Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Svajcarci raskidaju ugovor sa EU

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Svajcarci raskidaju ugovor sa EU

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 43158 | Odgovora: 210 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Svajcarci raskidaju ugovor sa EU13.02.2014. u 09:22 - pre 124 meseci
Citat:
Odin D.: Ne znam koliko su pojedinacno inteligentni, ali njihovi rezultati u pravljenju i vodjenju drzave ukazuju na vjerovatno visoku kolektivnu inteligenciju.
Imaju jedan od najvecih standarda u svijetu i svakako dobrano veci nego sto je prosjek EU, vjerovatno najstabilniju ekonomiju i odlican privredni rast i funkcionalnu direktnu demokratiju kakva nije vidjena jos od antickog doba... i to tako vec vijekovima.


Ovo apsolutno nije tacno. Da ti ne bi kacio grafove i slicne gluposti, raspitaj se sam, njihov ekonomski bum je skopcan direktno sa trgovinskim povlasticama koje dobijaju od EU. 60% njihove robe se izvozi u EU (i tu ne mislim na rolex satove i sireve, sasvim sigurno to nisu jedine stvari koje ta nacija pravi). Tokom 90ih su bili u recesiji kad niko nije i zbog tog pada su i poceli pregovore sa EU, da bi se izvukli iz bule, a kao posledica GDP per capita je skoro dupliran od kad je Svajcarska pristupila jedinstvenom trzistu. Naravno, ni pre toga oni nisu bili kao mi, ali bi u najboljem slucaju rast ekonomskog razvoja pratio istorijsku krivu koja je daleko ravnija, a u realnost zbog kriza bio oscilujuci oko nule.

Citat:
Ne vjerujem da ce sad to sve da ispari preko noci zbog toga sto su odlucili da neki Ngogo ili Florin ne mogu bas tako lako kao do sada da dovuku svoju babu i djeda na svajcarsku socijalu.
Uostalom, islo je njima stotinama godina dobro i bez EU, pa ne vjerujem da bi ih i kompletno raskidanje bilo kakvih "specijalnih" veza sa EU nesto narocito uzdrmalo.
Naravno, to se nece desiti jer koliko god to ne odgovara Svajcarcima, toliko ne odgovara ni Evropskoj Uniji. U najgorem slucaju pretpostavljam da ovo ili nece zazivjeti skoro, ili ako i zazivi da ce odgovor EU biti apsolutno isti i srazmjeran: ogranicavanje slobodnog rada i nastanjivanja Svajcaraca po EU, a sve ostalo kako je i bilo.


Ne razumes poentu price, ne radi se uopste toliko o Svajcarcima koliko o samoj EU. Slobodan promet radne snage nije sekundarni sistem u EU, on je u samom jezgru EU i slobodnog trzista i rezultat je visedecenijskog kompromisa izmedju prvih drzava clanica. Ako jedna drzava, koja nije ni clanica, moze da dobije SVE trgovinske prednosti jedinstvenog trzista a da odbije one stvari koje joj se ne svidjaju, zasto to onda ne bi radile drzave koje jesu clanice? I to ovih godina kad nacionalizam sve vise divlja zemljama clanicama. Shvatas li uopste da, ako Svajcarcima ovo prodje, da ce oni biti u BOLJEM polozaju od clanica EU?
Ako se to nastavi, moze cela EU da se skupi i da se "spase" raspada i dogovori da se iz povelje EU izbaci slobodan promet ljudi, i sta onda? Protekcionizam ne moze da stane tu jer ce drzave sa jeftinom radnom snagom da povuku sav kapital iz bogatih clanica, iste ce biti ozlojadjene i onda sledi i razmatranje slobodne trgovine i dok trepnes eto evrope u stadijumu iz 1920ih. A svi znamo kako se ta prica zavrsila. Zato se i javljaju sada svi politicari iz EU i osudjuju potez Svajcaraca, jedinostveno trziste ne moze da postoji bez slobodnog kretanja radne snage. Da, zato sto je u Svajcarskoj trenutno bolje,z ato je magnetza radnu snagu,to nije nezeljena posledica, to je PLAN.

I nije im bas islo super stotinama godina, oni jesu uvek bili nezavisni i manje vise zasticeni vukoje*inom u kojoj zive pa nikom nije bas preterano stalo da trosi svoju vojsku da bi zauzimao planinske vrhove al nemojmo to brkati sa narodnom mudroscu. Kompanije koje posluju pan-evropski i koje zavise od trgovine i ubiru prednosti jedinstvenog trzista nece ostati u Svajcarskoj, preselice se u Milano, Lion ili Frajburg ili Karlsruhe. Sasvim sigurno nece cekati tri godine da se nesto presece pa da onda odu, imho, Svajcarci imaju jos cirka oko godinu dana da se prizovu svesti pre nego sto pocne egzodus.

Citat:
Java Beograd: Sasvim logična i legitimna težnja. Ko će da brine o tebi ako ne ti sam ? EU ? Mislim, bilo bi jako, jako, jako glupo kad ne bi želeli da "otfikare" ono šta im smeta, zar ne ? Mazohizam im je stran. Seti se kako su im smetali minareti - pa zabranili: "Mi rešili: Ne može i tačka ! "


Stvarno, a gde je granica? Ako rese da im muslimani ipak smetaju i ovako i rese da ih proteraju, to je sasvim OK ako se izglasa na direktnom referendumu? Samo zato sto je nesto doneseno aklamacijom naroda, ne znaci da je mudro a kamoli da je prihvatljivo. To sto oni hoce da otfikare je rezultat kompromisa koji je postignut sa EU, ne vidim kako ne kapiras taj deo.

Postoji nesto sto se zove ugovor, ono sto nas razlikuje od divljih zivotinja. Ugovor koji imas puno PRAVO da ne prihvatis unapred, ali koji si OBAVEZAN da ispustujes ako si se saglasio. Zasto bi bilo ko zeleo da im posla sa takvim ljudima? kako te zaje*e dnasa, zaje*ace te sutra opet, jer je to njima prihvatljivo dok god se umota u oblande nacionalnog ponosa. Niko njih nije prisiljavao da prihvataju odredbe ugovora, mogli su da kazu, NE, mis mo nezavisni i cao. Ali ne, oni su prihvatili SVE, samo da se izvuku iz bule, i sad kad su se izvukli, sad im nije dobro. Jel tako?

Zamisli da ja i ti napravimo ugovor i ti meni prodas stan, i onda sakupis skupstinu stanara i ubedis ih sve da meni noge smrde i da me treba izbaciti iz zgrade, i onda promenite brave na zgradi, stanu tako da ja ne mogu da koristim stan. TO je po tebi OK, zato sto je vecina stanara tako htela, a pare si naravno zadrzao? Jer to je ono sto Svajcarci sada hoce, hoce da izbace kupca stana a da mu zadrze pare, u metaforickom smislu. Ljudi od kojih ne mozes nikad ocekivati da ispostuju ni pisani ugovor nisu nista bolji od zivotinja.

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Svajcarci raskidaju ugovor sa EU13.02.2014. u 10:22 - pre 124 meseci
Citat:
mmix:
Postoji nesto sto se zove ugovor, ono sto nas razlikuje od divljih zivotinja. Ugovor koji imas puno PRAVO da ne prihvatis unapred, ali koji si OBAVEZAN da ispustujes ako si se saglasio.

Je li... da li shvatas da oni taj ugovor mogu da raskinu, sasvim legalno? Tj. da postoje uslovi kada se ugovor moze raskinuti?
Vec sam pomenuo da referendum daje 3 godine vladi da reaguje, sto znaci da ima prilicno vremena da se taj ugovor prosto raskine. A ne da se ne-ispostuje.

Sem ako ne pise u ugovoru da moraju obe strane da se sloze da bi se raskinuo, ali to sigurno moze da se odbaci kao nezakonito po nekom osnovu.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Svajcarci raskidaju ugovor sa EU13.02.2014. u 10:54 - pre 124 meseci
Citat:
Dexic: Je li... da li shvatas da oni taj ugovor mogu da raskinu, sasvim legalno? Tj. da postoje uslovi kada se ugovor moze raskinuti?
Vec sam pomenuo da referendum daje 3 godine vladi da reaguje, sto znaci da ima prilicno vremena da se taj ugovor prosto raskine. A ne da se ne-ispostuje.

Sem ako ne pise u ugovoru da moraju obe strane da se sloze da bi se raskinuo, ali to sigurno moze da se odbaci kao nezakonito po nekom osnovu.


Pa nisu oni sami u tome. Njihova ekonomija je defacto postala ekonomija EU, i oni zavise od drugih i drugi zavise od njih. Postoje izvesna ocekivanja na osnovu tih ugovora.
Drugo, to sto ti pricas nije ono sto je bilo u pitanju na referendumu, da su Svajcarci odrzali referendum o raskidanju svih ugovora sa EU, ja se uopste ne bih bunio. NJihovo brdo, njihova pravila, putuj igumane. Ali oni to nece, kao fukare hoce da nastave da uzimaju, ali nece vise da daju. I da je referendumsko pitanje bilo pravilno formulisano, onda bi ti isti desnicari morali da objasne svojim gradjanima da ne mogu da nastave da uzimaju ako nece da daju pa bi verovatno i rezultat bio drugaciji. Pratim strane forume i medije i citam komentare. Vecina Svajcaraca je ubedjena da imaju EU za mooda i da ce nastaviti da uzimaju. Misle da su mnogo pametniji i bolji od svih ostalih.

Da EU ima pameti, da im lepo kaze, ugovori su sad raskinuti, hocete u EU, trazite clanstvo, cao prijatno.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Svajcarci raskidaju ugovor sa EU13.02.2014. u 10:54 - pre 124 meseci
Citat:
mmix:
Citat:
Java Beograd: Sasvim logična i legitimna težnja. Ko će da brine o tebi ako ne ti sam ? EU ? Mislim, bilo bi jako, jako, jako glupo kad ne bi želeli da "otfikare" ono šta im smeta, zar ne ? Mazohizam im je stran. Seti se kako su im smetali minareti - pa zabranili: "Mi rešili: Ne može i tačka ! "


Stvarno, a gde je granica? Ako rese da im muslimani ipak smetaju i ovako i rese da ih proteraju, to je sasvim OK ako se izglasa na direktnom referendumu? Samo zato sto je nesto doneseno aklamacijom naroda, ne znaci da je mudro a kamoli da je prihvatljivo. To sto oni hoce da otfikare je rezultat kompromisa koji je postignut sa EU, ne vidim kako ne kapiras taj deo.

Postoji nesto sto se zove ugovor, ono sto nas razlikuje od divljih zivotinja. Ugovor koji imas puno PRAVO da ne prihvatis unapred, ali koji si OBAVEZAN da ispustujes ako si se saglasio. Zasto bi bilo ko zeleo da im posla sa takvim ljudima? kako te zaje*e dnasa, zaje*ace te sutra opet, jer je to njima prihvatljivo dok god se umota u oblande nacionalnog ponosa. Niko njih nije prisiljavao da prihvataju odredbe ugovora, mogli su da kazu, NE, mis mo nezavisni i cao. Ali ne, oni su prihvatili SVE, samo da se izvuku iz bule, i sad kad su se izvukli, sad im nije dobro. Jel tako?

Zamisli da ja i ti napravimo ugovor i ti meni prodas stan, i onda sakupis skupstinu stanara ...


1. Granica je tamo gde bi odluka švajcaraca zadirala u unutrašnje uređenje drugih ržava i naroda.
2. Sve šta se donese na referendumu u CH ima zakonsku jačinu. Da li je mudro ? Ne znam i nije bitno za ovu temu. Jedino, na osnovu međunarodnog političko-ekonomskog položaja Svajcarke, moraš da se složiš da švajcarci već vekovima mudro vode svoju državu.
3. Mešaš babe i žabe (grandmothers and frogs). Obligaciono pravo (na koje ukazuješ: ugovori, kupoprodaja i slično) nema takoreći nikakve veze sa međunarodnim pravom.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Svajcarci raskidaju ugovor sa EU13.02.2014. u 11:02 - pre 124 meseci
Citat:
mmix: ... Drugo, to sto ti pricas nije ono sto je bilo u pitanju na referendumu, da su Svajcarci odrzali referendum o raskidanju svih ugovora sa EU, ja se uopste ne bih bunio. NJihovo brdo, njihova pravila, putuj igumane. Ali oni to nece, kao fukare hoce da nastave da uzimaju, ali nece vise da daju. I da je referendumsko pitanje bilo pravilno formulisano, onda bi ti isti desnicari morali da objasne svojim gradjanima da ne mogu da nastave da uzimaju ako nece da daju pa bi verovatno i rezultat bio drugaciji. Pratim strane forume i medije i citam komentare. Vecina Svajcaraca je ubedjena da imaju EU za mooda i da ce nastaviti da uzimaju. Misle da su mnogo pametniji i bolji od svih ostalih.

Da EU ima pameti, da im lepo kaze, ugovori su sad raskinuti, hocete u EU, trazite clanstvo, cao prijatno.


Dobro je da znamo da se ti ne bi bunio da je bio referendum o raskidanju svih ugovora. Sad mi je malo lakše.

I još jednom: međunarodno pravo se uglavnom zasniva na "pravu jačeg". Verovao ili ne, ali je tako. Mogu da ti navedem primere kako su, od početka ljudskog roda, uključujući i današnje dane jake države sprovodile ekspanzionističku politiku, a slabe države su pokušavale da se brane.

Da li treba da ti nabrajam primere "prava jačeg" od strane USA, UK i sličnih u poslednjih desetak godina, u vreme proklamovanog i definisanog "međunarodnog prava" ?

EU ima pameti, mojne da brineš. "Ćao prijatno" je logika seoskih nadobudnih veličina u politici koja se vodi na gajbama ispred samoposluge u centru sela, dok se ispija pivo iz flaše.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Svajcarci raskidaju ugovor sa EU13.02.2014. u 11:13 - pre 124 meseci
Citat:
Java Beograd: 1. Granica je tamo gde bi odluka švajcaraca zadirala u unutrašnje uređenje drugih ržava i naroda..


Aha, znaci i genocid je ok, dok god sene prosipa preko okolnih granica? Ako ne moze genocid, onda ocigledno postoji granica sta drzava sme i moze da radi sa svojom suverenoscu. Kao pripadnik nacije koja je dobila po pi*ci upravo zbog tog neobuzdanog iskazivanja nacionalnog ponosa, trebalo bi da skapiras njihovu gresku.


Citat:
Java Beograd:EU ima pameti, mojne da brineš. "Ćao prijatno" je logika seoskih nadobudnih veličina u politici koja se vodi na gajbama ispred samoposluge u centru sela, dok se ispija pivo iz flaše.


Ok, mudrijasu, sta bi ti uradio da si EU i da te jedna planinska drzavica zaje*ava godinama kroz pregovore i na kraju ti pljune u lice?

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Svajcarci raskidaju ugovor sa EU13.02.2014. u 11:13 - pre 124 meseci
Citat:
mmix:
Citat:
Dexic: Je li... da li shvatas da oni taj ugovor mogu da raskinu, sasvim legalno? Tj. da postoje uslovi kada se ugovor moze raskinuti?
Vec sam pomenuo da referendum daje 3 godine vladi da reaguje, sto znaci da ima prilicno vremena da se taj ugovor prosto raskine. A ne da se ne-ispostuje.

Sem ako ne pise u ugovoru da moraju obe strane da se sloze da bi se raskinuo, ali to sigurno moze da se odbaci kao nezakonito po nekom osnovu.


Pa nisu oni sami u tome. Njihova ekonomija je defacto postala ekonomija EU, i oni zavise od drugih i drugi zavise od njih. Postoje izvesna ocekivanja na osnovu tih ugovora.
Drugo, to sto ti pricas nije ono sto je bilo u pitanju na referendumu, da su Svajcarci odrzali referendum o raskidanju svih ugovora sa EU, ja se uopste ne bih bunio. NJihovo brdo, njihova pravila, putuj igumane. Ali oni to nece, kao fukare hoce da nastave da uzimaju, ali nece vise da daju. I da je referendumsko pitanje bilo pravilno formulisano, onda bi ti isti desnicari morali da objasne svojim gradjanima da ne mogu da nastave da uzimaju ako nece da daju pa bi verovatno i rezultat bio drugaciji. Pratim strane forume i medije i citam komentare. Vecina Svajcaraca je ubedjena da imaju EU za mooda i da ce nastaviti da uzimaju. Misle da su mnogo pametniji i bolji od svih ostalih.

Da EU ima pameti, da im lepo kaze, ugovori su sad raskinuti, hocete u EU, trazite clanstvo, cao prijatno.

Reci ti meni po cemu su oni prekrsili dogovor sa EU, kako tvrdis do sada?
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Svajcarci raskidaju ugovor sa EU13.02.2014. u 11:17 - pre 124 meseci
Citat:
Dexic: Reci ti meni po cemu su oni prekrsili dogovor sa EU, kako tvrdis do sada?


nisu jos, ali su zakonski obavezni da to ucine u roku od tri godine. Onog trenutka, a taj trenutak mora doci pre ili kasnije, kad dodju u Brisel i kazu mi vise necemo da postujemo prvo poglavlje naseg ugovora, to je to.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Svajcarci raskidaju ugovor sa EU13.02.2014. u 12:15 - pre 124 meseci
Citat:
mmix:Ok, mudrijasu, sta bi ti uradio da si EU i da te jedna planinska drzavica zaje*ava godinama kroz pregovore i na kraju ti pljune u lice?
Ne kapiram zašto si se ovoliko naložio ? Maltene kao da su tebi pljunuli u lice. Jel' te ova odluka nešto lično vređa ? Ako jeste, kaži, neću da ti stajem na muku, isključiću se iz diskusije. Evo, ako će ti biti lakše: "Švajcarci su su vnago najveća !!!"



Ako ne, onda idemo dalje:

Previše lično i personalno kapiraš međunarodne odnose. Ko koga #ajebava ? Ko kome "pljuje u lice" ? Alo ? Zvaničnici EU i CH koji su godinama pregovarali to su radili laganica i opušteno. Malo ćaskaju, pa malo meze i ćepi, pa onda izjava za medije, kako su donekle približili stavove i tako ... Pa pogledaj samo kako Dačić i Tači pregovaraju poslednjih meseci. Laganica, opušteno, a doskora su se preko nišana gledali.

Što se tiče EU-CH, sad se stvari malo menjaju, jedan je uradio što drugom nije po volji, sad će drugi da "poveća porez na satove" (karikiram) pa će opet da pregovaraju i tako ...

I, na kraju krajeva, Andora i Linhenštajn su "planinske državice". Švajcarska je daleeeeeko od "državice".

Veruj mi, manje se nervira Ketrin Ešton nego ti.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Svajcarci raskidaju ugovor sa EU13.02.2014. u 12:30 - pre 124 meseci
Citat:
Java Beograd: Veruj mi, manje se nervira Ketrin Ešton nego ti.


Ako je to istina, onda je evropa izgubljena.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Svajcarci raskidaju ugovor sa EU13.02.2014. u 12:48 - pre 124 meseci
A propo toga:

EU’s anti-immigrant parties take heart in Swiss vote for curbs


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Svajcarci raskidaju ugovor sa EU13.02.2014. u 13:23 - pre 124 meseci
A propo toga, potraži na YT "Paris...Lost?"

'Oćeš da kažeš da Švajcarac nema pravo da kaže "Neću bre ja ovo u Cirihu, Bernu, Ženevi ..."
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Svajcarci raskidaju ugovor sa EU13.02.2014. u 13:31 - pre 124 meseci
Citat:
Java Beograd: A propo toga, potraži na YT "Paris...Lost?"

'Oćeš da kažeš da Švajcarac nema pravo da kaže "Neću bre ja ovo u Cirihu, Bernu, Ženevi ..."

Ti uporno pricas o muslimanima iz Afrike i Azije, dok je zakon usmeren na EU gradjane. Babe i zabe...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Svajcarci raskidaju ugovor sa EU13.02.2014. u 14:10 - pre 124 meseci
Sve su ono držvaljani EU. I oni i njihova deca. OK, možda nisu svi državljani EU, ali velika većina jeste.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Svajcarci raskidaju ugovor sa EU13.02.2014. u 14:29 - pre 124 meseci
Citat:
mmix:
Citat:
Dexic: Reci ti meni po cemu su oni prekrsili dogovor sa EU, kako tvrdis do sada?


nisu jos, ali su zakonski obavezni da to ucine u roku od tri godine. Onog trenutka, a taj trenutak mora doci pre ili kasnije, kad dodju u Brisel i kazu mi vise necemo da postujemo prvo poglavlje naseg ugovora, to je to.


Objasni ti kako oni krse taj ugovor ako kazu da ne zele da se vise primenjuje?:)
Uporno pricas kao da ce Sviceri da jednostrano kazu "bez'te", i da ocekuju da sve ostalo ostane, a ovi ce da cute?
Objasni po cemu ce oni sigurno reci "necemo da postujemo prvo poglavlje", blanko, bez ikakve diskusije? Kao da pricas o nekom tutubanu sa Balkana, a ne Svajcarcima.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Svajcarci raskidaju ugovor sa EU13.02.2014. u 14:30 - pre 124 meseci
Citat:
mmix:
Citat:
Java Beograd: Veruj mi, manje se nervira Ketrin Ešton nego ti.


Ako je to istina, onda je evropa izgubljena.

To ozbiljno mislis da nju BRINE sto su oni to izglasali?
Znas li ti cemu teze politicari?:) Da drugi prave probleme, koje oni trebaju resavati, kako bi njihova stolica bila potrebnija :)
Njoj bi mnogo vise bilo krivo da se ovo i ne pominje u Svajcarskoj :)

Ovo vise godi njoj nego desnicarima u Svajcarskoj :) Oni nisu hteli ovakav ishod - vec su koristili raznu paranoju, i nadali se da ishod nece biti takav (u stvari, verovatno su i procenili da nema sanse).
Isto kao sto UKIP i Libdems rade u UK. Pricaju sve i svasta, ali toliko su nebitni da mogu obecati sta god zele, i podsticati da ljudi glasaju za sve i svasta, samo bi ispalo da nesto rade i primali platu - a nista se ne bi desilo :)
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Svajcarci raskidaju ugovor sa EU13.02.2014. u 16:31 - pre 124 meseci
@mmix

Ti u potpunosti gubis iz vida poredak zakona u Svajcarskoj: referendum je najjaci zakon/ugovor/dogovor za Svajcarce i krsenje referenduma ili ne sprovodjenje volje vecine (a koja se utvrdjuje referendumom) bi za Svajcarsku bilo 1000 puta gore nego "krsenje" nekog ugovora sa EU, jer Svajcarska ne bi bila Svajcarska da ne sprovodi odluke referenduma, nego bi bila neka tamo EU provincija koju vodi neki EU centurion.

Drugo, tu nema nikakvog krsenja ugovora, jer sam ja siguran da nijedna drzava clanica EU, niti bilo koja druga drzava koja ima neke odnose sa EU, nije potpisala nikakav ugovor koji ne predvidja mogucnost raskidanja ili istupanja iz ugovora.
Isto kao sto i svaka clanica EU moze istupiti iz EU kad god hoce, tako i Svajcarska moze istupiti iz svojih aranzmana sa EU, a moze i EU uraditi isto.
Naravno, posljedice postoje i ako je neko spreman da ih trpi - to je njegova stvar i pravo.

To sto se Svajcarska, po tebi, izvlacila iz neke tamo "krize" time sto je usla u specijalne odnose sa EU ne znaci da i EU u tome odnosu nije profitirala ili nasla neki svoj interes (Svajcarska izvozi 62% svoje robe u EU, a od svog uvoza 79% je iz EU, i placa pare u budzet EU kao i ostale clanice), te ja ne vidim zasto bi neko nekom sad bio nesto duzan?! Poslovi se medju partnerima obicno vrse na obostranu korist i zadovoljstvo, a kada toga vise nema - za jednu ili za obe strane - onda se raskidaju i ide se dalje, ne vidim sta bi ko tu nekom dugovao, osim ako EU nije izvlacila Svajcarsku iz krize na svoju stetu, o svom trosku i to negdje notirano i zapecaceno na nekom ugovoru da je EU pozajmila Svajcarskoj neke pare koje ova treba da vrati. Sta sad neko ima sa nekim da se mrcvari, ako mu se vise ne svidja - vrati pare (ako si duzan) i gotovo.

To sto ti pricas je isto kao kad covjek zapadne u finansijske poteskoce, ode u banku, digne kredit i izvuce se iz problema, vrati banci kredit i cao.
Banka je u davanju kredita nasla svoj interes (kamatu) i tu je kraj price. Sta sad banka ima da ide okolo i kuka sto je ovaj presao u drugu banku, a zaboravio kako mu je "pomogla" (klinac pomogla, nego zaradila na kreditu) kad mu je bilo tesko.

A sto se tice komentara na Svajcarsku ekonimiju i standard, evo nekih podataka: (http://en.wikipedia.org/wiki/Swiss#Economy)
Citat:
Switzerland has a stable, prosperous and high-tech economy. In 2011 it was ranked as the wealthiest country in the world in per capita terms (with "wealth" being defined to include both financial and non-financial assets), while the 2013 Credit Suisse Global Wealth Report showed that Switzerland was the country with the highest average wealth per adult in 2013.[77][78][79] It has the world's nineteenth largest economy by nominal GDP and the thirty-sixth largest by purchasing power parity. It is the twentieth largest exporter, despite its size. Switzerland has the highest European rating in the Index of Economic Freedom 2010, while also providing large coverage through public services.[80] The nominal per capita GDP is higher than those of the larger Western and Central European economies and Japan.[81] If adjusted for purchasing power parity, Switzerland ranks 8th in the world in terms of GDP per capita, according to the World Bank and IMF (ranked 15th according to the CIA Worldfactbook[81]).

The World Economic Forum's Global Competitiveness Report currently ranks Switzerland's economy as the most competitive in the world,[82] while ranked by the European Union as Europe's most innovative country.[83] For much of the 20th century, Switzerland was the wealthiest country in Europe by a considerable margin (by GDP – per capita).

Ne vidim u cemu je smisao nipodastavati ovakve rezultate jedne male planinske zemljice sa 8 miliona stanovnika i skromnim prirodnim resursima.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Svajcarci raskidaju ugovor sa EU13.02.2014. u 17:08 - pre 124 meseci
Citat:
Java Beograd:
A propo toga, potraži na YT "Paris...Lost?"
'Oćeš da kažeš da Švajcarac nema pravo da kaže "Neću bre ja ovo u Cirihu, Bernu, Ženevi ..."


Naravno da nema, ne sada, mogao je komotno da kaze to 2000e i ne bi bilo problema. Ali ne sada kad je zbog eu napunio dzepove sad je nobles i mrzi cigane. Ksenofobicni rasisti.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Svajcarci raskidaju ugovor sa EU13.02.2014. u 17:15 - pre 124 meseci
Citat:
Dexic:
Objasni ti kako oni krse taj ugovor ako kazu da ne zele da se vise primenjuje?
Uporno pricas kao da ce Sviceri da jednostrano kazu "bez'te", i da ocekuju da sve ostalo ostane, a ovi ce da cute?
Objasni po cemu ce oni sigurno reci "necemo da postujemo prvo poglavlje", blanko, bez ikakve diskusije? Kao da pricas o nekom tutubanu sa Balkana, a ne Svajcarcima.


Naravno da krse ugovor, zbog klauzule koja postoji i prethodi tim dogovroima. Vec sam ti rekao gde da proguglas o tome. Paket je CEO, ili SVE ili NISTA.
I da, Svajcarci hoce upravo to, da ukinu deo i zadrze sve ostalo.

Swiss nervous after vote to limit EU migrants

Nearly all the newspapers are expecting a difficult period in Swiss-EU relations, and many are openly asking what the "far-reaching consequences" predicted by Justice Minister Simonetta Sommaruga might be.
Ms Sommaruga herself now faces a very tricky task: she will have to try to persuade Brussels that while Switzerland has decided against free movement of people, it still wants various other EU perks, such as access to Europe's single market.
That won't be easy. The EU's Justice Commissioner Viviane Reding said in reaction to the Swiss vote: free movement of people, goods, capital and services is not separable. "The single market is not a Swiss cheese - you cannot have a single market with holes in it."
Any limitation of access to the single market could be disastrous for Switzerland's currently booming economy; more than half of all Swiss goods are sold to EU countries.



Cela ta vasa prica sa velicanjem Svajcarske je presmesna, bazira se na ideji o Svajcarcima kao o super ljudima, tako su 1970ih velicali i Jugu. U realnosti Svajcarska je jedna ksenofobicna i verski zatucana zemlja koja ne podnosi nikakve promene ako one nisu bankovni saldo. Pride su duboko podeljeni po nacionalnim i kulturoloskim granicama izmedju Italiajan, Francuza i Nemaca da je politicki sistem povezan sa trenutnim blagostanjem jedino sto obezbedjuje mir i stabilnost. Kad pukne tikva i krene siromasenje, i krene upiranje prstima, sta onda. Balkanizacija? ili da pripomogne EU, da uacuje malo para sirotim malim zatucanim hrckima da se ne bi svadjali medju sobom...
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Svajcarci raskidaju ugovor sa EU13.02.2014. u 18:10 - pre 124 meseci
Dok ne pokazes da je Svajcarska zabranila protok ljudi, samo pricas u prazno, kao tipican politicar.

Zahtev za bolje uslove nije krsenje dogovora, vec normalan deo evolucije zasebnih drustvenih celina. Ne svidja ti se? Tough luck. Svet ne funkcionise tako.
Da li ce oni nesto da plate zavisi od toga da li postoje bilo kakvi uslovi ako JEDNA strana trazi PREKID ugovora.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Svajcarci raskidaju ugovor sa EU

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 43158 | Odgovora: 210 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.