Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

FUJITSU klima uređaji - inverter

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: FUJITSU klima uređaji - inverter
(TOP topic, by SG kamikaza)
Strane: << < .. 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 288034 | Odgovora: 1008 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Boki Rusic

Član broj: 346871
Poruke: 53



+8 Profil

icon Re: FUJITSU klima uređaji - inverter04.02.2022. u 20:02 - pre 26 meseci
Pozdrav svima
Interesuje me uopsteno od korisnika ovog brenda, da li se javljaju neke velike oscilacije u zadatoj temperaturi ? Recimo da klima 12 osrednje klase u 30m2 odlicne izolacije moze da prebaci zadatu za vise od 2C, pa se iskljuci, pa se ponovo ukljuci kada bude 3-4C manje od te prebacene. Uopsteno koliko su ove klime precizne za to ? Hvala
 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
85.222.184.*



+334 Profil

icon Re: FUJITSU klima uređaji - inverter04.02.2022. u 20:47 - pre 26 meseci
Fujitsu je prilično precizan, može nisko da radi tako da se isključuje samo u prelaznom periodu, ali nema dugih pauza u radu.
 
Odgovor na temu

Boki Rusic

Član broj: 346871
Poruke: 53



+8 Profil

icon Re: FUJITSU klima uređaji - inverter04.02.2022. u 21:02 - pre 26 meseci
Ok hvala na brzom odgovoru. Mozes li da mi kazes koliko je precizan ?
Znaci 30m2, odlicna izolacija, pravilno pozicionirana spoljna i unutrasnja, u prostoru koji greje sve uobicajeno i normalno, filteri klime uvek cisti. Moze li da se desava da se na zadatu 24 klima iskljuci tek kad u sobi bude preko 26 a da se ukljuci opet na 23 ? Mozda malo laicko pitanje ali i ne znam bas kako drugacije da ga postavim. Znaci da tolike oscilacije napravi tvoja klima Fujitsu ?
 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
85.222.184.*



+334 Profil

icon Re: FUJITSU klima uređaji - inverter04.02.2022. u 21:23 - pre 26 meseci
I kod mene je jedna u 30m², druga u 16m². Razlika je do maksimalno 1⁰C od isključenja do uključenja u oktobru i novembru, u mom slučaju. Vidim da si pitao i za Vivaxa, imam i njega, model AERI (takođe u 16m²) koji je od boljih Vivaxovih modela (nešto kao Midea Mission 1), on hoće da pregreje za par stepeni u prelaznom periodu.
 
Odgovor na temu

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.8.*



+157 Profil

icon Re: FUJITSU klima uređaji - inverter04.02.2022. u 21:36 - pre 26 meseci
Citat:
Cronnin: Potpun je nebitno. 1179 - 819 = 360 kWH godišnje ili 3.600 dinara. Da bi otplatio tu razliku, treba ti 15 godina.

A taj Pdesign je samo matematička projekcija. Ništa taj LLCE nije nategnut.


Jel te tvije klime imaju brojčanik pa se zaustave na 1179/891kwh !? Koji uslovi treba da se ispune da klima baš potroši 1170kwh za sezonu ? Nisam bezeveze ti napisao omjer u (%) .
Drugo jel se Pdh matematički projektuje bezveze onako ili i to ima neki smisao , da li je isti mozda i testiran..
 
Odgovor na temu

Boki Rusic

Član broj: 346871
Poruke: 53



+8 Profil

icon Re: FUJITSU klima uređaji - inverter04.02.2022. u 22:48 - pre 26 meseci
Citat:
gti2:
I kod mene je jedna u 30m², druga u 16m². Razlika je do maksimalno 1⁰C od isključenja do uključenja u oktobru i novembru, u mom slučaju. Vidim da si pitao i za Vivaxa, imam i njega, model AERI (takođe u 16m²) koji je od boljih Vivaxovih modela (nešto kao Midea Mission 1), on hoće da pregreje za par stepeni u prelaznom periodu.

hvala, nisam bas citao i pratio, koje klime Fujitsu imas ?
 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
85.222.184.*



+334 Profil

icon Re: FUJITSU klima uređaji - inverter04.02.2022. u 23:55 - pre 26 meseci
Imam 2 kom LUCA 12, ali isto rade i LMCA/LMCE. Verujem da je i sa LLCA/LLCE isti slučaj , ali što se tiče njih, bolje da vlasnici iznesu svoja iskustva sa njima, da ne pričam napamet.
 
Odgovor na temu

Cronnin

Član broj: 62353
Poruke: 482
*.adsl.verat.net.



+12 Profil

icon Re: FUJITSU klima uređaji - inverter05.02.2022. u 03:07 - pre 26 meseci
Citat:
Alen23:
Jel te tvije klime imaju brojčanik pa se zaustave na 1179/891kwh !? Koji uslovi treba da se ispune da klima baš potroši 1170kwh za sezonu ? Nisam bezeveze ti napisao omjer u (%) .


Oni su za baš te brojke merili performanse klime, a ne ja. Oni su za tu predviđenu potrošnju merili, te nam dali nam izmeren SCOP, zato što je proizvođač rekao da je pri toj potrošnji SCOP toliki. To je ono što su na EV proveravali.

Ja sam ti samo na osnovu tih rezultata izračunao da se i pored tolikog SCOP, i pored manjeg Pd, taj Mitsubish koliko god realno bolji bio, kod nas trenutno ne isplati.

Rovac ti je rekao da u realnosti klime neće biti toliko opterećene i neće raditi na takav način, i da će ta razlika čak biti i manja.



Citat:

Drugo jel se Pdh matematički projektuje bezveze onako ili i to ima neki smisao , da li je isti mozda i testiran..



Predvidjaju se toplotni gubici prostorije, pa se onda prema tome meri i računa SCOP. Ako mu prostorija ne gubi tih 2,83 kW na -7°C, onda se tako izračunat SCOP ne odnosi na taj prostor.

Ti COP-ovi opasno padaju ispod 5°C, i kriva na tom mestu ima jedno koleno. Malim štelovanjima Pd može da se posigne naizgled velika razlika u efikasnosti. Jednoj klimi krene da pada na 5°C i dok stigne na 2°C padne joj COP=3, dok drugoj klimi krene da pada stepen dva niže pa postigne tih COP=3 tek na 0°C.

Onda ti uporediš kakvi su im COP-ovi na 2°C i kažeš: Axa, ovoj prvoj je 3 dok je ovoj drugoj čak 3,9 što znači da je 30% bolja.

A ustvari je sve fora sa dobrim štelovanjem da bi dobili što bolji SCOP i energetsku klasu A+++, dok u realnosti ta razlika biva drastično manja.

[Ovu poruku je menjao Cronnin dana 05.02.2022. u 07:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dobri nikola
smuckalac
Mala Krsna

Član broj: 319657
Poruke: 268



+5 Profil

icon Re: FUJITSU klima uređaji - inverter05.02.2022. u 07:32 - pre 26 meseci
[img][/img] [img][/img] [img]
[/img] [img][/img]


Mikis Brzis
 
Odgovor na temu

dobri nikola
smuckalac
Mala Krsna

Član broj: 319657
Poruke: 268



+5 Profil

icon Re: FUJITSU klima uređaji - inverter05.02.2022. u 07:35 - pre 26 meseci
Citat:
Cronnin:
Citat:
Alen23:
Jel te tvije klime imaju brojčanik pa se zaustave na 1179/891kwh !? Koji uslovi treba da se ispune da klima baš potroši 1170kwh za sezonu ? Nisam bezeveze ti napisao omjer u (%) .


Oni su za baš te brojke merili performanse klime, a ne ja. Oni su za tu predviđenu potrošnju merili, te nam dali nam izmeren SCOP, zato što je proizvođač rekao da je pri toj potrošnji SCOP toliki. To je ono što su na EV proveravali.

Ja sam ti samo na osnovu tih rezultata izračunao da se i pored tolikog SCOP, i pored manjeg Pd, taj Mitsubish koliko god realno bolji bio, kod nas trenutno ne isplati.

Rovac ti je rekao da u realnosti klime neće biti toliko opterećene i neće raditi na takav način, i da će ta razlika čak biti i manja.



Citat:

Drugo jel se Pdh matematički projektuje bezveze onako ili i to ima neki smisao , da li je isti mozda i testiran..



Predvidjaju se toplotni gubici prostorije, pa se onda prema tome meri i računa SCOP. Ako mu prostorija ne gubi tih 2,83 kW na -7°C, onda se tako izračunat SCOP ne odnosi na taj prostor.

Ti COP-ovi opasno padaju ispod 5°C, i kriva na tom mestu ima jedno koleno. Malim štelovanjima Pd može da se posigne naizgled velika razlika u efikasnosti. Jednoj klimi krene da pada na 5°C i dok stigne na 2°C padne joj COP=3, dok drugoj klimi krene da pada stepen dva niže pa postigne tih COP=3 tek na 0°C.

Onda ti uporediš kakvi su im COP-ovi na 2°C i kažeš: Axa, ovoj prvoj je 3 dok je ovoj drugoj čak 3,9 što znači da je 30% bolja.

A ustvari je sve fora sa dobrim štelovanjem da bi dobili što bolji SCOP i energetsku klasu A+++, dok u realnosti ta razlika biva drastično manja.

[Ovu poruku je menjao Cronnin dana 05.02.2022. u 07:59 GMT+1]



Kako se odradjuje to dobro stelovanje da bo dobili sto bolji SCOP?

Mikis Brzis
 
Odgovor na temu

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.8.*



+157 Profil

icon Re: FUJITSU klima uređaji - inverter05.02.2022. u 08:28 - pre 26 meseci
Nisam te pitao šta je ev mjerio već koji uslovi bi se trebali ispuniti da bi bila ta godišnja potrošnja u praksi , jer ti svoj zaključka izvodiš na osnovu tih brojki pa da bi tvoja računica imala smisla moraš imati i tu potrošnju.. Ja ti pričam o omjeru (%) ne o brojkama koje su varijabilne u praksi..

Sad što se tiče realne potrošnje i opterećenja ko zbilja moze bilo šta garantirati i na koji način..Rek'o rovac da će biti manja potrošnja i opterećenje ?

Pa naravno da s Pd ne da šteliš već projektuješ uredjaj,..Sasvim normalno i da klimama opada kapacitet i cop , nekima više i prije , nekima manje i kasnije , na osnovu toga se i uklapaš u Pd a s njim i u energetsku klasu . Sad ako nategneš Pd spram mogućnosti uredjaja normalno da nećeš imati scop kao iredjaj s opuštenim Pd..

Imaš slikovit primjer koji sam ti naveo gdje pri istom opterećenju uredjaja PL 88% i 54% , imaš isti kapacitet ali drastično manji cop , šta je tu namješteno ? Malo nategnut Pdesign ?

U realnosti i ti mozes da " štelaš " Pdesign , dovoljno je da uredjaj ubaciš u prostor s 30% manjim toplotnim opterećenjem od Pd proizvodjača i dobićeš plusić ili dva
 
Odgovor na temu

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: FUJITSU klima uređaji - inverter05.02.2022. u 11:44 - pre 26 meseci
Citat:
Boki Rusic:
Ok hvala na brzom odgovoru. Mozes li da mi kazes koliko je precizan ?
Znaci 30m2, odlicna izolacija, pravilno pozicionirana spoljna i unutrasnja, u prostoru koji greje sve uobicajeno i normalno, filteri klime uvek cisti. Moze li da se desava da se na zadatu 24 klima iskljuci tek kad u sobi bude preko 26 a da se ukljuci opet na 23 ? Mozda malo laicko pitanje ali i ne znam bas kako drugacije da ga postavim. Znaci da tolike oscilacije napravi tvoja klima Fujitsu ?

Ja imam dobru izolaciju.
Kad sam imao lg klimu imao sam slican rad kao sto prijavljuju korisnici gree,klima nije znala ici ispod 500w grijala je kratko pa isla u pauzu iz koje se nije budila po pola sata,sat,i duze,osjecao sam se kako je soba pretopla,pa onda dugo cekajuci osjecali smo kao da je soba hladna

U istoj kuci koja ima dobru izolaciju sa fujitsu nisam imao takve probleme.Iako predimenzionisana,prejaka klima,ona odrzava skroz precizno,nemamo onaj osjecaj pretoplo prehladno,klimu ostavis da radis i zaboravis,uvijek se osjecas isto.

Ali kada je rijec o preciznom odrzavanju,onda ovo daikince od 450 € mi radi savrseno



Cini se kao korak dalje sto se tice preciznosti.
Sve su sanse da i ubuduce necu experimentisat sa brandovima.
Drzim se onog sa cim imam dobra iskustva.
 
Odgovor na temu

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.8.*



+157 Profil

icon Re: FUJITSU klima uređaji - inverter05.02.2022. u 14:15 - pre 26 meseci
Rovac nisi trebao da gasiš klimu preko noći i da pokušavaš da štediš jer time si sebi samo uskratio komociju grijanja i taj osjećaj da ti je hladno kad se temperatura zraka pregrije a klima ugasi...Osjačaj hladnoće ti dolazi od pothladjenih zidova s nedovoljno akumulirane toplote ( upravo izazvana pokušajem štednje ) ..
Evo ti objašnjenje kako funkcionira gradjevinska fizika...


O preciznosti odrzavanja sobne i poveznice s odredjenim brandom suvišno je pričati.. Koliko hoćeš uredjaja svih brendova koji maše sobnu od 1-4° , nije daikin nikakav izuzetak..

Za precizno odrzavanje sobne druge stvari su u pitanju , najmanje brand..
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: FUJITSU klima uređaji - inverter05.02.2022. u 14:43 - pre 26 meseci
Zamijenio si me s nekim .

Ja klimu ne gasim 24h dnevno
Nemam drugog grijanja,tako da mi je ugodjaj najbolji ovako bez gasenja.
Potrosnja me ne zanima,odavno se sve otplatilo.Samo me ugodjaj zanima.
 
Odgovor na temu

Boki Rusic

Član broj: 346871
Poruke: 53



+8 Profil

icon Re: FUJITSU klima uređaji - inverter05.02.2022. u 18:38 - pre 26 meseci
Citat:
rovaccccc:
Citat:
Boki Rusic:
Ok hvala na brzom odgovoru. Mozes li da mi kazes koliko je precizan ?
Znaci 30m2, odlicna izolacija, pravilno pozicionirana spoljna i unutrasnja, u prostoru koji greje sve uobicajeno i normalno, filteri klime uvek cisti. Moze li da se desava da se na zadatu 24 klima iskljuci tek kad u sobi bude preko 26 a da se ukljuci opet na 23 ? Mozda malo laicko pitanje ali i ne znam bas kako drugacije da ga postavim. Znaci da tolike oscilacije napravi tvoja klima Fujitsu ?

Ja imam dobru izolaciju.
Kad sam imao lg klimu imao sam slican rad kao sto prijavljuju korisnici gree,klima nije znala ici ispod 500w grijala je kratko pa isla u pauzu iz koje se nije budila po pola sata,sat,i duze,osjecao sam se kako je soba pretopla,pa onda dugo cekajuci osjecali smo kao da je soba hladna

U istoj kuci koja ima dobru izolaciju sa fujitsu nisam imao takve probleme.Iako predimenzionisana,prejaka klima,ona odrzava skroz precizno,nemamo onaj osjecaj pretoplo prehladno,klimu ostavis da radis i zaboravis,uvijek se osjecas isto.

Ali kada je rijec o preciznom odrzavanju,onda ovo daikince od 450 € mi radi savrseno



Cini se kao korak dalje sto se tice preciznosti.
Sve su sanse da i ubuduce necu experimentisat sa brandovima.
Drzim se onog sa cim imam dobra iskustva.

Hvala i tebi na odgovoru. Izvinjavam se, ali da ne bi vracao i trazio tvoja ranija pisanja ako mozes da ukratko napises koje Fujitsu i Daikin klime imas i sta greju
 
Odgovor na temu

Boki Rusic

Član broj: 346871
Poruke: 53



+8 Profil

icon Re: FUJITSU klima uređaji - inverter05.02.2022. u 18:51 - pre 26 meseci
Citat:
gti2:
Imam 2 kom LUCA 12, ali isto rade i LMCA/LMCE. Verujem da je i sa LLCA/LLCE isti slučaj , ali što se tiče njih, bolje da vlasnici iznesu svoja iskustva sa njima, da ne pričam napamet.

Ok. Vidim da je LUCA12 malo skuplja od LMCE i LMCA. Koji je model po tebi bolji za 35m2 dobro izolovanog prostora ? Koji je noviji model ? Vidim sa istom oznakom i firmu General. Isto potpuno izgleda kao brend Fujitsu ali je jeftinija. O cemu se radi ?
Evo skice tih 35 kvadrata
 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
85.222.184.*



+334 Profil

icon Re: FUJITSU klima uređaji - inverter05.02.2022. u 19:22 - pre 26 meseci
LUCA je malo bolji model, kako po performansama, tako i po dizajnu (bar meni :) ). Ima veću i težu spoljnu jedinicu...
LUCA je po "starosti" ista kao LMCA.
LMCE je restilizovana LMCA tj samo je promenjen oblik panela unutrašnje jedinice koji je boje bisera, sve ostalo je isto.
Modeli General-a su isti kao LMCA, ali se unutrašnja jedinica malo razlikuje po izgledu i daljinski je ako se dobro sećam bez nekih funkcija koje LMCA ima. Postoji varijanta da se kupi spoljna General LMCA i unutrašnja Fujitsu LMCE, dakle potpuno su kompatibilne.
Lično, za 35m² bih birao LUCA, ali bi i LMCE odradila posao.
 
Odgovor na temu

Boki Rusic

Član broj: 346871
Poruke: 53



+8 Profil

icon Re: FUJITSU klima uređaji - inverter06.02.2022. u 01:31 - pre 26 meseci
gti2 hvala za opise.
Ja sam sa porodicom podstanar u ovom stanu. Mozda ostanemo do aprila a mozda i duze. Sve zavisi dosta i od posla. A kada sve podvucem zbog mog posla nam odlicno odgovara lokacija jer ne moram nikakav prevoz da koristim. Imamo i za auto obezbedjen parking. A veliki plus je takodje sto mogu zbog malog deteta da budem za 3-4 min kuci kad zatreba. Supruga je sada online sa poslom, ali joj do firme kada zatreba treba oko 15 min takodje pesaka. Zato nam se i ne napusta ovaj stan mada mozemo i malo jeftinije da nadjemo sigurno. U stanu imamo neku gree klimu koja mnogo prebacuje i pravi velike oscilacije. Mnogo je nezgodno zbog malog deteta jer mnogo pregreje. Pisao sam o tome u odeljku za te klime. Gazda stana je fer covek i on se uverio u to, rekao mi je pre dva dana da ako ostajemo hoce da to resi ako treba i drugom klimom na prolece. Ovu moze i hoce da prebaci u butik jer mu ionako tamo valjda treba. Zato se i raspitujem koja kako radi.
 
Odgovor na temu

Cronnin

Član broj: 62353
Poruke: 482
*.adsl.verat.net.



+12 Profil

icon Re: FUJITSU klima uređaji - inverter06.02.2022. u 02:30 - pre 26 meseci
Citat:

Kako se odradjuje to dobro stelovanje da bo dobili sto bolji SCOP?



Tako što im krive izgledaju ovako (karikiram sliku da bi bilo očiglednije).
Pa na 2°C jedan uređaj ima COP=1,5, a drugi ima COP=4,5.
Ali nije bolji tri puta i neće uštedeti tri puta više struje,...



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Cronnin

Član broj: 62353
Poruke: 482
*.adsl.verat.net.



+12 Profil

icon Re: FUJITSU klima uređaji - inverter06.02.2022. u 02:38 - pre 26 meseci
Citat:
Alen23: Nisam te pitao šta je ev mjerio već koji uslovi bi se trebali ispuniti da bi bila ta godišnja potrošnja u praksi , jer ti svoj zaključka izvodiš na osnovu tih brojki pa da bi tvoja računica imala smisla moraš imati i tu potrošnju.. Ja ti pričam o omjeru (%) ne o brojkama koje su varijabilne u praksi..

Pa ti si taj koji svoje zaključke izvodi na osnovu tih brojki, a u praksi povrat novca može biti samo sporiji, jer potrošnja neće biti tolika.

Citat:

Sad što se tiče realne potrošnje i opterećenja ko zbilja moze bilo šta garantirati i na koji način..Rek'o rovac da će biti manja potrošnja i opterećenje ?

Nema šanse da mu izbacuje 3 kW toplote konstantno. To bi bilo ukupno 72 kWh toplote dnevno, što je skoro isto kao da u toj sobi ima dve TA peći od 4,5 KW koje se pune cele noći.

Citat:

Pa naravno da s Pd ne da šteliš već projektuješ uredjaj,..Sasvim normalno i da klimama opada kapacitet i cop , nekima više i prije , nekima manje i kasnije , na osnovu toga se i uklapaš u Pd a s njim i u energetsku klasu . Sad ako nategneš Pd spram mogućnosti uredjaja normalno da nećeš imati scop kao iredjaj s opuštenim Pd..

Imaš slikovit primjer koji sam ti naveo gdje pri istom opterećenju uredjaja PL 88% i 54% , imaš isti kapacitet ali drastično manji cop , šta je tu namješteno ? Malo nategnut Pdesign ?

U realnosti i ti mozes da " štelaš " Pdesign , dovoljno je da uredjaj ubaciš u prostor s 30% manjim toplotnim opterećenjem od Pd proizvodjača i dobićeš plusić ili dva


Upravo to će se i desiti, jer mu klima neće raditi na maskimumu, i ta razlika u SCOP-u će se smanjiti. Niti će Mitsu imati SCOP=5.1, niti će Fujitsu imati SCOP=3,8.
Zato i rekoh da se ne opterećuješ previše sa tim brojkama.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: FUJITSU klima uređaji - inverter
(TOP topic, by SG kamikaza)
Strane: << < .. 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 288034 | Odgovora: 1008 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.