Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

pokusaj popravka maticne ploce - kako locirati kvar

[es] :: Elektronika :: pokusaj popravka maticne ploce - kako locirati kvar

[ Pregleda: 2190 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dragoslav.b
serviser

Član broj: 266613
Poruke: 358
31.223.145.*



+29 Profil

icon pokusaj popravka maticne ploce - kako locirati kvar21.09.2015. u 16:01 - pre 104 meseci
Pozdrav, u pitanju je maticna ploca "Prescott 800 dual channel" (vidi sliku) koja je stradala od udara groma, ploča je naravno na prvi pogled bila mrtva no malo sam odlučio pregledati instrumentom za svaki slučaj, ispitivanjem ustanovim na konektoru napajanja kratki spoj izmedju pina +5stby i mase, kako ploča ima dzamper da se izabere od kud ce se napajati usb priključci (zaokruzeno na slici gore desno) dal sa stby napona ili sa regularnih 5V skidanjem istog kratki spoj nestaje i gle cuda racunar se uključuje s tim sto nerade usb priključci....e sad pitanje, ima li ko ideju kako locirati sta pravi kratki spoj na liniji napajanja usb-a???
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: pokusaj popravka maticne ploce - kako locirati kvar21.09.2015. u 16:46 - pre 104 meseci
Uzmi fotoaparat koji pravi fotke velike rezolucije i svu plocu detaljno poslikaj.To poslikaj da svaka komponenta bude citljiva sa fotografija.
Kad si to uradio i mislis da po fotkama mozes rekonstruisati svaku situaciju,sa vanjsku stranu dovedi napajanje na USB 5V ali da moze dati mnogo ampera.
Na taj nacin komponeta (u ovom slucaju nekakav strujni limiter ili komparator sa ON/OFF funkciom bi trebao da zapusi :)Znaci jakom strujom ces rasturiti taj spoj.
Na slikama imas sve sto zapusi,nadam se da si shvatio :)
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: pokusaj popravka maticne ploce - kako locirati kvar21.09.2015. u 19:19 - pre 104 meseci
To je ploca Asrock 775V88+
http://www.asrock.com/mb/VIA/775V88+/

I malo je vremesna. Mislim da se iz te generacije mogu naci jeftine a odlicne intelove ploce sa 775 podnozjem generacije od pre 5 i kusur godina. DDR memorija, limit na 4g rama, sto podrazumeva da ce 32-bitni sistem videti 3,2GB...itd
Ploca je vise nego osrednja(vadi je samo podrska odlicnom procesoru-seriji na doticnom podnozju), skromnih karakteristika, a pride sam pun animoziteta prema VIA cipsetu.

Ono sto je sustina je isplatljivost popravke doticne ploce, posto je linija napajanja usb u problemu. 5V stby je verovatno slab da napaja osteceni blok, cip ili neke filtere napjanja, sto standardnom 5V uspeva, ali nefunkcionisanje USB prikljucaka pokazuje da je problem stigao do USB kontrolera.

Taj nivo popravke je visestruko neisplatljiv, cekati neku furdu sa koje bi se skidali delovi moze da potraje, sa neizvesnim uspehom, a uz protok vremena ploca ce sve manje biti operativno upotrebljiva.

Proveri da li se neki cip oko USB prikljucka na ploci greje, proveri kondove, mada ako je doslo do proboja negde u sendvicu viseslojne stampe, ploca je za otpad.
 
Odgovor na temu

dragoslav.b
serviser

Član broj: 266613
Poruke: 358
31.223.145.*



+29 Profil

icon Re: pokusaj popravka maticne ploce - kako locirati kvar22.09.2015. u 01:09 - pre 104 meseci
Zica49, svaka čast na ideji, probao ovako, zapušio jedan smd kondenzator, nakon ovoga proradio front usb i ps2 priključci, valjda im napajanje vezano, rear usb i dalje neće no i ovako je ploča upotrebljiva....
Vladd, znam da je ploča stara i da posle udara groma slabo se šta da napraviti no više sam iz znatiželje krenuo ispitivati tako da isplativost nije upitna...
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: pokusaj popravka maticne ploce - kako locirati kvar

[ Pregleda: 2190 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.