Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Otvaranje privatne firme ili ...?

[es] :: E-Poslovanje :: Otvaranje privatne firme ili ...?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 25845 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

duxan k

Član broj: 27701
Poruke: 8
*.24.EUnet.yu



+1 Profil

icon Otvaranje privatne firme ili ...?01.06.2004. u 20:29 - pre 242 meseci
Imam problem a malo ljudi koji bi mi mogli dati pravu informaciju.
Vec dve godine se bavim montazom klima uredjaja a povremeno sam prodavao
neke na crno. Do sada je to moglo ali posto uvode porez na dodatu vrednost od nove godine to nece moci. Ono sto mene interesuje je sta bi za mene bilo bolje, neki servis ili konkretno d.o.o firma?
Sta je sa racunovodstvom, koliki su troskovi toga, prednosti, jer koliko znam S.Z.R i ostale zanatke radnje placaju pausalno porez.

Takodje razmisljam da od nekog od uvoznika ovo leto uzimam klime i pustam ih u maloprodaju ali mi nije bas sve jasno oko poreza, sta ide drzavi a sta ne...

Kazem, do sada sam sve radio na crno ali vidim da sve teze ide pa mi treba pomoc.
Unapred hvala.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
212.62.59.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Otvaranje privatne firme ili ...?01.06.2004. u 20:34 - pre 242 meseci
Uvodjenjem PDV-a se ukida pausalno placanje poreza, tako da se u principu ukid i smisao SZR-a.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Otvaranje privatne firme ili ...?01.06.2004. u 21:30 - pre 242 meseci
Pa upravo uvodjenjem PDV-a se malo komplikuje posao oko vodjenja knjiga, a takvi kao ti se rasterecuju svih briga. Od uvoznika ces dobiti uredjaj na koji je vec placen porez, samo odneses i montiras, tako da mozes da probas da izbegnes psnivanje firme, knigovodju, poreznike, fiskalnu kasu, radnike, porez na plate i jos mnogo toga sa cim ce tvoj uvoznik lupati glavu. Ako mislis da sam uvozis, onda je doo najbolje resenje.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
212.62.59.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Otvaranje privatne firme ili ...?01.06.2004. u 22:54 - pre 242 meseci
Ne vidim kako ce se zakomplikovati vodjenje knjiga? Knjigovodstvo sa PDV-om je ultra jednostavno (u odnosu na ovo sada)
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Otvaranje privatne firme ili ...?02.06.2004. u 00:54 - pre 242 meseci
Pa, recimo da neka roba od fabrike do kupca dodje u 5 koraka. To podrazumeva pet puta obracunavanje i placanje poreza, a do sada je trebalo samo jednom. E, sad, ako se po proizvodu knigovodstveni posao poveca pet puta, a potrosnja proizvoda i broj ucesnika u prometu ostaje isti, to znaci takodje pet puta vise posla za svakog ucesnika u prometu.

Npr. litar pepsija kosta u fabrici lupam... 25 din + pdv, a na kiosku u frizideru 44 sa uracunatim pdv. Cim proizvede, fabrika plati porez 2.5 din, pa proda nekom veleprodajnom preduzecu za npr. 27.5 din. To preduzece hoce da zaradi 5 din po litru, pa drzavi plati 50 para, i proda za 33 dinara nekom diskontu pica. Diskont hoce da zaradi jos 5 dinara, pa isto plati drzavi 50 para, i proda komsiji sa kioska za 38.5 dinara. Komsija takodje hoce 5 dinara, pa i on mora da plati 50 para i stavi konacnu cenu za mene i ostale koji kupujemo 44 dinara.

Do sada je porez na promet placao samo onaj ko prodaje krajnjem kupcu, u medjufazama toga nije bilo. E, sad, ako bi komsija sa kioska ubedio poreznike da je sam popio sav pepsi, ne bi morao da plati porez na dodatnu vrednost, jer ne bi ni bilo dodatne vrednosti Sam porez i nije veliki, ali, zamislite da radite na kiosku, pa treba napraviti dnevni PDV-a:
17 pakovanja papirnih maramica sa dodatnom vrednosti od 2.86 dinara
12 upaljaca sa dodatnom vrednosti od 4.23 dinara,
15 hemijskih olovki sa dodatnom vrednosti od 3,74 dinara
488 "vecernjih novosti" sa dodatnom vrednosti od 0.95 dinara
--- itd. spisak moze imati i cetvorocifren broj stavki.

Do sada je prodavac mogao samo da vidi koliki je pazar, to podeli sa 1.2 i plati kao porez, a sada za svaku sitnicu mora da vidi do koje je vrednosti placen porez, to oduzme od prodajne cene, pa pomnozi sa stopom poreza... Stvar dodatno komplikuje cinjenica da iz ekonomskih razloga neki prodavci cene vezuju za EUR, pa svaka promena kursa dovodi do toga da radnik mora da izvrsi jos nekoliko hiljada matematickih proracuna.

Moglo bi to i mnogo lakse da bude reseno, kada bi gore pomenuta fabrika platila PDV za pepsi do svih 44 dinara, tako da niko od pomenutih ucesnika u lancu prometa ne bi morao da obracunava porez, jer je to neko umesto njega vec zavrsio. Tada bi fabrika umesto 2.5 drzavi dala 4 dinara, pa bi pepsi za ucesnike u prometu kostao sledecim redosledom: 29 - 34 - 39 - 44, umesto 27.5 - 33 - 38.5 - 44.
Kao sto se vidi, za krajnjeg kupca to je potpuno svejedno, ali, postavlja se pitanje da li bi fabrici odgovaralo da plati 4 umesto 2.5 dinara, mada ce om svejedno ostati 25 din, ali to dobijaju kad prodaju (a to moze da potraje i mesec dana) a PDV mora da se plati cim se proizvede.

Naizgled sam odlutao od teme, ali kako drugacije da objasnim coveku da ce svejedno da li ima firmu ili ne klimu dobiti sa placenim PDV-om, samo ce kao firma morati da obracunava i placa (dodatni) PDV, a kao fizicko lice verovatno nece.

Kad smo vec kod poreza na dodatnu vrednost, ne znam za druge, ali meni je sam naziv prilicno cudan. Uzmimo primer da ja uvezm recimo... jedan klima uredjaj, znaci za sopstvene potrebe, ne za prodaju. Ako uredjaj vredi $300, ja bih trebao da platim porez na dodatnu vrednost na tih $300. Nemam nista protiv, samo mi nije jasno kako sam ja uspeo da dodam vrednost tom klima uredjaju?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
195.252.85.*

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Otvaranje privatne firme ili ...?02.06.2004. u 03:24 - pre 242 meseci
lupaš pctel, kao i obično..

kada kupuješ klima uređaj, ne plaćaš ti porez, nego onaj ko ti ga je prodao.. (a i on je u njegovu proizvodnju ili kupovinu uložio recimo $250, pa on plaća PDV na $50 a ne na $300).

a i fabrika koka-kole nikako ne može da plati sav porez na krajnju cenu proizvoda, jer ona ne zna kolika je krajnja cena, jer ona zavisi isključivo od krajnjeg prodavca.. koka-kola ne košta isto u dragstoru na ćošku kao u nekom fensi kafiću..

a i kako možeš da kažeš da je dosadašnji sistem jednostavniji?!? pa u njemu se porez plaća na svakom koraku, i što je najgore, na pun iznos, a ne samo na razliku u ceni, i to naravno, osim za one proizvode koje dokažeš da su ti repromaterijal, ili osnovna sredstva, ili šta već.. i u tim dokazima se sve živo komplikuje, i ostavljaju rupe za mahinacije, itd, isl..

e sad, naravno da je za krajnjeg prodavca malo komplikovanije (uff.. baš je komlikovano.. pustiš petlju za svaki proizvod, (izlazna-ulazna cena)*porez..), ali je zato mnogo jednostavnije za sve one između.. a njih, kako si to sam slikovito opisao, ima i do 5 u lancu.. ;)


dakle, zašto se bre uplićeš u nešto što očigledno nemaš pojma..
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Otvaranje privatne firme ili ...?02.06.2004. u 07:06 - pre 242 meseci
Nesto mi je sve to sumnjivo. Da li je ukinut porez na dohodak (prihod, zaradu ili kako god da se zove)? Mislim na ono sto se placa godisnje na osnovu zarade firme. Ako nije ukinut onda ovaj novi sistem ne odgovara nikome a najvise odgovara drzavi jer ce uzimati vise poreza. Evo kako:
Stari sistem: Ti si preprodavac. Kupis nesto za 10 dinara, prodas za 15 (ntada e placas nikakav porez jer je za dalju prodaju). Ti si zaradio 5 dinara. Na kraju godine ces ti na tih 5 dinara da platis (recimo 20%) i platices dinar.

Novi sistem: Kupis nesto za 10, prodas za 15, platis PDV 1 dinar. Zarado si 4 dinara. Na kraju godine i na tih 4 dinara placas porez 20% (porez na dohodak ili kako god da se zove.) Ukupno ces platiti porez 1.8 dinara umesto dinar!

Napomena (za bukvaliste): Kada kazem da na kraju fiksalne godine placas porez na 5 dinara (odnosno 4 dinara) ne mislim da placas posebno za svaku stvar nego sve ukupno ali ovo ispadne porez po predmetu.

Ne znam detalje oko poreza pa je velika verovatnoca da lupam ali onda mi recite da lupam.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
195.252.85.*

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Otvaranje privatne firme ili ...?02.06.2004. u 07:17 - pre 242 meseci
neću da ti kažem da lupaš, ali nije tako.. ;)

po sadašnjem sistemu, ako kupiš za 10, prodaš za 15, tačno je da se ne plaća porez na tih 10, ali se itekako plaća porez na konačan proizvod, tj na 15 dinara, kada ga prodaš..

ili sa druge strane, kada neko tebi proda to za 10, ako ti daš njemu izjavu da je za dalju prodaju (ili repromaterijal, ili osnovno sredstvo), onda ON ne plaća porez na to što je tebi prodao. ali kada ti budeš prodao po 15, onda ćeš TI da platiš porez na to..

 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Otvaranje privatne firme ili ...?02.06.2004. u 10:01 - pre 242 meseci
Da, malo sam se ja zbunio. Drzava isto zaradjuje ali ovako se porez rasporedjuje po svima sto je dobro jer vise podsticu manje firmice jer od njih manje uzimaju a vise naplacuju porez od velikih kompanija (npr. Coca-Cola) koje prodaju robu manjim firmicama (da, znam da je pleonazam). Nista, mislim da je novi sistem dobar.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.vdial.verat.net

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Otvaranje privatne firme ili ...?02.06.2004. u 10:40 - pre 242 meseci
Pozdrav,
dve stvari, prvo: otvaranje doo ima prednosti ali i mane (depozit koji se mora ploziti, vreme otvaranje itd). Sa doo imas resenje prostora u kome se registruje daleko fleksibilnije nego za STR (moze biti i stan) a i mozes lakse promeniti lokaciju za delatnost. Tacno je da smisao otvaranja STR dolazi pod znak pitanja ukidanjem pausala a sto se tice knjigovodstvenih radova, u svakom slucaju ces se morati obratiti specijalizovanom servisu. Kod mene je osnovna razlika u ceni u vodjenju knjiga izmedju STR i Doo trenutno dupla ali sa uvodjenjem PDV i ukidanjem pausala, razlika ce se definitivno smanjiti.
Drugo: PDV ima za osnovni cilj razdvajanje prihoda i poreza, u krajnjoj zamisli je cak predvidjeno da ukoliko u obracunu PDV-a obveznik bude u manjku, ima pravo i na povracaj tog dela (zamisao preuzeta iz EU, nesto najblize tome o cemu smo slusali dosada je "meverstojer"- povracaj poreza ukoliko se dokaze da je roba prodata van zemlje. Primer nema direktnu vezu sa PDV-om vec samo ilustruje nacin razmisljanja prilikom promene obracuna poreza prema PDV modelu). U knjigovodstvenom smislu samo se vrsi drugacije obracun, prakticno nema indikacija za razvrstavanje na kategorije jednostavnije ili komplikovanije. Primeri koji su navedeni u prethodnim postovima su uglavnompojasnili kako to izgleda u praksi iako je u knjigovodstvenom smislu malko drugacije ali za koncepciju pocinjanja posla su sasvim dovoljni (ne mislim na primer da Coca-cola unapred plati porez i neznajuci kakva ce joj biti krajnja cena ili da prodavac na kiosku sam obracunava PDV na kraju dana, to je rang fikcije i nema vrednost ako pricamo o realnom zivotu).
Finalna napomena: fiskalizacija trgovine jedina moze da poremeti Tvoju koncepciju rada jer ce time i sami klima-uredjaji malko vise kostati pa se eventualno u tom smeru treba orjentisati u razmisljanju. Ako su predmet pitanja bili i troskovi otvaranja/odrzavanja doo VS STR, naglasi pa da kompletiramo odgovore.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Otvaranje privatne firme ili ...?02.06.2004. u 12:21 - pre 242 meseci
Da, mene to zanima. Ajde ako mozes, kompletiraj odgovor.
Hvala.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Otvaranje privatne firme ili ...?02.06.2004. u 12:37 - pre 242 meseci
Citat:
-zombie-:lupaš pctel, kao i obično..

Vidim da ti je pominjanje nekakvog lupanja jedan od cescih oblika komunikacije...
Prema onom sto ti pises, iz aviona se vidi da ti placanje poreza nije cesta aktivnost (verovatno to nikada nisi radio), dok sam ja poslednji put placao porez pre dva sata! I ti meni pricas da lupam... nesumnjivo ima tema u koje se vise razumes.
Citat:

kada kupuješ klima uređaj, ne plaćaš ti porez, nego onaj ko ti ga je prodao.. (a i o
n je u njegovu proizvodnju ili kupovinu uložio recimo $250, pa on plaća PDV na $50 a ne na $300).
Priri ulasku u SVG, placas carinu i porez na pun iznos. Pricao sam o tome da sam donesem iz prostora van poreskog zakona SCG.

Citat:

a i fabrika koka-kole nikako ne može da plati sav porez na krajnju cenu proizvoda, jer ona ne zna kolika je krajnja cena, jer ona zavisi isključivo od krajnjeg prodavca.. koka-kola ne košta isto u dragstoru na ćošku kao u nekom fensi kafiću..


Ako se dobro secam, bugarska je uvela nesto slicno PDV-u jos pre 10-ak ili vise godina, i funkcionisalo je upravo tako. Koka-kola teoretski moze da plati pdv do 50
dinara (ili do koliko misli da treba) i to ukalkulise u cenu, onaj ko prodaje po toj ceni ne placa nikakav porez, onaj ko prodaje jeftinije dobija povracaj poreza, a onaj ko prodaje skuplje placa PDV. Nisam siguran da ce tako da funkcionise, ali taj metod je provereno dobar.

Osim toga, ne mora svaka flasa koka-kole da izadje iz fabrike sa placenim PDV-om do iste vrednosti. na svakom VP racunu ce pisati kog iznosa je PDV placen. ne znam da li si informisan da su VP cene podlozne raznim dogovorima, zavisno od kolicine, pa ce fabrika platiti PDV do neke proizvoljne vrednosti, koja ne sme biti manja od cene po kojoj prodaje. Ipak, mislim da mnogi nece koristiti tu mogucnost, vec ce na svoje proizvode placati PDV
upravo na onaj iznos po kom prodaju.

Citat:
kako možeš da kažeš da je dosadašnji sistem jednostavniji?!? pa u njemu se porez plaća na svakom koraku, i što je najgore, na pun iznos, a ne samo na razliku u ceni
Ne, porez se placa samo jednom, prilikom prodaje krajnjem kupcu koji to kupuje za licnu upotrebu. Zakonski je predvidjeno tako, jedino ako neko sam hoce da placa porez vise puta, a ni onda nisam bas uveren da je to moguce. Naravno, stari poreski sistem je veoma los, naprimer ako za svoju upotrebu kupis auto koji je neko koristio i na njega davno platio porez, ti ponovo moras da platis porez, a ako ti se ne svidja i hoces da ga prodas, i onaj kome ga prodajes. Ako je neko stvarno u toku sa zakonom, neka kaze da li cu pocetkom vazenja novog zakona moci da kupim polovan auto i da na njega ne platim porez?

dakle, ako imas pojma odgovori na ovo pitanje, (sa sve citiranjem clanova i paragrafa) a ako ne onda...
Citat:
...zašto se bre uplićeš u nešto što očigledno nemaš pojma..

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

MaRaToNcI
Dragan Galic MrVa
Beograd

Član broj: 164
Poruke: 805
*.sbb.co.yu

ICQ: 25826629
Sajt: www.crumbgroup.com


Profil

icon Re: Otvaranje privatne firme ili ...?02.06.2004. u 12:40 - pre 242 meseci
ovde se pisalo o SZR i D.O.O, a niko ne spominje ortacko drustvo -OD

po meni najbolji izbor i najjeftiniji (jeftinije i od SZR) imate sva prava i obaveze kao d.o.o. za koji treba uplatiti osnivacki ulog 5000 $ (moze i 2500 pa u toku godine jos 2500), jedina mana O.D je sa potpunom odgovornoscu (odgovara se potpunom imovinom, dok kod d.o.o. do visine uloga)

-osnivacki ulog kod O.D moze biti 2x 100 dinara:)

http://www.projuris.org/ortacko%20drustvo.htm

a za cca 150 evra ovi odrade sve

http://www.iva-c.co.yu/iva-c/serv01.htm
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.verat.net

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Otvaranje privatne firme ili ...?02.06.2004. u 13:19 - pre 242 meseci
Pozdav,
redom, ali unazad, ima manje objasnjenja. OD (ortacko drustvo) u kome oba ortaka odgovaraju celokupnom imovinom iliKomanditno drustvo (samo jedan od ortaka odgovara svojom imovinom) nisu prava resenja upravo iz tog razloga mada ima tu i jos nedostataka (ime firme mora sadrzati ime i prezime bar jednog ortaka u nazivu itd.). Sa druge strane, zaista se ne polaze nikakav ulog ali sav pomenuti ulog (2500$) se odmah moze koristiti za posao a u doba fiskalizacija i zatvaranje slavine "radu na crno" takav kapital je i neophodan.
PCTEL: ne bih se nadovezivao na recene stvari, pojasnio bih ostalo: porez na vozila koji spominjes je u iznosu od 20% samo na nova vozila a svaka dalje prodaja je 5% od amortizovane/procenjene vrednosti vozila i ne odnosi se takav porez samo na vozila vec i na druge oblike imovine koja se knjizi kao vlasnistvo, automobili jedino ne ulaze u osnovicu za obracun poreza na imovinu. Dakle, kuca, plac, camac itd su takodje oporezive stvari koliko god puta bile prodate samo po nizoj poreskoj stopi. Shodno tome i objekti u izgradnji mogu se zidati materijalom na koji se ne placa porez ali vec u adaptaciji sav upotrebljeni materijal podleze porezu. Zakon je tu izricit i shodno tome porez na automobil ne placas samo ako ga koristis kao sredstvo za rad, putnicki automobil samo za javni prevoz (rent-a-car, taxi) uz obavezu ne otudjivanja u zakonskom roku (5 god trenutno) a kao gradjanin placas i dalje porez.
dalje: troskovi osnivanja i odrzavanja firme su u grubo ovakvi: uz pomenuti ulog (2500$ pri osnivanju i isto toliko kasnije) pored taksi za registraciju u Trgovinskom sudu i overe u nekom drugom opstinskom, ceka nas uglavnom i trosak neke specijalizovane agencije (advokata) koji ce to urediti. Ne treba svoju koncepciju zapocinjati pokusajem ustede po principu- nisam glup, ja cu to sam. Ti troskovi su mahom 300-350 eura ukoliko se ne registruje i za spoljnu trgovinu na carini (opet neka druga tema). Nakon toga nas ocekuje cuvena fiskalna kasa(13000,00 din pa navise) i tu se sa fiksnim pocetnim troskovima stvar zavrsava, naravno ako ne uredjujemo prostor za rad. Ovim nisu obuhvaceni moguci troskovi oko ispunjavanja inspekcijskih uslova za prijem objekta u kome se vrsi delatnost. Tekuci troskovi mogu se definisati kao troskovi plate i doprinosa za radnike (oko 13000,00 din po radniku za SSS jer nakvalifikovano osoblje za koje je taj iznos nesto nizi, ne sme da primi novac; od tog iznosa vraca se oko 8000,00 prilikom podizanja plate), troskovi placanja zakupnine preko racuna sto takodje podpada pod oporezivanje (postoje zasada mehanizmi da se ovo zaobidje), uplata komunalija preko racuna, knjigovodstvene usluge (za doo zavisno od broja faktura i nivoa usluge 100-300 eura uglavnom), komunalna taksa na polugodisnjem nivou ciju visinu odredjuje lokalna samouprava na cijoj teritoriji funkcionise pravno lice i zatim porez na prihod pravnog lica na godisnjem nivou. Uz ove pomenute muke, postoji i porez na finansijske transakcije, razne takse za odrzavanje racuna i slicno sto ume da zagorcava zivot u fazi kada posao "ne cveta". Mnogo toga treba da se zaradi da bi se ostavilo drugima ali takav je smisao kapitalistickog nacina rada. Od juce treba da vazi (kroz 8 dana stupa na snagu) zakonska regulativa kojom se oporezovanje prihoda polovi i iznosi 10% a nije jasno kada ce Dinkicev predlog o polovljenju doprinosa da zazivi u praksi (valjda 1.januara, nije mi bas bistro). U praksi sve to malo realnije zvuci ali sa nekim informacijama morate poceti. Ako jos nesto zatreba, probacu da odgovorim.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Otvaranje privatne firme ili ...?02.06.2004. u 13:24 - pre 242 meseci
Pa, o tome se vec dosta govorilo:
http://www.elitesecurity.org/poruka/284492
http://www.elitesecurity.org/poruka/331581
http://www.elitesecurity.org/poruka/297415

Procitaj ovo pa pitaj sta ti konkretno nije jasno. Ljude obicno ne vole da stalno ponavljaju ono sto su vec rekli.


Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Noe
Stanisa S
PTR

Član broj: 6010
Poruke: 306
*.beotel.net

Sajt: www.istanco.rs


+6 Profil

icon Re: Otvaranje privatne firme ili ...?02.06.2004. u 15:37 - pre 242 meseci
Citat:
17 pakovanja papirnih maramica sa dodatnom vrednosti od 2.86 dinara
12 upaljaca sa dodatnom vrednosti od 4.23 dinara,
15 hemijskih olovki sa dodatnom vrednosti od 3,74 dinara
488 "vecernjih novosti" sa dodatnom vrednosti od 0.95 dinara
--- itd. spisak moze imati i cetvorocifren broj stavki.

Do sada je prodavac mogao samo da vidi koliki je pazar, to podeli sa 1.2 i plati kao porez, a sada za svaku sitnicu mora da vidi do koje je vrednosti placen porez, to oduzme od prodajne cene, pa pomnozi sa stopom poreza... Stvar dodatno komplikuje cinjenica da iz ekonomskih razloga neki prodavci cene vezuju za EUR, pa svaka promena kursa dovodi do toga da radnik mora da izvrsi jos nekoliko hiljada matematickih proracuna.


Nije to bas tako komplikovano , jednostavno je:

pr: nabavio si gore pomenute proizvode od firme xy.Od njih si dobio racun (fakturu) gde pisu sve stavke i na kraju ukupno = 1000 din porez = 200 din sa porezom = 1200 din.
Kad prodas 12 upaljaca 15 olovki i 488 vecernjih novosti nema sta tu da se racuna . Jednostavno fiskalna kasa izbaci dnevni pazar 20% od toga (16,67) je TVOJE ZADUZENJE porezom. Pod pretpostavkom da za masec dana prodas robu koju si nabavio na kraju meseca imas samo obracun: 30 dana x 100 din dn.pazar = 3000 din ( zaduzenje porezom = 500 din - 200 din placeno = 300 din za uplatu.)


Citat:
e sad, naravno da je za krajnjeg prodavca malo komplikovanije (uff.. baš je komlikovano.. pustiš petlju za svaki proizvod, (izlazna-ulazna cena)*porez..), ali je zato mnogo jednostavnije za sve one između.. a njih, kako si to sam slikovito opisao, ima i do 5 u lancu.. ;)

pogledaj gore napisano

Citat:
Nesto mi je sve to sumnjivo. Da li je ukinut porez na dohodak (prihod, zaradu ili kako god da se zove)? Mislim na ono sto se placa godisnje na osnovu zarade firme. Ako nije ukinut onda ovaj novi sistem ne odgovara nikome a najvise odgovara drzavi jer ce uzimati vise poreza.


PDV i porez na dobit nisu jedno te isto - nema to veze jedno sa drugim.


 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Otvaranje privatne firme ili ...?02.06.2004. u 16:06 - pre 242 meseci
Da, znam. (Nisam mogao da se setim reci :)) To sam pominjao zato sto sada proizvodjac i distributeri placaju veci porez a krajnji prodavci manji, sto je dobro jer obicno distributeri i velike kompanije koje prave robu siroke potrosnje imaju para a manje firme ponekad jedva sastavljaju kraj sa krajem.
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4413
*.sbb.co.yu

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: Otvaranje privatne firme ili ...?02.06.2004. u 16:10 - pre 242 meseci
Citat:
po meni najbolji izbor i najjeftiniji (jeftinije i od SZR) imate sva prava i obaveze kao d.o.o. za koji treba uplatiti osnivacki ulog 5000 $ (moze i 2500 pa u toku godine jos 2500)


Ne u toku godine, već u roku od dve godine. Tako meni piše u rešenju, upravo sam u fazi dobijanja PIB-a. B)
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
217.26.67.*

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Otvaranje privatne firme ili ...?02.06.2004. u 16:38 - pre 242 meseci
Pozdrav,
zanimljivost: prvu transu od 2500$ protivvrednosti uplacujete u celini ali i koristite odmah, caka je samo sto je morate uplatiti u gotovom (ne sa racuna druge firme) ali drugu transu mozete uplatiti i tako sto cete sav pazar uplacivati sa naznakom osnivacki ulog tako da ce se ubrzo namiriti i ova zakonska obaveza bez dodatnih ulaganja
Pozdrav
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Otvaranje privatne firme ili ...?02.06.2004. u 17:08 - pre 242 meseci
Citat:
Noe:pr: nabavio si gore pomenute proizvode od firme xy.Od njih si dobio racun (fakturu) gde pisu sve stavke i na kraju ukupno = 1000 din porez = 200 din sa porezom = 1200 din.

Da, to je trenutno tako, ali se uvodjenjem PDV-a, kako sam vec objasnio, veoma zakomplikuje.

lancia88 je odlicno objasnio sve sto zanima coveka koji bi otvarao firmu - vise nema sta da se doda.

Citat:
srki:...To sam pominjao zato sto sada proizvodjac i distributeri placaju veci porez a krajnji prodavci manji, sto je dobro jer obicno distributeri i velike kompanije koje prave robu siroke potrosnje imaju para a manje firme ponekad jedva sastavljaju kraj sa krajem.

To nema nikakve veze. U cemu je razlika da li si za robu platio 20.000 dinara a za porez treba da das 4.000, ili si platio 23.000 a za porez treba jos 1.000? Vecim firmama mogu to smatrati nepovoljnijim polozajem, a za manje nema nikakve razlike. Ono sto bi u ovom primeru eventualno bilo olaksanje za manje je kad bi mogli robu da kupe za 24.000 i ne obracunavaju porez, sto sam vec gore pokusao da objasnim.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Poslovanje :: Otvaranje privatne firme ili ...?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 25845 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.