Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Isti maibox na vise Exchange Servera?

[es] :: Windows mreže :: Isti maibox na vise Exchange Servera?

[ Pregleda: 3774 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zorpetus

Član broj: 18625
Poruke: 640
*.ear.eu.int



+3 Profil

icon Isti maibox na vise Exchange Servera?09.07.2004. u 14:48 - pre 240 meseci
Postoji li mogucnost neke vrste mailbox replikacije izmedju Exchange (2000, 2003) servera koja bi omogucila da se jedan isti mailbox nalazi na oba servera (a da se replikacija radi automatski i transparetno po korisnika).

Npr. postoji Exchange u gradu A i postoji Exchange u gradu B i povezani su WAN-om (npr. VPN). Korisnik Pera ima mailbox na Exchange A serveru. Kada ide poslom u grad B, on moze da koristi spori WAN link za pristup Exchange A serveru ili da koristi (nekomforni) OWA (OWA server se nalazi u gradu A) koji opet nije nesto mnogo brzi kroz WAN. Idealno bi bilo kada bi mailbox pera postojao i na jednom i na drugom Exchange serveru iako su to razliciti site-ovi (ali ista Exchange organizacija).

Da li se neko igrao sa ovim? Da li je uopste moguce?
 
Odgovor na temu

someone_bl
Bojan VUJIC
Head of IT Department
Banjaluka

Član broj: 14504
Poruke: 993
*.teleklik.net



+12 Profil

icon Re: Isti maibox na vise Exchange Servera?12.07.2004. u 07:18 - pre 239 meseci
Pa ako su vec povezani WAN konekcijomi ako vec postoji tuneliranje zasto da se radi dupli posao ?

Zar nije lakse da se lepo fino taj pera zakaci na server u gradu A i dovuce postu, nego da se server sa lokacije B kaci na lokaciju A preuzme postu i onda da se pera kaci na lokaciju B da skine postu ...

Generalno to moze da se izvede ali moraces vecinu stvari da radis pjeske a i generalno pitanje je kolika je zaista potreba za ovim, jer i nema bas nesto preterano smisla...
Bojan
 
Odgovor na temu

zorpetus

Član broj: 18625
Poruke: 640
*.ear.eu.int.



+3 Profil

icon Re: Isti maibox na vise Exchange Servera?12.07.2004. u 09:07 - pre 239 meseci

Problem je sto je WAN link spoooorrr.... a ovako bi se omogucilo da par ljudi koji imaju potrebu da cesto putuju s lokacije A na lokaciju B - i obratno - imaju _lokalno_ svoj mailbox ma gde se nalazili (i imali brzi /LAN/ odziv i manje davili WAN link ostalima).
 
Odgovor na temu

someone_bl
Bojan VUJIC
Head of IT Department
Banjaluka

Član broj: 14504
Poruke: 993
*.teleklik.net



+12 Profil

icon Re: Isti maibox na vise Exchange Servera?12.07.2004. u 09:22 - pre 239 meseci
Pa taj mail mora da bude skinut ili sinhronizovan sa lokacije a na lokaciju b kad tad ... bilo to preko drugog mail servera ili preko korisnika.. zar onda nije bolje da se to desi samo nekada kad korisnik mijenja lokacije, nego konstantno cim dodje mail da ga odma salje na drugi server koji se nalazi na drugoj lokaciji, i na taj nacin povecava traffic ...

I nisi mi napisao da li imas DC podignut?
Bojan
 
Odgovor na temu

zorpetus

Član broj: 18625
Poruke: 640
*.ear.eu.int.



+3 Profil

icon Re: Isti maibox na vise Exchange Servera?12.07.2004. u 11:54 - pre 239 meseci

Tako je, svaki mail bi se duplicirao - i jeste to je takodje dodatni traffic - ali to je ipak manji traffic od onog kada svaki korisnik krene da pretrazuje mailove po serveru koji je udaljen par stotina kilometara, a ono jos i spooorroooooo....
Dakle, jasno je meni tehnicki sta to znaci, ali mom direktoru se ne svidja sto mu je "spor" e-mail kada ode u drugi grad - te se trudim da to resim na neki od pomenutih nacina. Replikacija mailboxa mi je pala na pamet - ne znam da li to Exchange 2000 (ili 2003) podrzava.

DC naravno da imam podignute (i to, naravno, na obe lokacije), kako bi Exchange inace radio? :-)
 
Odgovor na temu

someone_bl
Bojan VUJIC
Head of IT Department
Banjaluka

Član broj: 14504
Poruke: 993
*.teleklik.net



+12 Profil

icon Re: Isti maibox na vise Exchange Servera?12.07.2004. u 13:07 - pre 239 meseci
Pogledaj malo kod instalacije onog exchange administration tool ili kao bijese, on bi trebao da ti rijesi problem (nisam ja pokusao al kazu ljudi :)) Ja pricam o exchange 2003 :)

Na microsfotovom siteu mozes naci uputstvo za administraciju
http://www.microsoft.com/techn...nge/2003/library/admingde.mspx

Takodje pogledaj i
http://www.microsoft.com/exchange/evaluation/features/default.asp mozes da nadjes korisnih stvari pa preberi... :)

e sad kako bih ja to rijesio najjednostavnije ... digao bih jos jedan mail server (treci softwer - jer je exchange robusan) na drugoj lokaciji, te bi na pravom serveru (recimo lokacija A) napravio alias prema email adresi na drugom serveru (lokacija B) tako da mail kad stigne na A ide i na B... naravno ova prica trazi i jos neke servise

druga varijanta .. opet bih digao mail server na lokaciji B, te bi na njemu podesio da se kao klijent periodicno kaci na mail server na lokaciji A sa user name i password od zeljenog usera... i da skida postu, a korisnik moze sa njega da provjesri istu... naravno ova prica dolazi u obzir samo ako postoji opcija da se mail ne skida nego je ostavlja na lokaciji A..

I da nema sedam stotina hiljada usera ...


Bojan
 
Odgovor na temu

boki
Boris Prpic
CTO
CodeZen, Cityexpert
Beograd

SuperModerator
Član broj: 2681
Poruke: 2442
*.vdial.verat.net

Jabber: boki@elitesecurity.org
ICQ: 195245022
Sajt: www.goglasi.com


+34 Profil

icon Re: Isti maibox na vise Exchange Servera?13.07.2004. u 15:20 - pre 239 meseci
To bi malo teze funkcionisalo jel ako korisnik svuce postu sa servera A ona ce ostati na serveru B i obrnuto.
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows mreže :: Isti maibox na vise Exchange Servera?

[ Pregleda: 3774 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.