Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Regulacija brzine DC motora za invalidska kolica

[es] :: Elektronika :: Regulacija brzine DC motora za invalidska kolica

[ Pregleda: 4322 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
*.teol.net.



+52 Profil

icon Regulacija brzine DC motora za invalidska kolica17.02.2014. u 13:29 - pre 123 meseci
Motor ima cetiri cetkice, rekao sam komsiji (invalid) da ga uslika pa cu ga okaciti ovde.
Motor je DC 24V/30Amax.
Pretpostavljam da treba PWM regulacija, isto tako pretpostavljam da ZAS011 ima resenje (i drugi savjeti i pomoc bi dobro dosli) !
Pozdrav, BP
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4543

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: Regulacija brzine DC motora za invalidska kolica17.02.2014. u 14:37 - pre 123 meseci
I šta bi trebalo sa tim motorom?
Da nije postojeći kontroler ispustio "beli dim" bez koga ne može da radi?
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

DSL
Sweden

Član broj: 47290
Poruke: 1877
*.teol.net.



+166 Profil

icon Re: Regulacija brzine DC motora za invalidska kolica17.02.2014. u 21:35 - pre 123 meseci
Ova tema i mene interesuje...
Je li ti postojeci motor slabo vuce ili pwm regulacija na driveru ne funkcionise...
Ovi motori su specificni, sa velikim torque, sto b' rek'o Kecman...
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
*.teol.net.



+52 Profil

icon Re: Regulacija brzine DC motora za invalidska kolica18.02.2014. u 03:43 - pre 123 meseci
To je u stvari motor od invalidskog skutera.
Skuter je dosao (polovan - naravno) bez sklopa za regulaciju brzine, znaci upravljanje lijevo-desno je manuelno a regulacija naprijed-nazad treba da bude na potenciometar.
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: Regulacija brzine DC motora za invalidska kolica19.02.2014. u 00:45 - pre 123 meseci
Pozdrav Boro,

Možeš takav pogon rešiti sa UC3637 kao baznim kontrolerom.

Za slučaj tako snažnog motora na 24VDC, osim UC3637 ti trebaju snažniji driveri za H most, sastavljen od 4 komada IRFP064N.

Predlažem ti rešenje slično ovom iz:

http://www.google.rs/url?sa=t&...S2QA&bvm=bv.61535280,d.Yms

Fig 7.

Sa outA i outB ideš na HIP4081(umesto L298) kojim sada pogoniš 4 komada IRFP064N u H mostu.

H most napraviš sa što je moguće kraćim i debljim vezama (orijentiši hladnjake ka spolja, a mosfete maksimalno zgusni).
HIP4081 treba da bude maksimalno blizu mosfeta. Na napajanju H mosta ti treba 4-5 komada 1000uF/35V, sa druge strane pcb radi super kratkih veza (čak ti radije preporučujem da mosfete povežeš kratkim bakarni tračicama debljine oko 1mm, širine reda 5mm a ne sa pcb). Kada tako spakuješ most, nikakakav snubber ti nije potreban, a kada ide nizbrdo vraćaće značajan deo energije u aku (samo smanjiš "gas" ne menjajući položaj pot. ka suprotnom smeru kretanja, i naravno više od nultog "gasa" koji je na centralnom položaju pota).

Ako nemaš tahogenerator na motoru (možda postoji, zavisno od tipa motora), onda onaj 47K koji na Fig 7. ide na tahogenerator, sada vežeš na jedan kraj motora (probaj na kom će kraju biti negativna povratna veza).

Kada ispravno izabereš pravi kraj motora, motor će biti "poslušan" pravilno sa brzinom koja će biti određena uglom potenciometra, neće mu brzina bitno zavisiti od opterećenja (osim kod baaaš malenih brzina), a stop će biti sredina potenciometra (obavezno treba linearni pot.). Ako izabereš pogrešan kraj, motor će otići na maksimalnu brzinu čim mrdneš pot iz centralnog položaja.

Osim tog stopa u centralnom položaju potenciometra treba obezbediti i nekakav sigurnosni prekidač sa jednim mehaničkim "klik" koji će imati izvestan mali "mrtav hod" pre uključenja motora. Tim prekidačem iskontroliši shutdown pin od UC3637.

To će čoveku olakšati rukovanje (treba da lako oseti taj "klik"), jer veoma je teško precizno namestiti potenciometar tačno na sredinu radi stopa (pogotovo osobama sa nekim tipovima invaliditeta).

Bitno je da bude tom čoveku ugodno za korišćenje, da bude bez rizika od nekih zaletanja i slično.

Kada pot staviš na centralni položaj, motor će snažno kočiti ako UC3637 ne staviš u shutdown (možda to bude zgodno, sa posebnim prekidačem za shutdown, razmisli).

Blagom manipulacijom pasivnim komponentama okolo, eventualno nekim prekidačićem, moći ćeš da prilagodiš sklop.

Pročitaj pažljivo datasheet od UC3637 i HIP4081, i snaći ćeš se bez frke.

Ne mogu da stignem da ti to kompletno smislim jer sam na terenu i dosta sam opterećen.

Verujem da ćeš se dobro snaći sa ovim predlozima (stari si ti vuk).

Pozdrav prijatelju,

Macola
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: Regulacija brzine DC motora za invalidska kolica19.02.2014. u 01:09 - pre 123 meseci
Zaboravih da ti kažem Boro da shutdown ulaz možeš fino upotrebiti, uz pomoć par pomoćnih komponenti okolo, za zaštitu od dubokog pražnjenja akumulatora (zabrana rada na <21,4VDC, i bajpas te zabrane za prinudno stizanje do nekog cilja čak i po cenu uništenja akumulatora, za nužne situacije).

Pozz
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
*.teol.net.



+52 Profil

icon Re: Regulacija brzine DC motora za invalidska kolica19.02.2014. u 01:55 - pre 123 meseci
Kad (AKO) budes imao vremena da nam skiciras to resenje sa HIP-om i H mostom.
Jako mi je drago sto si se ukljucio u resavanje ovog, vjeruj mi veoma velikog, problema. Ja cu pokusati da odradim PCB, mada to sa rutovanjem veza mozda i ne ispadne kako treba ali cu se potruduti u svakom slucaju (valjda ce i nekom drugom trebati navedeno resenje).
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: Regulacija brzine DC motora za invalidska kolica19.02.2014. u 01:58 - pre 123 meseci
Važi Boro, ali će to pričekati dok se vratim u matični grad.

Pozz
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: Regulacija brzine DC motora za invalidska kolica19.02.2014. u 02:04 - pre 123 meseci
U suštini možeš upotrebiti klasičnu app. notu iz datasheet za HIP, što se H mosta i njegovog drive tiče. Ništa specijalno tu ne treba.

Ovaj način sa ta dva čipa sam ti predložio upravo zbog jednostavnosti i minimalne šanse za neuspeh, a oko rutovanja veza će ti valjati pomoć.

Pozz
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
*.teol.net.



+52 Profil

icon Re: Regulacija brzine DC motora za invalidska kolica19.02.2014. u 02:16 - pre 123 meseci
Ovo sve o cemu govorimo je tema za razmisljanje jer je problem oko motora za razna invalidska vozila JAKO rasiren. Nadam se da ce jos nasih kolega elektronicara i elektronickih prakticara naci razlog da se prikljuci diskusiji.
Sigurno je jedno; ja sam to necu uspjeti da realizujem (npr. nikad nisam bio u prilici da rutujem kratke i debele veze kao sto se koriste u tom H mostu sa fetovima) i ne samo to, ali se nadam (kao sto sam vec naveo) da necu ostati usamljen (zaglavljen) u ovoj temi ?!
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
*.teol.net.



+52 Profil

icon Re: Regulacija brzine DC motora za invalidska kolica19.02.2014. u 02:31 - pre 123 meseci
Jos samo da kazem sledece (to sam na pocetku teme trebao da istaknem):
OVO sto radim nema nikakvu ekonomsku tj. komercijalnu pozadinu pa molim i ostale koji se odluce prikljuciti resavanju problema da imaju to na umu.
Svako eventualno resenje bice dostupno svima koji posjete ovar forum.
BP
 
Odgovor na temu

DSL
Sweden

Član broj: 47290
Poruke: 1877
*.teol.net.



+166 Profil

icon Re: Regulacija brzine DC motora za invalidska kolica19.02.2014. u 05:43 - pre 123 meseci
Za pocetak provjeri ispravnost motora da ne upadnes u zamku u koju sam ja svojevremeno upao. Sredis sve i konstatujes da je motor poluispravan...
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
*.teol.net.



+52 Profil

icon Re: Regulacija brzine DC motora za invalidska kolica19.02.2014. u 07:09 - pre 123 meseci
Motor je potpuno ispravan !
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
*.teol.net.



+52 Profil

icon Re: Regulacija brzine DC motora za invalidska kolica24.02.2014. u 13:07 - pre 123 meseci
Macola, kaćeš kući ?
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3679
46.36.179.*



+356 Profil

icon Re: Regulacija brzine DC motora za invalidska kolica24.02.2014. u 18:32 - pre 123 meseci
Dok se @Macola ne vrati u maticnu bazu, otidji i provjeri kakav je prenos na radnu osovinu-zadnje tockove, kais-lanac ili puzni.
Poslikaj upravljacku plocu, kontakt kljuc, potenciometar i koji sve prekidaci na istoj postoje, kao i komande na ruckama-sta ima tamo.-

Ako uspijem pronaci, imao sam jednog "pacijenta" krajem 2010 godine. Imao je potenciometar za max brzinu kojim je bila limitirana, drugi pot se upravljao
kao gas na motoru zakretanjem desne rucke, a komanda naprijed, nazad bila na preklopniku, s tim da je rikverc bio limitiran na neku nizu
brzinu, kao kod auta. Prenos je bio puzni.

Pokusaj poslikati i konektor za upravljacku kutiju ako nije pokidan.

Instalacija svjetlosne signalizacije i sirene je kao na klasicnom motorkotacu.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Regulacija brzine DC motora za invalidska kolica

[ Pregleda: 4322 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.