno Dormeo iMemory silver

nema nekog happy smajlija :), da iskazem srecu :).
Jedino sto sad moram da cekam 24h da se "napuše" :)
 
Odgovor na temu

kvaju

Član broj: 168744
Poruke: 517
31.7.61.*



+16 Profil

icon Re: Koji dušek kupiti?29.09.2014. u 16:32 - pre 115 meseci
Bellona i Hespo sam gledao baš ovaj vikend i Welpur tako nekako, neke pretjerane razlike nisam primjetio u kvaliteti, onako na prvu.

Ovo sam samo nabrzinu gledao madrace, dok rješim ostatak sobe, madrac ću temeljitije testirati prije kupovine (dužim ležanjem na njemu :D), al nekako sam

mišljenja da je možda Dormeo više napuhan, jer meni osobno sama pomisao na anatomski madrac odmah pada Dormeo prvi, jer reklama radi svoje.

Mišljenja sam da je sve to na isti kalup, ali definitivno bolje od obične spužve i opruge.
 
Odgovor na temu

kvaju

Član broj: 168744
Poruke: 517
77.77.209.*



+16 Profil

icon Re: Koji dušek kupiti?27.10.2014. u 08:14 - pre 114 meseci
Uzeo sam Hespo Exclusiv madrac, ljudi, koliko je potrebno da se naviknete na novi madrac, ovaj je tvrdoća 4/5, jer volim tvrđi madrac, jutros se ustao
sve utrnilo u meni, od leđa, noga i svega :D
nekakav čudan osjećaj, ne znam jel to dobro ili loše, valjda se vraća sve na svoje mjesto :D
 
Odgovor na temu

srdjan_m
Programer
St.Pazova

Član broj: 29217
Poruke: 262
*.static.sbb.rs.



+12 Profil

icon Re: Koji dušek kupiti?27.10.2014. u 10:40 - pre 114 meseci
Schlaraffia su ti dosta dobri duseci, imam ih vec 6 godina.
 
Odgovor na temu

Flo33
Slovenija

Član broj: 137113
Poruke: 738



+1554 Profil

icon Re: Koji dušek kupiti?27.10.2014. u 14:24 - pre 114 meseci
@Coyote, i kakvi su utisci posle mesec dana?
 
Odgovor na temu

Atos
Beograd

Član broj: 16580
Poruke: 170
*.ricoh.at.



+83 Profil

icon Re: Koji dušek kupiti?27.10.2014. u 15:12 - pre 114 meseci
Mene je isto sve zivo bolelo bar 5-6 dana, dok se nije vratilo sve u "vinklu" :)
Mada ja imam ovaj Kojotov dormeo. Skroz je korektan.
Svako na svom kompu ima digitalnu spravu...
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Koji dušek kupiti?27.10.2014. u 17:33 - pre 114 meseci
@Flo, prvih 10 dana me sve zivo bolelo. Zeni je od prvog dana bilo super.
Nego, jos uvek nije to to. Dusek mi stoji na kaucu, koristim ga na zalost trenutno kao naddusek. Za 4 dana tek kupujem krevet kakav valja pa ce biti jos udobnije.

 
Odgovor na temu

Atos
Beograd

Član broj: 16580
Poruke: 170
*.ricoh.at.



+83 Profil

icon Re: Koji dušek kupiti?28.10.2014. u 08:20 - pre 114 meseci
Presudno ti je da imas one letvice ispod, a ne sper-plocu. Zbog ventilacije.
Inace ja sam ocekivao nekakvo cudo (ono kao sad cu da spavam kao zaklan...) ali u principu dusek je skroz ok i ne osecas zenu ili ona tebe dok se okrecete po krevetu. To je isto bitno da se napomene. Ono,ja bih ga ocenio sa 8 na skali od 1-10.
Svako na svom kompu ima digitalnu spravu...
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Koji dušek kupiti?28.10.2014. u 10:38 - pre 114 meseci
dada, letvice naravno, ali latoflex.

Bem li ga, ja bih ga vec sad ocenio sa 10/10, ali to je zato sto sam presao sa kauca na dusek. Od kauca su me rebra i kicma boleli, bukvalno. Sada je OK.
Nisam ja imao problema sa snom ni ranije. Spavao sam i na kaucu kao zaklan, samo sto bih ustajao polomljen.
 
Odgovor na temu

mihojla

mihojla
Član broj: 120688
Poruke: 188
93.186.75.131

Sajt: keramicar.sekon.net/akciz..


+34 Profil

icon Re: Koji dušek kupiti?28.10.2014. u 11:19 - pre 114 meseci
A one tradicijonalne vrednosti - perjani jastuk, vuneno ćebe i dušek od slamarice?
Kap vode...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9448
89.216.32.*



+10246 Profil

icon Re: Koji dušek kupiti?28.10.2014. u 12:07 - pre 114 meseci
Sve šta vredi - vredi i dalje: perjani jastuk i vuneno ćebe. Dušek od slame nikad nije ni bio dobar, ali je bio jedini za ono vreme.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Koji dušek kupiti?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 105570 | Odgovora: 94 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.