Citat:
sjaker: Mozes da se igras ali treba podosta znanja za tig aparate.. potrosices sigurno dve tri boce argona dok ne naucis da nastelujes protok gasa, amperazu i ostalo..
Ne mora da se igra niti da potrosi 3 boce argona. Potrebno je 1 minut da se objasni kako se podesava amperaza uopsteno i recimo 15 minuta u nekom totalu-da se obuhvati puno konkretnih slucajeva (kako kad je koreni prolaz, a kako popuna. Kako na prohromu a kako na crnom celiku preddgrejnom na 250C. Kako kada se navaruje rezna ivica makaza ili satare. Kako kad je spori puls i kako kada je brzi puls...).... Berem meni kad objasnjavam ne treba vise.
Za objasnjenje koliko namestiti protok gasa na reduciru treba mi oko 30 sekundi, isticanje gasa pre paljenja luka (pre-flow) recimo 30 sekundi, i isticanje gasa po gasenju luka (post-flow) recimo 30-45 sekundi.
Prosto, postoje strucne norme, preporuke, cak mogu da se nadju i na netu (mada mogu da se nadju i pogresne) a obzirom da su mi tehnolgije zavarivanja, normiranje i slicno uza specijalnost, onda moram da ih znam jer zivim od toga. A posto ih znam i posto su proste, lako mi je da ih objasnim pocetniku. A posto sam ih mnogo puta objasnjavao, onda znam i koliko mi vremena treba da ih objasnim.
I da ne bude zabune, nekada je svako mogao da me pozove telefonom i objasnio bih mu, kao da me pita koliko je sada sati, ali od kada je firma u kojoj radim pocela da prodaje aparate za zavarivanje, ne smem po naredbi firme to da pricam svakome, vec samo onima koji od nas kupuju pomenute aparate.
Uz aparat dobiju i mali kurs o konkretnom zavarivanju sa tim aparatom, pa ako je TIG aparat u pitanju, dobiju konkretno objasnjenje celokupne TIG sekvence u zavarivackom smislu, a ne samo obuku cemu sluze dugmici na aparatu, pa da onda moraju da idu kuci da trose 3 boce argona da bi se ucili na svojim greskama i verovantno se zaglavili pa opet morali da traze pomoc nekog upucenog.