Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

"Kad god sam u životu mogao da sedim - nisam stajao...

elitemadzone.org :: TechZone :: Ergonomija :: "Kad god sam u životu mogao da sedim - nisam stajao...

[ Pregleda: 19590 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon "Kad god sam u životu mogao da sedim - nisam stajao...06.10.2014. u 21:33 - pre 115 meseci
... kad sam mogao da ležim, nisam sedeo."

Razrađivao sam malo stolarskim alatima ovu inspirativnu misao simpatičnog Slobodana Mihajlovića Boba,
a naročito njen drugi dio, čiji značaj postaje sve očigledniji kako se godine nižu, i drveni zaključak do kog
sam došao se pokazao korisniji i ergonomičniji nego što sam i pretpostavljao da bi mogao biti, pa rekoh
nije zgoreg da ga podijelim kao "open source", možda još nekom bude od koristi.

Elem, kao što se vidi sa slika, dotična spravica služi da olakša razni kulturno-umjetnički, zabavni i naučni
program u ležećem položaju.

Materijal: nekoliko hrastovih letvica (ili od nekog drugog tvrđeg drveta), četiri vijka, četiri leptir-matice i osam podloški.
Svi zglobovi se rotiraju 360°, tako da je sve podesivo prema svačijim dimenzijama i afinitetima.




Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.emea.verizonbusiness.com.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: "Kad god sam u životu mogao da sedim - nisam stajao...07.10.2014. u 07:34 - pre 115 meseci
Svaka cast, svidja mi se! :)

Jesi li isprobavao opterecenje koje moze da izdrzi? Laptop i kafa bi trebali da budu ne ispod 1kg.
 
Odgovor na temu

smsoft
Kraljevo

Član broj: 118585
Poruke: 390
46.151.132.*



+80 Profil

icon Re: "Kad god sam u životu mogao da sedim - nisam stajao...07.10.2014. u 07:35 - pre 115 meseci
Lepo uradjeno, mada mislim da je potrebno dodatno osiguranje u zoni vijaka koji spajaju dve letvice od 60 cm.
Da li je sila trenja (na maloj povrsini izmedju dve letvice) dovoljna da drzi teret?
Sve pohvale za ideju i realizaciju!
"With SM Soft, one's never alone."
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16341



+2920 Profil

icon Re: "Kad god sam u životu mogao da sedim - nisam stajao...07.10.2014. u 11:23 - pre 115 meseci
Odine, dobar ti je taj "lenjivac"...

Sto se tice sile trenja, nju moze pojacati dodatnim zatezanjem, mada nije to da treba da drzi kucu, a mogu da se dodaju jos dve poprecne letvice i resiti problem nosivosti.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: "Kad god sam u životu mogao da sedim - nisam stajao...07.10.2014. u 14:40 - pre 115 meseci
Bilo je proklizavanja kad je golo drvo na drvo.
Međutim, ubacio sam između letvica podlošku od gume koju sam izrezao od nečeg
i sad to drži ok.

Ona platforma koja drži laptop ili knjigu može vrlo lako da se zategne rukom
i ona ne mrda bez obzira na teret, jer je krak sile mali. Nije mrdala ni dok nije
bilo gumene podloške.

Međutim zglob od nogu je malo teže zategnuti golom rukom jer leptir matica i nije
nešto velika, ali uz malu pomoć nečeg i ona se lako dotegne i drži dosta dobro.
Moj stari laptop ima skoro 3kg, još dlanove naslonim na platformu, a podlaktice
na krakove i to ne mrda.

Prije nego sam stavio gumu mislio sam da stavim one metalne nazubljene podloške
(kao u stonim lampama) kod kojih se zupci kod naspramno okrenutih podloški uklapaju
jedan u drugi, ali nisam znao kako se to zove, pa tako nisam znao ni šta da tražim.
Za svaki slučaj sam bio kupio još malo neke gvožđurije da napravim dodatnu potporu
za taj zglob, međutim ovaj eksperiment sa gumom je upalilo, tako da sad nema ni potrebe.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Ergonomija :: "Kad god sam u životu mogao da sedim - nisam stajao...

[ Pregleda: 19590 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.