Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Online kladionice vs Poreska uprava

[es] :: ISP :: Online kladionice vs Poreska uprava

[ Pregleda: 5124 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

burex
Software developer
Iterro
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+679 Profil

icon Online kladionice vs Poreska uprava13.03.2014. u 22:35 - pre 122 meseci
Čuo sam od raznih ISP-a da su dobili dopis od Ministarstva finansija u kojima je zahtev za blokiranje određenih sajtova za online klađenje.

Iako lično ne koristim ove sajtove, interesuje me ipak - da li se ovo kosi sa nekim drugim zakonima u rep. Srbiji? Da li je pogodno da idemo kao država tim trnovitim putem blokiranja raznih sajtova?
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

Sleepless_mind
Bojan Vranac
NetLogic D.O.O.
01000010 01000111 0100010

Član broj: 33611
Poruke: 564
*.vranac.us.

Jabber: wizard[at]elitesecurity.org
ICQ: 12413605
Sajt: www.netlogic.rs


+34 Profil

icon Re: Online kladionice vs Poreska uprava14.03.2014. u 05:09 - pre 122 meseci
To što je stiglo od Poreske uprave pokreće razna pitanja o cenzuri.
Pre svega ovakav dopis nije u skladu sa Ustavom Republike Srbije, čl. 50. st. 3. a u kojem se kaže:

Citat:
„U Republici Srbiji nema cenzure. Nadležni sud može sprečiti širenje informacija i ideja putem sredstava javnog obaveštavanja samo ako je to u demokratskom društvu neophodno radi sprečavanja pozivanja na nasilno rušenje Ustavom utvrđenog poretka ili narušavanje teritorijalnog integriteta Republike Srbije, sprečavanja propagiranja rata ili podstrekavanja na neposredno nasilje ili radi sprečavanja zagovaranja rasne, nacionalne ili verske mržnje, kojim se podstiče na diskriminaciju, neprijateljstvo ili nasilje..“


Zatim se u dopisu poreska uprava poziva na preduzimanje mera u skladu sa članom 352. KZ, koji glasi:

Citat:
(1) Ko bez odobrenja nadležnog organa priređuje igre na sreću,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do dve godine.
(2) Organizator igre na sreću ili učesnik u igri iz stava 1. ovog člana
koji se posluži obmanom,
kazniće se zatvorom od tri meseca do pet godina.
(3) Sredstva namenjena ili upotrebljena za izvršenje dela iz st. 1. i 2. ovog člana, kao i novac i drugi predmeti koji služe u igri na sreću, oduzeće se.


Pitanje je u kome delu svih gore navedenih zakona, kao i zakona o igrama na sreću i zakona o elektronskoj trgovini se pronalaze odgovornosti ISP? Koliko mi je poznato ni u jednom od tih zakona ne postoje obaveze internet provajdera koje su navedene u dopisu. Takođe se otvara pitanje na koji način je Poreska uprava nadležan organ za uređivanje oblasti iz telekomunikacija i/ili elektronskih komunikacija?

Za ovakve akcije moraju da postoje i postoje procedure koje ne smeju da se preskaču. Postoje mehanizmi ko/kako/kada/pod kojim uslovima može da donese odluku o tim "hitnim merama" koje ISP moraju da sprovedu.

U ovom i ovakvim dopisima (ovo nije prvi put da ovakav zahtev stiže) se vide pokušaji da se utiče na sadržinu sredstava javnog obaveštavanja. Koliko mi je poznato, isključivo sudovi iz ustavom predviđenih razloga imaju pravo da intervenišu u sadržini sredstava javnog obaveštavanja.

Danas je to poreska uprava i sajtovi sa klađenje, sutra to mogu biti i neki drugi legitimni izvori informacija i neke druge državne uprave. ISP ne priređuju, ne omogućuju uplate i ne omogućuju priređivanje igara na sreću. Mislim da bi ovde trebalo da bude kraj priči i pokušaju cenzure.
We are Borg. We shall assimilate you.
RESISTANCE IS FUTILE!

Asus P6T Deluxe V2
Intel Core i7 965 3.2GHz
OCZ 3x2GB DDR3 PC3-12800 Flex EX Low Voltage Triple Channel
2x1000GB Spinpoint F1
ATI Radeon HD5970
Lian Li PC-P80R
Samsung T240

www.me2everyone.com/213043
 
Odgovor na temu

ser_nicky
BI Developer

Član broj: 307062
Poruke: 97
194.145.153.*



+32 Profil

icon Re: Online kladionice vs Poreska uprava14.03.2014. u 07:44 - pre 122 meseci
Pozdrav!
Hajde da kažem da sam prilično upućen u celu priču, što zbog posla, što iz ličnog interesa:)...Propis je donela NBS i on postoji već nekoliko meseci u formi "preporuke" poslovnim bankama, a od 1.januara ove godine (ako sam dobro zapamtio) trebalo bi da ima obavezujući karakter. Radi se o zabrani prikupljanja uloga za igre na sreću koje se organizuju u inostranstvu, ili u prevodu, neko od državnih glavešina je shvatio da naši ljudi vrte značajnu sumu novca "od Malte do Gibraltara" i pritom niko ne plaća poreze ovde. Dakle, niko neće zabraniti da odeš na sajt on-line kladionice ili kazina, ali nećeš moći sa srpskom karticom da uplaćuješ depozite. Ne znam kako je koja banka regulisala ovu zabranu, mogu da kažem za jednu za koju sigurno znam - jednostavno je blokiran MCC kod (specifični kod koji Visa i MasterCard dodeljuju prihvatiocima kartica u zavisnosti od delatnosti kojom se bave) za on-line gambling prihvatioce i sve transakcije koje u autorizacionom zahtevu imaju ovaj kod, jednostavno se odbijaju.

Probao sam i da iskoristim Moneybookers kao "bajpas", ali kad sam hteo da uplatim sredstva na svoj račun, Moneybookers me pitao da li nameravam da ta sredstva koristim za on-line gambling...Nisam želeo dalje da pokušavam i batalio sam (za sad) pokušaje da igram kladionicu na ovaj način.
 
Odgovor na temu

zivanicd
Dejan Zivanic
KLADOVONET ISP
Kladovo

Član broj: 137218
Poruke: 1129
*.CyberCity.KladovoNet.Com.

Sajt: www.kladovo.net


+139 Profil

icon Re: Online kladionice vs Poreska uprava22.03.2014. u 20:21 - pre 121 meseci
Poslednjih godina, ovo nam je stizalo nekoliko puta. Slazem se sa @Sleepless da ovde nema osnova za nase angazovanje.


 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Online kladionice vs Poreska uprava29.03.2014. u 16:40 - pre 121 meseci
@ser_nicky

Nije preporuka NBS nego zakon o igrama na srecu, clan 10, stav 1, tacka 1. I nije od 01.01 nego odavno samo sto su neke banke tek sada pocele to da primenjuju jer su se neki klijenti zalili (imali ljudi fraud sa svojom karticom na sajtovima za kockanje pa su se zalili kako moze da prodje transakcija na takvom sajtu kad je to zabranjeno).

Inace, merchant category code (mcc) 7995 je blokiran ali zato nije tesko to zaobici koriscenjem paypal-a ili skrill-a.

Takodje, kartice ne prolaze ni ako se licno ode u kockarnicu jer se tu opet radi o polaganju uloga na teritoriji RS. Sreca pa skoro svaka kockarnica ima atm :)
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Online kladionice vs Poreska uprava29.03.2014. u 17:58 - pre 121 meseci
^
Citat:
...tacka 1.

Tačnije, tačka 2 (i 3). Od decembra 2011. godine.

Inače, ovo što je ministarstvo finansija poslalo ISP-ovima je skandal i uvod u diktaturu.
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Online kladionice vs Poreska uprava29.03.2014. u 22:43 - pre 121 meseci
^

Da, tacno da se sve tri tacke odnose na to ali su mi pravnici (napomenuo sam negde da nisam pravnik, jel da? :)) objasnili da je i samo tacka 1) dovoljna da onemoguci koriscenje kartica za kockanje u inostranstvu i da tacke 2) i 3) nisu potrebne. Ali kako god da bilo, te tri tacke su takva smejurija jer, onaj ko je resio da se kocka, moze da zaobidje te zabrane nevidjeno lako :)
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Online kladionice vs Poreska uprava30.03.2014. u 09:34 - pre 121 meseci
^
Pusti ti pravnike, oni uvek nešto mudruju! ;)) Elem, nisu u pravu, bez tačke 2 nema odgovornosti banaka (tj. izdavalaca platnih kartica), tačka 1 definiše samo zabranu učestvovanja i definiše odgovornost onoga ko u igrama na sreću učestvuje, a ne onog ko izdaje platne kartice. Ne bih se složio ni da su tačke smejurija, njima se zabranjuje ono što zakonodavac želi da zabrani, a da se mogu zaobići - mogu, naravno (odgovornost je na onome ko zaobilazi ;)...

U ovom slučaju je problematično ono što sam napisao - državni organ direktno nalaže cenzurisanje i to je posle onih pretnji RRA KDS operaterima pre par godina (ali tada to nije bilo ovako eksplicitno, pa još napismeno, sa potpisom pomoćnika ministra!) najgori pokušaj "zavođenja reda". To je veoma opasno, a ovaj slučaj još nije zatvoren, videćemo šta će se dešavati...
 
Odgovor na temu

milinkovnenad
student
fakultet

Član broj: 324758
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Online kladionice vs Poreska uprava23.08.2014. u 12:07 - pre 116 meseci
1. Da li neko molim vas moze da mi kaze kako da uplatim novqac u kladionicu?

2. I MNOGO BITNIJE, da li je moguce povuci novac sa kladionica na karticu? Posto, u kladionici odbijaju da mi posalju novac na bilo koji drugi nacin osim na karticu.

Hvala na odgovorima!
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Online kladionice vs Poreska uprava25.08.2014. u 21:17 - pre 116 meseci
Citat:
milinkovnenad: 1. Da li neko molim vas moze da mi kaze kako da uplatim novqac u kladionicu?


Moze.

Citat:
2. I MNOGO BITNIJE, da li je moguce povuci novac sa kladionica na karticu?


Jeste.

P.S. Kakva pitanja takvi i odgovori.
 
Odgovor na temu

[es] :: ISP :: Online kladionice vs Poreska uprava

[ Pregleda: 5124 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.