Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Objasnjenje par pojmova

[es] :: Windows mreže :: Objasnjenje par pojmova

[ Pregleda: 5394 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mravojed

Član broj: 28349
Poruke: 36
*.europronet.ba



Profil

icon Objasnjenje par pojmova08.07.2004. u 10:25 - pre 240 meseci
Pocetnik sam u windows mrezama ali sam uspio sklopiti i pokrenuti par njih sto je dobar napredak. :o)

Dok sam radio na konfiguraciji naisao sam na par pojmova za koje bih zamolio objasnjenjenje.

Sta znaci i za sta sluzi Subnet mask? Znam samo da sam tu po savjetu drugih kucao 255.255.255.0

Sta znaci i za sta sluzi Default gateway? On mi je u podesavanjima prazan...

I na kraju: Cemu sluzi podesavanje DNS u lokalnim mrezama? Ta opcija mi je takodje ponudjena pri podesavanju konekcije. Znam njihovu ulogu okvirno u internet mrezi ali ne i primjenu u LAN mrezi.


Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Objasnjenje par pojmova10.07.2004. u 10:34 - pre 240 meseci
Sunet mask se koristi za definisanje opsega mreze. U tvom slucaju to je C klasa za IP tog racunara - ako je IP = 10.10.10.137 onda on pripada mrezi od 10.10.10.1 do 10.10.10.255. Sad, da ne bi shvatio pogresno, ne moraju svi brojevi u netmask biti 255 ili 0. Bitno je da kada to pretvoris u binarni oblik na pocetku budu samo jedinice a na kraju samo nule. Onaj deo gde ju jedinice predstavlja fiksni deo a onaj gde su nule promenljivi u opisu opsega (probaj sa tvojim primerom).

Default Gateway je onaj koji se koristi za rutiranje ka IP-ovima za koje nije definisan gateway.
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
*.scnet.yu



+10 Profil

icon Re: Objasnjenje par pojmova11.07.2004. u 01:09 - pre 240 meseci
Podesavanje DNS-a podrazumeva ukucavanje IP adrese DNS servera na mrezi, a on je zaduzen za razresavanje imena racunara na mrezi. Mi racunare na mrezi raspoznajemo po imenima, a sami racunari se raspoznavaju po IP adresama. Ako tvoj racunar, npr. "kanc1", treba poslati neke podatke racunaru "kanc2", on mora saznati IP adresu racunara "kanc2", a to ce mu reci bas DNS server. Na malim mrezama on nije neophodan, jer IP adresu mogu saznati i na drugi nacin (kao npr, u tvojim mrezama koje si postavio); ali na vecim je neophodan.
 
Odgovor na temu

mikson
Miroljub Simić
Beograd

Član broj: 19162
Poruke: 51
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu



Profil

icon Re: Objasnjenje par pojmova11.07.2004. u 22:51 - pre 240 meseci
Jedno vrlo dobro objasnjenje u vezi sa sabnetom mozes naci ovde
"So many people seem to see the word "error" and then stop... few seem to actually read the words on the OTHER side of the colon."
- Chris Phillips from the mplayer-users mailing list
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows mreže :: Objasnjenje par pojmova

[ Pregleda: 5394 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.