Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako ubiti dosadu?

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako ubiti dosadu?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 16654 | Odgovora: 52 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 714
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Kako ubiti dosadu?09.10.2015. u 01:21 - pre 103 meseci
Na selu je još gore. A motika se više skoro i ne koristi. Hemija radi posao.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.vipmobile.rs.



+2282 Profil

icon Re: Kako ubiti dosadu?09.10.2015. u 23:51 - pre 103 meseci
Nisam mislio na ta urbana sela, nego neka planinska, gde hemija i mehanizacija jos nisu zagorcale ljudima zivot
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 714
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Kako ubiti dosadu?10.10.2015. u 00:47 - pre 103 meseci
Tj. misliš kako je bilo pre 100g. Pa moguće da je dosada produkut naglog razvoja tehnologije zbog koga čovek iznenada dobija veliku količinu slobodnog vremena.
Mada sa druge strane razvoj filozofije i ostalih nauka kreće u staroj Grčkoj (i pre toga ali, da kažemo tad) kada ljudi odjednom mogu dosta slobodnog vremena da posvete drugim aktivnostimamimo obezbedjivanja egzistencije. Tako nas bar istorijske knjige uče mada je moje mišljenje da je to počelo mnogo ranije.

I dalje smatram da je dosada najblaži oblik psihopatologije. Kome je pati od dosade i čita ovo naravno da ne treba da misli da sa njim nešto nije u redu. Većina ljudi doživi neki oblik blagih psihičkih poremećaja i to je uredu. Ljudi koji nikada u žiuvotu nisu bili melanhonični treba da se zabrinu jer to ponašanje odstupa od većine.

Darko ne mislim da bi nametnuta radna obaveza rešila problem dosade. Komleksan je problem dosta. Varira od osobe do osobe ,zavisi od situacije i drugih faktora tako da ne. Ne verujem da su izolovani ljudi bez današnje tehnologije bili poštedjeni dosade.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 714
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Kako ubiti dosadu?10.10.2015. u 00:50 - pre 103 meseci
Haha hemija i mehanizacija . Upravo sam protumačio drugo značenje u reči "hemija" koje modernom čoveko pomaže (odmaže) da se reši dosade
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Kako ubiti dosadu?10.10.2015. u 07:55 - pre 103 meseci
Citat:
dusanboss:
Tj. misliš kako je bilo pre 100g. Pa moguće da je dosada produkut naglog razvoja tehnologije zbog koga čovek iznenada dobija veliku količinu slobodnog vremena.

Ja izbegavam da pominjem te godine jer je to vrlo relativno - negde je motika izbacena iz upotrebe pre 100 godina, a negde se koristi i koristice se mozda i narednih 100 godina, situacija je veoma raznolika kako u razlicitim krajevima sveta, tako i Srbije. Bilo kako bilo, naucnici kazu da je 100 godina za evoluciju kao treptaj oka, jako mala kolicina vremena.

Citat:
Mada sa druge strane razvoj filozofije i ostalih nauka kreće u staroj Grčkoj (i pre toga ali, da kažemo tad) kada ljudi odjednom mogu dosta slobodnog vremena da posvete drugim aktivnostimamimo obezbedjivanja egzistencije. Tako nas bar istorijske knjige uče mada je moje mišljenje da je to počelo mnogo ranije... Ne verujem da su izolovani ljudi bez današnje tehnologije bili poštedjeni dosade.

Imao sam prilike da intervjuisem coveka iz dzungle, gde je nivo razvoja civilizacije bronzano doba praistorije. Pitao sam ga izmedju ostalog i ta pitanja i dosada tamo ne postoji a ni depresija niti bilo koja vrsta tih problema sa sopstvenom psihom. Moguce je da to pocinje sa robovlasnickim drustvom, jer su deca robovlasnika isto kao danasnja dobijala sve gotovo i nista nisu morala da rade. Ipak, ja nisam naisao ni na jednu knjigu koja se bavi tom temom, pa za sada ne znam kada su tacno ljudi poceli da imaju osecaj dosade.

Citat:
Ljudi koji nikada u žiuvotu nisu bili melanhonični treba da se zabrinu jer to ponašanje odstupa od većine.

Ako je covek religiozan, onda je automatski prevazisao problem odstupanja od vecine, jer u svakoj meni poznatoj religiji jedan covek ili manji broj ljudi rade pravu stvar, a ogromna vecina radi pogresno i treba da nauci od tog jednog. Bilo kako bilo nekad nije lose imati taj osecaj kurcobolje sta drugi rade i kako izgledaju, vec radis iskljucivo onako kako ti smatras da treba.

Citat:
Darko ne mislim da bi nametnuta radna obaveza rešila problem dosade. Komleksan je problem dosta.

Ne bih ja to uopste nazvao nametnutom radnom obavezom - u vecim zajednicama obaveze funkcionisu na principu dobrovoljnosti i u smislu da ako ti se svidjaju obaveze onda radis, a ako ti se ne svidjaju izadjes iz zajednice pa sam sebi organizujes zivot i zivis onako kako volis. Na prvi pogled deluje apsurdno, ali svodi se na to da ce covek rado prihvatiti obaveze kako ne bi morao da zivi onako kako voli
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 714
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Kako ubiti dosadu?10.10.2015. u 12:44 - pre 103 meseci
Citat:
Ljudi koji nikada u žiuvotu nisu bili melanhonični treba da se zabrinu jer to ponašanje odstupa od većine.


Mislio sam da ljudi koji nemaju promene u raspoloženju odstupaju od većine i nečega što bi nazvali normalnim ponašanjem. Tj. hteo sam reći da čovek nije normalan ako nikad nije malo depresivan. To ponašanje je karakteristično za psihopate.

Citat:
Ne bih ja to uopste nazvao nametnutom radnom obavezom - u vecim zajednicama obaveze funkcionisu na principu dobrovoljnosti i u smislu da ako ti se svidjaju obaveze onda radis, a ako ti se ne svidjaju izadjes iz zajednice pa sam sebi organizujes zivot i zivis onako kako volis. Na prvi pogled deluje apsurdno, ali svodi se na to da ce covek rado prihvatiti obaveze kako ne bi morao da zivi onako kako voli


:) U suštini jeste tako. Niko tebe ne tera motkom da zaradjuješ za hranu. Ako ti se nesvidja odeš i umreš od gleadi. :)
Sa druge strane imaš neku mogućnost da biraš šta ćeš da radiš. Mada je danas u našoj zemlji ta mogućnost dosta uska.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.vipmobile.rs.



+2282 Profil

icon Re: Kako ubiti dosadu?10.10.2015. u 22:55 - pre 103 meseci
Upravo to. A u gradskoj sredini mladji narastaji se po par decenija nakace na grbacu roditeljima i onda tako, nema radnih obaveza, stomak pun, eto dosade....
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 714
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Kako ubiti dosadu?10.10.2015. u 23:24 - pre 103 meseci
Nije baš tako crno-belo. Ne zanam kmoje si godište Darko? Ja sam 84. Mogu ti reći da moja generacija nije u nimalo zavidnom položaju.
Sa jedne strane imamo prodor kapitalizma na velika vrata i nametanje stila da se mora imati verovatno više nego što ti treba.
Sa druge strane imamo tu večitu tranziciju i ne mogućnost da se obezbede sredstva mnogo veća sem osnovne ekzistencije.

Da se vratim na temu. Naveo si primer čoveka iz džungle. Uzmi njega, izoluj ga od bilo kakvog ljudskog kontakta na mesec dana i siguran sam da će shvatiti značenje reči dosada.

Mislim da to nije usko vezano za napredak tehnologije ili za obezbedjene osnovne potrebe. Neke veze ima ali, nije jedno uzrok drugome.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.vipmobile.rs.



+2282 Profil

icon Re: Kako ubiti dosadu?11.10.2015. u 00:33 - pre 103 meseci
Citat:
Da se vratim na temu. Naveo si primer čoveka iz džungle. Uzmi njega, izoluj ga od bilo kakvog ljudskog kontakta na mesec dana i siguran sam da će shvatiti značenje reči dosada.

Interesantno glediste uzroka dosade - ispada da je covek iz dzungle u kojoj u krugu od 20km zivi 20 ljudi pun dozivljaja socijalnih kontakata, a covek u cijem krugu od 20km zivi 2 miliona ljudi je izolovan od socijalnih kontakata
Taj covek iz dzungle ne zivi u dzungli vec 24 godine - civilizovani ljudi su im posekli svo drvece i unistili njihova vekovna ognjista. Sad zamisli coveka u cetrdesetim sa 0 dana obrazovanja i 0 dana radnog staza koji putuje sam po svetu i izmedju ostalog dodje u taj grad od 2 miliona stanovnika, sta mislis da li on ima osecaj dosade? Pre nego sto odgovoris moram da ti kazem da on spava samo 2-3 sata dnevno, da je sa svojih 0 dana obrazovanja procitao verovatno vise knjiga nego mi svi diskutanti na ovoj temi zajedno, da govori 8 jezika, da se opet bez ikakvog obrazovanja odlicno razume oko kompjutera, automobila, gradjevinarstva, pravnog poretka, prirodnih i drustvenih nauka... Zakljucak: covek ne ume da sedi i da ima taj osecaj dosade i kraj price Sad je bas proveo mesec dana u zatvoru, zbog ilegalnog prelaska hrvatske granice i odalska u Liberland i bas cu da ga pitam da li je tamo upoznao osecaj dosade, ali skoro sam siguran koji ce odgovor biti - nije. Otprilike dosada je osecaj koji imas ako tvoj mozak odluci da hoce da ga imas jer mu to zbog ko zna cega odgovara, u suprotnom ga nemas bez obzira na spoljasnje faktore. Smatram da, taman da je covek vezan u potpuno mracnoj prostoriji bez ikakvog zvuka, njegov mozak je jos uvek jedini koji odlucuje da li ce ukljuciti osecaj dosade ili ce naci sebi drugu zanimaciju.
 
Odgovor na temu

mrle011

Član broj: 330833
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+99 Profil

icon Re: Kako ubiti dosadu?11.10.2015. u 12:47 - pre 103 meseci
Dosada je posledica kapitalizma i potrošačkog društva. Tvoj prijatelj iz džungle je odrastao u zajednici koja je organizovana po principima komunizma, te je još u ranoj mladosti usvojio prave vrednosti. Dosada će nestati tek onda kada se svi budemo vratili starim zaboravljenim vrednostima! Jedan veliki čovek je davno rekao: Verujem u samo jednu stvar, moć ljudske volje. Ljudska volja je pokretačka snaga o kojoj nas uči drug Koba. Dosada je zlo na kojem počiva kapitalizam
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 714
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Kako ubiti dosadu?11.10.2015. u 14:40 - pre 103 meseci
Ja lično ne verujem da je dosada vezana za bilo koji oblik upravljanja (ideologiju) ili vremenski period. Moguće je da je moderno doba i kapitalizam doprineo porastu dosade. Ipak mislim da je dosada stara koliko i ljudski rod ako ne i starije. Baš me zanima da li se i drugi primati ili životinje dosadjuju. Vrlo je moguće.
 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Kako ubiti dosadu?11.10.2015. u 14:57 - pre 103 meseci
Abre, rodili smo se iz dosade, matorci sigurno nisu razbijali glavu sa Quantum Physics ili oni ili brizni komsija obavio pos'o :-)
Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kako ubiti dosadu?25.10.2015. u 15:19 - pre 102 meseci
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako ubiti dosadu?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 16654 | Odgovora: 52 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.