Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Skidanje klema akumulatora dok motor radi ???

elitemadzone.org :: AutoZone :: Skidanje klema akumulatora dok motor radi ???

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 55031 | Odgovora: 142 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Skidanje klema akumulatora dok motor radi ???07.10.2015. u 20:42 - pre 103 meseci
Citat:
DiplomiraniDuduk:

U Bibliji postoje dogme. U tehnici, koliko znam, ne.

U tehnici postoje zakonitosti, fizicki zakoni, normativi, propisi, mere predostroznosti i mere zbarane...
Sve sto se bar jednom desi, a ustanovi se da je nastalo nakon nekog postupka, ubraja se u nezeljena dejstva i moguce komplikacije i preduzimaju se mere za njihovo ne ponavljanje...Preporuke proizvodjaca, da se nesto ne radi, mogu da opravdam za merom izbegavanja odgovornosti za nastali kvar koji je nastao nestrucnim, nemarnim ili ne namernim delovanjem...Ali, kakvu ekonomsku korist imaju udzbenici elektrotehnike iz ove oblasti u kojima se striktno navode i zabranjuju takvi postupci...Cemu uputstva u tim udzbenicima, za pravilno (skolski) povezivanje ampermetra za merenje struje punjenja dok motor radi...Zasto je meni majstor (na zanatu) stalno visio nad glavom dok sam vrsio pripremu za merenje struje punjenja, uvek spreman da mi odalami "zausku" ako bih pogresio...sve dok se nije uverio, da mogu to vesto i bezbedno da obavim... da povezem ampermetar dok motor radi a da ne narusim vezu alternator-akumulator . Mora da je znao da moze nesto da se desi ...
 
Odgovor na temu

DiplomiraniDuduk
penzioner rođen 1943.

Član broj: 330706
Poruke: 98
82.208.240.*

Sajt: https://diplomiraniduduk...


+16 Profil

icon Re: Skidanje klema akumulatora dok motor radi ???07.10.2015. u 21:35 - pre 103 meseci
Citat:
pajapop:Ali, kakvu ekonomsku korist imaju udzbenici elektrotehnike iz ove oblasti u kojima se striktno navode i zabranjuju takvi postupci...
Svoje udžbenike nisam sačuvao. U njima nije bilo ničeg sličnog.
Mislim da u Smederevu više nema klasičnog elektroterhničkog usmerenja jake struje. Samo za računare. Zato ne mogu da proverim kakvi su današnji udžbenici.
U kom udžbeniku piše da se kleme akumulatora ne smeju skidati dok motor radi? Ili da se akumulator ne sme puniti dok je priključen na autoinstalaciju?

Umetnost življenja je u tome da se svemu nađe prava mera.
Pametan čovek uzima reč zato što ima šta da kaže, a budala zato što ima pravo da govori.
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Skidanje klema akumulatora dok motor radi ???07.10.2015. u 22:11 - pre 103 meseci

Ooooo, boze....Jozef Dekanj," Elektricne instalacije i uredjaji na motornim vozilima" za ll i lll razred usmerenog obrazovanja elektrotehnicke struke..Zavod za udzbenike i nastavna sredstva Beograd...
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Skidanje klema akumulatora dok motor radi ???08.10.2015. u 06:12 - pre 103 meseci
Nisu to informacije potrebne za obrazovanje dece, osim na nekim auto-zanatskim skolama. Tamo postoje neka pravila ponasanja, i program je poprilicno neuredan. Ponasanja oko accu se oforme kao "majstorsko" pravilo, i ne diskutuje se o tome previse, kako zasto.

A sustine je u tome, da se atestirani sklopovi u kolima ne izvode iz radnog rezima, posto je za njih ispostavljen odredjen nivo trajnosti.

Ne vidima kakva bi to "jaka" referenca bila, kada je nivo obrazovanja u takvim skolama na bednom nivou.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Skidanje klema akumulatora dok motor radi ???08.10.2015. u 06:42 - pre 103 meseci
Interesantno da pojedinim diskutantima bi bilo jedino relevantno da ako se skinu kleme sa accu,pocrka cela instalacija i po mogucstvu

da se auto zapali.Mada teorija nikad dosta.U medjuvremenu,svaki kvar pri skidanju klemi se prepisuje kolateralnoj steti.

Mozda se i neprimetno nesto desi sto niko nece prepisati kasnijem crkavanju neke sijalice ili racunaru,ovo mislim na one koji kazu da

je bezbedno zonglirati sa klemama.
 
Odgovor na temu

DiplomiraniDuduk
penzioner rođen 1943.

Član broj: 330706
Poruke: 98
82.208.240.*

Sajt: https://diplomiraniduduk...


+16 Profil

icon Re: Skidanje klema akumulatora dok motor radi ???08.10.2015. u 11:40 - pre 103 meseci
Ne, pojedinim diskutantima bi bilo jedino relevantno da, ako postoji tehničko objašnjenje, ono bude logično i zasnovano na tehničkim činjenicama.
Pri tome se tehničkom činjenicom ne smatra "rek'o majstor ..." pa čak ni udžbenik iz koga je taj majstor učio.

[Ovu poruku je menjao DiplomiraniDuduk dana 08.10.2015. u 14:22 GMT+1]
Umetnost življenja je u tome da se svemu nađe prava mera.
Pametan čovek uzima reč zato što ima šta da kaže, a budala zato što ima pravo da govori.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9441
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Skidanje klema akumulatora dok motor radi ???08.10.2015. u 12:26 - pre 103 meseci
Mislim da je neko već na prvoj strani objasnio električne (fizičke aspekte) a takođe su u dosadašnjoj diskusiji navedeni i mogući aspketi bezbednosti (da + klema dodirne masu i slično)

To je to. Šta više reći.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Skidanje klema akumulatora dok motor radi ???08.10.2015. u 13:57 - pre 103 meseci
Citat:
DiplomiraniDuduk:
Svoje udžbenike nisam sačuvao.

Svoje udzbenike ne cuvas, a ovamo trazis da ti neko nesto objasnjava???...Kao bas sve znas samo te bas to sad interesuje...Mogu da razumem da neko nesto ne zna i da ga ne interesuje, ali da neko toliko "degradira" sopstvenu struku...pa cak i da je apsolutno u pravu (a nije), trebao bi da drzi stranu struci koja je jasno stavila do znanja da se neke stvari ne rade ni pod kojim uslovima...Pa cak i da nije tako, stvarno, tesko mi je i da zamislim zivotnu situaciju u kojoj bi morao da rastavim akumulator od alternatora dok motor radi...Jedino..ono..kao...pasce asteroid ako to ne uradim, pa ajde da spasim svet...
 
Odgovor na temu

DiplomiraniDuduk
penzioner rođen 1943.

Član broj: 330706
Poruke: 98
82.208.240.*

Sajt: https://diplomiraniduduk...


+16 Profil

icon Re: Skidanje klema akumulatora dok motor radi ???08.10.2015. u 17:58 - pre 103 meseci
Nema potrebe da mi bilo ko šta objašnjava!

Već sam napisao da ne želim da budem deo priča koje nemaju logično tehničko utemeljenje.
Svako ima pravo na svoju priču i svoje dokaze ili "dokaze".
U svakom slučaju, kada nemaš logične i jasne dokaze najlakše je vređati ili omalovažavati sagovornika. Ako ti to psihički pomaže samo nastavi!
Umetnost življenja je u tome da se svemu nađe prava mera.
Pametan čovek uzima reč zato što ima šta da kaže, a budala zato što ima pravo da govori.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Skidanje klema akumulatora dok motor radi ???08.10.2015. u 19:13 - pre 103 meseci
Ja sam "ona strana" koja smatra da nekorektna ponasanja ne treba plasirati u javnost, i na tehnickom, "elitnom" forumu, kao korektna, pozeljna, ili jos gore korisna.

Inace, neka svako radi sa svojim vozilom sta hoce, postujem slobode izrazavanja i postupanja, dok ne ugrozavaju tudje slobode.:)

Lazni "konformizam"(lako, brzo, u nekakvoj zurbi), podrzan aljkavoscu(nemanje bezbednosnih kodova za radio, recimo), sigurno nije dobar i dovoljan razlog, da bi se neko upustao u tehnicki nekorektna ponasanja, otkacinjanja akumulatora dok motor radi.

Izneo sam tehnicke razloge, koji su nekima nejasni, ali postoje, a ako je nekome nesto nejasno, neka proba da se informise o cinjenicama iz doticne oblasti, recimo regulacije, a ne da tvrdi da ono sto ne razume-ne postoji.
 
Odgovor na temu

DiplomiraniDuduk
penzioner rođen 1943.

Član broj: 330706
Poruke: 98
82.208.240.*

Sajt: https://diplomiraniduduk...


+16 Profil

icon Re: Skidanje klema akumulatora dok motor radi ???08.10.2015. u 20:39 - pre 103 meseci
U raspravi bi trebalo iznositi razloge koje neko smatra ispravnim i(li) pobijati one koje smatra neispravnim.
Tehnički projektanti bi morali da predvide sve događaje koji mogu da utiču na predmet njihovog projektovanja.

Jedan od tih mogućih događaja je lom mosta između dve ćelije akumulatora. (Desio se na mom akumulatoru!) Može se očekivati tokom vožnje, znači dok motor radi, ne dok kola stoje. Tog trenutka se sistem ponaša kao da akumulatora uopšte nema.
Da li će onda bilo koji elektronski sklop u kolima otkazati?
Otkaže li, kriv je samo i isključivo projektant, odnosno proizvođač, jer je to morao da predvidi!
Zaista ne vidim ikakvu razliku između polomljenog mosta između ćelija i izvađenog akumulatora dok motor radi.

Prema tome, logične tehničke razloge za obavezno gašenje motora prilikom zamene akumulatora, ne vidim.

Isto tako, vod od akumulatora prema instalaciji stalno je pod naponom - ili od alternatora ili od akumulatora (znači u oba smera!) - pa ne vidim zašto se akumulator ne bi smeo puniti dok je na kolima.

Ko god smatra da sam napisao nešto netačno slobodno neka napiše gde grešim - to će svakako ići korist njegovog stava.
Bilo kakvo vređanje, svakako neće biti dokaz čak i nestručnjaku.
Umetnost življenja je u tome da se svemu nađe prava mera.
Pametan čovek uzima reč zato što ima šta da kaže, a budala zato što ima pravo da govori.
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Skidanje klema akumulatora dok motor radi ???08.10.2015. u 21:14 - pre 103 meseci
Citat:
DiplomiraniDuduk: U raspravi bi trebalo iznositi razloge koje neko smatra ispravnim i(li) pobijati one koje smatra neispravnim. Tehnički projektanti bi morali da predvide sve događaje koji mogu da utiču na predmet njihovog projektovanja

Ne vredi se vise raspravljati, ali ovo pisem samo zato da ne bi bila "tvoja poslednja"...Prvo, mi sve vreme pisemo o ispravnim stvarima i pobijamo one neispravne - da je raskidanje veze bezbedno...Drugo, nemoguce je predvideti sve moguce kvarove...Ni kod konstruisanja vasionske sonde ( satelita ) ne moze se sve predvideti...A slucaj koji ti navodis, o pucanju mosta...pa on se nejcesce desava iz jednog prostog razloga - nedozvoljene vibracije...Mora da ti akumulator nije bio pricvrscen za leziste, pa je "odskakao" preko rupa i neravnina...mnogima akumulator nije pricvrscen... ili su im kleme labave...e to vise govori od samim vlasnicima nego o konstruktorima...A sto se tice punjenja akumulatora na vozilu - uvek moze doci do pozara prilikom punjenja...i zato to ne treba raditi na vozilu, i po noci za vreme spavanja ili bez ikakvog nadzora...e, ali i to je siroka prica, ne moze se toliko "razglabati" o nekim stvarima koja treba da budu stvar opste tehnicke kulture...
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Skidanje klema akumulatora dok motor radi ???08.10.2015. u 21:55 - pre 103 meseci
Citat:
U raspravi bi trebalo iznositi razloge koje neko smatra ispravnim i(li) pobijati one koje smatra neispravnim.

Napravi jedan test pa javi.Spoj zice na kleme,stavi ih na jezik a neko neka skine akumulator.

Javi promenu,ako stignes,a mozda i hoces posto si siguran da je to ok.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Skidanje klema akumulatora dok motor radi ???08.10.2015. u 22:30 - pre 103 meseci
Citat:
pajapop: A sto se tice punjenja akumulatora na vozilu - uvek moze doci do pozara prilikom punjenja...i zato to ne treba raditi na vozilu, i po noci za vreme spavanja ili bez ikakvog nadzora...e, ali i to je siroka prica, ne moze se toliko "razglabati" o nekim stvarima koja treba da budu stvar opste tehnicke kulture...:)

Ih, ispada da treba covek nekih 10-12. sati da sedi pored akumulatora dok se puni. ;)

Ja dopunjavam akumulator. Obicno vadim ali kada me mrzi, dopunim ga u kolima. Ako je dobar punjac ne sme da bude nikakvih problema.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.vipmobile.rs.



+2282 Profil

icon Re: Skidanje klema akumulatora dok motor radi ???09.10.2015. u 00:12 - pre 103 meseci
Kad smo vec kod pravila kojih se treba pridrzavati zbog malog promila mogucnosti nastupanja problema, postoji pravilo bezbednosti i zdravlja na radu koje nalaze da pre podizanja haube i skidanja akumulatora obavezno je navuci zastitne rukavice na ruke i staviti zastitne naocare preko ociju. Onima koji to rade kapa dole, pazljivi su, brinu o bezbednosti, ne krse pravila koja je neko propisao. A onima kojima to ne rade, znaci ne brinu o sopstvenoj bezbednosti a brinu o bezbednosti gvozdjurije, mogu da porucim jedino da su nesto mnogo pobrkali sa prioritetima pri postovanju/nepostovanju pravila.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Skidanje klema akumulatora dok motor radi ???09.10.2015. u 06:30 - pre 103 meseci
U realnom zivotu,komunikacija sa takvima se vrlo brzo,po kratkom postupku resava.

Na forumu,tu se moze samo suzbijati tudja glupost i tvrdoglavost.U tvom slucaju treba

dodati i psihologa,za ono,100x skinuo na svom autu ili autima.Ako nemas mogucnosti da u celosti

zatvoris finansijku konstrukciju u poslovanju,cime god se bavio, pa nabavis akumulatore ili zamenis vozace,

krenuces dobrim putem ka propisanim pravilima.ISKRENO,mislim da ti se lagarije na forumu nikako ne isplate.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.vipmobile.rs.



+2282 Profil

icon Re: Skidanje klema akumulatora dok motor radi ???09.10.2015. u 08:51 - pre 103 meseci
Lavlja_Jazbina, nije bas jasno na ciji i koji komentar se odnosi tvoj odgovor.
vilil1, mozes li da objasnis zasto dopunjavas akumulator? Imas neke izlozbene primerke koji se ne voze a treba da budu u voznom stanju, ili neki drugi razlog?
Ne odgovoriste mi nijedan za pravilo koja se odnosi na sopstvenu bezbednost i zdravlje - da li i sebe smatrate barem podjednako bitnim koliko je bitan automobil, ili sebe ne smatrate mnogo vaznim?
 
Odgovor na temu

DiplomiraniDuduk
penzioner rođen 1943.

Član broj: 330706
Poruke: 98
82.208.240.*

Sajt: https://diplomiraniduduk...


+16 Profil

icon Re: Skidanje klema akumulatora dok motor radi ???09.10.2015. u 13:44 - pre 103 meseci
Koliko vidim ni u jednom komentaru ne piše da je ono što sam rekao netačno!

Sve ostalo predstavlja zamenu teza i nepotrebno širenje rasprave. Možda i nešto drugo, ali, ako jeste, nije moj stil da se u to upuštam.

I nemam ništa protiv da bilo čija bude poslednja - svakako ne mora biti moja!

Meni je dovoljno ako neko pažljivo pročita šta sam napisao.
Umetnost življenja je u tome da se svemu nađe prava mera.
Pametan čovek uzima reč zato što ima šta da kaže, a budala zato što ima pravo da govori.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Skidanje klema akumulatora dok motor radi ???09.10.2015. u 17:25 - pre 103 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: vilil1, mozes li da objasnis zasto dopunjavas akumulator?

Zato sto vecinom vozim po gradu. Kratke relacije.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.vipmobile.rs.



+2282 Profil

icon Re: Skidanje klema akumulatora dok motor radi ???09.10.2015. u 18:40 - pre 103 meseci
Dobro, ali ipak mi je cudno - ono sto se potrosi za startovanje motora trebalo bi da se nadoknadi vec nakon 3 minuta rada motora, ako ne i brze. Jedino ako je akumulator na kraju radnog veka, pa slabo prima struju, pa kad ga punis satima on se napuni, a za nekoliko minuta voznje nece. Ako je tako i tebe ne nervira da se drnas sa punjenjem, onda podrzavam, nema razloga kupovati nove stvari ako si zadovoljan starim, ali ako je akumulator u garantnom periodu od dve godine, morao bi da se dopuni i od voznje na veoma kratkim relacijama. Zato me zanima vise detalja, u kakvom je stanju akumulator, koje je vozilo u pitanju, kako si konstatovao da mu je potrebno dopunjavanje?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Skidanje klema akumulatora dok motor radi ???

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 55031 | Odgovora: 142 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.