Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Voxel programiranje!

[es] :: 3D programiranje :: Voxel programiranje!

[ Pregleda: 4609 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Genex 99
Mirko Dragaš
Bosna i Hercegovina, RS

Član broj: 10839
Poruke: 192
*.3dnet.co.yu.

Jabber: dragas@gmail.com
Sajt: users.prijedor.com/mirko1..


Profil

icon Voxel programiranje!01.04.2004. u 09:48 - pre 243 meseci
Pa ovako

Da li se neko sijeca Voxel programiranja.
Ovaj nacin programiranja, za razliku od programiranja u poligonima koji daju objektu fasadu , daje objektima puni izgled, ne znam tacno kako da se izrazim. Recimo brdo je puno brdo .

Prednost ovog programiranja je taj sto nemoram koristiti svoju FX kartu vec mogu zaposliti procesor, koji i onako nikada ne zauyima ni 50% zauzeca a stalno mi je pokrenut VS, Max 6, ... P sada da ja ne filozofiram ili kako kazu moderatori [quote] to ti ne treba [quote]

Pa bih zamolio nekod od moderatora da ovu temu stavi na TOP jer pripada upoznavanje novih ili starih programera sa ovom novom ili starom tehnikom 3d programiranja.....

Valjda ce me BAR jednom poslusati
|^^^^^^^^^^|____
| Network Impact...| '|";\,___.
|_..._....._____===|=_|__|...,]|
"(@)'(@)****|(@)*(@)***(@)
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.microsoft.com



+18 Profil

icon Re: Voxel programiranje!01.04.2004. u 19:09 - pre 243 meseci
Mislim da gresis u pretpostavci: procesoru je vise potrebna pomoc nego grafickoj kartici, tim pre sto graficke kartice rastu mnogo brze od procesora. Voxeli zahtevaju jako mnogo memorije, a to je danas najkriticniji resurs, tj najvece usko grlo sistema. Konacno, na modernom hardveru sa shaderima, vise toga mozes da uradis (npr. normal mapping - to koriste prakticno svi novi enginei) sa trouglovima nego sa voxelima. Voxeli su bili zanimljivi za recimo teren, a i tada samo pre nego sto su se pojavile 3D kartice. Kako stvari za sada stoje, sumnjam da cemo se uskoro vratiti na voxele.
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Voxel programiranje!01.04.2004. u 23:17 - pre 243 meseci
Citat:
Genex 99:
Da li se neko sijeca Voxel programiranja.
Ovaj nacin programiranja, za razliku od programiranja u poligonima koji daju objektu fasadu , daje objektima puni izgled, ne znam tacno kako da se izrazim. Recimo brdo je puno brdo . :)


Evo jedan interesantan link:
http://advsys.net/ken/voxlap.htm

Problem sa voxelima je memorija i rezolucija. Za sadasnje standarde u grafici voxeli su previse male rezolucije (zbog ogranicene memorije). Mada mogu da budu korisceni za volume lighting gde rezolucija i nije tako bitna (trenutno ;).

Branimir

 
Odgovor na temu

Genex 99
Mirko Dragaš
Bosna i Hercegovina, RS

Član broj: 10839
Poruke: 192
*.3dnet.co.yu.

Jabber: dragas@gmail.com
Sajt: users.prijedor.com/mirko1..


Profil

icon Re: Voxel programiranje!02.04.2004. u 15:38 - pre 243 meseci
Pa nisam mislio da hvalim, nego da samo napomenem na alternativu.

Mislio sam da ce mozda u skorijoj buducnosti to biti naslijednik danasnje 3d grafike.

A da zaboravio sam reci da je danasnji problem memorija!




|^^^^^^^^^^|____
| Network Impact...| '|";\,___.
|_..._....._____===|=_|__|...,]|
"(@)'(@)****|(@)*(@)***(@)
 
Odgovor na temu

Mrav
Aleksandar Mraović
.net programer u Wireless Media
Beograd

Član broj: 6532
Poruke: 279
*.smin.sezampro.yu.

ICQ: 197419540


Profil

icon Re: Voxel programiranje!12.04.2004. u 16:30 - pre 243 meseci
Samo nešto da razjasnim: Voxel je 3d pixel, tj. neka vrsta trodimenzionalne teksture, a što je itekako podržano u najnovijim API-jima, naravno ograničenje je i dalje veliki utrošak memorije, ali da oni se mogu koristiti za realno teksturisanje recimo terena (gde se boja dobija presekom realne površine i te trodimenzionalne teksture što je i princip rada voxel-a, a time se izbegava velika jednoličnost koja se dobija običnim 2d teksturama).

Pogledajte malo u DirectX sdk, znam da ima nešto o tome (mada nisam kodirao u DirectX a duže vreme ni u OpenGL), mislim da je termin cube environment map u pitanju.
Lepota je u jednostavnosti.

Cis.
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.microsoft.com



+18 Profil

icon Re: Voxel programiranje!12.04.2004. u 17:37 - pre 242 meseci
Blizu: cube env map su 6 tekstura koje se mapiraju na 6 strana jedne kocke, i uglavnom se koristi za, kao sto mu ime kaze, environment mapping.

Ono o cemu ti pricas se zove volume texture, ali postoji razlog zasto se to ne koristi za teren (u stvari, prakticno se koristi samo za osvetljenje): 1) teren se bolje aproksimira height fieldom jer je povrsina terena dvodimenzionalna, 2) problem 'lepseg' mapiranja tekstura uglavnom vise nije problem zahvaljujuci multitexturingu (koji uzgred to bolje radi od cube mape), i konacno 3) koliziju i fiziku je neuporedivo lakse raditi na height fieldu nego na volume mapi.

Konacno, volume texture ne resava problem same geometrije: kako iz volume texturea izvuci geometriju za teren? Ne mozes samo da nacrtas kocku - time neces dobiti ono sto hoces.
 
Odgovor na temu

Genex 99
Mirko Dragaš
Bosna i Hercegovina, RS

Član broj: 10839
Poruke: 192
*.3dnet.co.yu.

Jabber: dragas@gmail.com
Sajt: users.prijedor.com/mirko1..


Profil

icon Re: Voxel programiranje!15.04.2004. u 10:33 - pre 242 meseci
Ja sam samo mislio da pogledam na "Obzoru" da li ce mozda nakon skorije buducnosti i uvecanja kapaciteta memorija Voxel naci svoju pravu primjenu.


Mislim da sam vec pitao Relju Markovica za savremeno 3d programiranje!
|^^^^^^^^^^|____
| Network Impact...| '|";\,___.
|_..._....._____===|=_|__|...,]|
"(@)'(@)****|(@)*(@)***(@)
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D programiranje :: Voxel programiranje!

[ Pregleda: 4609 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.