Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet - 2. deo

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1201009 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladimir1981
Vladimir Šaponjić
Komercijala
Nelt
Priboj

Član broj: 340876
Poruke: 172
2a06:5b01:b04:1f00:fc5f:db57..



+9 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo01.12.2022. u 18:34 - pre 16 meseci
Citat:
dusanmijat:
Neka pumpa krene na 50 i nema zime


Tako je trenutna postavka

Alfa Commo 15
Stan 65m2
4 radijatora
120x60
120x60
110x60
60x60
Sušač
Caleffi antikondenzacioni ventil na 55C

 
Odgovor na temu

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
31.223.128.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo01.12.2022. u 18:37 - pre 16 meseci
Može u februaru ali u novembru, teško
Ili da pređe na sitan ugalj pa mu gašenje ne znači ništa
 
Odgovor na temu

gml

Član broj: 346638
Poruke: 311
213.55.225.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo02.12.2022. u 04:29 - pre 16 meseci
Znaci gasenje i na sitan ugalj i tu ima odrzavanje nije onako samo na vremenski relej.Pali gasi . Moja ideja je da se poveca temperatura kotla i napravi krug do radijatora i tako drzi bez kondensa i bez investicija dodatnih.Ja sam gledo kako si ti pravio gorionik za sitan ugalj pa mi bas nije prakticno ali ti imas svoje misljenje i odma se naljutis ako neko ima drugu ideju.
Ustvari resenje uvijek ima bolje.
Taj kondez ventil je bacanje para kao i ladomat akumulator toplote.Prirodna promaja i povecavanje povrsine izmenjivaca.Sve dokazano da je samo gubitacno .Pogledaj samo gasni bojler kako grije i sa kolikim izmenjivacom i princip rada inventer klime .Ako se dobro izmeri gornji dio kotla kad je na 65 a tad i doljna polovina se sama od sebe podigne i paljenjem pumpe brzo ujednaci jer termo glave imaju imaju ulogu mesnog a jos ti ostane otpor i brzina fluida onda je sve jasno da taj kondenz ventil i nije resenje .Ali ima tu ampula od 50 pa ako se stavi na povratu ima efekta a sve mozes sa pumpom da odradis bez komplikacija.

Pogledaj kako je kod svedjanke izmjenjivac toplote .Sve oblozeno samotom .Nije samo prinudna promaja oduzimanje toplote na najblizoj i najvecoj taczi .Smirivanje pepela i teznja za cistim izmenjivacem .Sto najbolje oduzima toplotu i ima najbolje iskoristenje prenosa za vodu. Ono je kod tebe stara verzija sa bimetalom a da vidis digitalca sa lambdom .Neces da priznas ni da slikas cinjenice ali nebitno .Imam ja to jos podavno u rukama .Nekosim trimerom kao sto ti me naruzi .

Diskusije su razmjena najboljih ideja i uvijek se zastarelo potiskuje a ideje kopiraju.Nego da mi vidimo neku saradnju sa sitnim ugljem .Dali ti imas kakav popust pa podijelimo.
 
Odgovor na temu

gml

Član broj: 346638
Poruke: 311
213.55.225.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo02.12.2022. u 04:41 - pre 16 meseci
Citat:
vladimir1981:
Citat:
dusanmijat:
Neka pumpa krene na 50 i nema zime


Tako je trenutna postavka


To ti je najbolje i naj jednostavnije samo malo te snage postelujes da nepravis velike oscilacije u intervalima moduliraj i to posteluj da se sto manje gasi .
 
Odgovor na temu

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
5.59.161.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo02.12.2022. u 05:32 - pre 16 meseci
gml
Ozbiljno sam naveo poređenje
Na pelet, gašenje dugo traje, čisti i izduva dosta toplote
Kod tebe, ventilator se isključi, malo tinja i plamen se ugasi
Pošto nemaš više nivoa snage, regulacija je u uključenju i isključenju ventilatora i dozatora
 
Odgovor na temu

gml

Član broj: 346638
Poruke: 311
213.55.225.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo02.12.2022. u 06:34 - pre 16 meseci
Ima snage i odrzavanje samo podesis .Kod mene je regulacija nisu releji .Podesis histerzis naprimjer na dva stepena i razmaknes pauzu koliko hoces snagu i dobijes to isto ko ione snage 1-2-3 .Ugasi se ventilator ali plamen manji ostaje tinja ali ne gubi temperaturu .Ventilator ima 6 brzna u odrzavanju prebaci na 1 inace pepeo se stvori ako ne pirka .Posle kad dune digne pepeo a ovako nekako manje .Mnogo sam probao .Meni je idalno nedimi sto malo sagoreva u gorioniku mozda nekoliko kg a sto smrdi malo to smrdi i kod ostalih sto pusijaju po gradu .

Imam jos nekih ideja ali vremena malo .Tako da svaki predlog mi dobro dodje.A ovo mi radi automatski samo cisti i puni .
 
Odgovor na temu

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo02.12.2022. u 22:44 - pre 16 meseci
Citat:
gml Imam jos nekih ideja ali vremena malo .Tako da svaki predlog mi dobro dodje.A ovo mi radi automatski samo cisti i puni .


I nerazbra da nije isto ugalj i pelet.
Teraj Majstore do kraja!!

Ja ložim drva a On ugalj molim Moderatora da nas Oba eliminiše trajno!
 
Odgovor na temu

gml

Član broj: 346638
Poruke: 311
213.55.226.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo03.12.2022. u 07:57 - pre 16 meseci
Nemozete vi mene da smislite svejedno sta lozim .A razlog je sto nije po vasem ono ja sam na forumu jer prodajem regulacijuza covjeka iz Hrvatske .A sad Zlatko prestao sa kinezima pa vam smetam.

Za tvoju imformaciju moj kotao moze da radi na drva na pelet sitan ugalj krupan ugalj naftu i gas. Pa sam dao sebi za pravo da komentarisem na forumu sa ljudima dobre volje. Bio je Zmajdin prodavao maglu pa srki pa ovi sateliti sto kao nakupci prodavase neke magle kao monteri pelet gorionika .Steleri sto smanjuju potrosnju i pricaju o neutralnom dimu. A onda lopata Alije Sirotanovica kao regulacija.

A vidis ja na forumu nisam da nesto profitiram .
Tuzakali ste vi mene i banovali vise puta nije mi to strano .Samo nastavite to govori nesto o vasem karakteru.

AJTE SAD NAVALITE PRITISKAJTE UZVICNIK BANUJTE I DOSAD STE TO RADILI.
 
Odgovor na temu

musamusa
Petar Petrovic
Nis

Član broj: 346806
Poruke: 69
*.internet.mts.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo03.12.2022. u 12:20 - pre 16 meseci
Postovanje svim clanovima grupe 😁

Zanima me da li je neko sam pravio set za kompresorsko ciscenje? Pa ako jeste, molio bih za pomoc sta je potrebno sve da probam i ja da napravim? 🙂 u pitanju je Bmax gorionik 10-30kw

Hvala 🙂
 
Odgovor na temu

gml

Član broj: 346638
Poruke: 311
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo03.12.2022. u 14:29 - pre 16 meseci
Citat:
Goranto:
Citat:
gml Imam jos nekih ideja ali vremena malo .Tako da svaki predlog mi dobro dodje.A ovo mi radi automatski samo cisti i puni .


I nerazbra da nije isto ugalj i pelet.
Teraj Majstore do kraja!!

Ja ložim drva a On ugalj molim Moderatora da nas Oba eliminiše trajno!


JA IMAM I PELET U DRUGOM OBJEKTU I UGALJ I TOPLANU U OPTICAJU .I sve pripada meni privatno vlasnistvo objekata a ne toplane ali vise kotlovnica za tvoju imformaciju.
 
Odgovor na temu

Vladimir Gembesh
Vladimir Gembesh
Prilep, Macedonia

Član broj: 347611
Poruke: 2
*.cabletel.com.mk.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo04.12.2022. u 18:17 - pre 15 meseci
Jer je bila kriza i kod nas u Makedonije nije bilo izbor peleta, morao sam uzeti peleta od kosti masline. Tu je i nastao problem. Imam gorionik brener peleta i od kad koristim ove od masline on se upali, gori jedan cas do dva, a pa se onda napuni dovod i blokira puz koji dovodi pelete. Na pocetku iako je blokirao sogorevao je pelete i pravio pepeo. Posto nije radio kako treba menjao sam parametre kolicine peleta koji dovodi i razmak izmedju. Sada radi tri sata, al ne pravi pepeo, nego to izglkeda kao samlena kost masline koja nije izgorela. To se javlja i u gorioniku i u rezeorvar pepela. Molim vas za savet jer sam uzeo pelet za celu sezonu i ne mogu ga zameniti. A i nema neki izbor. Hvala
 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo05.12.2022. u 00:37 - pre 15 meseci
Vladimir Gembesh
Moj komšija je imao neki gorionik, sve se moglo podešavati-vreme ubacivanja, pauza, brzina ventilator i radio je na pelet. Iz nekog razloga (pošto je puž-transporte dizao pelet iz silosa i pelet je padao kroz cev na rešetku) iz čista mira zaglavi i napuni se cev. Proveli smo sate uz njega, i vratili ga na servis.
Vama predlažem da dodate vazduh u sagorevanje i možda malo peleta(možda je važniji od potrebne norme). Da imate dotok vazduha u prostoriju gde je peć.
To je ono na slepo, a kontaktirajte i servisera...ili sami menjajte vrednosti, ali zapisuje sve šta menjate. I postavite neke slike peći i rešetke, pepela...
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

milanbrainbug
mihajlovic milan

Član broj: 153721
Poruke: 71
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 491939474


+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo05.12.2022. u 12:01 - pre 15 meseci
Pomagajte ljudi vec drugu zimu za redom imam problem sa kondenzacijom u kotlu.Prvo dimnjak purnja kao da lozim ugalj i to onaj blatnjavi sto su lozili u termoelektrani,a drugo u izvesnim slucajevima od kondenza se pojavljuje voda oko dimovodnih cevi.Spoljni je kotao i do predprosle zime nisam imao nikakvih problema...podesavanja nisam menjao od instalacije...pelet koji koristim kada ga prebacim kod burazera u drugi kotao gori super i dima gotovo da nema.Sta bi mogao da bude uzrok?Kotao je radijator compact 25.primetio sam da mi pritisak kada je toplo/hladno dosta varira (od 0.3 - 2 bara),koliki pritisak treba da bude u expanzionoj posudi i kako da proverim da li je ona ispravna?Da li jos neki mehanicki kvar moze da utice na gore pomenut problem?Inace kad se kotao ocisti radi normalno neko vreme,ali dim uvek bude crn i cadjav iako je ociscen.Ima li neko ideju sta da radim...mozda nesto ne cistim dobro... ili vec nesto trece stvarno vise ne znam sta da radim...
brainbug
 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo05.12.2022. u 13:29 - pre 15 meseci
Niste dobro očistili kotao. Morate očistiti pepeljaru/rešetku, sve dostupne površine, cevi iznad do usijanja, skinete limeni poklopac i cevi pozadi(i usporivače naravno) i na dnu gde se skuplja garež. Proveriti dimne cevi/čunkove, i očistiti dimnjak.
Podići T u kotlu na 70-75*C.Računam da imate mešni ventil za zaštitu kotla i još jednu pumpu, ali po pisanju nemate.
Za veliku razliku u pritisku, to je mala ekspanziona posuda na samom kotlu(ili je bez vazduha). Pritisak u posudi mora da bude 1 do 1,5 bari, a u instalacija isto. Kad je topao sistem i codgovarajuća eksp.posuda,maksimalno se poveća za 0,5 bari.
I dovod vazduha mora da ima prostorija gde je peć, bar otvor 5x5cm.
Probajte,pa javite šta se dešava.
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo05.12.2022. u 20:18 - pre 15 meseci
Citat:
milanbrainbug.Spoljni je kotao...

Kako to?


Citat:
milanbrainbug...podesavanja nisam menjao od instalacije...

To mora da se podesi.Neko koga interesuje.Peleti su slični na izgled ali nisu uvek isti po sastavu.
Ložište je crno?
 
Odgovor na temu

gml

Član broj: 346638
Poruke: 311
213.55.225.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo06.12.2022. u 08:02 - pre 15 meseci
Citat:
Vladimir Gembesh:
Jer je bila kriza i kod nas u Makedonije nije bilo izbor peleta, morao sam uzeti peleta od kosti masline. Tu je i nastao problem. Imam gorionik brener peleta i od kad koristim ove od masline on se upali, gori jedan cas do dva, a pa se onda napuni dovod i blokira puz koji dovodi pelete. Na pocetku iako je blokirao sogorevao je pelete i pravio pepeo. Posto nije radio kako treba menjao sam parametre kolicine peleta koji dovodi i razmak izmedju. Sada radi tri sata, al ne pravi pepeo, nego to izglkeda kao samlena kost masline koja nije izgorela. To se javlja i u gorioniku i u rezeorvar pepela. Molim vas za savet jer sam uzeo pelet za celu sezonu i ne mogu ga zameniti. A i nema neki izbor. Hvala


Na youtube ukucas 25joks .Ciscenje gorionika kompesorom .TO JE NAS CLAN FORUMA STO SVE SAM NAPRAVI pa ga kontaktiras a za kospice je strucnjak
 
Odgovor na temu

milanbrainbug
mihajlovic milan

Član broj: 153721
Poruke: 71
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 491939474


+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo06.12.2022. u 13:35 - pre 15 meseci
Citat:
Podići T u kotlu na 70-75*C.

izvinjavam se na kasnom odgovoru... temperatura mi je bila podesena na 65 C...pojacao sam na 75 C i jutros kada sam dosao sa posla vidim da je ona smola sto nisam uspeo da je skinem izgorela i bukvalno pocela da otpada...pa je dobio jos jedno ciscenje.
Citat:
Računam da imate mešni ventil za zaštitu kotla i još jednu pumpu, ali po pisanju nemate.

nisam pomenuo taj podatak...ali sistem je napravljen tako sto sam unutra imao alfin sporet na kotao sa pumpom,expanzionom posudom i pratecim elementima...i on je grejao prizemlje...dok se nisam prosirio na sprat pa sam nekih 160m2 morao da ugrejem drugacije jer sporet nije imao snage da ugreje sve, pa je kupljen i kotao koji je povezan na sistem iz kotlarnice(na to sam mislio kada sam rekao spoljni) tada je ugradjen i mesni ventil.Tako da imam 2 pumpe,2 posude,2 zene,2 svalerke...:)Ali...mozda je "majstor" tu nesto lose povezao jer kada otvorim mesni ventil dva krajnja radijatora ne greju...kao da pumpa ne dobacuje do njih...a kada upalim obe pumpe kao da se struje sudaraju u sistemu i poneki radijator ne greje ili je mlak...nego to je druga problematika...izgleda da posude ne rade svoj posao kako treba(jedna je stara preko 15 a druga skoro 10 godina) jer pritisak varira od 0.3 bara do 2 bara hladno/toplo. I mozete li mi reci kolika bi odprilike trebala da bude temperatura izduvnih gasova u kotlu?

Citat:
To mora da se podesi.Neko koga interesuje.Peleti su slični na izgled ali nisu uvek isti po sastavu.
Ložište je crno?


pa pazite slagao sam malo...bio je serviser pre 4-5 godina kada je otisla elektronika pa je uz moju napomenu bacio pogled na podesavanja i rekao je da je sve podeseno kako treba i da ne treba nista da se dira...loziste jeste crno.


brainbug
 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo06.12.2022. u 14:21 - pre 15 meseci
pa pazite slagao sam malo...bio je serviser pre 4-5 godina kada je otisla elektronika pa je uz moju napomenu bacio pogled na podesavanja i rekao je da je sve podeseno kako treba i da ne treba nista da se dira...loziste jeste crno
Nisu iste vrednosti za pelet od drveta, i pelet od koštice. Po meni treba manje da ubacuje, da se pojača vazduh i da bide pauza između ubacivanja malo duža. Ali, bar smanjite količinu ubacivanja i dodajte vazduh. Prethodno zapišite vrednosti koje menjate.
Obe pumpe treba da rade. Prva kotlovska da vraća T vodu sa mešanog u kotao, a druga/potisna da gura vodu od mešanog u radijatore. Da li je tako urađeno?
Dajte neku sliku, ili skicu.
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

milanbrainbug
mihajlovic milan

Član broj: 153721
Poruke: 71
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 491939474


+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.12.2022. u 13:54 - pre 15 meseci
Citat:
Nisu iste vrednosti za pelet od drveta, i pelet od koštice. Po meni treba manje da ubacuje, da se pojača vazduh i da bide pauza između ubacivanja malo duža. Ali, bar smanjite količinu ubacivanja i dodajte vazduh. Prethodno zapišite vrednosti koje menjate.
Obe pumpe treba da rade. Prva kotlovska da vraća T vodu sa mešanog u kotao, a druga/potisna da gura vodu od mešanog u radijatore. Da li je tako urađeno?
Dajte neku sliku, ili skicu.


uvek sa se grejao na drveni pelet nisam menjao nista...e sad sto su se proizvodjaci izbezobrazili pa guraju svasta tu ne mogu mnogo da promenim... podesio sam kako ste rekli(compact ima u podesavanjima kalibraciju vazduha i puza od -5 do 5 koje u bile na nuli vazduh sam pojacao za jedan a puza smanjio za isto) i deluje da bolje gori videcu za dan dva. Sto se tice mesnog ventila on je cetvorokraki i postavljen je odmah iza kotla na pelet...pumpa je u sklopu kotla...mislim na hladnoj vodi....a ova druga je u kuci odmah na izlazu sistema iz sporeta takodje na hladnoj vodi...u principu kada sam se grejao na pelet ova pumpa kod sporeta je bila iskljucena...ako se lozi sporet kotao na pelet je iskljucen a ukljucuje se pumpa kod sporeta...
brainbug
 
Odgovor na temu

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
31.223.128.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.12.2022. u 15:05 - pre 15 meseci
vazduh sam pojacao za jedan a puza smanjio za isto)
Ovako se samo pojačava snaga ali se ne poboljšava sagorijevanje
Opredijelite se, za početak, ili pojačati vazduh ili povećati pauzu
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1201009 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.