Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

tuneli ispod tasmajdana

[es] :: Nauka :: tuneli ispod tasmajdana

[ Pregleda: 6547 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

NIKSICKO_PIVO

Član broj: 20194
Poruke: 369
*.crnagora.net



+1 Profil

icon tuneli ispod tasmajdana28.06.2004. u 02:30 - pre 241 meseci
zna li neko nesto da mi kaze o tunelima koji se nalaze ispod tasmajdana?
sta je to ustvari?
aj daj jos po jednu...
 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: tuneli ispod tasmajdana28.06.2004. u 16:06 - pre 241 meseci
Ako se ne varam ostaci Singidunuma. Ipak, iako sam zaljubljenik u istoriju bolje neko upuceniji da odgovori...

[Ovu poruku je menjao Marenović Slaviša dana 28.06.2004. u 21:17 GMT]
PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

Nabukodonosor
Marjan Bažalac
Kraljevo

Član broj: 17066
Poruke: 6463
*.beotel.net

Jabber: nabukodonosor@elite.....
ICQ: 235843000
Sajt: https://www.toolsify.com


+565 Profil

icon Re: tuneli ispod tasmajdana28.06.2004. u 18:15 - pre 241 meseci
Zar nije Singidunum, a ne Singidinum?
Have you ever had a dream that you were so sure was real? What if you were unable to wake from
that dream? How would you know the difference between the dream world...and the real world?

www.toolsify.com
 
Odgovor na temu

NIKSICKO_PIVO

Član broj: 20194
Poruke: 369
*.crnagora.net



+1 Profil

icon Re: tuneli ispod tasmajdana29.06.2004. u 12:06 - pre 241 meseci
jesu li povezani oni tuneli sa kalemegdanom?
aj daj jos po jednu...
 
Odgovor na temu

djolep
Beograd

Član broj: 10598
Poruke: 739



+53 Profil

icon Re: tuneli ispod tasmajdana29.06.2004. u 12:20 - pre 241 meseci
http://www.blic.co.yu/arhiva/2003-03-18/strane/reportaze.htm
 
Odgovor na temu

NIKSICKO_PIVO

Član broj: 20194
Poruke: 369
*.crnagora.net



+1 Profil

icon Re: tuneli ispod tasmajdana30.06.2004. u 00:53 - pre 241 meseci
moze li sad tamo da se ode i da se slobodno udje da se to razgleda????
ja mislim da se tu moze naci svega i svacega
kod nas u niksicu ima bedem u kome se jos prica da ima zlata
ljudi su nalazili nekih dukata i djuladi i jos svasta ponesto
ali ***i ga ne smije da se kopa odma murija dodje
:))))

aj daj jos po jednu...
 
Odgovor na temu

Dezurni
Novi Beograd

Član broj: 25717
Poruke: 57
*.yubc.net



Profil

icon Re: tuneli ispod tasmajdana30.06.2004. u 08:42 - pre 241 meseci

Uglavnom ispod svake stare tvrdjave ima i podzemne arhitekture.

Na primer, ovo sto imamo ispod Kalemegdana potice jos iz doba pred-hriscanstva (a neki delovi su i stariji), tj. u pitanju su katakombe, podzemni tuneli u kojima su obredno i tajno sahranjivani prvi hriscani. Katakombe su takodje bile i prve religijske gradjevine hriscanstva. Onda je 313. car Konstantin (rodjeni Nislija, a neki kazu da je Vlaskog porekla), priznao hriscanstvo kao zvanicnu religiju, i ona prestaje da bude vera robova, izlazi na povrsinu i ljudi pocinju da grade prve crkve (forme rotondi)... Katakombe tako ostaju zaboravljene i prepustene zubu vremena.

Na nasu (ne) srecu, ti hodnici su kasnije imali raznorazne namene pa je ljudima bilo u interesu da ih produze, prodube i odrzavaju. Ako se zainteresujete za istorijat Kalemegdana videcete da je najvise u njega ulagala Austrougarska, cak su napravili i cuveni Rimski bunar. Ako ste nekada uspeli da sidjete dole sigurno se secate brojnih vrata-pocetaka hodnika koja su zapecacena resetkama i katancima.

Ako nekom padne na pamet da se bas sunja po tunelima, samo oprezno, bez profi baterijske lampe i uzeta nigde, kompas i sl. Mnogo je ljudi ostalo dole. Poslednji put kada sam se ja tamo zavlacila naisla sam na gomilu beskucnika (to je bilo pre otprilike sedam godina, a kasnije je nastao skandal o beskucnicima koji su se uselili u podzemlje Kalemegdana...). Jezivo. Kod Zemunske Bolnice u parku je zapecacen jedan tunel koji, prica se, vodi ispod reke i izlazi negde u Starom Gradu.

Ima jos jedna zanimljivost: zasto se gradnje u centru uvek otegnu? Eno ispred skupstine, gde prave onaj parking, pa u Zmaja od Nocaja, nadjeni su vredni predmeti, morali su da dodju arheolozi i konzerviraju, izmeste, znaci Beograd bukvalno lezi na ostacima prethodnih civilizacija.

Jedan nas arhitekta je svojevremeno rekao da Beograd nikada nece moci da ima pravi metro upravo zbog mnostva neispitanih laguma i tunela, jer bi se u tom slucaju pola Starog Grada obrusilo. Tako ne treba da nas cudi sto su poceli da projektuju tzv. laki metro sistem...

Ko zeli da ostane na sigurnom, a interesuju ga ovakve stvari moze da pogleda film Lavirint... ili da se sunjamo po Petrovaradinu sad na Exitu... eto dobre prilike za njuskanje.
Murphy loves me!
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.ptt.yu

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: tuneli ispod tasmajdana02.07.2004. u 13:55 - pre 241 meseci
I dan danas postoji ispod Tašmajdana nuklearno sklonište, najveće javno sklonište na Balkanu. Ono dođe ko luksuzni hotel spram onih blokovskih i skloništa pri zgradama, jer je prostrano ima toalete i restoran.

U Beogradu postoje i razna tajna skloništa koja koristi vojka i država, a koja su u domenu tajne. Samo se može pretpostaviti čega sve ima na Dedinju i Topčideru.

A čuvena je Straževica. NATO nije uspeo da uništi granitno sklonište iako ga je u više navrata gađao

A u BiH ima tih skloništa ko pleve. Imali su čak i aerodrom u planini.
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: tuneli ispod tasmajdana

[ Pregleda: 6547 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.