Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Otkriven misteriozni radio signal velike snage

elitemadzone.org :: MadZone :: Otkriven misteriozni radio signal velike snage

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5326 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Otkriven misteriozni radio signal velike snage07.11.2020. u 07:15 - pre 41 meseci
https://news-sky-com.cdn.amppr...-within-the-milky-way-12124237

"Although the radio burst lasted only milliseconds, the emission contained more energy than the sun outputs over an entire day."
 
Odgovor na temu

madcama
Valjevo

Član broj: 103936
Poruke: 794
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+184 Profil

icon Re: Otkriven misteriozni radio signal velike snage07.11.2020. u 07:44 - pre 41 meseci
Da li se to nama neko/nešto približava?
Po temi http://www.elitesecurity.org/t385534-0 ja sam terorista.
Use The Force my young Luke Filewalker.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Otkriven misteriozni radio signal velike snage07.11.2020. u 07:49 - pre 41 meseci
Ne zna se ali misle da je od neutronske zvezde.
"
However, even if the astronomers' theory is right at the FRB originated from a magnetar,
it still isn't clear how the highly magnetised neutron stars could produce the bursts
of energy and range of electromagnetic emissions at the same time.
"
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1537
*.dynamic.sbb.rs.



+265 Profil

icon Re: Otkriven misteriozni radio signal velike snage07.11.2020. u 09:41 - pre 41 meseci
Polako, ne moze to tako - postoje pravila i procedure !

Prvo se kreira Krizni stab. Pa predcednik iznese svoj (nas) pogeld na to smemo li na Veneru u nabavku. Zeljko da vidi jel moze to da se ozonira .... E, tek tad nastupamo mi sa semenkama .

Onako unapred - nema sumnje da je puscena ova nova, osma, generacija mobilnih uredjaja. Ali kriju i lazu. Mnogo opasnija od svega vidjenog u predhodnim zaverama. Kakve bre neutronske zvezde - to ne postoji!
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

Al Imam

Član broj: 345564
Poruke: 100



+25 Profil

icon Re: Otkriven misteriozni radio signal velike snage07.11.2020. u 11:01 - pre 41 meseci
Pa ako ćemo baš ozbiljno da se zahebavamo da primetim par "sitnica".

Kažu da je reč o eksploziji koju su detektovali signalom koji je za par milisekundi emitovao
toliko energije koliko Sunce za ceo dan!

Takodje se pominje rastojanje od 30000 svetlosnih godina.

Nisam baš veliki poznavalac
ali tih 30000 svetlosnih godina znači da se "monstrum" nalazi u neposrednoj blizini, tako reći "u gaćama".

To znači da je udarni talas došao do Zemlje
"Thursday 5 November 2020 14:16, UK".
Šta iz toga zaključujete dva dana kasnije?
Ništa?

Pa da je zaista takav udarni talas pogodio Zemlju pre dva (odnosno više dana jer je vest a ne dogadjaj od pre dva dana)
to znači da na ovom forumu niko ne bi ništa pisao
jer bi Zemlja bila spržena radijacijom.

Tako da možete mirno da pasete po forumima
jer ili je rastojanje ogromno veće
ili se neko upuvao
ili su astronomi čuli za uspešan biznis sa korona virusom
pa i oni podigli nogu za veću platu.


Ako ipak ima neke veze Sunčev sistem se nalazi na oko 27000 svetlosnih godina od centra Mlečne galaksije.
U tom centru valjda dežura neka crna rupa koja se možda malo podrignula?


Ima još nešto.
Do sada najduže trajanje eksplozije supernove je bilo 800 dana.
To bi značilo da moramo da se pričuvamo još 2-3 godine.
Mada, zbog malog rastojanja (30K svetlosnih godina)
ipak bi udarni talas morao do sada da pogodi Zemlju.


I za kraj šlag - "conspiracy theory":
vladari iz senke su "in hide" isprobali najnoviji termonuklearni projektil.
Ili... neuspelo puštanje u rad termonuklearne elektrane.


 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Otkriven misteriozni radio signal velike snage07.11.2020. u 11:08 - pre 41 meseci
Uvek se nađe neki totalni duduk da upropasti svaku temu.
Nije eksplozija supernove, nego neutronska zvezda.

A budući da je Sunce na osam svetlosnih minuta od Zemlje, a ova neutronska zvezda na 30000 svetlosnih godina, to što je emitovala isto toliko elektromagnetne energije u jednom momentu koliko i Sunce za jedan dan, energija, koja opada sa kvadratom rastojanja, mogla je da bude detektovana samo jako osetljivim radio-teleskopom.
 
Odgovor na temu

Al Imam

Član broj: 345564
Poruke: 100



+25 Profil

icon Re: Otkriven misteriozni radio signal velike snage07.11.2020. u 11:19 - pre 41 meseci
Da stvarno ima duduka.
Citat:
This cosmic body is the remnant of a star which long ago collapsed in a supernova explosion, about 30,000 light years away from Earth.


Bilo kako bilo, ako je "snažno zračenje" detektovano još "Earlier this year, on 27 April" sa rastojanja od 30000 svetlosnih godina
do sada bi smo morali imati radijacijom zbrisan živi svet na Zemlji.

No, budući da se ništa posebno ne dogadja
niti radijacija raste
pretpostavljam da je reč o nečemu ili veoma dalekom
ili po masi malo značajnom fenomenu.

 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Otkriven misteriozni radio signal velike snage07.11.2020. u 13:28 - pre 41 meseci
Ti ne razlikuješ zračenje od jonizujućeg zračenja?

Zračenje se odnosi i na radio talase i na infracrveni deo spektra i na vidljivu svetlost.
Tek od visokog ultraljubičastog spektra, preko X i gama zračenja ono se naziva jonizujuće.
Naravno, i jonizujuće zračenje može da bude i ne-elektromagnento (beta, alfa, kosmičko...)

Dakle, aktivnost je bila u radio-spektru.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Otkriven misteriozni radio signal velike snage07.11.2020. u 13:36 - pre 41 meseci
Koji ste vi duduci. Jasno je da se ovde radi o eksplozivnom svemirskom modulatoru.



Do beskraja i dalje!
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Otkriven misteriozni radio signal velike snage07.11.2020. u 13:39 - pre 41 meseci
Uzgred, najbliža zvezda sunčevom sistemu, koja je poterncijalna supernova, je Betelgez.
Udaljena je oko 550 svetlosnih godina i samo što nije eksplodirala (očekuje se u narednih nekoliko stotina hiljada godina. živi bili pa videli).

Supernova će biti vidljiva sa Zemlje, i sjaj supernove će biti, otprilike, kao sjaj Meseca.
A ti se brineš oko neutronske zvezde na 30000 svetlosnih godina rastojanja.
Odnosno, formiraš teoriju zavere, da se to nije ni desilo, zato što smo još u stanju da pišemo po forumu...
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Otkriven misteriozni radio signal velike snage07.11.2020. u 13:41 - pre 41 meseci
Imam je u pravu! Ja sam lično video svoju kopiju kako dolazi prema meni i onda sam poludeo.



Svi smo mi samo naopake kopije...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
2a02:8071:31e1:dd00:6400:7ab..



+7169 Profil

icon Re: Otkriven misteriozni radio signal velike snage07.11.2020. u 13:49 - pre 41 meseci
@Ali Imam,

Citat:

Pa da je zaista takav udarni talas pogodio Zemlju pre dva (odnosno više dana jer je vest a ne dogadjaj od pre dva dana)


Fenomeni kao sto je FRB emituju energiju tako da je najveci deo unutar snopova koji prate magnetnu osu. Do tebe moze doci dovoljno signala da detektujes fenomen, cak i ako ga "posmatras sa strane" (bukvalno) tj. nisi direktno 'na putu' najvece kolicine zracenja.

Drugo, 30000 svetlosnih godina nije bas "u gacama". Mislim, kad su kosmicki fenomeni u pitanju, sto dalje - to bolje, ali 30000 ly je vrlo daleko.

FRB 200428 energija X-zraka je uporedivim sa pulsarom u rak maglini. Nije za potcenjivanje ali daleko od najgoreg sto univerzum moze da nam posalje.

Ta cast pripada nekim drugim fenomenima. Za pocetak, uzmimo jedan od najpoznatijih, supernove:

Ako neka u komsiluku eksplodira (cao Betelgez! Samo ~500 svetlosnih godina od nas) sve i da nam se "posreci": na udaljenosti od 150 svetlosnih godina bi svaki organizam bio ozracen ekvivalentom nekoliko CT snimaka: http://news.ku.edu/2017/05/08/...d-spark-mass-extinctions-earth

30000 svetlosnih godina je sasvim druga prica, ne zaboravi inverzni kvadratni zakon. "Obicna" supernova ovde ne radi posao, jedino neke hipernove mozda (vidi dole).

Na 6.5 hiljada svetlosnih godina od nas, SN 1054 je supernova cija je eksplozija bila vidljiva golim okom 1054-te kao najblistaviji objekat posle meseca, skoro 2 godine. Ono sto je ostalo posle eksplozije je danas poznato kao maglina rak ("Crab nebula").

Cak i danas, iz te magline je doslo najjace zracenje koje smo izmerili: 100-450 TeV. Zamisli kako je bilo 1054-te :-)

Cisto za poredjenje:

- Ukupna oslobodjena energija sunca za ceo zivot je 1.2 x 10^44 J. Nazovimo to 1.2 foe (ukupna energija sunca u masi je 1787 foe)
- Planeta zemlja, kada bi bila komplet pretvorena u energiju je: 1/200 foe

Energija eksplozije supernove je teska i za zamisliti. U finalnih par sekundi supernove emituju puls intenziteta koji dostize 400 foe/s - to je >300x energije sunca izracene za 10 milijardi godina - po sekundi, ili 22% celog sunca pretvorenog u energiju - po sekundi.

ILI:

- 80 hiljada zemljinih masa (svaki atom :-) "sprzenih" po sekundi
- 4% energije koje kompletan vidljivi univerzum oslobodi za isto vreme!

Posto je u pitanju vrlo kratak ali buran momenat, izlaz treba podeliti sa 4 (ukupna kolicina energije je ~100 foe, sa vrlo kratkim pulsom od 400 foe/s)

Ovo cak nije ni najjaci "bum" koji zvezda moze da izvede! Ta cast pripada hipernovama, koje mogu biti 300x masivnije od sunca. Na kratak, ali nezaboravljiv momenat, ove zvezde eemituju vise zracenja nego ostatak vidljivog univerzuma zajedno!

Srecom, 99% ove energije biva oslobodjeno u formi neutrina. Ostatak biva podeljen u kineticku energiju koja dominira (isto reda 99%) i poslednjih "1% od 1%" energije emitovane kao "vidljivo" (radarom, ocima, stagod) zracenje koje mi, organizmi bazirani na ugljeniku (koji postoji zahvaljujuci supernovama, btw) mozemo da detektujemo danas.

Za razlliku od supernove, hipernova definitivno moze predstavljati problem. Po trenutnom znanju, cak i sa 25000 svetlosnih godina, ako si se nacrtao bas na losem mestu u pogresno vreme, hipernova moze da napravi stetu kao supernova sa 25 svetlosnih godina.

Jedan od 2 najsvetlija dogadjaja (#2) do danas je bio ASASSN-15lh - vidjen 2015-te. Udaljenost: 3.8 milijardi svetlosnih godina, svetlo: 50x mlecni put (zajedno). Samo 2 fenomena poznata nama mogu ovo da proizvedu: eksplozija hipernove, ili kolaps zvezde u crnu rupu.

Citat:

Ako ipak ima neke veze Sunčev sistem se nalazi na oko 27000 svetlosnih godina od centra Mlečne galaksije.
U tom centru valjda dežura neka crna rupa koja se možda malo podrignula?


Yep. Posmatrati supermasivnu crnu rupu koja podriguje je pametno raditi sa adekvatne udaljenosti (i ne gledati "direktno u oci"). Prilikom konzumacije zvezde dolazi do enromnog porasta oslobodjenog zracenja koje, isto kao i u slucaju hipernovi, biva skoncentrisano u stub (mehanizam je vrlo drugaciji, ali je efekat slican). Akrecioni disk ovakvog objekta je u stanju da pretvori do 30% mase zvezde u energiju, pa racunaj :-)

Fun fact: prilikom prilaza SgR A*, zvezda S2 dostize brzinu od 2.7% brzine svetlosti.

--

Ali sve ovo - supernove, hipernove, ovo ono, su petarde. Pirotehnika "za odrasle" je spajanje crnih rupa :-)

Ovo je signal sa LIGO detektora prebacen u zvuk: https://www.youtube.com/watch?v=0HxYBMD48Jc

Dok cujete "vuuup" - za te 0.2 sekunde dogadjaj je oslobodio energiju od 3 sunceve mase (>5000 foe). Samo 50 eksplozija supernove? Pola eksplozije hipernove? Da, ali sa jednom razlikom: to sto je oslobodjeno je max. 10% lakse crne rupe. Kad bi postojao neki proces koji bi za isto vreme potrosio sve, to bi bilo jednako 500 eksplozija supernovi.

U vrlo kratkom trenutku, pik energije emitovane kao gravitacioni talasi je iznosio 500000 foe/s, sto je 50x "svetlije" od ostatka vidljivog univerzuma (!!!) Sa 1.2 milijarde svetosnih godina udaljenosti, gustina energije koja je stigla do nas iznosi 0.2w po kvadratnom metru. To je kao baterijska lampa na 1m udaljenosti. Srecom vecina ove energije, bas kao i u slucaju supernovi, je u formi koja ne utice puno na materiju.

Ali! Ni to nije nista u poredjenju sa... spajanjem SUPERMASIVNIH CRNIH RUPA :-) Ako je ovakav dogadjaj uopste i moguc, energije ce biti koju stotinu miliona puta vece od ovih LIGO detektovanih - ili, prostije, uporedive sa energijom koju vidljivi univerzum oslobodi za nekoliko dana.

Takav dogagjaj bi verovatno po intenzitetu bio na drugom mestu na "Universe Top 100"!

A na prvom mestu je...




[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 08.11.2020. u 22:22 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Otkriven misteriozni radio signal velike snage07.11.2020. u 13:53 - pre 41 meseci
Citat:
SN 1054 je supernova cija je eksplozija bila vidljiva golim okom 1054-te kao najblistaviji objekat posle meseca, vidljiv skoro 2 godine. Ono sto je ostalo posle eksplozije je danas poznato kao maglina rak ("Crab nebula").


Velika šizma je bila 1054. Slučajnost ili je na nebu bio vidljiv Božiji gnev?
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Otkriven misteriozni radio signal velike snage07.11.2020. u 16:45 - pre 41 meseci
Ivane, pogresno si kvotovao, to je napisao Al Imam ;)
 
Odgovor na temu

Al Imam

Član broj: 345564
Poruke: 100



+25 Profil

icon Re: Otkriven misteriozni radio signal velike snage07.11.2020. u 17:37 - pre 41 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic

Ivane, pogresno si kvotovao, to je napisao Al Imam ;)

Članak koji si linkovao zvuči kao zahebancija
pa šta ima veze ko je koga "kvotovao"?


^Ivan Dimkovic

Pa dobro, ja sam se prepo od tolike eksplozije.


Reci nam i ovo:
Da li eksplozija supernove može da traje nekoliko milisekundi i da
puć
nestane?

Zapazili su jedan "burst" i od onda ništa!

A 30000 svetlosnih godina je "tu na dohvat ruke".

Keplerova supernova je sa 20000 svetlosnih godina
mogla nekoliko dana da se posmatra golim okom.
Čak i preko dana!

Dosta toga u tom članku mi zvuči kao šala.

Ali opet, ne isključujem mogućnost da se radi o eksploziji.

Kažu da jonizacionizam uništava koronizam.
Zato idem da se jonizujem dok još nije puklo.

 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Otkriven misteriozni radio signal velike snage07.11.2020. u 17:43 - pre 41 meseci
Al Imam, to sto traje nekoliko milisekundi je upravo misteriozno.... ovo je sky news, ne znam dal oni objavljuju lazne vesti...
 
Odgovor na temu

Al Imam

Član broj: 345564
Poruke: 100



+25 Profil

icon Re: Otkriven misteriozni radio signal velike snage07.11.2020. u 18:02 - pre 41 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic

ovo je sky news, ne znam dal oni objavljuju lazne vesti...

Taman posla, oni su kapitalisti i curi im med i mleko iz usta.
Ako ne veruješ pitaj Sadama Huseina.
Šifra: chemical / bio weapons.

Meni članak izgeda kao loše prepisivanje iz Kurira.

Uostalom, iskustvo već imamo,
a to je Keplerova supernova.
Šest meseci posle početka eksplozije moralo bi nešto da gori na Sky-ju.

Ostaje mogućnost da se supernova skriva iza crne rupe.
Jesam li to već napisao?

Mada i ta "teza" ima puno rupa.



 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: Otkriven misteriozni radio signal velike snage08.11.2020. u 20:35 - pre 41 meseci
Ma to je svemirski prdež. Neka crna rupa, kvazar ili neutronska zveza...
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Otkriven misteriozni radio signal velike snage08.11.2020. u 21:06 - pre 41 meseci
Meni je danas iz čista mira počeo da krči zvučnik u kolima. Pomislio sam da je problem sa stanicom, međutim krčanje se čulo čak i kada sam isčupao radio. Posle nekog vremena je prestalo. Nadam se da je to bilo zračenje iz svemira i da neću morati da kupujem novi zvučnik.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
..1e1:dd00:3545:f7db:47e4:bab3



+7169 Profil

icon Re: Otkriven misteriozni radio signal velike snage08.11.2020. u 22:52 - pre 41 meseci
Citat:
Al Imam
Reci nam i ovo:
Da li eksplozija supernove može da traje nekoliko milisekundi i da
puć
nestane?


Najveci deo predstave traje nekoliko desetina sekundi, konacni spektakl traje nekoliko stotina milisekundi i, onda, jos desetine dana do nekoliko meseci (tip 2) vrlo povecane sjajnosti. U momentu postizanja najvece sjajnosti, svetlost je bukvalno "kosmickog" intenziteta.

Za tih nekoliko stotina milisekundi spektakla dolazi do kolapsa zvezdanog jezgra "u sebe".

Samo momenat ranije, pritisak koji je bio oponent gravitacionoj sili je nestao. Oslobodjena prepreka, gravitaciona sila preuzima primat i materija krece da se urusava ka centru brzinama koje dostizu 1/4 brzine svetlosti (>70 hiljada km/s) (!)

Gravitaciona sila je faktor 10^25 slabija od slabe nuklearne sile, faktor 10^36 slabija od elektromagnetne sile i faktor 10^38 slabija od jake nuklearne sile.

I takva, relativno slaba, sila kao gravitaciona je dovoljna da izazove urusavanje zvezde brzinom 0.25x c...

Za samo par stotina milisekundi ce sav ovaj materijal bukvalno "odskociti" od gvozdenog jezgra, ako ukupna masa nije dovoljna da "probije" barijeru koju prepoznajemo kao Paulijev princip iskljucenja kvantnih cestica. Rezultat ovog principa je pritisak jezgra sabijenog u tzv. degenerisanu materiju koji pruza otpor daljem urusavanju materijala i naterati ga da odskoci...

Za vreme ovog urusavanja ce biti stvoreni "egzoticni" elementi: srebro, zlato, platina, uranijum... da, svo zlato i srebro je stvoreno u ovom kratkom performansu. Posle "odskakanja" sledi ono sto vec znamo i na "mini zvezdama" koje smo pravili na ovoj planeti (H-bombe) - sledecih nekoliko meseci su samo rad prirode na uspostavljanju sklada. Sve bitno i vredno pomena se desilo u tih par stotina ms.

Udarnom talasu ce od "odskakanja" biti potrebno vise sati da dodje do povrsine. Sa njim ce poleteti i enormna kolicina neutrina, koji predstavljaju 99% oslobodjene energije. Sve to ce biti deo "eksplozije".

Citat:

Zapazili su jedan "burst" i od onda ništa!


Koliko vidim, trenutno se SGR 1935+2154 magnetar smatra za odogovrnim za FRB 200428. A i to je jos diskutabilno, ako je FRB, onda je vrlo slab. Ostali FRB-ovi koje smo otkrili pocinu 100x jaci i onda nastavljaju da rastu u jacini neko vreme.

Ako je FRB pretpostavka tacna, to znaci da se radi o varijanti neutronske zvezde: par desetina km precnik, masa zvezde uporediva sa suncanom (~1.5x). Magnetari su rezultat kolapsa zvezda ~10-20x vece mase od sunca (supernove). Magnetari su rodjaci pulsara.

Magnetari su kratkog veka, oko 10 hiljada godina, koliko treba magnetnom polju da oslabi.

Citat:

A 30000 svetlosnih godina je "tu na dohvat ruke".


Dohvat ruke? Cije? Moje? Tvoje? Sunceve? Supernovine? Hipernovine? Bozije? :-)

30000 svetlosnih godina je >enormna< razdaljina - to je ~1/3 precnika nase galaksije jbt. Ono, da pljunes 30K ly, pljunuo si na drugu stranu galaksije.

Intenzitet opada kvadratno - 30000 ly je vise nego dovoljno prostora izmedju.

Pazi, "mama" supernova ciji je ostatak SGR 1935+2154 je eksplodirala odavno i raznela najveci deo energije pre nego sto smo uocili FRB - to znaci da smo propustili spektakl, ono sto sad videmo je ostatak eksplozije u vidu neutronske zvezde sa paklenim magnetnim poljem koja prducka impulse od par desetina milisekundi. Ti impulsi jesu vrlo svetli i energije su apsolutno nezamislive nama smrtnicima: 3 x 10^27 J (RDS-220 "Tsar Bomba", najjaca bomba koju smo mi okinuli je oslobodila 2.0 x 10^17 J)

- Sto znaci da magnetar SGR 1935+2154 "prducne" 15 milijardi Tsar Bombi u roku od nekoliko milisekundi!
- Ali seti se "100 foe" - toliko je "mama" supernova oslobodila eksplozijom, to je 10^46 J - ili... ~60 ova magnetara da ih instant pretvoris u energiju komplet!
- Ili 3x10^18 prduckanja koje smo snimili...

Sa tom silinom, "mama" supernova moze da nam napravi stetu na ~150 svetlosnih godina. Njen namagnetisani ugarak definitivno nije problem.

Mislim, da ne bude zabune: magnetar kao sused je VRLO LOSA ideja za nastanjivanje. Cudo ima masu 1.5 sunceve ali je 20km precnika, sa masom 1 cm^3 uporedivom sa svom nasom gvozdjurijom na povrsini zemlje. Ali vrlo brzo to prestaje da biva problem:

- Na 1000 km od magnetara mozes da zaboravis na zivot, zato sto je magnetno polje toliko jako da bi uticalo na oblak elektrona svakog atoma
- Na 100000 km, magnetno polje je i dalje dovoljno jako da unisti sve magnetne nosioce podataka

Zanimljivo, unutar ove prve zone, atomi bi izgledali kao izduzeni cilindri tj. spagete, izuzetno malog precnika.

Citat:

Keplerova supernova je sa 20000 svetlosnih godina
mogla nekoliko dana da se posmatra golim okom.
Čak i preko dana!


I potpuno bezopasna. Ako hoces da napravis stetu na 20000 svetlosnih godina, to moze samo hipernova - i to BAS da se naciljas, tako da gledas lepo u snop :-)

Magnetarski FRB je muvlji prdez u odnosu na ovo - to prestaje da biva problem na par stotina svetlosnih godina. Mislim, ne bih voleo da se nadjem blize od ovoga, ali na 30000 svetlosnih godina je predaleko.

Citat:

Ali opet, ne isključujem mogućnost da se radi o eksploziji.


Najverovatnije se ne radi o eksploziji, vec o jakim pulsevima izazvanim kakvim god paklom koje se desava unutar magnetara.

Kažu da jonizacionizam uništava koronizam.
Zato idem da se jonizujem dok još nije puklo.
[/quote]

Jedino ako odslepamo planetu zemlju da bude u sistemu tog magnetara.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Otkriven misteriozni radio signal velike snage

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5326 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.