Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Može li da se "nazebe" ?

[es] :: Nauka :: Može li da se "nazebe" ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11156 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..ndg-pm4-2.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Može li da se "nazebe" ?02.05.2004. u 23:36 - pre 243 meseci
Dilema je očigledna: kod nas svi znaju da ako se npr. oznojiš pa te udari promaja ima da dobiješ bar kijavicu, ako ne i zapaljenje pluća. U Americi izgleda ne dele to mišljenje, nego kažu da je to što mi zovemo "nazeb" u stvari virusna infekcija i nema nikakve veze sa toplotom i hladnoćom.

Čak sam počeo i da delim ovdašnje iseljenike na Srbe i Amerikance srpskog porekla prema tome da li se plaše promaje ili ne.

Zna li kogod nešto više o tome? Da li hladnoća ima veze sa virusnim infekcijama?
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
212.62.59.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Može li da se "nazebe" ?02.05.2004. u 23:50 - pre 243 meseci
Jel ovo diskusija o "mitskom ubici srpskog naroda" koji je opasniji i od Nemaca?

Promaji? :)



 
Odgovor na temu

BobMarley
Vedran B
Bologna

Član broj: 148
Poruke: 1161
*.net.htnet.hr

ICQ: 61882680


+1 Profil

icon Re: Može li da se "nazebe" ?03.05.2004. u 14:33 - pre 243 meseci
sto se sekiras oko toga, pa znas po svojoj koži kako stvari stoje.
Nema nikakve veze virusna infekcija koja se stvara bas kada se oznojimo i stanemo na promaju.
Uostalom opce poznato i priznato je da prosjecni amerikanac nema 2 ciste sa opcom kulturom, ili da kazem opcim poznavanjem okoline.
BobMarley (me) ...the legend
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Može li da se "nazebe" ?03.05.2004. u 15:04 - pre 243 meseci
ljudski organizam je pun mikroorganizama koji zbog odbrambenog sistema ne mogu da ispolje svoje stetno delovanje... ta borba traje svakodnevno a kad mo probiju nase zastitne barijere to se medicinski kaze infekcija... klimatske promene, nacin ishrane, stresovi i jos milionce drugih stvari nazivaju se predisponirajuci faktori i oni su odlucujuci u tome da li ce nastati infekcija jer svojim ekstremnim delovanjem umanjuju tvoje odbrambene sposobnosti...
sto znaci da ameri ovog puta nisu u pravu da to nema veze sa hladnocom ali su u velikoj meri u pravu kada kazu da je u pitanju infekcija mikroorganizmima...
ostatak otpada na neinfektivna zapaljenja ali koja su opet uzrokovana nekim ekstremnim delovanjem onog milionceta faktora...
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..g-c5300-3.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: Može li da se "nazebe" ?06.05.2004. u 03:50 - pre 243 meseci
Ne govorim ovde o prosečnim Amerikancima koji (kao i prosečni Srbi uostalom) nemaju baš mnogo veze sa životom. Govorim o američkoj medicini koja je navodno najbolja na svetu. Objavljivali su i rezultate eksperimenata koji jasno ukazuju da nema korelacije između izloženosti niskim temperaturama i kijavicama.

Interesuje me u stvari da li i naši doktori dele mišljenje američkih kolega, a narod im ne veruje, ili su naša i američka medicina došle do različitih zaključaka.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Može li da se "nazebe" ?06.05.2004. u 05:16 - pre 243 meseci
A je l' mozes da ostavis neki link? Prosto mi je neverovatno da su dosli do takvog saznanja jer iz licnog iskustva mislim da moze da se nazebe. Gopmilu puta sam dobio kijavicu jer sam ili hodao bos ili sam bio mokar pa me produvao vetar ili se nisam dobro obukao kada je bilo hladno.
 
Odgovor na temu

MilošV
Podgorica

Član broj: 7996
Poruke: 484
195.66.163.*



+1 Profil

icon Re: Može li da se "nazebe" ?06.05.2004. u 07:57 - pre 243 meseci
Ćao :)
Kol'ko se ja razumijem u tu medEcinu...
Neeee, šalim se :)
Moj kum je ljekar i tvrdi da promaja nije priznata u (našoj) medicini kao izvor bilo kakve opasnosti od bilo čega i.e. po njemu možeš slobodno da se izlažeš promaji :)

Sa druge strane, istorija medicine je dijelom (čini mi se) i istorija zabluda koje su ljekari vrlo samouvjereno i arogantno saopštavali kao vrhovne istine... Jedan od primjera je da su tokom 70-ih (tj. kad sam se ja rodio, pričala mi stara) maltene zabranjivali majkama da doje djecu, ono kao, Bebelac je mnooogo zdraviji... Sad su, opet, u tripu da je mother's milk ipak bolje ;)
Na kraju ostajemo u vječnoj dilemi da li vjerovati Nekome ili svojim očima :D
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Može li da se "nazebe" ?06.05.2004. u 16:41 - pre 243 meseci
Citat:
Dragi Tata
Interesuje me u stvari da li i naši doktori dele mišljenje američkih kolega, a narod im ne veruje, ili su naša i američka medicina došle do različitih zaključaka.


ne... zvanicna medicina tvrdi upravo ono sto sam ti napisao... rekao bih da ti to nisi lepo razumeo... verovatno je pisalo nesto poput "hladnoca nije od veceg znacaja za nastanak kijavice", jer potpuno iskljucivanje niskih temperatura kao faktora u nastanku kijavice bi se moglo porediti sa tvrdnjom da je zemlja ravna, misljenje americkih kolega bi bilo samo izolovano misljenje a samo otkrice gotovo revolucionarno...
 
Odgovor na temu

luka.l
Luka Latinović
Dorćol

Član broj: 13998
Poruke: 143
*.drenik.net



+1 Profil

icon Re: Može li da se "nazebe" ?06.05.2004. u 18:53 - pre 243 meseci
Sto se promaje tice, ne delim misljenje da moze da izazove prehladu po definiciji....
Ako se uspostavi neka analogija izmedju promaje i kosave npr., cini mi se da bi svako koga je vetar produvao trebalo da lezi prikovan za krevet?

Moze i tako da se posmatra?
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Može li da se "nazebe" ?07.05.2004. u 01:32 - pre 243 meseci
Ja ako pokisnem i produva me kosava obicno i budem prikovan za krevet.
 
Odgovor na temu

luka.l
Luka Latinović
Dorćol

Član broj: 13998
Poruke: 143
*.drenik.net



+1 Profil

icon Re: Može li da se "nazebe" ?07.05.2004. u 11:18 - pre 243 meseci
Citat:
srki:
Ja ako pokisnem i produva me kosava obicno i budem prikovan za krevet.


Pazi, nije isto kad je neko mokar ili ne. Kad si mokar, mnogo lakse gubis telesnu temperaturu, a to je svakako uzrocnik pada imuniteta....
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Može li da se "nazebe" ?07.05.2004. u 18:29 - pre 243 meseci
Pa kada je promaja a nisam mokar onda je isto kao i sa kosavom. Ali problem je sto ti u kuci obicno ne sedis sa obucenom jaknom a napolju obicno imas jaknu i mozda kapu.
 
Odgovor na temu

luka.l
Luka Latinović
Dorćol

Član broj: 13998
Poruke: 143
*.drenik.net



+1 Profil

icon Re: Može li da se "nazebe" ?07.05.2004. u 19:35 - pre 243 meseci
Citat:
srki:
Pa kada je promaja a nisam mokar onda je isto kao i sa kosavom. Ali problem je sto ti u kuci obicno ne sedis sa obucenom jaknom a napolju obicno imas jaknu i mozda kapu.



Ali i napolju je kosava, a ne promaja... :D
 
Odgovor na temu

veseliz
Beograd

Član broj: 12308
Poruke: 283
*.mobtel.co.yu



Profil

icon Re: Može li da se "nazebe" ?07.05.2004. u 20:41 - pre 243 meseci
Sve je to na nervnoj bazi!
 
Odgovor na temu

bokili
Manager
Niš

Član broj: 11012
Poruke: 398
212.200.94.*



Profil

icon Re: Može li da se "nazebe" ?30.08.2004. u 01:50 - pre 239 meseci
Nervna baza kazes.. :-)
A sta je sa promajom :-)?
 
Odgovor na temu

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Može li da se "nazebe" ?30.08.2004. u 07:57 - pre 239 meseci
Citat:
Air and Catching Colds

It goes without saying that persons unaccustomed to ventilation, and consequently over-sensitive to drafts, should avoid over-exposure while they are in process of changing their habits. One must always use common sense and never grow foolhardy. It is never advisable that a person in a perspiration should sit in a strong draft. But after even a few days of enjoyment of air in motion, with cautious exposure to it, the likelihood of colds is greatly diminished: and persons who continue to make friends with moving air soon become almost immune to colds.

The popular idea that colds are derived from drafts is greatly exaggerated. A cold of any kind is usually a catarrhal disease of germ origin, to which a lowered vital resistance is a predisposing cause. The germs are almost always present in the nose and throat. It is exposure to a draft plus the presence of germs and a lowered resistance of the body which produces the usual cold.


Negde sam procitao da su tradicionalne japanske kuce projektovane tako da dopuste slobodanu protok vazduha, ali posto oni tako zive od rodjenja njima promaja ne smeta. Evropski gosti ubrzo posle dolaska u takvu kucu pocinju da kukaju "Zatvarajte prozore, ubi me promaja!". Svedjani imaju praksu da iz saune istrcavaju napolje na sneg i nazad. Rusi se kupaju u ledenoj vodi.

#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Može li da se "nazebe" ?30.08.2004. u 13:01 - pre 239 meseci
Za prehladu nije dovoljna izlozenost velikoj hladnoci (rusi koji se kupaju u ledenoj vodi) vec i trajanje te izlozenosti. Mi smo u srednjoj skoli na temperaturi oko nule igrali fudbal napolju u sorcu i majici kratkih rukava. Ali, ako danima provodis vreme u kuci koja nije dobro ugrejana (zimi) doci ce do prehlade. Isto, mislim da se kod nas sire prehlade vise nego na zapadu, jer mnogo ljudi zivi u neadekvatno zagrejanim prostorijama, i onda dozvoljava bakterijama i virusima da se razmnozavaju, posle ih prenosi kad dodje na posao ili u skolu. Takodje mislim da ljudi koji puse i konzumiraju alkohol imaju slabiji imunitet na prehlade. A kod nas to radi 2/3 populacije.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.ppp-bg.sezampro.yu



+4 Profil

icon Re: Može li da se "nazebe" ?30.08.2004. u 14:33 - pre 239 meseci
Od promaje, eventualno moze da se ukoci vrat da se nazebe, tesko, barem ja. Isto tako, ako me produva vetar (desavalo se), ali bas zestoko, uhvati me neki suv kasalj ali je to verovatno u sprezi sa svim onim naslagama katrana i ko zna cega sve jos od cigareta.
Moze malo i da skoci temperatura ako se bas zestoko smrznete kao prirodni nacin da se telo ponovo zagreje ali prehlade, kijavice i sl. nemaju mnogo veze sa promajom ili hladnocom.

Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
*.beocity.net



Profil

icon Re: Može li da se "nazebe" ?31.08.2004. u 00:30 - pre 239 meseci
Citat:
srki: Ja ako pokisnem i produva me kosava obicno i budem prikovan za krevet.


Nisam znao da na N Zelandu duva Beogradska kosava

Inace verujem da postoji vrlo velika razlika izmedju sledecih tipova
1. Kada radis nesto i kad je napolju topolo, i slicno, i kad se oznojis, i kad dune vetar - ili u ovom slucaju -promaja, to je jedna stvar - jer verujem da se tada telo drugacije ponasa nego u .....
2. Ladno je, zima je duva vetar -

Zar se ne slazete sa mnom ? - To su totalno dva razlicita tipa stanja naseg tela - a verujem da to isto tako utice i na pricu o odbrambenom mehanizmu (makar delimicno) podloznosti infrkcijama (svih onih milionce razloga) i slicno
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Može li da se "nazebe" ?31.08.2004. u 01:17 - pre 239 meseci
Citat:
Zar se ne slazete sa mnom ? - To su totalno dva razlicita tipa stanja naseg tela - a verujem da to isto tako utice i na pricu o odbrambenom mehanizmu (makar delimicno) podloznosti infrkcijama (svih onih milionce razloga) i slicno

Mislim da te dve stvari nisu razlicite. Zimi je hladno i zato ljudi tada cesce imaju prehlade, visoku temperaturu, grip itd...Jednostavno opada nam imunitet kada nam je hladno.
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Može li da se "nazebe" ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11156 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.