Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ponovno poskupljenje registracije

elitemadzone.org :: AutoZone :: Ponovno poskupljenje registracije
(Zaključana tema (lock), by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 29279 | Odgovora: 130 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: Ponovno poskupljenje registracije28.06.2014. u 08:42 - pre 119 meseci
To što si napisao u prvoj rečenici mora da važi za sve inače se narušava Ustav i pretpostavka nevinosti.

Druga rečenica je prejudiciranje.
 
0

shadow-bg
Ciric Vukasin
Preduzetnik
Beograd

Član broj: 189835
Poruke: 313
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.bgwireless.net


+293 Profil

icon Re: Ponovno poskupljenje registracije28.06.2014. u 08:51 - pre 119 meseci
@mr.ako

Interesuje me da li tu mozda postoji jos nesto osim veceg procenta? Moja majka se jedno 20 godina sudi sa jednom drzavnom institucijom oko neke zemlje. Tarifa koju je dogovorila sa advokatom je 10%. To je otprilike neka gornja granica procenta kad se angazuje advokat za takve stvari, kolko sam upucen. E sad, moj prijatelj, se takodje sudi sa tom institucijom, za neku drugu zemlju. Znaci skoro identican slucaj. Dogovor koji ima sa advokatom je 18%. Razlika je u tome sto je taj drugi skuplji advokat podmazao gde treba, i spor je resen za manje od godinu dana.
Da li te agencije imaju mozda uhodanu semu po kojoj mogu da ti obezbede pare mnogo brze nego sto bi inace trajalo?


@hotchimney

Ono sto Dimkovic pokusava da ti objasni, je ono sto je meni otac objasnio sa jednom recenicom kad sam prvi put registrovao SVOJ auto i pitao ga sto je osiguranje obavezno: to je ako nekoga udaris ili te neko udari, da se ne pobijete oko para.

Evo ti jedan primer, iz licnog iskustva: Stojim na semaforu, leto, suncan dan, podne. BUM. Neko me udario otpozadi. Izlazim iz auta, i vidim stojadina koji vise nije u voznom stanju, i dedu jedno 80 godina za volanom. Ulubio mi je branik, vrata gepeka i zadnji vezni lim. Znas koja mi je bila prva misao? "daj boze da je registrovan, ovog dedu nema za sta pas da ujede". Njegov auto ne vredi kolko ce mene kostati opravka.

Obrnut slucaj,parkingu moj otac kad se isparkiravao udario auto. Ubacio u rikverc, pogledao iza sebe, lik koji je dosao vidi da se isparkirava i stane da bi usao na mesto gde je tata bio, posto je pun parking. Krece i BUM. Lik koji je bio iza njega nije skontao da se tata isparkirava, besno da gas da ga zaobidje lika koji stoji i ceka, i njegova zadnja vrata su se nasla na njegovom zadnjem sedistu. Tada je tata vozio auto koji kosta manje od stete koju jenapravio. Kazem napravio, posto je policajac, taj lik, lik koji je cekao i tata i ja (novopoceni vozac) smo svi bili misljenja da tata nije kriv, ali policajac je rekao da kad se ide u rikverc, bez obzira na okolnosti, zakon kaze da si kriv. Lik kome je tata uterao zadnja vrata do pola zadnje klupe, prvo sto je rekao kad je video da smo svi nepovredjeni: "jel imate osiguranje?"

I kako to mislis mali radojica moze da lupa besplatno tudja vozila zato sto ima osiguranje? zaboravljas da ti policija pise novcanu kaznu + zabrana upravljanja vozilom? i upisuje poene koje kad nakupis ostanes bez dozvole?

I nije mi bas najjasnije kako to pare savesnih vozaca idu u dzep nesavesnim, kad se pare isplacuju savesnim vozacima!?

A sto se tice tvog primera gde je lik dobio smesnu odstetu, to stoji, moju zenu dok je bila student, policajac udario na pesackom prelazu, on je imao crveno (nije bio na intervenciji), ona zeleno, bacio je 15 metara, jedva ostala ziva, policajac prizna krivicu, sud presudi da je kriv, a onda je osiguranje krenulo sa svojim advokatima da obara presudu i sve ponovo itd, posle par godina sudjenja, moja zena dobije od prvobitnih 15k evra kolko je kostalo lecenje, dobije 15k dinara. I to na rate.
 
0

Hank

Član broj: 320271
Poruke: 106



+827 Profil

icon Re: Ponovno poskupljenje registracije28.06.2014. u 09:37 - pre 119 meseci
Citat:
shadow-bg:

Da li te agencije imaju mozda uhodanu semu po kojoj mogu da ti obezbede pare mnogo brze nego sto bi inace trajalo?


Zavisno koliko je agencija "uspešna" (pričamo o agencijama u Srbiji i verovatno u drugim zemljama u kojima cveta korupcija): "najuspešnije" agencije dobijaju informacije od policije, hitne pomoći i drugih institucija, mogu direktno da utiču na ishod sudskog spora, imaju svoje ljude po osiguravajućim kućama - sve se može "završiti" veoma brzo i efikasno (i ilegalno).

"Iste" agencije postoje i po razvijenim i uređenim državama - sve se svodi na timove advokata, pravnika i stručnjaka drugih profila angažovanih na zastupanju tvog interesa za određeni % i oni bi intimno, vrlo rado verovatno, voleli da na raspolaganju imaju sredstva koja imaju srpske agencije, ali obzirom da sudovi, policija, vladavina prava i ostale "gluposti" funkcionišu, nije im se igrati sa svojom slobodom, radnim mestima i dozvolama za rad, pa će se zato pre ljubiti sa vrelom ringlom, nego se upustiti u riskantne igre protivne davno definisanim pravilima - bezbolnije je.

Kod nas je to goreopisana "burazerska" varijanta - plati lepo tarifu i gledaj kako se spor punoletnik razrešava za 2 dana metodom upražnjavanja magija i čarolija.

Što se obaveznog osiguranja tiče, nema se tu šta dodati Dimkovićevim pisanijama: ne bi vam se svideo ni život, ni vožnja automobila u zemljama u kojima ovo osiguranje ne postoji dok je u svim ostalim državama ova vrsta osiguranja podrazumevana i niko ozbiljno ne diskutuje o tome: upravljati objektom težine 1000 ili 2000 kg koji je u stanju da se kreće brzinom od 160 ili 200 km/h zahteva osiguranje. Ukoliko neki Ustav objektivno stvarno nije kompatibilan sa ovom zdravorazumskom činjenicom - onda će najpre biti da je taj Ustav živo s*anje.

Sasvim je druga tema kakvo to osiguranje treba da bude - koliko umanjenje svake godine treba da sleduje onome ko ne pravi bilo kakva s*anja u saobraćaju, na primer, ali to je već tema koja se tiče mase drugih faktora: kakva je saobraćajna infrastruktura, da li postoji vladavina prava ili ne, koliko su efikasni sudovi i policija, da li je reč o stabilnoj državi sa predvidljivim okolnostima ili ne, kako se sistem obračunava sa psihopatama za volanom - da li ih na vreme prepoznaje i sprečava da prave s*anja ili je konstantno zauzet rešavanjem posledica itd.

Pozdrav.
 
0

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: Ponovno poskupljenje registracije28.06.2014. u 09:48 - pre 119 meseci
Citat:
shadow-bg:

I kako to mislis mali radojica moze da lupa besplatno tudja vozila zato sto ima osiguranje?

Gde sam odobrio da bilo ko može da lupa bilo šta besplatno?
U stvari niko ne bi trebalo ništa da lupa.


Citat:
shadow-bg:

I nije mi bas najjasnije kako to pare savesnih vozaca idu u dzep nesavesnim, kad se pare isplacuju savesnim vozacima!?

Ne isplaćuju se nikakve pare već se nadoknadjuje šteta. Dakle savestan vozač kad naplati štetu nije ni u kakvom dobitku, baš naprotiv.

A onaj ko zaradjuje to je nesavestan vozač. Zašto? Zato što je uplatio osiguranje 100 evra a napravio štetu 200 evra. Dakle zaradio je 100 evra.

Pazi, ja ne zabranjujem bilo kome da sav novac predvidjen za obavezno osiguranje uplati tako da se osigura kako hoće. Šta gubi taj koji uplaćuje osiguranje za sebe? Ništa!
Prema tome, ko smatra da je ugrožen uplati onih 100 evra pa će štetu nadoknaditi njegovo osiguranje. I to instant bez sudjenja a OD gde je osiguran neka juri divljaka koji je napravio udes. Drugim rečima neka OD zaradi profit od 10 milijardi godišnje. Neka radi nešto za novac koji dobiju.
Onaj koji se osigura je zaštićen. Onaj ko se ne osigura je nezaštićen i neće moći naplatiti štetu. Njegov problem što se nije osigurao. Tada mu ostaje samo sud.

Znači, neko vozi 500 km dnevno prosečno 100 km/h, rizik je veliki ali dobro zaradjuje, logično hoće da se osigura. Ode u agenciju i osigura se. Kraj priče.
Mali Radojica vozi 10 km dnevno 20 km/h u proseku. Nije zainteresovan da osigurava tako mali rizik.

Što se tiče primera sa tvojom ženom koji si naveo mogu da primetim da je nešto i uspela na sudu (mada je besmisleno govoriti o uspehu u takvoj situacioji).
Ovaj slučaj koji sam pomenu je obesmišljena svaka novčana naknada. Inače "dasa" koji je izazvao udes je ponovio slično i to tokom sudjenja (da nije bilo tokom sudjenja ne bi znali).


^Hank

Isto vredi i za tebe: Uzmi onih 100 evra od "obaveznog" i uplati za sebe lično. Šta te briga što mali Radojica nije osiguran. Važno da ti možeš naplatiti svoju štetu. A koga će agencija posle juriti da joj se nadoknadi izgubljena zarada - nakrivi šešir i vozi.



I na kraju da dodam da volan nije za one koji "bi se pobili".
 
0

Hank

Član broj: 320271
Poruke: 106



+827 Profil

icon Re: Ponovno poskupljenje registracije28.06.2014. u 10:00 - pre 119 meseci
Česta je ovo situacija: diskusija ove vrste i na ESu i uživo između, na primer, ljudi koji žive u Srbiji i onih koji žive u inostranstvu - ja sam sada u poziciji da dokazujem nešto što je podrazumevano.

Nemam ja šta da "uzimam" od obaveznog osiguranja i uplaćujem bilo gde: to je OBAVEZNO osiguranje i MORAM da ga platim ukoliko želim da vozim automobil, jel ti to razumeš? Ne mogu ja da "uzmem" pare od takse za vađenje lične karte i pasoša i kupim sladoled, jer mislim da tako treba: potrebni su mi i lična karta i pasoš.

Sa ovim tvrdoglavim branjenjem "teze" da je obavezno osiguranje nepotrebno mi ličiš na onog klinca ("Olovka piše srcem") što je na pitanje koja je razlika između meda i lepka odgovorio: med se nalazi u špajzu na trećoj polici, a lepak mi ne treba.

Mogu ja da mislim da je obavezno osiguranje najveća glupost na svetu i da je život po stanovima u stambenim zgradama prva sledeća glupost posle te - kad možemo svi lepo da živimo u šatorima po šumama u nedirnutoj prirodi sa kojom smo izgubili svaki kontakt, mogu da se jedim do nakosutra što se hrana mora plaćati - u 21. veku bi svi trebalo da jedu besplatno i da nema gladnih...

koga to sve zanima šta ja mislim i osećam ili šta ti misliš i osećaš?

Život u bilo kakvoj zajednici zahteva određena pravila i neke kompromise od kojih je, ruku na srce, obavezno osiguranje prilikom registracije vozila ponajmanje diskutabilno, a lično ga uopšte ne smatram kompromisom: upravljanje objektom težine od 1000 do 2000 kg koje je u stanju da se kreće brzinom od 160 ili 200 km/h podrazumeva osiguranje - bez obzira šta ja mislio o tome, a mislim sve najbolje: dovoljno je samo da prolistaš crnu hroniku u Srbiji i da ukapiraš koliko i kakve štete ovi objekti mogu da izazovu - od smrti X ljudi preko trajnih posledica koji najdirektnije utiču na dalji kvalitet života (invaliditeta, na primer) kojima najčešće prethode preskupi zdravstveni tretmani i operacije do direktnih i indirektnih šteta koje se mere u desetinama, pa i stotinama hiljada evra.

Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao Hank dana 28.06.2014. u 11:27 GMT+1]
 
0

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: Ponovno poskupljenje registracije28.06.2014. u 10:04 - pre 119 meseci
Ne znam šta vičeš?

Nikoga ja ne pozivam da krši zakon.

Ja samo navodim razloge zašto "obavezno osiguranje" treba ukinuti.

A ako si tako slab sa živcima bolje nemoj da voziš. Pogotovu ne 160 - 200 na sat.
Jer upravo su velike brzine najveći faktor rizika.
 
0

Hank

Član broj: 320271
Poruke: 106



+827 Profil

icon Re: Ponovno poskupljenje registracije28.06.2014. u 10:08 - pre 119 meseci
Ma uopšte nisam vikao, samo sam boldovao ono ključno što sam poželeo da naglasim, a što ti izgleda ne kapiraš, tj. ne želiš da ukapiraš: objasni mi, molim te, evo sad mi ide registracija za mesec dana - kako da "uzmem" pare od obaveznog osiguranja i prosledim taj novac tamo gde mislim da je logičnije da bude potrošen, a da legalno vozim automobil?

Što se brzina od 160-200 km/h tiče - nije isto sa stanovišta rizika da li voziš 200 hm/h na nekom španskom ili nemačkom autoputu ili voziš 200 km/h preko Gazele. Ovo je već stvar saobraćajne infrastrukture, vozačke kulture u datoj zemlji, kvaliteta automobila koji se voze i mase drugih faktora - u Srbiji i mnogo manje brzine mogu da budu ekstremno rizične.

Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao Hank dana 28.06.2014. u 11:24 GMT+1]
 
0

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: Ponovno poskupljenje registracije28.06.2014. u 10:10 - pre 119 meseci
Ne treba se sekirati za moje kapiranje.

Nešto drugo je problem - a to je da neki razloge za uvodjenje "obaveznog osiguranja" pravdaju time da je "obavezno osiguranje" "obavezno".


Citat:
kako da "uzmem" pare od obaveznog osiguranja i prosledim taj novac tamo gde mislim da je logičnije da bude potrošen, a da legalno vozim automobil?

Pridruži se mom apelu da se ukine "obavezno". Pa kad se ukine i kad ti novac bude važniji za neke druge svrhe preskoči uplatu.
 
0

Hank

Član broj: 320271
Poruke: 106



+827 Profil

icon Re: Ponovno poskupljenje registracije28.06.2014. u 10:15 - pre 119 meseci
Ne pada mi na pamet da se pridružim tvom apelu da se ukine obavezno osiguranje - ukidanje obaveznog osiguranja bi bio jako glup potez (pored toga što je i neizvodljiv).

Pozdrav.
 
+1

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: Ponovno poskupljenje registracije28.06.2014. u 10:26 - pre 119 meseci
Pazi šta je napisao
Citat:
shadow-bg:

policajac prizna krivicu, sud presudi da je kriv, a onda je osiguranje krenulo sa svojim advokatima da obara presudu i sve ponovo itd, posle par godina sudjenja, moja zena dobije od prvobitnih 15k evra kolko je kostalo lecenje, dobije 15k dinara. I to na rate.

E sad, ti meni nestručnjaku objasni: kakva svrha od obaveznog osiguranja kad sve ide preko suda?
I baš osiguranje pobija presudu!

Po modelu koji ja predlažem:
- Osiguraš se dobrovoljno i pod uslovima koje ti smatraš da ti odgovaraju.
- Štetu instant naplatiš od osiguranja. Nema nerviranja, nema gubljenja vremena po sudovima, nema prikupljanja dokaza, nema "izostanaka" i sve ostalo što od sudjenja stvara rak u želucu.
- Osiguranje dalje ganja onog ko je štetu napravio.
 
0

Hank

Član broj: 320271
Poruke: 106



+827 Profil

icon Re: Ponovno poskupljenje registracije28.06.2014. u 10:32 - pre 119 meseci
Sada pokušavaš da preseliš diskusiju na temu (ne)vladavine prava u Srbiji i (ne)efikasnosti zakona i sudstva podrazumevajući da je obavezno osiguranje nepotrebno.

Nisam primetio nešto postojanje organizacija i pokreta koji se zalažu za ukidanje obaveznog osiguranja u zemljama koje su, po gorenavedenim kriterijumima, mnogo naprednije, organizovanije, efikasnije i uređenije od Srbije - možda nisam dobro gledao, ne znam.

Svako (normalan) - u svakom slučaju više od 98% vozača u svakoj EU zemlji - plaća obavezno osiguranje bez ikakvog komentara, pomisli ili gesta koji bi otkrio intimno neslaganje sa ovom procedurom.

Možda su davnih dana i razmotrili opciju koju promovišeš ovde, pa je ocenili glupom, odbacili i zaboravili - a možda nisu imali tu sreću da te imaju za svog državljanina da im otvoriš oči.

Pozdrav.
 
0

elitemadzone.org :: AutoZone :: Ponovno poskupljenje registracije
(Zaključana tema (lock), by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 29279 | Odgovora: 130 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.