Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

JNA - mitovi, legende i idijotizmi

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: JNA - mitovi, legende i idijotizmi

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 199850 | Odgovora: 846 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi07.01.2015. u 20:31 - pre 113 meseci
Meni licno je samo to sto je postojalo "moranje" da se ide u vojsku bilo besmisleno i tada ali i danas. Zato sam se i javio sam, dosadilo mi je izbegavanje a na regrutaciji nisam uspeo (a trudio sam se, mnogo) da budem proglasen nesposobnim za vojnu obavezu - pa kad je tako, znaci moram jednog dana da idem, onda sto pre.

Bio sam u regrutnom centru od oko 5.000 vojnika gde smo "gostovali" jer nas smestaj nije bio izgradjen tako da smo bili u kasarni jedini plavci. Sto je podrazumevalo svakog dana nakon dorucka 4,5 kilometara prema Savi do raketnog polozaja (NEVA sistem) i tamo do rucka a onda nazad u kasarnu na rucak... Nismo imali neku disciplinu, tolerisali su mnogo, ja svirao ceo vojni rok... ali besmislica nenormalno puno.

Prvo i osnovno - potpuno nepotrebno da se bude toliko dugo. Sve u svemu, najvise tri meseca i kuci. Sve ostalo je uzalud utroseno zivotno vreme.

Najvise su morali da se obrazuju, nauce, oni koji su bili u bateriji za navodjenje raketa (BVR) jer je postojao taj kompjuter, izracunavanje parametara, automatsko pracenje aviona i kao najteze rucno pracenje aviona - ima kamera, ekran, tri mala okrugla "tocka" (nesto oko tri puta velicina 'ventila' za vodu ispod sudopere), jedan za pravac, jedan za elevaciju i srednji za brzinu. Sa ta tri se prati cilj > komanduje raketnom rampom sa cetiri rakete... to su radili ceo vojni rok. Nisu ni jenu raketu ispalili jer se islo na gadjanje svake cetvrte godine (u Rusiju, tamo su gadjali avione, "teledirigovane") ali samo staresine. Vojnici nikada u zivotu. Ali su svima nama prikazivali filmove (kinoprojektor, platno...) sa gadjanja i to je bila jedina "satisfakcija" od svog tog "rada". I nakon gledanja filma je staresina koji je bio na tom gadjanju (i videlo se na filmu a on se sepurio pred nama...) je prepricavao dozivljaje i samo gadjanje. Mislim, lepo je to ali sta vojnik ima od toga. Kao da gleda neki, bilo koji film a glumac mu onda prica...

Raketasi (Raketna Baterija) su u stvari najgore prolazili. Ceo vojni rok su se brinuli o raketama i vezbali postavljanje istih na rampe i sa rampe na vozilo. A ruska tehnika. Kad se sa vozila postavlja na rampu fizicki napor je veliki, vrti se nekoliko tockova, sve mehanicki, nista na dugme... sa rampe na vozilo jos teze fizicki... svi raketasi su bili jaki i sa mnogo kondicije. Znaci, sve su savladali za mesec dana i odtatak od 14 meseci su to sto su savladali ponavljali. Drugo nista.

Mi iz LPA baterije smo naucili sve isto tako za mesec dana. I ostalo vreme vezbali pracenje ciljeva - zica po kojoj se namotava maketa aviona... a imao je i "teledirigovani cilj" koji je imao jedan neuspesan let jer se samo sto je poleteo (iz ruke) raspao na dva dela posle svega desetak sekundi leta, i nikada vise ni da se proba da li radi! Ali smo imali dve svetle tacke u odnosu na ostale. Gadjanje ciljeva na zemlji (velike mete kao nepokretan cilj i jedna vucena sajlom meta u obliku tenka kao pokretan cilj) i najbolje od svega 10 dana gadjanje ciljeva u vazduhu, Rt Kamenjar kod Pule. Tamo su bili i Strele i ostala protivavionska orudja/tehnika... i svi su gadjali ciljeve! Mi smo vezbali danima prateci Galebove i svaki drugi dan Orlove (njih je bilo stvarno izazov pratiti!) a kao "kruna svega" je bilo gadjanje baterije, cilj je vukao Galeb oko stotinak metara iza sebe na sajli. Meta je imala senzore i na osnovu ocitavanja se dobijala ocena baterije. Dva gadjanja tih meta, prvo u "paradnom prolasku" sto znaci dolazi sa desne strane i krece se pravolinijski, sa malim otklonom po elevaciji (na gore), ispred baterije a zaboravio sam daljinu. I drugo, teze, dosta teze, bez najave odakle dolazi (samo je sigurno da ne dolazi s' ledja), metu vuce Orao sto podrazumeva veliku brzinu i u brisucem leti prelazi bateriju. Naravno, mora da se puca i zavrsi pucanje pre nego sto avion koji vuce metu dodje do baterije. I svaka cast pilotima koji su leteli na tim Orlovima! Pucamo bojevom municijom a greske komandira topa pri namestanju nisanskog sklopa (tkzv kolimator) su vrlo zeznute... Ali, eto... ipak neka satisfakcija za 15 meseci ciscenja PA topa...

Radaristi su najbolje prosli. Leti ohladjena a zimi grejana kabina radara (i "malog" i "velikog"), sedi se ispred ekrana sa slusalicama i mikrofonom, prate se ciljevi/avioni u preletu i izvestava Plasetista u kabini i Plansetista u BVR-u. Plansetisti - oni koji stoje ispred providne "karirane" ploce i pisu/crtaju putanje aviona "odpozadi" tako da staresine koji sede ispred vide kako treba... vidja se to u filmovima... i tako ceo vojni rok.

Pozadina, veza - sta reci o njima. Koliko je potrebno da jedan vojnik nauci da koristi motalicu? Ili da spakuje prljav ves i odnese na pranje...

Znaci - 'ajde da se bude nerazmumno "velikodusan" - najvise tri meseca i kuci. Sve ostalo - glupost nevidjenja.

Da ne duzim... i onako ce i ovo biti tretirano kao trolovanje iako sam samo opisao jedno vidjenje besmislenosti sluzenja u JNA. A da se pise o ostalim besmislicama, pa moze danima...



Pozdrav!


"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi07.01.2015. u 20:41 - pre 113 meseci
Citat:
Braksi:
ali brate i znalo se zasta sluzis.

Zašta? Ja ne znam, a imadoh nešto oko 190 dana straže u Titovoj Mitrovici? Aj mi objasni molim te zašto sam ja godinu dana tamo lebac jeo
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi07.01.2015. u 21:26 - pre 113 meseci
kako zasta ? Pa bili smo slobodna i nezavisna zemlja !

Sceko moralo se sluziti duze jer tako imas vise vojske. Posle rata 48 moj deda je sluzio preko 2 cini mi se cak 3 godine, a mornarica je bila cini mi se najmanje 4 godine. A moj cale 60tih je sluzio 18 meseci, a moj ujak je DOCEKAO SKRACENJE 75te i tako je i ostalo sledecih 30 godina.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi07.01.2015. u 21:41 - pre 112 meseci
Citat:
Braksi: kako zasta ? Pa bili smo slobodna i nezavisna zemlja !


Ovo ti objašnjenje k'o u onom vicu

Citat:
Ide narkoman ulicom i prska prskalicom. Prilazi mu čovek i pita:
– Što prskaš, sinko?
– Prskam protiv krokodila.
– Ali ovde nema krokodila.
– Pa nema kad prskam.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi07.01.2015. u 21:51 - pre 112 meseci
Aha, ti mislis da bi usred hladnog rata izboksovali neutralnost sluzeci civilno 3 nedelje u jaslicama ?
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi07.01.2015. u 21:53 - pre 112 meseci
Citat:
Braksi:
...

Sceko moralo se sluziti duze jer tako imas vise vojske. ...

Moralo se samo zato sto je to zakonom bilo tako. A kazi mi, realno, kada je ta i takva vojska trebala? Sve do Titove smrti. Pa i kasnije, opet realno - kad je bio raspad sta je uradila ta vojska? Ok, nesposobni, korumpirani, idioti, kreteni... od staresina, generalstab pomahnitao od gluposti... sve je to jasno i prezvakano. Ali - jedini put kad je imalo zakonskog osnova da se ta vojska stvarno upotrebi, za sredjivanje unutrasnjeg stanja zemlje - nije to uradjeno. Pa sad, na stranu da li je trebalo, kada, kako - sve do tada, osim troskova, sta je bilo to sto je bila potreba da se ima tolika vojska?


Pozdrav!

"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi07.01.2015. u 21:55 - pre 112 meseci
Citat:
Braksi:
Aha, ti mislis da bi usred hladnog rata izboksovali neutralnost sluzeci civilno 3 nedelje u jaslicama ?

A izboksovana je zbog straha od nase JNA?!


Pozdrav!

"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi07.01.2015. u 22:10 - pre 112 meseci
Ja sam služio ukupno negde oko 6-7 meseci i to je sasvim dovoljno. Ono što je bitno u celoj priči da je tada u vreme JNA bila respektivna sila zbog toga što je broj vojnika imao nekog efekta. Danas više tehnologija preuzima primat ratovanju.

Ali ratovanje nije poenta priče. Vojska najbrže može da se organizuje i da organizuje civile u slučaju nepredviđenih situacija kao što je to bilo za vreme poplava. Mislim da bi trebala da postoji neka vrsta spoja sa vojskom danas koji bi mogli da koordinišu i organizuju sposobne za vojnu službu da u takvim situacijama brzo i efikasno saniraju situacije.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi07.01.2015. u 22:43 - pre 112 meseci
Ne znam za druge VES-ove, ali ja sam u Bitolju '82 imao obuku od 12 meseci (služio 14 meseci).
41. izviđačka, radio-prisluškivač. Najpe osnovna pešadijska, pa obuka iz veze, telefonista (ono-motalica, poljki telefon, centrala), pa telegrafija. Posle toga obuka na radio-goniometru, pa na radio-prislušnoj kabini. U međuvremenu, obuka na Prespanskom jezeru u preživljavanju u letnjim uslovima. Pa obuka za izviđača, pa diverzantska obuka. Nakon svega toga, obuka za preživljavanje u zimskim uslovima, na Popovoj šapki. Posle toga, dođe nam popravljeno jedno vozilo iz remontnog centra u Pančevu, sa radioprislušnim UHF uređajem, pa obuka na tom uređaju.

Za svo vreme ove vrlo intenzivne obuke jedini problemi u četi su bili što su par Bosanaca bežali preko žice do neke qurave što su je našli u gradu, neke baba-Mirke ili Milke, i što kreveti nisu bili namešteni "pod konac".
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi07.01.2015. u 22:49 - pre 112 meseci
Citat:
stil: U svakom slučaju mislim da bi svaki muškarac to trebao da prođe.

Ne zbog toga što treba da ide da negde ratuje nego zbog samog čina inicijalizacije iz dečaka u muškarca. I to je ono što se kod nas u stvari slavi na ispraćajima.

Kakva uvrezena glupost medju narodom. Kako u drzavama gde vojske nije bilo decaci postaju muskarci?

Vojska je obicno gubljenje vremena. Sta si ti korisno naucio u vojsci a da nisi mogao nauciti u obicnom zivotu?
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi07.01.2015. u 23:25 - pre 112 meseci
U vreme JNA Rusi nisu smeli ni da prismrde. Staljin je samo mogao da mašta.
Josip Broz je vozio na zapad.

Danas Putin odlučuje da li će Srbija postati normalna ili će ostati kakva jeste.

Dakle, JNA je bila potrebna i spasila je Srbiju od Rusije.
Od kad je nestalo JNA Srbija je postala kolonija.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi07.01.2015. u 23:41 - pre 112 meseci
I ne samo Srbija !
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi07.01.2015. u 23:47 - pre 112 meseci
Od JNA se nije uplašila ni Makedonija, a uplašila se Rusija i Staljin ni manje ni više... u kakve vi bajke verujete.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi07.01.2015. u 23:52 - pre 112 meseci
Citat:
DaliborP:
... Sta si ti korisno naucio u vojsci a da nisi mogao nauciti u obicnom zivotu?

Ja sam naucio da sa veoma velikom tacnoscu odredjujem pravac leta, visinu i udaljenost do aviona koji vizuelno posmatram. Veoma tacno i precizno, to smo vezbali tako sto stojimo kod radarske kabine i glasno "licitiramo" za uoceni avion pa slusamo kad radarista daje podatke plansetisti za upisivanje na Plansetu.

Drugo sto sam naucio je prilicno dobro opserviranje oblaka, visina, pravac kretanja i prognozirana brzina (to niko nije pogadjao). A naucio sam i vrste oblaka i gde se uglavnom nalaze, formiraju, strujanja... mnogo toga.

Da li je to koristilo nakon vojske. Jok. Ali je bilo zanimljivo, imati to znanje. Izbledi vremenom... po nesto ostaje, kao sto je uslovni reflex posmatranja razvoja oblaka i u kom pravcu idu, pokusavanje da se dokuci brzina aviona... i dan danas...


Pozdrav!

"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi07.01.2015. u 23:56 - pre 112 meseci
Makedonija nema šta da se plaši JNA jer je bila sastavni deo.

A Staljin sa Rusijom je kucao u više navrata. Ali nije smeo da udje.
To su činjenice. A ko veruje u bajke može i dalje da veruje da je Staljin mogao da udje.
Eve mu ga što je mogao. A to će dobiti i Putin.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi08.01.2015. u 01:49 - pre 112 meseci
JNA je bila tako koncipirana da - ko god s koje god strane da napadne - pola JNA će da bude protiv, a pola za napadača.
Koncept nesvrstanosti je bio tako dobro izveden da je gornje pravilo važilo ne samo za jednog nego i za bilo koji drugi broj napadača.
 
Odgovor na temu

starka
Mila Kuran
Sombor

Član broj: 303489
Poruke: 256
*.com
Via: [es] mailing liste



+41 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi08.01.2015. u 01:56 - pre 112 meseci
Da, Srbija je nažalost postala kolonija.
Tako sam radikalan Jugo nostalgičar da je bolje da i ne spomenem Rusiju
i Ameriku.
78 sam godište, ali su me moji vaspitali tako da su mi sad stavovi
čvršći nego ideje koje su mi usadili u glavu.
I na poslednjem popisu sam bila Jugoslovenka, pa je bolje da ovo bude
moja jedina poruka na temu JNA.
Ok, šta ja znam?
Možda ništa.
Bitno je šta osećam.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi08.01.2015. u 04:28 - pre 112 meseci
[quote]DaliborP:
Citat:
stil:  Kako u drzavama gde vojske nije bilo decaci postaju muskarci?



Nikako. Zbog toga i imaš seka perse i sisice koji fiziči izgledaju kao da su odrasli a u stvari su razmažena derišta.

hint: http://www.elitemadzone.org/t481554-Nove-dimenzije-razmazenosti .








 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi08.01.2015. u 07:50 - pre 112 meseci
A sta je sa onom pricom, koja je skoro popularizovana novim Dragojevicevim filmom?
Kao, kad atomska bomba padne sa tvoje leve strane, ti se bacis na desnu, da bi imao vece sanse da prezivis!?
Jel se to stvaro radilo?
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12849



+4784 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi08.01.2015. u 07:53 - pre 112 meseci
Citat:
IUOP_1: A sta je sa onom pricom, koja je skoro popularizovana novim Dragojevicevim filmom?
Kao, kad atomska bomba padne sa tvoje leve strane, ti se bacis na desnu, da bi imao vece sanse da prezivis!?
Jel se to stvaro radilo?

Jeste.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: JNA - mitovi, legende i idijotizmi

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 199850 | Odgovora: 846 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.