Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kredit biro, pozitivan, negativan...

elitemadzone.org :: MadZone :: Kredit biro, pozitivan, negativan...

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 35597 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.95.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Kredit biro, pozitivan, negativan...20.03.2014. u 16:58 - pre 122 meseci
Citat:
Informer: Ne znam da li si zlonameran ili jednostavno nisi upucen a mislis da jesi ili je nesto trece.... ali uglavnom KB obezbedjuje svoj servis 24/365 i naravno da radi trenutno. Tehnicki je realizovano kao web servis i natrag se vraca xml koji klijent moze da prepakuje kako god mu odgovara. Moze jednostavno da napravi softver koji ce da uradi analizu podataka koje je dao i da primenom biznis logike korisniku aplikacije da informaciju tipa "da/ne" ili tako nesto. Kod telco operatera je to uglavnom slucaj posto oni nisu obuceni za finansijsku analizu KB izvestaja vec im samo aplikacija obezbedi sazvakanu informaciju. Bankari vec idu malo vise u detalje :)


nikada nisam zlonameran, ni u životu, ni na web-u :)

Citat:
nemanjac: @etjen
Mobilni operateri zaista vrse proveru u kreditnom birou, operateri koriste softver koji intepretira rezultate izvestaja kreditnog biroa, uzima u obzir i druge parametre klijenta, starost, zaposlenost, itd. Na kraju prodavac u poslovnici dobije neki bodovni rezultat, npr. 22 boda. Onda pogledaju internu tabelu i kazu ti sa 22 boda (ne pominju skor) mozes da dobijes taj i taj telefon uz postpaid ugovor. To je kod njih gotovo automatizovana procedura koju ces tesko izbeci.

Situacija u kojoj se ne provera kreditni rejting se cesce desava u bankama pri uzimanju nekog kredita jer bankar ima vecu slobodu i autonomiju o odlucivanju i procenjivanju kljenta. Ja sam licno doziveo da mi za isti kredit proveravaju kreditni rejting u birou i u drugom slucaju ne proveravaju kreditni rejting, u istoj banci, razliciti sluzbenici...


govorim iz ličnog iskustva.
Imao sam identičnu situaciju. Proverili me na nekom pultu u TC Ušće u VIP-u kad sam hteo da pređem kod njih i uzmem tel pre par godina.
Rekli su mi da me je kreditni biro odbio za telefon, a ja sam da sam hteo, u to vreme sam mogao da uzmem stambeni kredit a ne za telefon kredit.

Kada sam pozvao njihovu centralu i požalio se da su me odbili i rekao da sam kreditno sasvim sposoban, oni su se izvinjavali i savetovali me da ipak odem u neku drugu poslovnicu i probam tamo
jer se, jelte, dešava da kao poogreše iz KB-a.

Na kraju, krajeva, ispalo je dobro što nisam otišao U VIP, a sve na njihovu štetu, jer trenutno u Telenoru imam drugi ugovor na 2 godine i naravno da im redovno plaćam...
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10242 Profil

icon Re: Kredit biro, pozitivan, negativan...20.03.2014. u 19:21 - pre 122 meseci
Citat:
etjen: Rekli su mi da me je kreditni biro odbio za telefon...
- Ne može kreditni biro da te odbije. On ne "odbija" već samo čuva određene podatke koje na zahtev prosleđuje. Ako si imao besprekornu kreditnu istoriju, pre će biti da kokoška koja je radila na pultu nije umela da pošalje zahtev KB-u, pa je onda za svaki slučaj rekla "kreditni biro odbio zahtev". (bolje to nego da da telefon neproverenoj osobi)

- Zadžaba si zvao centralu, i zalud su se oni izvinjavali. Radnica na centrali tj. call centru ne može da te proveri u KB. Izvinjavanje im dođe u opisu posla, a savet da odeš u drugu poslovnicu, je onako "po defaultu". Glupo je da ti preko telefona kaže "ne može".
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

ptak 13.
Član broj: 143532
Poruke: 1476
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Kredit biro, pozitivan, negativan...20.03.2014. u 21:44 - pre 122 meseci
Evo mog licnog iskustva, preuzeo sam BOX 4 paket opremu u Telekomu i pitao na salteru da li mogu da uzmem Samsung Galaxy Grand Neo uz svoj BOX paket na sta mi je doslovce odgovorila:
Ukoliko ste do sada imali samo ADSL kod nas (1500din mesecno) onda moramo da vrsimo proveru tako sto podatke saljemo uz vasu saglasnost u Telekom centar Beograd a oni odatle proveravaju u KB, pa ako oni odobre onda moze. Ili ukoliko prodje min 3 meseca od izdavanja i naravno, urednog placanja, Box paketa.
Stoga za 3 mes. cu uzeti i telefon, samo mozda promenim odluku!
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.95.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Kredit biro, pozitivan, negativan...20.03.2014. u 23:45 - pre 122 meseci
Citat:
Java Beograd:
Citat:
etjen: Rekli su mi da me je kreditni biro odbio za telefon...
- Ne može kreditni biro da te odbije. On ne "odbija" već samo čuva određene podatke koje na zahtev prosleđuje. Ako si imao besprekornu kreditnu istoriju, pre će biti da kokoška koja je radila na pultu nije umela da pošalje zahtev KB-u, pa je onda za svaki slučaj rekla "kreditni biro odbio zahtev". (bolje to nego da da telefon neproverenoj osobi)

- Zadžaba si zvao centralu, i zalud su se oni izvinjavali. Radnica na centrali tj. call centru ne može da te proveri u KB. Izvinjavanje im dođe u opisu posla, a savet da odeš u drugu poslovnicu, je onako "po defaultu". Glupo je da ti preko telefona kaže "ne može".



Java nemoj da si bukvalan, (ti makar nisi glup čovek)
Rečeno mi je da je aplikacija kroz koju su moji podaci ppropušteni ocenila da ja nisam podoban za kredit za tupavi telefon.
A ta aplikacija koja izbacuje neke boje(kao da su u osnovnoj školi) je vezana za KB
Tako je meni rečeno na šalteru!

A istorija mi je bila takva da i nikada pre telefona (a i posle) nisam uzimao nikakav kredit nigde. NIti sam bio opterećen nekim karticama i slično.

Oni su, jednostavno, po svom nahođenju, odbili da mi odobre kredit za fon.

U stvari, da objasnim malo bolje. U to vreme se nudio neki low end fon za tipa 500 din (neka nebitna cifra) uz neki paket od npr, 1000 din pretplate mesečno na dve godine.
Meni je to tada odgovaralo i bukvalno sam se mislio ajd, da uzmem taj telefon kad je ionako jeftin. Međutim, njima je to bila u stvari samo reklamna kampanja i mene su odbili
jer im je verovatno tako naloženo (da npr, svakog trećeg odbijaju) i ponudili su mi da ipak platim tu cenu telefona ali ne 500 nego 3000 ali da mi to provuku kroz račun narednih 6 meseci.
Dakle, ne dobijam telefon za 500 dinara, nego za 3000 dinara na rate... Čista marketinška fora da te navuku i onda kad već uđeš u razgovor, onda te ''kao odbije KB'' i oni ti ponude drugu opciju
koja u stvari nije ništa specijalno povoljna.

Jel sada jasnije?
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

La_odvala
Beograd,Resnik

Član broj: 147830
Poruke: 95
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+15 Profil

icon Re: Kredit biro, pozitivan, negativan...21.03.2014. u 03:43 - pre 122 meseci
Evo jednog pitanja da mi odgovorite, posto ste me sad bacili u rebus.
Ako sam uzeo kredit i nisam isplatio dug nekoliko meseca da li mogu da PODpisem ugovor u telenoru,mts ili vip-u za telefon i pretplatu od 24 meseca?
Znaci ako gledaju u taj biro ili sta vec jel ce da se vidi tamo da sam duzan i da li gledaju oni to tamo i jel to sprecava da mi daju na ugovor?
Normalno pricam o normalnim telefonima ne onim nikakvim sto se daju nebitno dal ces da platis ili ne
Poz
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Kredit biro, pozitivan, negativan...21.03.2014. u 07:04 - pre 122 meseci
Citat:
etjen:Jel sada jasnije? ;)


Meni jeste. Mi se ovde svi bavimo cinjenicama a neki od nas i znanjem koje smo stekli direktnim operativnim radom na materiji o kojoj se diskutuje dok ti, koji se bavis pretpostavkama , nekakvim slobodnim procenama i ubedjenjima - ometas temu.

Nemoj da se ljutis ali i ja imam pretpostavke i slobodne zakljucke o nekim drugim stvarima ali ne idem po drugim temama da to iznosim vec ucestvujem samo tamo gde mogu da baratam cinjenicama i znanjem iz prve ruke.
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

ptak 13.
Član broj: 143532
Poruke: 1476
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Kredit biro, pozitivan, negativan...21.03.2014. u 12:54 - pre 122 meseci
Citat:
La_odvala: Evo jednog pitanja da mi odgovorite, posto ste me sad bacili u rebus.
Ako sam uzeo kredit i nisam isplatio dug nekoliko meseca da li mogu da PODpisem ugovor u telenoru,mts ili vip-u za telefon i pretplatu od 24 meseca?
Znaci ako gledaju u taj biro ili sta vec jel ce da se vidi tamo da sam duzan i da li gledaju oni to tamo i jel to sprecava da mi daju na ugovor?
Normalno pricam o normalnim telefonima ne onim nikakvim sto se daju nebitno dal ces da platis ili ne
Poz


Pa neko u pocetku teme rece da posle 60 dana ne-izmirenja duga, banka ili institucija koja ima saradnju sa KBom preda istom izvestaj da si "neplatisa". Sto ce reci verovatno da :/ Ali to je samo moja neka logika, ne znam tacno!
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

mozdasamjaamozdainisam

Član broj: 274672
Poruke: 341
*.static.chello.nl.



+191 Profil

icon Re: Kredit biro, pozitivan, negativan...21.03.2014. u 14:03 - pre 122 meseci
Ne znam kako tacno kod nas funkcionise, ali po nekoj (mojoj) logici...

Kod KB-a moze da te registruje pruzalac finansijskih usluga po ugovoru (sve jedno da li je to telefon ili kredit za stan / kola).
E sada, nisam siguran za sledece;
da li se odredjene usluge *uvek* registruju u KB. Zasto?

Pa na primer, neko uzme kredit za kola i zaduzi se primera radi 15% svoje plate.
Zatim uzme telefon (postpaid) i zaduzi se jos 2% svoje plate.
Pa uzme kredit za stan i zaduzi se jos 50% svoje plate.
Sve ukupno 67% zaduzenje plate.

A onda ode da kupi jahtu koja bi ga zaduzila jos 75% plate. Posto bi to prebacilo 100% plate, prodavac jahte ce ga odbiti ili ponuditi da iskesira dovoljno a da na kredit uzme manje od 100% - (zaduzenih) 67% = 23%.

Znaci, bilo kakav kredit / pozajmica / postpaid da se uzima to se registruje u KB-u.

Ta registracija je 'oznacena' sa zaduzenjem ali *nema* nikakve naznake o ne placanju.

E, sada, recimo kredit za kola se ne placa X meseci. Onda ustanova koja je dala kredit za kola, uradi izmenu u KB-u za taj kredit i stavi 'crveni' uzvnicnik pored tog kredita, odnosno naznaci da korisnik usluge ne izvrsava svoje obaveze placanja. Ukoliko bi to bio jedini kredit registrovan u KB-u, onda verovatno da ne bi dobio ni jedan sledeci kredit, recimo za telefon. Jer ce proverom KB-a videti da korisnik ne ispunjava svoje obaveze.

Ako korisnik nakon nekog vremena ispuni / plati sve zaostale obaveze za kredit za kola, onda ustanova prebaci 'crveni' uzvicnik i promeni ga u 'zuti' uzvicnik. Ova oznaka stoji onda recimo 3 godine i nagovestava drugim ustanovama da je korisnik u prethodne 3 godine *imao* crveni uzvicnik (nije placao redovno) - ali da su u ovom trenutku sve naplate izmirene.

Nakon tri godine se 'brise' i zuti uzvicnik ali ukoliko kredit nije jos u potputnosti otplacen, ostaje registrovano samo da ima i dalje kredit.

Kada se kredit u potpunosti otplati / zavrsi, onda se naznacava da je kredit otplacen, stavlja se recimo 'zeleni' uzvicnik. Zasto ostaje? Pa da bi druge ustanove koje pruzaju kreditne usluge mogle da vide da je korisnik ima i uredno otplatio svoje kredite.

Na ovaj nacin se stvara kreditna istorija / kredibilitet svakog korisnika ;-)

Naznacavam da nisam siguran 100% da je ovako i kod nas, ali vecina ovakvih sistema funkcionise manje / vise na ovaj nacin.
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.cust.tele2.at.



+583 Profil

icon Re: Kredit biro, pozitivan, negativan...21.03.2014. u 14:33 - pre 122 meseci
Da li u Srbiji moze pojedinac da trazi svoj izvod iz KB-a?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Kredit biro, pozitivan, negativan...21.03.2014. u 14:35 - pre 122 meseci
http://www.ubs-asb.com/Default.aspx?tabid=570

4.Da li građani mogu dobiti Izveštaj od Kreditnog biroa za sopstvene potrebe?
Da. Građani za sopstvene potrebe mogu dobiti Lični izveštaj radi uvida u podatke koji se o njima vode kod banaka i drugih pružalaca usluga, radi eventualne reklamacije na tačnost podataka, kao i za druge potrebe.

5.Gde građani mogu podneti zahtev za dobijanje Ličnog izveštaja?
Zahtev za izdavanje Ličnog izveštaja građani mogu podneti kod bilo koje banke ili kod Kreditnog biroa i on će im biti dostavljen na način koji oni sami odrede (npr. faksom, mejlom, poštom).
Takođe, građanima je omogućeno i preuzimanje Ličnog izveštaja u prostorijama Kreditnog biroa, kao i elektronskim putem preko Portala KB (www.kreditnibiro.com).
Nephodni preduslovi za korišćenje usluga na portalu Kreditnog biroa su dati u Uslovima korišćenja portala koje možete pogledati ovde.

6.Koliko iznosi naknada za dobijanje Ličnog izveštaja?
Prvi Lični izveštaj koji građani preuzmu u toku kalendarske godine je besplatan, dok se ostali plaćaju po standardnoj tarifi naknada za usluge Kreditnog biroa.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Kredit biro, pozitivan, negativan...21.03.2014. u 15:56 - pre 122 meseci
@mozdasamjaamozdainisam

Kreditni Biro nema informacije o iznosu plate. Samo zaduzenja i eventualne docnje. I operateri mobilne telefonije ne salju svoje podatke u KB. Oni koriste KB samo za citanje.
 
Odgovor na temu

mozdasamjaamozdainisam

Član broj: 274672
Poruke: 341
*.static.chello.nl.



+191 Profil

icon Re: Kredit biro, pozitivan, negativan...21.03.2014. u 16:18 - pre 122 meseci
@Informer, u pravu si, ali mogu da vide za koji si iznos zaduzen.
Shodno tome, za vece kredite (stan / kola i slicno) ce ti traziti i izvod poslednje tri plate / primanja pa ce na osnovu toga utvrditi da li si kreditno sposoban ili ne ;-)
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.cust.tele2.at.



+583 Profil

icon Re: Kredit biro, pozitivan, negativan...21.03.2014. u 18:08 - pre 122 meseci


Onda moze svako pogledati isto kao i ovde.
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Kredit biro, pozitivan, negativan...21.03.2014. u 21:43 - pre 121 meseci
Citat:
mozdasamjaamozdainisam:
@Informer, u pravu si, ali mogu da vide za koji si iznos zaduzen.
Shodno tome, za vece kredite (stan / kola i slicno) ce ti traziti i izvod poslednje tri plate / primanja pa ce na osnovu toga utvrditi da li si kreditno sposoban ili ne ;-)


Jeste, samo je pitanje sta znaci "kreditno sposoban"? Svako ima neko svoje tumacenje kreditno sposobnog klijenta. Ranije je bilo 30% plate ako nema stambeni kredit a 50% ako ima. To je bila metodologija koju je propisala NBS a banke su naravno mogle da budu i restriktivnije ali nikako labavije od toga. Danas je NBS mnogo olabavila celu pricu i banke prakticno imaju svaka za sebe kriterijume sta je to "kreditno sposoban klijent". Operateri mobilne telefonije nemaju bilo kakva ogranicenja bilo kog regulatornog tela kada je zaduzivanje u pitanju tako da mogu svojim internim aktima da uredjuju ovaj termin.
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

ptak 13.
Član broj: 143532
Poruke: 1476
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Kredit biro, pozitivan, negativan...22.03.2014. u 00:49 - pre 121 meseci
Ljudi, pa ja nisam zaposlen, pa sam trenutno negativan u KBu a na osnovu svog, prethodnog, pozitivnog stanja u KBu sam imao 4 ugovora u telenoru:
Samsung galaxy Ace (na 6 rata) + paket prenesi i surfuj 1000
Huawei (6 rata) + paket prenesi i surfuj 500
Huawei S7 slim tablet + surfuj vise 30gb
Laptop lenovo + surfuj vise 30Gb

I ADSL na svoje ime u Telekomu.

To je sve bilo u rasponu od 1 do 4 ugovora mozda 8 meseci, i sve ukupno je bilo o ho ho hiljada dinara mesecno, na osnovu cega su mi to dali kada su proveravali KB i potpiosao sam im svaki put saglasnost?! Istina imao sam mesecne prihode na kartici od roditelja 35-40k mesecno, ali nikada nisam bio zaposlen. Stoga ne pije vodu to da KB proverava koliko si se procentualno zaduzio na osnovu svog primanja plate, jer ovo sve je siguno 10k dinara bilo a da sam ja nezaposlen... ili ja nesto gresim? Mozda na osnovu redovnih uplata?

E sada su mi RFovci nakacili "uzvicnik" zbog 4.500din neplacenih usluga mesecnog odrzavanja racuna za duzi vremenski period i ugasili mi racun koji i onako nisam mnogo dugo koristio jer sam promenio banku. Malo konfuzno...

Bas cu u ponedeljak, sam zatraziti izvod iz KBa pa vam prenosim detalje iz prve ruke.
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.95.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Kredit biro, pozitivan, negativan...22.03.2014. u 09:11 - pre 121 meseci
ja ti kažem da oni 90% nisu ni proveravali ništa u KB
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

ptak 13.
Član broj: 143532
Poruke: 1476
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Kredit biro, pozitivan, negativan...22.03.2014. u 10:20 - pre 121 meseci
Citat:
etjen: ja ti kažem da oni 90% nisu ni proveravali ništa u KB


Vrlo moguce. Pokusacu ja posle placanja vec prvog racuna BOX4+ paketa da uzmem mob u MTSu jer kapiram da cu naleteti na nekog "narodnog" coveka za salterom. hehehe
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

ptak 13.
Član broj: 143532
Poruke: 1476
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Kredit biro, pozitivan, negativan...24.03.2014. u 10:58 - pre 121 meseci
Danas 24.03.2014. 11h
Usao u manju poslovnicu, pitao jednu lepu devojku za salterom da li mogu da uzmem Sam. Galaxy Grand Neo uz Box 4+ paket? Moze! Dajte mi LK. Ja dao LK i uzeo mobilni. Evo podesavam aplikacije.
Puno pozdrava!

P.S. KB nisam ni spomenuo a nije ni ona!
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.95.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Kredit biro, pozitivan, negativan...24.03.2014. u 13:17 - pre 121 meseci
lepo sam ti rekao
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

ptak 13.
Član broj: 143532
Poruke: 1476
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Kredit biro, pozitivan, negativan...24.03.2014. u 13:52 - pre 121 meseci
Citat:
etjen: lepo sam ti rekao :)

Kad dodjes u Nis idemo na pice i telece repice! ;-)
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kredit biro, pozitivan, negativan...

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 35597 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.