Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Novcanica od 500 evra

elitemadzone.org :: MadZone :: Novcanica od 500 evra

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 26141 | Odgovora: 91 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16342



+2920 Profil

icon Re: Novcanica od 500 evra08.02.2016. u 15:23 - pre 99 meseci
Citat:
Dexic: Ja mislim da si pogresio univerzum... radnja u EU ne mora svakog dana da predaje ceo pazar, kao sto je morala u Srbiji, i depozit u kasi ce iznositi oko 2000EUR u sto sitnijim apoenima, logisticki procenjenim.
I mozes kupiti zvaku za 500e, nece biti problem, jer oni nemaju toliko ludaka kao kod nas (koji kupe zvake da bi usitnili, a jos i ne sme da se ima veci depozit kod nas, tj. ne moze), pa im nije problem.

Gde to depozit iznosi 2000e?

Depozit se odredjuje internim pravilima.
Iz kase svaka radnja sklanja novac nakon svake smene (novac nikad ne stoji u kasi), ostavlja samo depozit, koji nikako ne moze biti 2000eur u sitnim apoenima jer za tim nema nikakve potrebe.

I niko ne kupuje zvake da bi usitnio, vec da bi kupio zvake... :)

Citat:
Dexic: A sta ces raditi kod nas ako nosis 100din? Kupiti zvake samo. Kolike su sanse da ces imati 10000 od po 100/200din? Nula ako nisi u banci otisao da trazis paketic sitnih novcanica.
Sta ces dobiti na bankomatu? 2000 i eventualno 500 i 1000 ponegde, ali za ostatak, znaci ako nije deljivo sa 2000. Sta ce ti dati u banci? dvehiljadarke.

Imaces da vratis jednom - dvojici al imas ti ljudi koji ujutru po otvaranju odu sa 2000 i kupe samo hleb od 30din.

I jeste, da se razumemo, to je sasvim legitimno, kupac ima puno pravo da kupi hleb od 30 za 2000!

kasir mu vrati za taj hleb kusur, dolazi sledeci daje 1000 i kupi zvake od 50...kasir i njemu vrati...itd...

Al kapiras da ce kasa potpuno da se isprazni posle njih par, ostaju samo krupni apoeni, i kad dodje naredni, njemu nece moci da vrati kusur.
A i taj kupac ima potpuno pravo da kupi... a i da se ljuti.

E zato na odredjenim mestima stoji da ne primaju krupne novcanice.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Novcanica od 500 evra08.02.2016. u 15:29 - pre 99 meseci
Evo duša mi se cepa kako se naši trgovci muče sa nama mušterijama!
Zamisli, nismo spremili sitan novac nego trgovci moraju da se pate da nam vrate kusur. Strašno!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.ip.telfort.nl.



+7169 Profil

icon Re: Novcanica od 500 evra08.02.2016. u 15:34 - pre 99 meseci
Citat:
Dexic
I mozes kupiti zvaku za 500e, nece biti problem


Ne mozes svuda, kao sto je vec napisano, ima clanica EU gde primanje kesa nije zakonski obavezno, na primer Nemacka.

Tamo, najverovatnije ce na benzinskoj pumpi gde ne primaju 500 EUR novcanice, na kraju, da prime 500 EUR ako si stranac zato sto:

a) Znaju da postoji dobra sansa da pare nece videti ako te puste da odes
b) Troskovi z*bavanja sa policijom (zbog identifikacije), medjunarodnim slanjem racuna i sl. su mnogo veci

Ali to je slucaj za benzin, posto si benzin vec sipao. Zvaku, mogu i da odbiju da je prodaju.

Zapravo, vecina prodavnica ce jednostavno odbiti da primi 500 EUR ako je to politika firme i napisano, pogotovu za smesno male stvari poput zvake.

Meni se jednom desilo da firma koja nominalno ne prima kreditne vec samo EC prihvati MasterCard karticu, zato sto je bio u pitanju neki objektiv od nekoliko stotina EUR pa je prodavac verovatno sracunao da mu je mnogo bolje da profitira, sta znam, 3 EUR manje od 100 EUR umesto 0 EUR (da sam otisao bez kupovine). Medjutim da je bila u pitanju zvaka, sumnjam da bi napravili izuzetak, bas kao i da sam se pojavio sa 500 EUR i zvakom u korpi.

Citat:
SlobaBgd
Evo duša mi se cepa kako se naši trgovci muče sa nama mušterijama!
Zamisli, nismo spremili sitan novac nego trgovci moraju da se pate da nam vrate kusur. Strašno!


Nema potrebe za cepanjem duse, njihovo vreme i resursi potroseni za "pacenje" su vec uracunati u cenu robe :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16342



+2920 Profil

icon Re: Novcanica od 500 evra08.02.2016. u 15:45 - pre 99 meseci
Citat:
SlobaBgd:
Zamisli, nismo spremili sitan novac nego trgovci moraju da se pate da nam vrate kusur. Strašno!

Ko kaze da trgovci pate...?

Njemu je potpuno isto dal vratio kusur od 500e ili kusur od 5e

Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Novcanica od 500 evra08.02.2016. u 17:33 - pre 99 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Medjutim odbijanja primanja velike novcanice koju vecina ljudi i ovako i onako nikad ne koristi od strane prodavaca ne zvuci kao deo plana za izbacivanje kesa, vec sasvim zdravorazumska stvar zbog problema sa kusurom, falsifikatima, bezbednoscu (jako velika vrednost na jako maloj zapremini), itd...

Ti dakle hoces da kazes da je bezbednije da jedan kamiondzija nosi punu kesu novcanica od 5 evra i da njima plati racun umesto jednom novcanicom od 500 evra? Iz licnog iskustva - ja cesto imam potrebu da nosim milion dinara u banku i to je puna kesetina novca! To smatram veoma upadljivim i nebezbednim. Mnogo se bolje osecam ako u novcaniku imam 20 novcanica po 500 evra.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.ip.telfort.nl.



+7169 Profil

icon Re: Novcanica od 500 evra08.02.2016. u 19:37 - pre 99 meseci
Ne, razlog bezbednosti je "posredniji" i iz ugla prodavca - ako lopovi misle da u kasi imas puno novcanica od 500 EUR, to ti povecava "zanimljivost" kao mete. Mnogi prodavci jednostavno ne zele takvu vrstu marketinga.

Iz istog razloga zbog koga su dijamanti i sl. roba visoke vrednosti a malih dimenzija popularni za kradju.

Samo sto 500 EUR novcanice mozes jednostavno da izbegnes u nekim EU zemljama kao prodavac - jednostavno mozes da odbijes da ih primas.

Kako ogromna vecina sveta nema prakticno nikakav svakodnevni kontakt sa tim novcanicama (500 EUR novcanice obicno mozes dobiti samo u banci i to ako trazis), to jednostavno nikad nije bio problem u praksi vredan paznje.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Novcanica od 500 evra08.02.2016. u 20:13 - pre 99 meseci
Gledam na ovu vest o 500 eur u kontekstu izbacivanja cash-a kao nacina placanja, sto je opet jedan od retkih nacina anonimne kupovine roba i usluga.
Potpuno mi je nejasan koncept da vazecu novcanicu nece da prime u prodavnici. Licno X puta sam prve kupovine koristio da razmenim 500 evrica u par EU zemalja.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Novcanica od 500 evra08.02.2016. u 20:45 - pre 99 meseci
Ivane, kakvo je tvoje misljenje, da li postoji bitna razlika po pitanju otimanja novca iz kase izmedju Srbije i EU, ili su ljudi tamo bezveze skloniji panici? Mi ovde svakodnevno sa providnom kesom punom para idemo u banku bez ikakvog osecaja straha, a onako kako ti to objasnjavas deluje da bi nam tamo to neko redovno otimao na ulici? Ili, naprimer, moj otac gotovo nikad ne zakljucava auto, narocito ako ide negde na pola sata, a kad to vidi neki stranac odmah sledi reakcija - "wtf?!"
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.ip.telfort.nl.



+7169 Profil

icon Re: Novcanica od 500 evra08.02.2016. u 22:05 - pre 99 meseci
Citat:
Darko Nedeljković
ili su ljudi tamo bezveze skloniji panici?


Mislim da mi pricamo o potpuno razlicitim stvarima, ti pricas o nekim kamiondzijama, tvom ocu a ja pricam o trgovinama.

Trgovci nisu budale pa da ne primaju pare eto tako sto im se nece (ili da placaju nekakve specijalne sefove sa vremenskom bravom i sl. a da ne moraju), vec se jednostavno hoce da smanje problem sa lopovima a ne da nekom otezavaju zivot ili ne znam sta.

Novcanice od 500 EUR nisu nikad bile popularne u sirokoj upotrebi kod gradjana unutar Eurozone, verovatno su daleko popularnije van Eurozone u zemljama gde se veliki kes drzi van banaka i, naravno, unutar i van Eurozone kod kriminalaca.

Zbog toga se prakticno niko ne uzbudjuje sto lokalni bakalin ili benzinara nece da prihvate 500 EUR novcanice.

Citat:

a kad to vidi neki stranac odmah sledi reakcija - "wtf?!"


Ima 7+ milijardi stranaca, nekima je normalno da ne zakljucaju auto a nekim drugima nije normalno da auto parkiraju na otvorenom uopste. Zavisi primarno od toga gde se krecu, mnoge drzave imaju i jedna i druga mesta pa cudjenje primarno zavisi od toga odakle osoba dolazi.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Siler

Član broj: 330932
Poruke: 16



+16 Profil

icon Re: Novcanica od 500 evra08.02.2016. u 22:17 - pre 99 meseci
to je razlika koncepcija, vodjenja biznisa, placanja radnika, placanja poreza, upravljanja ustedjevinom, poverenja u institucije.
ukratko rad na crno, placanje na crno, rad na sivo, pola na ruke, pola u kesu, je potpuno normalno u srbiji, pa ljudi raspolazu sa kes novcem. banke u srbiji su ne jednom propale i opljackale svoje klijente, to je razlog vise da se kes cuva u slamarici.

u naprednim zemljama eu, nezaposlenost je niska, rad na crno statisticki redak, pa je normalno da je nenormalno da neko vuce kes sa sobom kada mu firma uplacuje platu na racun, a banka izdaje platne kartice kojima se zgodno raspolaze sa novcem. poverenje u banke je veliko, pa se bez bojazni koriste njihove usluge.
zato kes kase nekih trgovina nemaju stininu da usitne 500, a neki kao pupme na granici namerno nece da ustinjavaju, jer mnogo ljudi dolazi sa tim apoenom iz istocne evrope samo da ga ustini na toj prvoj zgodnoj lokaciji.

veliki kes se gleda kao neobican, jer se njime najcesce placaju polulegalne usluge i dobra, pa oni koji raspolazu sa mnogo kesa opravdano deluju kao neki koji posluju na granici legale.

 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Novcanica od 500 evra08.02.2016. u 22:25 - pre 99 meseci
Čudi me, kada je tako nesigurno, skupo, sumnjivo i rizično baratati novčanicom od 500 evra, koji klinac su je onda i izdavali?
Ili u vreme uvođenja evra nije bilo kriminala, terorizma, pranja novca i plački prodavnica?
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Novcanica od 500 evra09.02.2016. u 08:31 - pre 99 meseci
Vidim da ovde bukvalno niko ne razume ono o cemu Dimkovic prica. Bilo bi vrlo lako razumeti kada bi svi vi mogli da se postavite u kozu jednog prosecnog gradjanina zapadne evrope. Da bi to uradili potrebno je da zamislite nekoliko stvari:

1. Zamislite da niste pripadnik nebeskog naroda koji je jos na rodjenju imao u glavi sve zakone i propise i koji je rodjen za takav osecaj za logiku kakav ovom planetom jos nije hodao
2. Zamislite da ste rodjeni i odrasli u sistemu i drustvu gde sve jednostavno funkcionise onako kako treba (odnosno kako je receno) i u rokovima u kojim treba.
3. Zamislite da imate beskrajno poverenje u drzavu a pogotovo bankarski sistem
4. Zamislite da vam je prosecna plata oko 2100 evra neto (po glavi - znaci prosecna porodica inkasira 4200 mesecno u proseku)
5. Kartice se primaju bukvalno svuda, banke ih izdaju sa offline limitima (vreme transakcije je uglavnom manje od sekunde), imaju cak i aplikacije za mobilni gde prodavac obicnim barcode skenerom moze da izvrsi naplatu direktno sa vaseg tekuceg za manje od sekunde
6. Osiguranje od zloupotrebe funkcionise besprekorno
7. Da bi prethodna tacka funkcionisala morate da imate kulturu da placate osiguranje za bukvalno sve (a ne samo za ono sto je osteceno i to nakon sto je osteceno). Znam da je ovo za nase ljude potpuno nezamislivo ali ako se malo uzivite u tacku 4 onda i nije tako tesko zamisliti.
8. S obzirom da svi placaju osiguranje za sve onda premije nisu velike i osiguravajuce kuce isplacuju svakakvu stetu nekad cak i bez dokaza (jednostavno odete i kazete "ukrao mi neko bicikl iz podruma" i to je to).
9. Ne idete na salter vec sve zavrsavate elektronski
10. Podizanje novca sa bankomata je oslobodjeno provizije u kompletnoj evro-zoni.


Mogao bih jos da nabrajam ali nemam mnogo vremena...

E sad, oni koji su u stanju da sve ovo zamisle ce vrlo lako da shvate zasto im nikad ne bi palo na pamet da na pocetku meseca odu na salter i traze celu platu ili 500 evra krupno. Takodje ce onda moci da shvate i zasto prodavac nece primiti takvu novcanicu jer ako mu prodje par hiljada transakcija karticama i sitnim apoenima naravno da ce da vas gleda kao sumnjivog jer niko drugi ne nosi takve novcanice u dzepu.

I onda dolazimo do zakljucka da niko nece da dize frku oko toga jer 99,999% stanovnistva nema nikakav problem zbog toga sto u prodavnicama ne primaju 500 evra krupno.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Novcanica od 500 evra09.02.2016. u 08:46 - pre 99 meseci
^ Sve je to OK.
Ali zašto onda ta država u koju građani imaju beskrajno poverenje štampa novčanice koje trgovci ne žele da prime ? Mislim, ok, ameri su ukinuli sve preko 100$ i mirna Bačka. A ovi, em štampaju, em je praktično nevažeća. WTF ?!
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Novcanica od 500 evra09.02.2016. u 08:48 - pre 99 meseci
@Informer
Meni u ovom tvom opisu rajskog vrta zvanog Zapadna Evropa ima toliko kontradiktornosti da ne znam odakle da počnem.
Dok se ne jave drugi koji imaju informacije iz prve ruke, ja ću se osvrnuti na teze da
"2. Zamislite da ste rodjeni i odrasli u sistemu i drustvu gde sve jednostavno funkcionise onako kako treba (odnosno kako je receno) i u rokovima u kojim treba.
3. Zamislite da imate beskrajno poverenje u drzavu a pogotovo bankarski sistem"
I u takvom sistemu sveošteg poverenja, a najviše u banke (?), i besprekornog funkcionisanja države, trgovci nalaze razlog da odbijaju da primaju jedan apoen zvanične valute, iz razloga što je tim apoenom ugrožena bezbednost države, građana i trgovca. A država ništa ne radi da tu opasnost ukloni iz opticaja već i dalje redovno emituje novčanice od 500 evra.
Kažem, mnogo stvari je kontradiktorno...
 
Odgovor na temu

kana

Član broj: 111284
Poruke: 617



+28 Profil

icon Re: Novcanica od 500 evra09.02.2016. u 08:55 - pre 99 meseci
@Darko Nedeljković
"Ti dakle hoces da kazes da je bezbednije da jedan kamiondzija nosi punu kesu novcanica od 5 evra i da njima plati racun umesto jednom novcanicom od 500 evra? Iz licnog iskustva - ja cesto imam potrebu da nosim milion dinara u banku i to je puna kesetina novca! To smatram veoma upadljivim i nebezbednim. Mnogo se bolje osecam ako u novcaniku imam 20 novcanica po 500 evra."

Potpisujem.
Mislim da zakonom nije zabranjeno ni u nasoj drzavi ni u EU posedovanje kesa.
Da li cu ga drzati u slamarici ili u gacama (kao Sojic) stvar je mog izbora ili osecaja sigurnosti.
Slazem se u potpunosti da cu sigurnije rasporediti manji broj papirica.
Kupovina kesom jos je itekako rasprostranjena.

@SlobaBgd
"Čudi me, kada je tako nesigurno, skupo, sumnjivo i rizično baratati novčanicom od 500 evra, koji klinac su je onda i izdavali?
Ili u vreme uvođenja evra nije bilo kriminala, terorizma, pranja novca i plački prodavnica."

To i mene zanima.
Cini mi se da akcenat koji se stavlja na vrednost ove novcanice, narocito u EU, preuvelican.
Ne radi se o 2000 ili 5000 evrova. A to da neko nece da primi 100evra je idiotluk.

Sto se tice rasitnjavanja pojedinih novcanica nisam imao problema na letovanju u Grckoj nikada.
Naravno usitnim ih kada napravim neku kupovinu od 20-50 evra, ne za zvaku.

Mene su konkretno zbunile najave da ce se ukidanje uraditi naglo, bez najave da bi se na taj
nacin sprecili kriminalci da ih razmene.

Recimo da je najava da ce vaziti do odredjenog perioda (npr do kraja 2018. ili slicno)
je sasvim razumna, dok je najava o tajnosti potpuno debilna.



[Ovu poruku je menjao kana dana 09.02.2016. u 10:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Novcanica od 500 evra09.02.2016. u 09:06 - pre 99 meseci
U Americi se više ne štampaju, ali mogu i dalje legalno da se koriste novčanice od 500, 1.000, 5.000, 10.000 i 100.000 dolara.

Međutim, više se ne prave novčanice veće od 100$

Niko neće "ukinuti" novčanicu od 500 evra. Dokle god postoji, moći će da se koristi, recimo da se odnese u banku i uplati na račun.
 
Odgovor na temu

kana

Član broj: 111284
Poruke: 617



+28 Profil

icon Re: Novcanica od 500 evra09.02.2016. u 09:12 - pre 99 meseci
Citat:
djoka_l: ... recimo da se odnese u banku i uplati na račun.


To je apsolutno jasno, ali ja bih da ih vratim u gace ili iza slike deda Stavre.
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1537
*.dynamic.sbb.rs.



+265 Profil

icon Re: Novcanica od 500 evra09.02.2016. u 09:13 - pre 99 meseci
Ukinuce oni i Uniju zajedno sa evrom, brzo i bez najave. E onda cemo videti sta prosecan gradjanin misli o poverenju, bankama, drzavi, virtualnom novcu, sigurnosti.

A mozes ih i sada pitati, kako su prosli kad su prosli put menjali marke za evro. Svi ce ti reci da je ono sto je vredelo 1 marku preko noci vredelo 1 euro. To se drasticno i naglo osetilo u kupovnoj moci, obecane penzije su trenutno postale manje i osrednje ...
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Novcanica od 500 evra09.02.2016. u 09:20 - pre 99 meseci
Citat:
Java Beograd: Ali zašto onda ta država u koju građani imaju beskrajno poverenje štampa novčanice koje trgovci ne žele da prime ? Mislim, ok, ameri su ukinuli sve preko 100$ i mirna Bačka. A ovi, em štampaju, em je praktično nevažeća. WTF ?!


Citat:
SlobaBgd: @Informer
Meni u ovom tvom opisu rajskog vrta zvanog Zapadna Evropa ima toliko kontradiktornosti da ne znam odakle da počnem.


Vas dvojica bas ne mozete da predjete preko moje tacke 1 :)

Trgovac nece da primi takvu novcanicu jer mu je sumnjivo. Zasto mu je sumnjivo? Zato sto takva novcanica se pojavi na svakih par hiljada transakcija. Kada bi on takvu novcanicu dobijao prilikom svake druge-trece transakcije to bi bilo mnogo jednostavnije. On jednostavno ne zeli da razmislja zasto neko kod sebe ima novcanicu koju nije mogao slucajno da dobije na bankomatu vec je morao da ide u banku po to. Dodatna stvar je da se ovde banke trude da izbace klijente sa saltera tako sto se sve zivo na salteru naplacuje. Znaci, imamo onda situaciju da na bankomatu nisi mogao da dobijes novcanicu od 500 evra a na salteru bi ti naplatili proviziju za tako nesto. Dakle, kada se ti pojavis kod trgovca sa tom novcanicom njemu se u glavi upali gomila "crvenih lampica" sa pitanjem "Zasto?". Na kraju se sve svodi na to da on ne zeli da razmislja o tim pitanjima.

Druga stvar je rizik od falsifikovanja. Mnogo mu je manji problem ako mu uvalis falsifikovanu novcanicu od 20 evra nego od 500.

Citat:
Dok se ne jave drugi koji imaju informacije iz prve ruke


Koga si tacno imao na umu? Jel mogu nekako da pomognem? Isto kao i Dimkovic i ja zivim i radim u propaloj EU samo za razliku od njega ja radim za banku... pa nisam siguran da li sam dovoljno kvalifikovan da bih imao info iz prve ruke :)

Citat:
A država ništa ne radi da tu opasnost ukloni iz opticaja već i dalje redovno emituje novčanice od 500 evra.
Kažem, mnogo stvari je kontradiktorno...


Drzava emituje te novcanice prvenstveno zbog medjubankarskih transakcija i slicno, a kao sto sam rekao, prosecnog gradjanina (odnosno neverovatnu vecinu njih) BOLI PAJA ZBOG TOGA.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.ip.telfort.nl.



+7169 Profil

icon Re: Novcanica od 500 evra09.02.2016. u 09:31 - pre 99 meseci
Citat:
SlobaBgd:
Čudi me, kada je tako nesigurno, skupo, sumnjivo i rizično baratati novčanicom od 500 evra, koji klinac su je onda i izdavali?
Ili u vreme uvođenja evra nije bilo kriminala, terorizma, pranja novca i plački prodavnica?


Sta je ovo, 1000 zasto 1000 zato? :-)

Naravno da je bilo kriminala i pre, samo je posle visegodisnjeg pracenja sta se desava sa novcanicama od 500 EUR posle izdavanja primeceno da se one ne koriste uopste cesto u svakodnevnoj upotrebi, ali su, sa druge strane, jako popularne medju vrlo specificnim svetom. Prakticno, steta od gasenja tih novcanica je minimalna (bice na steti samo oni koji hoce da plate nesto sto kosta jako puno i to zele da urade sa malo novcanica, takvih ima u tragovima) a kriminalcima bar ne moraju da pomazu u laksem "licnom" transferu novca, ako ne mogu da ih pobede.

Nit je prvi niti poslednji put da se desi da neka velika novcanica ne bude vise u upotrebi (kao sto je napisano, 500 EUR nije nikakav presedan).

U realnosti nema tu nicega veceg od toga, i cela stvar je prakticno irelevantna - zato sto sve i da se ta stampanica vise ne stampa, svaka banka koja prima evre ce biti i dalje u obavezi da je primi i zameni.

A odbijanje primanja velikih apoena je potpuno nezavisna stvar od 500 EUR - ima radnji koje ne primaju ni 100 EUR, sve i da EUR nestane i bude zamenjen za nesto deseto, ili se vrate nacionalne valute poput DEM, prodavci opet ne bi primali velike denominacije Nemackoj, Holandiji, itd.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Novcanica od 500 evra

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 26141 | Odgovora: 91 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.