Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pumpa sever za bunar i plovak kako spojiti

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Pumpa sever za bunar i plovak kako spojiti

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 19860 | Odgovora: 115 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6816
87.116.179.*



+1454 Profil

icon Re: Pumpa sever za bunar i plovak kako spojiti03.06.2021. u 23:12 - pre 35 meseci
A gde se stavlja ta fid sklopka? Treba da se radi kompletna struja jer su svi kablovi dotrajali (sem kupatila koje ima nove kablove i verovatno taj hidrofor jer je to relativno kasnije dodato sa bunarom).
Ja pokušavam u par odlazaka da odradim dosta toga kako bi to bilo funkcionalno, recimo korona nas iznenadila pa smo shvatili kako ništa pod milim bogom ne radi.

U suštini je kupatilo urađeno pre 5-6 godina i sada prvi put ima tekuću vodu hehe. Pa da dodam i taj plovak pa nek kotrlja tako. Kad je već kupljen jbg pre 3-4 godine.

Što mirišeš žestoko trolovanje u vezi čega?
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Pumpa sever za bunar i plovak kako spojiti03.06.2021. u 23:31 - pre 35 meseci
ax
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Pumpa sever za bunar i plovak kako spojiti03.06.2021. u 23:32 - pre 35 meseci
bx
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Pumpa sever za bunar i plovak kako spojiti03.06.2021. u 23:34 - pre 35 meseci
CX 2000 Citroen,
sa kožnim sedištima iz babinog doba
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Pumpa sever za bunar i plovak kako spojiti03.06.2021. u 23:37 - pre 35 meseci
Bračo,
Ovo ne ide ovako dalje.

Sad cu da postavim pitanje za Upravni odbor ES-a.

kacim link, cim postavim pitanje,

ne brinite.... sve je u redu,
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6816
87.116.179.*



+1454 Profil

icon Re: Pumpa sever za bunar i plovak kako spojiti04.06.2021. u 01:38 - pre 35 meseci
Citat:
dusanboss:
Citat:
bordzija:
Evo kako to izgleda, uzemljenje još nisam spojio dok ne regulišem plovak.



Ili ako ga staviš ovde kod motora ona će kontaktor da ti "pali" motor. U tom slučaju bi morao da kupiš jači. Jel ti se dešavalo da tlačna sklopka "zalepi"? Slikaj je kad budeš išo.
Ako ona radi kako treba najbolje da kontaktor staviš pre nje. Jel me razmuš šta hoću da ti kažem kad govorim da kontaktor može i pre i posle tlačne sklopke?

Nego lako ćeš ti njega da zaštiš od vlage, mene brine ovaj motor sa slike. Deluje mi da je tu bila voda ne tako davno i to preko motra?!?

Ahaaaa tek sada sam ukapirao zašto kontaktor treba da bude ispred presostata da on nebi bio stalno uključen Tj pod naponom kada nema vode tj plovak samo prekine rad pumpe. Sa kontaktorom ispred njega on bi bio rasterećen. Ići ću na tu varijantu a uzemljenje ću da smislim, i francusko i da ukopam pocinčanu šipku tj traku nije mi problem zemlja je meka kao puder što je meni dečija igra jer sam do sada kopao samo dalmatinski krš.

Jeste da sam sebi u stanu radio kompletnu struju ali nikada nisam stavljao fidovu sklopku. Mislim da će to pričekati kompletnu struju u kući. Nema ni za bojler pa što onda i za hidrofor da se radi. Kad bude biće. Za sada ima uzemljenje što je veliki napredak. Biće bolje lako je sve novo napraviti a muka krpariti nešto staro 50 godina.

Ova hidroforska posuda radi po sistemu komprimovanog vazduha i posle izvesnog vremena počne da trokira pa mora nešto da se odzrači. Ima li tome leka?
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Pumpa sever za bunar i plovak kako spojiti04.06.2021. u 15:09 - pre 35 meseci
Citat:
bordzija:Ahaaaa tek sada sam ukapirao zašto kontaktor treba da bude ispred presostata da on nebi bio stalno uključen Tj pod naponom kada nema vode tj plovak samo prekine rad pumpe. Sa kontaktorom ispred njega on bi bio rasterećen.


Ne nisi skapirao (ili nas zezaš :)). To što bi bio pod naponom ne smeta mu ništa problem je stalno uključivanje pumpe gde se javljaju jače struje dolazi do vraničenja i od toga kao i od mehaničkiog "kliktanja" kontakti se vremenom troše, javljaju se karbonski depoziti i kontakti mogu da zalepe. U zavisnosti da li su bolji kontakti na presostatu ili kontaktoru stavljaš ga pre ili posle istog. Ako ti se dešavalo da ti presostat zalepi ili ako su kontakti na njemu vidno oštećeni onda kontaktor stavi izmedju pumpe i presostata.



Citat:
bordzija:Jeste da sam sebi u stanu radio kompletnu struju ali nikada nisam stavljao fidovu sklopku. Mislim da će to pričekati kompletnu struju u kući. Nema ni za bojler pa što onda i za hidrofor da se radi. Kad bude biće. Za sada ima uzemljenje što je veliki napredak. Biće bolje lako je sve novo napraviti a muka krpariti nešto staro 50 godina

Pa ako nemaš za bojler šta te onda obvo brine. Ako ćeš već da budžiš neko uzemljenje uradi ga za bojler. ebeš pumpu.


Citat:
bordzija:Ova hidroforska posuda radi po sistemu komprimovanog vazduha i posle izvesnog vremena počne da trokira pa mora nešto da se odzrači. Ima li tome leka?


Zatvori ventil od dovoda vode, isključi struju i ispusti svu vodu i vazduh na jednoj od slavina. Sad bi trebalo da zavrneš tu slavinu i da naduvaš komresorum (ili pumpm za gume) na 1,5 bar. Ali pošto nemaš ni ventil za duvanje, a ni manometar ništa od toga. Samo ispusti sve i uključi pumu da napuni.
Mada je kod tebe pre problem sa presostom koji treba da se podesi. Trebalo bi da uključi na 2, a da isključi na 4 bara. Ovaj donji ti je sigurno nizak ako izbacije vazduh na slavine tako da možeš i od prilike da ga povećaš malo dok ne krene da radi kako treba.
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6816
87.116.180.*



+1454 Profil

icon Re: Pumpa sever za bunar i plovak kako spojiti04.06.2021. u 15:17 - pre 35 meseci
Ma bojler ima uzemljenje ali nema fidovu sklopku, bila je trofazna struja ali je riknulo brojilo pa su ovi iz distribucije stavili jednotarifno sokoćalo.
Razumem se donekle ali ne u sitna crevca jelte, fidove sklopke, vrtložne struje, pogonske itd.

Kapiram da se kontakti troše kada nisu dorasli potrošaču, kao i jeftini prekidači za bojler koji zalepe na kraju. Ne znam dal je ikada presostat pravio probleme ne verujem, deluje sve vrlo staro.
Presostat nema manometar pa ne mogu ni da ga štelujem proveravam, radi lepo čini mi se i pritisak je ok u instalaciji. Dodat je ventil za ispuštanje vode pa nek se povremeno kada počne da zeza, odzrači.

Inače kada krene da zeza onda pulsira voda kada teče na slavini pa se zna šta je probl tj treba da se odzrači.

Polako ulazim u fazon, nisam ovo nikada radio hehe.

I pumpu sam otvarao jer je bila zalepila od stajanja, pre je majstor uzimao 6000 dinara za "servis"

Sobzirom da sistem dugo nije radio ovo je krenulo ok pa će u hodu da se prepravi samo da living pošalje taj kontaktor jer se ne javlja na telefon :D
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Pumpa sever za bunar i plovak kako spojiti04.06.2021. u 20:21 - pre 35 meseci
Citat:
bordzija:
Sobzirom da sistem dugo nije radio ovo je krenulo ok pa će u hodu da se prepravi samo da living pošalje taj kontaktor jer se ne javlja na telefon :D

Haha :) Vlada će dati kad je obećao. A i da ne da jbš 500 din. Meni jedan na jednom drugom forumu obećao da će mi napraviti nešto sitno na strugu, samo kaže ako mi nije čekanje problem. Evo prošlo 4 meseca. Zet odneo kod nejgovog kolege pre nekih mesec dana, izgleda da i tu čekanje neće da mu bude problem. :)
Na kraj ću da popizdim i da kupim neki mali kiniski strug!!!E da i moj motor od hidrofora je kod trećeg strugar evo već 3 meseca. Treba samo običan navoj da ureže.
Citat:
bordzija:
Ma bojler ima uzemljenje ali nema fidovu sklopku, bila je trofazna struja ali je riknulo brojilo pa su ovi iz distribucije stavili jednotarifno sokoćalo.
Razumem se donekle ali ne u sitna crevca jelte, fidove sklopke, vrtložne struje, pogonske itd.

Ne treba ti nšto mnogo razumevanja za FID. Uz nečiji savet možeš bez problema sam da je staviš. Pošto je monofazna nije tako skupa i trebao bi svakako da je staviš. Stvalja se tako što joj sa gornje strane dovedeš nulu i fazu na označena mesta zatim nulu sa donje starne vodiš na sabirnicu gde povezuješ nule sa kućneinstalacije, a fazu takodje sa dunje strane razvedeš češljem ili provodnicima na osgurače po onda sa njihove gornje strane opet faze sa kućne instalacije... tj. to bi trebalo da je već uradjeno.

Citat:
bordzija:
Kapiram da se kontakti troše kada nisu dorasli potrošaču, kao i jeftini prekidači za bojler koji zalepe na kraju. Ne znam dal je ikada presostat pravio probleme ne verujem, deluje sve vrlo staro.

Tako nešto ... takodje imaju ograničen broj uključivanja koji bi trebao da bude naznačen. Zato je bolje novi kontaktor ako možeš.
Slikaj taj presostat kad odeš ako se setiš. Činimi se da je isti kao ovaj što sam ja imao pa morao da ga menjam jer je krenuo da lepi. Doduše nakon 15 god svakodnevnog rada
što kod tebe na vikendici neće nikad da dostigne.
Citat:
bordzija:
Presostat nema manometar pa ne mogu ni da ga štelujem proveravam, radi lepo čini mi se i pritisak je ok u instalaciji. Dodat je ventil za ispuštanje vode pa nek se povremeno kada počne da zeza, odzrači.
Inače kada krene da zeza onda pulsira voda kada teče na slavini pa se zna šta je probl tj treba da se odzrači.

Možeš da ga šteluješ samo nemožeš tačno. Manometar je trebao da se namnotira sa T rezvodnikom na tom izlazu zajedno sa presostatom ... al aj sad nije neophodan.

Nego nije mi jasno odakle taj vazduh u cevima. jednom kad ga istera ne bi više trbalo da ga bude. Možda neki spoj nije dobar pa povuče. Ebm li ga.
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6816
87.116.162.*



+1454 Profil

icon Re: Pumpa sever za bunar i plovak kako spojiti04.06.2021. u 23:08 - pre 35 meseci
Pa nareži sam navoj kupi nareznice to je sada bagatela ja ko klinac narezivao. Strugar samo ako je osovina rotora zeznuta od lošeg ležaja a i to može da se reši ankerovanjem tj tačkanjem. Svašta možeš sam forumi su super da dobiješ smernice šta kako, ne moraš ko nekada celu knjigu da pročitaš od korica do korica.

Treba struja da se radi komplet jer su načeti krpeni kablovi koji su ko zna kako sprovođeni pa odumiru, nema ni bergmanovih cevi olovnih sa papirom natopljenim u smolu, tada bi posao bio dečija igra.

Treba da se uloži kako kuća nebi bila problem i veliki trošak ali kada imaš posla sa vagom sve je problem.

Taj vazduh možda srkne falš iz bunara nema plovak jbg.

Living i ja smo apsolvirali dovoljan je jedan plovak, kontaktor i to ima da šljaka.

Zanimljivo je ida se pumpa ne pali često da nadoknadi pritisak što je dobro. Taj primitivan sistem je odličan ja da vam kažem a nema održavanja.

Imam negde onaj jedan skupi merač pritiska što kazaljka pliva u vodi, to bih mogao da iskopam i na račvu montiram.

Jel ima neka wifi varijanta pa da se preko mobilnog prati? :-)
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Pumpa sever za bunar i plovak kako spojiti05.06.2021. u 02:33 - pre 35 meseci
Ma narezo bi nego aj da ne kupujem odnesem kod ovog pošto treba ona ravna ureznica što se ne sužava pri dnu jer nema mesta za običnu da prodje... videću. Zvaću ga pa ako ne može sam ću.

Ja ovde imam gradsku (seosku) vodu plus to preko hidrofora i mog bunara. Ta moja je nekad bolje jer može da se pije ova gradska ima ukus i ko zna šta još.

Jbg ako ćeš da radiš struju to je onda druga teme mada FID će ti u mnogome rešiti većinu hazarda zbog stare instalcije. Takodje FID za razliku od osigurača može da spase život.


"Taj vazduh možda srkne falš iz bunara nema plovak jbg."

Moguće da je to a moguće ida nemaš nepovratni ventil u sahti?


"Living i ja smo apsolvirali dovoljan je jedan plovak, kontaktor i to ima da šljaka."

Mislim da sam i ja to rekoa?!?


"Zanimljivo je ida se pumpa ne pali često da nadoknadi pritisak što je dobro."

Ne znam kako pošto to bure deluje poprilično malo. Neznaš koliko je l ?

"Imam negde onaj jedan skupi merač pritiska što kazaljka pliva u vodi, to bih mogao da iskopam i na račvu montiram."

Nije u vodi nego u glicerinu. Ako imaš viška i ako te ne mrzi namotraj ga pa našteluj to kako treba.


"Jel ima neka wifi varijanta pa da se preko mobilnog prati? "

Jbmga valda ga gasiš kad nisi tamo. Samo da ti neko kad sve lepo namestiš ne odnese pumpu sa sve kontaktorom i ostalim što se da skinuti.

 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6816
87.116.180.*



+1454 Profil

icon Re: Pumpa sever za bunar i plovak kako spojiti05.06.2021. u 08:57 - pre 35 meseci
Nepovratni ventil jbmliga jel se vidi ovde negde?



Trebalo bi da ima jer se ne pali često pumpa. Greota nemati barem za zalivanje. Ja nebi nikada uveo vodovod samo bih ovo doradio, dodao još jednu cisternu da bude bafer jedno 4-6 kubika a iz bunara bi vukla cirkulaciona na solarno.

Onda bih po placu razvukao kap po kap za zalivanje i ćaos. Nebi trebao niko da ukrade jer se živi okolo a i gledaćemo da zakatančimo. Ne gasi se po 6 meseci sigurno uvek je neko tamo. Gasi se jedino u avgustu kada presuši bunar.

Ta posuda ima paa jedno 25 litara po slobodnoj proceni, praistorija neka.
Merač pritiska ima vodu unutra, suv je pre montaže čim se spoji pojavi se voda to mi je bilo na prethodnom sistemu solarnog na moru. Ovde je potrebnija.

Gledao sam ima na kp masa tih pumpi i koječega neke pedrolo pumpe imaju svemirske karakteristike ako ne lažu za pristojnu cenu.

Ma samo ovo da završim i ne razmišljam kad nestane vode dal će pumpa da rikne, skup sport. Ja kada nisam tu ko to da skida, šrafi, nosi? Opet kante.


[Ovu poruku je menjao bordzija dana 05.06.2021. u 10:10 GMT+1]
Glup narod bira glupu vlast!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Pumpa sever za bunar i plovak kako spojiti05.06.2021. u 14:00 - pre 35 meseci
Jeste , tu je nepovratni slabo se vidi al tu je.

Barem mislim da je tu. Ako ima strelica na tom crnom delu onda jeste.

[Ovu poruku je menjao dusanboss dana 05.06.2021. u 16:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6816
*.gprswap.mts.telekom.rs.



+1454 Profil

icon Re: Pumpa sever za bunar i plovak kako spojiti06.06.2021. u 01:26 - pre 35 meseci
Piše pola cola na 3/4 cola ali ne vidim strelicu 🤔
Sledeći put kada budem išao proveriću detaljno msm da ne znam koja je snaga motora... Nismo nikako mogli da nađemo fotku.

Zanimljive su i petostepene pumpe, to valjda radi ko inverter klima pumpa jače i slabije?

Ma tu treba pored bunara staviti vodotoranj i cirkulaciona da ga puni preko solarnog panela, posle slobodni pad
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Pumpa sever za bunar i plovak kako spojiti06.06.2021. u 15:30 - pre 35 meseci
Citat:
bordzija:
Piše pola cola na 3/4 cola ali ne vidim strelicu 🤔
Sledeći put kada budem išao proveriću detaljno msm da ne znam koja je snaga motora... Nismo nikako mogli da nađemo fotku.


Onda nije, to je samo prelaz. Ako nema ni na ovom kraju u šahti vrlo moguće da ti zbog toga vuče vazduh. Motor meni pre deluje da je 1.1 kW ili 1.5 nego 2.2. A i apsolutno nema potrebe za jačim za tako malo bure. Samo bi trošio struju.



Citat:
bordzija:
Zanimljive su i petostepene pumpe, to valjda radi ko inverter klima pumpa jače i slabije?

Nisam čuo. Šta ima? Inverter jedinicu koja kontroliše brzinu motora u zavisnosti od pritisaka u buretu? Ne znam da bi u ovom slučaju to napravilo neku značajnu uštedu... Mada moguće. On okreće punom snagom i kad je pritisak u sistemu najniži mada bi ga verovatno isto punio i sa 20% snage. Pogotovo ako je neki jači motor.

Evo sad gledam o tome... postoje te petostepene turbine. Da li one mogu da rade i bez kontrolora? Sa tim kontrolorom (mislim da nije inverter) netreba ti bure. Pumpa onoliko koko trošiš. Zanimljivo. Verovatno da se tom metodom značajno štedi. Gde se troši puno vode bude isplatljivo.

Citat:
bordzija:

Ma tu treba pored bunara staviti vodotoranj i cirkulaciona da ga puni preko solarnog panela, posle slobodni pad


Ma da, zvekniš jedan od 200 kubnih metara i nemaš problema
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6816
87.116.180.*



+1454 Profil

icon Re: Pumpa sever za bunar i plovak kako spojiti06.06.2021. u 22:16 - pre 35 meseci
Žena kupila, smislila da pumpa stoji u podrumu 50-100 metara dalje od bunara pa da vuče/gura, da vuče bunar ili cisternu paralelno samo što nije smislila kako to da izvede, još manje kako da puni cevi kada se instalacija isprazni.
Kupila je i nepovratni ventil to mi sada rekla pa ću sledeći put da ga montiram.

E sad jel može nepovratni ventil da se montira ispod hidroforske posude u podrumu ili je bolje da bude posle pumpe blizu bunaru?

Kontaktor se čeka tako da bi sledeći vikend ili u toku nedelje možda to trebalo sve da se očoveči pa da to sve skinem sa grbače.

Moja zamisao je da se uzme jedna potapajuća pumpa koja bi se bacila u bunar i koja bi se kontrolisala preko arduina, punila cisternu kao bafer a onda odatle bi pumpa vukla tj gurala vodu u kuću. Ceo posao automatizacije je arduino sistm i novi šaht ispred kuće pored cisterne gde bi se sve isprespajalo i montirala pumpa. Pošto bi bila blizu cisterne nebi tubilo ni nekog sipanja vode kada se montira pumpa i pametovanja. Kapacitet cisterne je 4 kubika mada sam ja za to da se napravi nova od barem 6 kubika ako ne i više na drugoj strani većeg dela krova. E to bi bio posao i kuća bi bila apsolutno autonomna po pitanju vode :)

Ovako se u letnjim mesecima dokupljuje jednom ili dva puta po 4 kubika.

Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Pumpa sever za bunar i plovak kako spojiti06.06.2021. u 22:28 - pre 35 meseci
Mani Ti ženu, i njene ljubičaste ideje!

Ona da se razume u sklopke i nepovratne ventile,
ne bi bila tvoja žena
nego bi otvorila svoj Luna-Park, za poletanja na Mars

A Ti Bordji bi bio miran čovek!

pusti to Brate...



Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6816
87.116.162.*



+1454 Profil

icon Re: Pumpa sever za bunar i plovak kako spojiti06.06.2021. u 22:37 - pre 35 meseci
Al da ste videli kako je spojila kolena, adaptere i ventile sa teflon trakom, ja pustim vodu a ono krene ko fontana... Uhvatim rukom a ono se sve klima u krug :D Rasturaj sve i stavljaj kudelju brzo :)
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Pumpa sever za bunar i plovak kako spojiti06.06.2021. u 22:44 - pre 35 meseci
Pa žensko!
Ne može ona bez Fontane
____

Moja tašta namotala selotejp na crevo od butan boce!

-Šta je ovo???
Hočete da poletite u nebo?

T: Malo šišti, pa da ga učutkam
____________________
ee, takve genitalne ideje samo tašte mogu da smisle






Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6816
*.mbb.telenor.rs.



+1454 Profil

icon Re: Pumpa sever za bunar i plovak kako spojiti07.06.2021. u 18:55 - pre 35 meseci
2,1 kilovat pumpa i sklopka. Radi sve lepo onaj šraf za odušak dotegao jer je balavio. Gde je bolje staviti nepovratni ventil kod pumpe ili kod hidroforske posude?



Glup narod bira glupu vlast!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Pumpa sever za bunar i plovak kako spojiti

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 19860 | Odgovora: 115 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.