Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa jednom fazom u stanu

[es] :: Elektrotehnika :: Problem sa jednom fazom u stanu

[ Pregleda: 2372 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Haris_Ba
Berane, Crna Gora

Član broj: 335047
Poruke: 125
*.99.mtel.me.



+2 Profil

icon Problem sa jednom fazom u stanu13.11.2018. u 13:20 - pre 65 meseci
Uticnica gdje je povezan elektricni sporet ne radi. U ormaru je jedan od osiguraca izbacio (slika ispod) i ne moze da se vrati. Skinuo sam masku ormara i utvrdio da glinerica na kafenom provodniku (3) ne svijetli. Evo rezultata mjerenja:



Napon izmedju provodnika 1 i 2 = 403V, napon izmedju provodnika 1 i 3 = 201V, napon izmedju provodnika 2 i 3 = 245V, napon izmedju 1 i uzemljenja = 233V, napon izmedju 2 i uzemljenja = 233V, napon izmedju 3 i uzemljenja = 31V.

Kada spustim sve osigurace, rezultati mjerenja su sledeci:

Napon izmedju provodnika 1 i 2 = 403V, napon izmedju provodnika 1 i 3 = 150V, napon izmedju provodnika 2 i 3 = 275V, napon izmedju 1 i uzemljenja = 233V, napon izmedju 2 i uzemljenja = 233V, napon izmedju 3 i uzemljenja = 79V.

Sada glinerica svijetli na provodniku 3 sto je razumljivo, s obzirom na napon od 79V.
Sta moze da bude uzrok problema sa fazom koju sam oznacio brojem 3?
Ormaru u holu zgrade gdje se nalazi brojilo nemam pristup.


[Ovu poruku je menjao Haris_Ba dana 13.11.2018. u 14:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.static.avana.rs.



+10242 Profil

icon Re: Problem sa jednom fazom u stanu13.11.2018. u 13:34 - pre 65 meseci
Ova merenja koja si obavio je trebalo da uradiš sa svim isključenim osiguračima. Ovako si dobio neke čudne napone, usled rada raznih uređaja u stanu.
Po svemu sudeći izbio je i osigurač / limitator faze. Ti osigurači tj. limitatori su u glavnom ormanu zgrade.

Posao je sledeći:

1. Izvuci utikač šporeta iz zida.
2. Potraži ključ elektro-ormana od predsednika kućnog saveta tj. upravnika zgrade. Uveri se da je izbacio jedan od tri osigurača.
3. Osigurač koji ne može da se vrati je pokvaren. Treba ga zameniti.
4. Zamena osigurača nije komplikovana, ali nije trivijalan posao, pa ako nisi stručan, nemoj da se samostalno upuštaš. Jerbo, od struje se gine. Pozovi električara.
5. Kad se zameni neispravni osigurač u kućnoj instalaciji, treba uključiti tri fazna osigurača u glavnom ormanu.
6. Naći i otkloniti uzrok izbacivanja osigurača, tj. popraviti šporet.
7. Kad se sve završi, skuvaš kafu na ispravnom šporetu i odmoriš.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Haris_Ba
Berane, Crna Gora

Član broj: 335047
Poruke: 125
*.99.mtel.me.



+2 Profil

icon Re: Problem sa jednom fazom u stanu13.11.2018. u 14:11 - pre 65 meseci
Hvala na odgovoru. Mjerenja sam izveo i u slucaju podginutih i u slucaju spustenih osiguraca.
Studiram Elektrotehniku, smjer elektronika, telekomunikacije i racunari. Jasno mi je teorijski kako stvari funkcionisu. Kolege sa smjera Energetika i automatika detaljno izucavaju elektricne instalacije u sklopu predmeta ali poznavanje baznih stvari je zajednicko za sve :)
Masku sam skinuo da bih zamijenio osigurac ali mi je paznju privukao problem sa faznim provodnikom. Pretpostavio sam da je problem u holu ali ormaru nemam trenutno pristup jer nisam uspio da kontaktiram predsjednika :) Nadam se da cu brzo doci do njega.
Inace utvrdio sam da je sporet ispravan. Ne znam sta je moglo da izazove iskakanje osiguraca. U svakom slucaju potrudicu se da dodjem do ormara pa se javljam. Ako se ispostavi da je veci problem u pitanju, obavijesticu vlasnika stana da angazuje nekog. Ja sam ovdje stanar i objektivno nije moje da rjesavam probleme, osim ako je nesto sitno u pitanju :)
Hvala jos jednom
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13017
*.adsl-1.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Problem sa jednom fazom u stanu13.11.2018. u 14:27 - pre 65 meseci
Citat:
Haris_BaAko se ispostavi da je veci problem u pitanju, obavijesticu vlasnika stana da angazuje nekog.


To si trebao odmah da uradiš, struja/napon ne prašta.
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

Haris_Ba
Berane, Crna Gora

Član broj: 335047
Poruke: 125
*.99.mtel.me.



+2 Profil

icon Re: Problem sa jednom fazom u stanu13.11.2018. u 14:30 - pre 65 meseci
Ja sam mislio da napon bar prvi put upozori :( Bas se izvinjavam sto nisam znao :)
 
Odgovor na temu

Haris_Ba
Berane, Crna Gora

Član broj: 335047
Poruke: 125
*.99.mtel.me.



+2 Profil

icon Re: Problem sa jednom fazom u stanu13.11.2018. u 16:32 - pre 65 meseci
Rijesio. Kao sto rece Java, dolje u holu je jedan od 3 osiguraca iskocio.
Stavio sam Elmark B16. Inace stona lampa koja je bila na istoj fazi na kojoj je sporet je bila u kratkom spoju.


 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10242 Profil

icon Re: Problem sa jednom fazom u stanu13.11.2018. u 19:39 - pre 65 meseci
A šta bi sa pokvarenim osiguračem?
Da li se ispostavilo da je ispravan, ali ga je uključena lampa momentalno izabcivala?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Haris_Ba
Berane, Crna Gora

Član broj: 335047
Poruke: 125
*.99.mtel.me.



+2 Profil

icon Re: Problem sa jednom fazom u stanu13.11.2018. u 19:54 - pre 65 meseci
Lampa ga je izbacila i tu mu je bio kraj :) Ne moze da se zatvori, unutrasnji mehanizam ga automatski otvara... Ako ga rucno drzim ukljucenim, beskonacan je otpor izmedju prikljucaka...
Na njegovo mjesto sam stavio Elmark B16 (plavi osigurac u prethodnoj poruci). U holu nije bilo potrebe ni za kakvom zamjenom...


[Ovu poruku je menjao Haris_Ba dana 13.11.2018. u 21:06 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Problem sa jednom fazom u stanu

[ Pregleda: 2372 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.