Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako spreciti Pregrejavanje elektromotora?

[es] :: Elektrotehnika :: Kako spreciti Pregrejavanje elektromotora?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 14372 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

grom015
mislos petrovic
nis

Član broj: 329641
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Kako spreciti Pregrejavanje elektromotora?24.06.2015. u 06:13 - pre 106 meseci
Kako sprecini pregrejavanje elektromotora, imam problem sa elektromotorom od 0.75 kw, koji radi super i to dosta dugo , ali ima nekad kada se zagreje dosta i pregori, tako mi se desava po 3 puta godisnje pa i vise, svaki put placam vinklovanje, sto me puno kosta, da li postoji neko resenje da se izbegne pregrejavanje motora?
 
Odgovor na temu

Andrej_S
Andrej Slomovic
Inzenjer automatike
Alumina - Zvornik
Bijeljina

Član broj: 178016
Poruke: 59
*.birac.ba.



+2 Profil

icon Re: Kako spreciti Pregrejavanje elektromotora?24.06.2015. u 06:27 - pre 106 meseci
Uglavnom je dovoljna dobra zaštita u vidu osigurača + termičkog releja ili termomagnetnog prekidača koji su podešeni na ne preko nominalne struje motora. Može još da se ugradi zaštita pomoću PTC sondi koje će, preko odgovarajućeg releja, isključiti motor ako temperatura namotaja pređe određenu granicu.
Da li motor ima ispravan ventilator i poklopac ventilatora? Da li se nalazi ma mjestu sa povišenom temperaturom? Kakva je trenutna zaštita motora?
 
Odgovor na temu

grom015
mislos petrovic
nis

Član broj: 329641
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Kako spreciti Pregrejavanje elektromotora?24.06.2015. u 06:32 - pre 106 meseci
Imam samo Dm sklopku koja nista nije do sada preduzela da motor pregori, ima ventilator koji radi bez problema. Gde se to ugradjue ta zastita koju ste naveli ?
 
Odgovor na temu

mish_ns
Miloš Krstin

Član broj: 159930
Poruke: 1105
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Kako spreciti Pregrejavanje elektromotora?24.06.2015. u 06:50 - pre 106 meseci
Pozdrav.

Obično se za zaštitu motora koristi motorni zaštitni prekidač (bimetal).

Sa tablice motora se iscita nominalna struja, u odnosu na nju se bira zaštitni prekidač.
Za taj motor mislim da bi odgovarala zaštita 1,6-2,5A.

 
Odgovor na temu

grom015
mislos petrovic
nis

Član broj: 329641
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Kako spreciti Pregrejavanje elektromotora?24.06.2015. u 06:58 - pre 106 meseci
imao je neki bimetalni prekidac unutar motora koi je pregore, majstor mi je tada rekao da se dm sklopka raditi njegov posao a bimetal skinuo i od tada mucim muke sa pregorevanjem. koliko takav bimetalni osigurac kosta?
 
Odgovor na temu

mish_ns
Miloš Krstin

Član broj: 159930
Poruke: 1105
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Kako spreciti Pregrejavanje elektromotora?24.06.2015. u 07:10 - pre 106 meseci
Schneier Electric su oko 4000 din.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Kako spreciti Pregrejavanje elektromotora?24.06.2015. u 07:17 - pre 106 meseci
Bimetal je naravno dobro rešenje, ali kad on isključi, onda motoru treba bar pola sata da se ohladi i da ponovo krene.
Ako motor ima ventilator koji dobro radi, nameće se samo jedan zaključak: motor je nedovoljne snage, za opterećenje kojem se izlaže.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

R1A1

Član broj: 328853
Poruke: 220



+227 Profil

icon Re: Kako spreciti Pregrejavanje elektromotora?24.06.2015. u 07:42 - pre 106 meseci
Toliko puta da ti strada motor?! Rekao bi da nije odgovarajući za to opterećenje?
Najbolja zaštita ti je pravilan odabir motora za to opterećenje + termički osigurač, što ti je već savetovano.
 
Odgovor na temu

mrIronMan

Član broj: 327770
Poruke: 146
*.dynamic.sbb.rs.



+45 Profil

icon Re: Kako spreciti Pregrejavanje elektromotora?24.06.2015. u 08:04 - pre 106 meseci
bolje ubaci jaci motor ako je taj vec preopterecen jer ces imati manju potrosnju i neces imati pregrevanje znaci nadji motor od 1kw ima ih polovnih za 50-100e i resio si probleme.
 
Odgovor na temu

Andrej_S
Andrej Slomovic
Inzenjer automatike
Alumina - Zvornik
Bijeljina

Član broj: 178016
Poruke: 59
*.birac.ba.



+2 Profil

icon Re: Kako spreciti Pregrejavanje elektromotora?24.06.2015. u 08:45 - pre 106 meseci
DM je bio stari Iskrin brend, a danas se sve što ima crno i crveno dugme naziva DM. Iskra, Končar, i ETI danas 'to' proizvode pod oznakom MS.
Ne znam šta je kod tebe postavljeno ali mnogo ima loših prekidača koji nemaju apsolutno nikakvu zaštitnu funkciju. Ili ispadaju na preniskoj struji ili na previsokoj ali NIKADA na onoj na kojoj bi trebalo. Posebna je priča što majstori često postave MAGNETNI prekidač i kažu DM (koji bi trebalo da je termomagnetni, dakle zaštita i od preopterećenja i od kratkog spoja). Ako može slika toga što je postavljeno bilo bi jasnije.
Potraži neku zaštitu 'zvučnog' imena, Scneider Electric, ABB, Siemens...
Provjeri struju koju motor vuče, možda je zaista neodgovarajući motor za taj pogon ili ima neki loš spoj na priključcima iako bi zaštita trebala da odreaguje i u tom slučaju. Dobra zaštita bi trebala da prati termičku sliku motora i da ne dozvoli uključenje određeno vrijeme nakon isključenja ali nije loše motoru dati još malo vremena da 'dođe do daha', kao što je neko već pomenuo.
PTC termistorske sonde se postavljaju u namotaje motora, najbolje prilikom premotavanja, a može i naknadno, imaju fiksnu temperaturu 'prorade' i spajaju se na termistorski relej koji dalje isključuje sklopku ili okida prekidač.
 
Odgovor na temu

grom015
mislos petrovic
nis

Član broj: 329641
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Kako spreciti Pregrejavanje elektromotora?24.06.2015. u 10:03 - pre 106 meseci
ja navodnjavam bastu sa tim elektromotorom, problem je sto je duzina kabla velika 270m, kablovi se greju pa je moguce da je i to problem sto se cesto pregjeva motor, mada kada motor stavi kod kuce nema grejanja nema nicega motor radi saveseno, e sada jedino resenje je da se postavi neka zastita od pregrevanja, ako imate neki predlog koja konkretno zastita i kako se to i gde montira.
 
Odgovor na temu

R1A1

Član broj: 328853
Poruke: 220



+227 Profil

icon Re: Kako spreciti Pregrejavanje elektromotora?24.06.2015. u 10:06 - pre 106 meseci
Kablovi mogu da se greju jedino ako nisu odgovarajućeg preseka. Sa smanjenim presekom povećava se otpor a time se povećava disipacija i pad napona na samom motoru i onda je logično da se motor pregreva.
Kupi kvalitetan kabal!
 
Odgovor na temu

grom015
mislos petrovic
nis

Član broj: 329641
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Kako spreciti Pregrejavanje elektromotora?24.06.2015. u 10:15 - pre 106 meseci
kabl je samo noseci 2x16
 
Odgovor na temu

R1A1

Član broj: 328853
Poruke: 220



+227 Profil

icon Re: Kako spreciti Pregrejavanje elektromotora?24.06.2015. u 10:27 - pre 106 meseci
Prvo, ne koristi motor bez zaštitnog provodnika (uzemljenje).
Drugo, izmeri ti otpor tog kabla (ako imaš om metar) pa da vidimo koliki je pad napona na samom kablu.
Takođe, treba videti i da li količina vode koju motor gura i na koju dužinu creva prelazi snagu motora.
Jedino velika struja može zagrevati kabal a ona je posledica opterećenja.
 
Odgovor na temu

mish_ns
Miloš Krstin

Član broj: 159930
Poruke: 1105
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Kako spreciti Pregrejavanje elektromotora?24.06.2015. u 10:27 - pre 106 meseci
Bilo bi dobro da napišeš sve okolnosti.
Znači dužina kabla 270m, 2x16.
Koje se karakteristike motora, kako je povezan i sl.
U pitanju je monofazni motor?
 
Odgovor na temu

grom015
mislos petrovic
nis

Član broj: 329641
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Kako spreciti Pregrejavanje elektromotora?24.06.2015. u 13:48 - pre 106 meseci
ovako, duzina kabla je 220metara 2x16 a ostatak 50 metara je 3x1.5 pun presek bakarni kabl. Motor je monofazni sa dm sklopkom, ventilator radi sve je sa njim u redu. Navodnjavam bastu od 1 hektar, sada sam dosao od majstora, reko mi je da ce izviklovati motor, i da ovaj motor ne nije predvidjan za duza navodnjavanja, da nije moguce ugraditi bilo kakve bimetalne klopke ili magnetno bimetalne prekidace koji se montiraju direktno na namotajima, reko mi je da jedino resenje elektromotori koji su namenjeni za duizi rad, koji trpe vece opterece i naravno manje se greju, tako mi je majstor objasnio.
 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 851
..ppoe.dyn.broadband.blic.net.



+37 Profil

icon Re: Kako spreciti Pregrejavanje elektromotora?24.06.2015. u 18:02 - pre 106 meseci
Kako sad el. motor navodnjava bastu, to neke nove vrste motora?
Mora biti tu neka pumpa ili sta vec. Treba provjeriti u kakvom je stanju ta pumpa (lezajevi).
Druga stvar termalna i prekostrujna zastita ne montira se direktno u kucistu motora nego negdje pored u nekom ormaru ili kutiji.
Pa se preko toga el. motor pusta u rad. Kao sto se moze skontati taj el. motor nije imao nikakvu zastitu zato je i viklovan toliko puta.

Ako je opterecenje 750W, na duzini kabla 220 M (SKS 2x16) pad napona je 1,3% (2,81V).
Sto nije nesto strasno pa dovodimo samo u pitanje kako je to sve povezano i na koji nacin, kakvi su spojevi.
Kao sto neko rece "elektrotehnika je nauka o cvrstim spojevima".
Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

grom015
mislos petrovic
nis

Član broj: 329641
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Kako spreciti Pregrejavanje elektromotora?24.06.2015. u 18:15 - pre 106 meseci
naravno da ima pumpa izostavio sam je izvinjavam se, cim ga donesem od majstora sklikacu pa cu postaviti slike , spojevi su preko uticnice, moguce da se tu gubi napon, ja to znam, mene samo zanima da li postoji neka zastita od pregrejavanja, da ne duzimo ovako, slikacu vam elektromotor sa pumpom, videcete pa cete mi reci sta i kako.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
31.223.133.142



+333 Profil

icon Re: Kako spreciti Pregrejavanje elektromotora?24.06.2015. u 21:04 - pre 106 meseci
Stvar je jednostavna.
Motor se moze pregrijavati samo iz dva razloga ( vec napomenuto od kolega).
Ili je neki lezaj zaribao ili je preslab motor.
Rjesenje problema lezaja bi bilo dovesti mehaniklu u ispravno stanje.
Ako je mala snaga motora rjesenje je prigusiti malo protok vode ( paradoks ali tako se rasterecuje motor).

To bi bio odgovor na tvoje pitanje.
Ako zelis ipak da zastitis motor onda u namotaje treba staviti neki senzor temperature.
To moze biti neki NTC, PTC ili neki drugi poluprovodnik sa relejom za detekciju prekoracenja, ili neki klikson.
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
188.117.232.*



+52 Profil

icon Re: Kako spreciti Pregrejavanje elektromotora?24.06.2015. u 22:14 - pre 106 meseci
@bojanst: dovrsi matematiku do kraja,, odradio si za prvih 220m 2X16,, a sta je sa sledecih 50m 2x1.5???

Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Kako spreciti Pregrejavanje elektromotora?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 14372 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.