Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šta je sve potrebno za jedan mail server? Kompletan setup?

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: Šta je sve potrebno za jedan mail server? Kompletan setup?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6426 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Šta je sve potrebno za jedan mail server? Kompletan setup?01.07.2018. u 10:28 - pre 69 meseci
Hteo bih da zaobiđem plesk i cpanel, i da postavim ceo setup na jednom serveru koji će služiti samo tome.

Otprilike ovo znam da treba, ali šta bi moglo još?

Osnovno:
Postfix
Dovecot
Apache
php
MySQL

SPAM zaštita:
SpamAssassin

Antivirus:
Amavised-new
ClamAV

WEBmail i Administracija:
Postfixadmin
Roundcube webmail
Možda SOGo?

Dodatno:
Fail2ban
certbot let's encrypt
phpMyAdmin

Dodatni setup:
- TLS enforce
- DKIM, SPF, PTR setup
- Enabling DNSBL

Ovo znam da postavim, ali šta vi još dodatno podešavate? Šta sam zaboravio?
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Šta je sve potrebno za jedan mail server? Kompletan setup?01.07.2018. u 14:58 - pre 69 meseci
LDAP, ako ga integrises u korporacijski directory, inace nista. Deluje skroz OK.

Ja bi izbacio phpMyAdmin. :) Los alat.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Šta je sve potrebno za jedan mail server? Kompletan setup?01.07.2018. u 15:20 - pre 69 meseci
Thx na odgovoru :).

LDAP mi ne treba, mada bih mogao da probam na nekom testu da vidim kako se integrise.

U principu ne treba mi phpMyAdmin, mozda samo za neke osnovne stvari. Lakse mi nego iz terminala. MySQL Workbench sam par puta koristio, ali za moje potrebe, nekako mi lakse phpMyAdmin.
Koja je tvoja preporuka umesto njega, i sto je los alat? :)
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Šta je sve potrebno za jedan mail server? Kompletan setup?01.07.2018. u 16:33 - pre 69 meseci
Preporuka, umesto njega, za mene je ili mysql iz konzole (za 90% stvari), ili Workbench. Za admina su po meni najbolji alati.

Zasto je los? Za pocetak zato sto kad se nakacu na server krene da divlja sa SELECT-ovima po information schema-i do mere da zna da zakuca server ako ima velikih tabela. Meni je i to samo po sebi dovoljno ;)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: Šta je sve potrebno za jedan mail server? Kompletan setup?01.07.2018. u 18:09 - pre 69 meseci
Dobar je spisak, samo bih ja isao na sendmail umesto postfix-a.

Citat:
LDAP mi ne treba, mada bih mogao da probam na nekom testu da vidim kako se integrise.


Sto se tice ovoga, zavisi kako mejl sistem radi autentifikaciju. Autentifikaciju posebno radi MTA posebno IMAP/POP server.

Po default-u sve ce "pitati" linux da li user postoji na sistemu ili ne, a ti mozes da promenis da su user-i u nekoj mysql-like bazi. Mozes da promenis da same aplikacije rade upit, a mozes i preko linux nss-a. Imas onaj "nsswitch.conf" koji definise na koji nacin i redosled user lookup-a na lin-u. Pa instaliras mysql/postgre/nesto trece nss lib-ovel i zamenis u nsswitch.cfg. A dalje sam pises upit sta ce se vracati kao username, sta kao pass na sistemske pozive tipa getpwnam.

Btw, manuelno konfigurisan mejl server je velika muka za odrzavanje. Krene spam, pa blek liste, pa nekome ne radi mejl zbog neke gluposti a tebe smaraju... razmisli o tome.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Šta je sve potrebno za jedan mail server? Kompletan setup?01.07.2018. u 20:32 - pre 69 meseci
Citat:
Aleksandar Đokić: Dobar je spisak, samo bih ja isao na sendmail umesto postfix-a.

Mazohizam, fetis ka m4 ili imas neki ozbiljan razlog? :)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Šta je sve potrebno za jedan mail server? Kompletan setup?01.07.2018. u 20:45 - pre 69 meseci
usere i sve cu u mysql, jer imam oko 200 mailboxeva i dvadesetak domena.
za blekliste, spam... se ionako cimam.

sto sendmail umesto postfix?
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: Šta je sve potrebno za jedan mail server? Kompletan setup?01.07.2018. u 21:58 - pre 69 meseci
Citat:
Mazohizam, fetis ka m4 ili imas neki ozbiljan razlog? :)


Ahahaa to jeste, m4 je muka.

@CoyoteKG

Sendmail mi se cini stabilniji nekako, otkud znam, A i negde mi je u malom mozgu da ima prednosti kad je u pitanju fleksibilnost konfiguracije.

Btw, resi odmah probleme tipa sta se desava sa istim username-om na dva razlicita domena - to moras da mapiras u sistemski user koji ne sme da ima "@"... i izronice ti tu jos tih stvari.

 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Šta je sve potrebno za jedan mail server? Kompletan setup?01.07.2018. u 22:08 - pre 69 meseci
Useri su mi u mysql, nisu sistemski.
ne kapiram :).
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Šta je sve potrebno za jedan mail server? Kompletan setup?02.07.2018. u 08:39 - pre 69 meseci
Citat:
Aleksandar Đokić:
Sendmail mi se cini stabilniji nekako, otkud znam, A i negde mi je u malom mozgu da ima prednosti kad je u pitanju fleksibilnost konfiguracije.

Meni je u glavi par nekih prastarih exploit-a za sendmail i kernel 2.2 i od tad sam, negde, presao da koristim nesto drugo. Prvo qmail, pa onda postfix. Iskreno, nisam dosao u situaciju da ne mogu da napravim nesto uz postfix sto mi realno treba....

A i realno, ovo je vise vezba. Danas obicno za bilo kakav enter-paradajz stavim ili iRedMail ili Zimbra-u i miran sam. Postfix mozda za neki ISP koji drzi nisko opterecenje, a daje svima mail-ove, mada i ISP-ovi sad mail otvaraju samo na zahtev.... ;) Svi su presli na public email providers.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Šta je sve potrebno za jedan mail server? Kompletan setup?02.07.2018. u 12:21 - pre 69 meseci
kad pomenu iRedMail. Koristio si?
Sinoć sam slučajno naleteo na to.
Koliko sam shvatio, sve ovo što bih ja jedno po jedno instalirao, to bih sa iRedMail spucao sa tom nekom njihovom skriptom?
A koji su nedostaci toga?
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Šta je sve potrebno za jedan mail server? Kompletan setup?02.07.2018. u 15:52 - pre 69 meseci
Nedostaci su sto podrazumeva cist klot server, sve mora kroz njih ili imas problem. Takodje, SE Linux mozes da zaboravis.

Prednosti su sto se lako instalira, lako podesi i sve radi. Dobijes i fail2ban i skroz razuman security. Takodje, administracija je skroz kroz GUI, mozes da das nekom drugom, tipa HR, small business owner, tako nekom da bude admin i da odradi deo posla.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

agvozden
Aleksandar Gvozden
founder
Info-G
Beograd

Član broj: 37813
Poruke: 1122
*.home.otenet.gr.

Sajt: www.gvozden.info


+68 Profil

icon Re: Šta je sve potrebno za jedan mail server? Kompletan setup?03.07.2018. u 10:57 - pre 69 meseci
Ja bih isao bez apache, php... ne potrebno. Jedino zbog Roundcube-ta

instaliraj Virtualmin i imaces sve ovo. Potrebno je minimalno da se doradi (spam filteri i konkretna podesavanja)

 
Odgovor na temu

srbaja
nekada kblo 45

Član broj: 4671
Poruke: 275



+28 Profil

icon Re: Šta je sve potrebno za jedan mail server? Kompletan setup?03.07.2018. u 11:51 - pre 69 meseci
Za firmu te velicine (narocito ako je opterecena manjkom IT osoblja) ja bih ipak preporucio neki od hosted email servisa.....
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Šta je sve potrebno za jedan mail server? Kompletan setup?03.07.2018. u 12:00 - pre 69 meseci
pa treba mi roundcube...

A kao sto rekoh, postavih ovu temu da izbegnem cpanel i plesk, pa mi onda virtualmin nema baš onda nekog smisla :)
 
Odgovor na temu

agvozden
Aleksandar Gvozden
founder
Info-G
Beograd

Član broj: 37813
Poruke: 1122
*.home.otenet.gr.

Sajt: www.gvozden.info


+68 Profil

icon Re: Šta je sve potrebno za jedan mail server? Kompletan setup?03.07.2018. u 12:23 - pre 69 meseci
Virtualmin je besplatan / postoji i placen support.

Bice nezgodno odrzavati mejl naloge bez nekog panela. To sam jednom pokusao da radim, pa se nisam usrecio.

Takodje, ne svidja mi se ideja podizanja apache/php samo zbog webmail-a. Ja bih pre postavio neki menje zahtevniji klijent, ili bih ga drzao na nekom mestu gde vec ima tih kombinacija.

 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Šta je sve potrebno za jedan mail server? Kompletan setup?03.07.2018. u 12:32 - pre 69 meseci
Pored roundcube koristio bih Postfixadmin pa mi treba php. I on je besplatan. Kroz njega mogu da dodajem mailboxove, domene, aliase, pa ako zatreba čak i admin naloge.

Citat:
ili bih ga drzao na nekom mestu gde vec ima tih kombinacija.

Nisam skontao. Misliš da mi Roundcube bude na nekom zasebnom serveru gde imam već apache i webmail? Pa može i ta kombinacija, samo u ovom momentu nisam razmišljao o tome i nemam ideju kako.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Šta je sve potrebno za jedan mail server? Kompletan setup?03.07.2018. u 16:35 - pre 69 meseci
Citat:
agvozden:
Ja bih isao bez apache, php... ne potrebno. Jedino zbog Roundcube-ta

Uopste se ne slazem. Nema nijednog razloga da WebMail bude odvojen od mail servera. Pricamo o enterprise okruzenju. Ono sto moze da se radi je da se ogranici pristup web serveru, zbog security-ja, npr. enforce-ujuci VPN za konekciju na port 443 (TLS je obavezan), ili dodavanjem nekog HTTP Basic Auth-a na konekcije van LAN-a (i VPN-a).
Citat:

instaliraj Virtualmin i imaces sve ovo. Potrebno je minimalno da se doradi (spam filteri i konkretna podesavanja)

Opet se ne slazem. Covek pravi corporate email, ne hosting. Ne trazi zamenu za cPanel koju nece da plati, ne pravi mail za 3000 domena koji ce dobiti neku uslugu - treba mu ozbiljan email, sa dodacima, pomenuo je o SOGo groupware i sve. Nece imati pola toga.

Ako hoce "box" solution ima iRedMail ili Zimbra - to su corporate mail resenja. Virtualmin je druga prica - to je kad hoces da imas shared hosting ili tako nesto. On odrzava samo svoje interne sajtvove u svom (small) enterprise okruzenju.

Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Šta je sve potrebno za jedan mail server? Kompletan setup?03.07.2018. u 17:23 - pre 69 meseci
Da, kad kažem da ne želim cpanel i plesk, ne mislim na cenu njihovih licenci jer već imam par servera.

Email na postfixu mi treba uglavnom za nase interne potrebe. Čak mi ni sogo nije neophodan ali bi bio koristan zbog zajedničkog kalendara, i ništa više. Nemam iskustva još sa njim.

Mi interno imamo jedno dvadesetak domena, ali uglavnom su forwaderi kojekakvi. Pored toga imamo još dvadesetak klijentskih domena. Ali oni su više prijatelji firme nego klijenti. Firmice kojima smo uradili neke sajtiće i hostujemo ih, pa usput i mailove tipa [email protected], i to su uglavnom forwaderi na neki privatni acc, mozda par mailboxeva baš aktivno.

Znam da niko ne koristi mailbox za newsletter ili nekako zloupotrebljava, jer im obicno ja podesavam i instaliram klijente i telefone, pa znam cemu sluzi.

Dakle meni bitno da zastitim nas i njih od spama, i to je to. Da cemo mi da zavrsimo na blacklistama, retkost odnosno desilo se jednom pre par godina kad sam poceo da se bavim ovim stvarima i nasledio sam servere od peethodnika koji bas nije nesto pazio... pa navukao neki malware. Mislim da ima ovde tema gde sam trazio savet kako da resim. Posle toga ni jednom.

Pored toga bitan mi je backup, i to cu videti kako. Verovatno cela virtualka plus nekako mailboxevi i setup.

Kako da opisem...
Ako padne server, nece biti toliko strasno i napeto ako ne radi par sati ili ceo dan.
Dakle nije nesto preozbiljno gde mi je bitan HA, ali naravno pozeljno bi bilo da se nikad ne desi problem :) i voleo bih da bude odličan setup, ne zbog drugih nego zbog moje neke lične satisfakcije

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 03.07.2018. u 18:39 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Šta je sve potrebno za jedan mail server? Kompletan setup?03.07.2018. u 19:52 - pre 69 meseci
HA za mail server moze da bude malo problematicno resenje. Generalno se svodi na :

- Sam mail server ide kao VM, kome se lako pravi snapshot.
- Mail storage ide odvojeno, na neki storage uredjaj koji ima HA kao deo sebe (GlusterFS storage, neki NetAPP filer preko NFS-a, FC storage....) - i koji opet ima snapshots.
- Neki mail VM odvojeno, kao secundary MX / forwarder, da dok traje downtime mailovi mogu da stizu nesmetano.

U nekom SMB varijanti, gde mail storage nije prevelik, moze i sve u jedan VM, pa samo povremeno snapshot i zdravo, dovidjenja.

Na finom si putu. :D

Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: Šta je sve potrebno za jedan mail server? Kompletan setup?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6426 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.