Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pocetak "biznisa" (kompjuteri) ?! Saveti, misljenja...

elitemadzone.org :: MadZone :: Pocetak "biznisa" (kompjuteri) ?! Saveti, misljenja...

[ Pregleda: 12850 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SBSL

Član broj: 11887
Poruke: 2046
62.108.100.*



Profil

icon Pocetak "biznisa" (kompjuteri) ?! Saveti, misljenja...14.07.2004. u 14:38 - pre 239 meseci
Sta mislite, koji biznis poceti sa nekih 2.000-4.000 € (moze i 5.000)...

Da li nesto vezano za servis racunara, da li neka igraonica, nesto u vezi grafike ili ALL IN ONE - sve to na jednom mestu..??

Ako neko ima iskustva neka prica malo o tome... Igraonica bi mi bilo najbolje resenje... Lokal imam, novac za ulaganje (gore naveden)... Da li moze lepo da se zivi od toga... Ovde u Vrscu ima 4-5 igraonice ! Svi drze cenu od 30-40 dinara/sat, da li bi dobar potez da se naplacuje sat 20 dinara ??

Popravka racunara, instaliranje programa, back-up itd, itd...

Sta je najbolje da se pocne... Opet ponavljam, najbolje bi bilo da kazu nesto o tome vlasnici ovakvih lokala... Siguran sam da ih ima na ES-u....

PoZdRaV



 
Odgovor na temu

UroS
uros.net inc. Head manager
yu/sr/bgd

Član broj: 3
Poruke: 1953
*.vdial.verat.net

ICQ: 44960289
Sajt: www.uros.net


+1 Profil

icon Re: Pocetak "biznisa" (kompjuteri) ?! Saveti, misljenja...14.07.2004. u 15:29 - pre 239 meseci
Za 5000 € teško možeš da napraviš konkurentnu igraonicu, jer deca ipak idu tamo gde su najbolji kompjuteri, miševi i slično. Da bi ti igraonica uspela moraš da imaš nešto što izdvaja tvoju igraonicu od ostalih(na primer jeftiniji sat igranja).
one-thousand, three-hundred and thirty-seven.
 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: Pocetak "biznisa" (kompjuteri) ?! Saveti, misljenja...14.07.2004. u 16:23 - pre 239 meseci
Ako hoces igraonicu, onda racunaj da ces na svakom kompjuteru morati da imas jako dobru graficku karticu... A to znaci i poprilicnu cenu kompjutera.
Mozda i moze... proracunaj sam, a i neka ti neko da svoja iskustva.
PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Pocetak "biznisa" (kompjuteri) ?! Saveti, misljenja...14.07.2004. u 18:17 - pre 239 meseci
Šta je to Jole, nedavno si kukao ovde za 15 sati neta, ljudi skupljali pare za tebe, a ti se ovde razbacuješ, čuj 3000-4000 jevreja :))) Šalim se !

Elem, ako već hoćeš da kreneš neki posao, kreni od početka, a ne od kraja.Prvo pitanje je šta znaš, odnosno umeš da radiš.Mislim, ne poznajem te, ali ne verujem da si ekspert i za administriranje kompova u igraonici, servis hardvera, grafiku i ALL IN ONE odjednom, doduše nisu ni mnogi drugi koji to rade, ali opet ne moraš da budeš kao oni, jer to na kraju izađe na videlo i posao propada.Naravno, uvek možeš da unajmiš ljude koji to umeju da rade i da im daješ platu, ali razmisli, ti ipak tek započinješ posao i veliki deo tih para koje si spremio (možda čak i sve) ćeš potrošiti na nabavku opreme (ili na drugi način uložiti u posao), što znači da će tvoja radnja/firma morati već prvi mesec da zaradi dovoljno za plate tim radnicima, što se možda neće desiti, pa zaglaviš u samom startu, a tu su i druge dažbine koje vođenje jedne radnje vuče sa sobom (struja, telefon, porezi...).Dalje, odmah da ti kažem, sa tim početnim kapitalom zaboravi na igraonicu jer je to ogroman izdatak, pogotovo zato što i sam kažeš da imaš konkurenciju u Vršcu u vidu 5 igraonica koje su verovatno već "razrađene", a to što bi ti stavio manju cenu, to mogu da urade i oni, čisto da bi tebe novokomponovanog izbacili iz posla.Dalje što se tiče servisiranja računara, to je uvek dovar posao, pogotovo ako nemaš konkurencije u blizini, ali taj posao ipak moraš da znaš da radiš, jer ako ne to se brzo provali i ljudi te izbegavaju u širokom luku.Što se tiče grafike, nisam siguran na šta tačno misliš, jer je to ipak širok pojam (3d animacija, priprema za štampu, izrada diplomskih radova...), ali uglavnom je solidan posao, ali važi isto ono što u prethodnim slučajevima, trebaš da znaš to da radiš, ali imaj u vidu da profesionalni alati (software) za te svrhe nije jeftin (doduše ima besplatnih alata, ali nisu za profesionalnu upotrebu).Ono ALL IN ONE, bi bio dobar potez, jer ljudi vole kada sve mogu da nađu na jednom mestu, ali opet te koči kapital koji poseduješ jer je to najveći izdatak i svakako to ne možeš sam da radiš (bar ne dovoljno kvalitetno), ali u svakom slučaju to je ono čemu trebaš da težiš.Dakle, moj savet ti je, da počneš sa onim što najbolje znaš da radiš, odnosno onim što umeš da odradiš kako treba, a onda ako posao krene, proširuj delatnost na prodaju računara, servisiranje...U svakom slučaju moraš da osluškuješ tržište, pogotovo u mestu gde držiš radnju, da vidiš šta se traži i gledaš da to uvrstiš u ponudu tvoje firme.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

SBSL

Član broj: 11887
Poruke: 2046
212.200.116.*



Profil

icon Re: Pocetak "biznisa" (kompjuteri) ?! Saveti, misljenja...14.07.2004. u 23:57 - pre 239 meseci
Citat:
Šta je to Jole, nedavno si kukao ovde za 15 sati neta, ljudi skupljali pare za tebe, a ti se ovde razbacuješ, čuj 3000-4000 jevreja )) Šalim se !


xe xe... Ma nije bas to tako, ne razbacujem se vec cale hoce da digne neki kredit i da pocnem nesto da radim... Zato i pitam

Sto se tice igraonice, raspitacu se jos kako cu i sta cu...

Od ponedeljka idem na kurs u BG-u za servisera racunara, sklapanje, instaliranje komponenti i to... Pa cu posle toga jos nesto zavrsiti za fotosop, pa eventualno da pocnem i neke reklamne flajere, nije ni to los posao...

Uostalom raspitacu se jos u vezi ovog...

Ako nema ima licna iskustva neka kaze sta ima...

 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: Pocetak "biznisa" (kompjuteri) ?! Saveti, misljenja...15.07.2004. u 00:10 - pre 239 meseci
Citat:
Jole Petrov: xe xe...
Od ponedeljka idem na kurs u BG-u za servisera racunara, sklapanje, instaliranje komponenti i to...

Jel kod cika Zareta???????????????????????????????????
PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
195.252.80.*

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Pocetak "biznisa" (kompjuteri) ?! Saveti, misljenja...15.07.2004. u 00:15 - pre 239 meseci
Citat:
Jole Petrov:
Od ponedeljka idem na kurs u BG-u za servisera racunara, sklapanje, instaliranje komponenti i to...

Ovaj... Teško ćeš ti sa završenim ti priučnim kursem da radiš kao serviser računara. Zamisli dođe ti neko i donese komp, kaže "imam problem taj i taj" - tačno određeni. I nećeš mu valjda reći "ne znam ja to, na kursu nas nisu učili da rešavamo Vaš problem već samo da sklopimo računar i instaliramo komponente". Ni 100 kurseva ne može da zameni iskustvo, tako da što se ovoga tiče moj savet ti je sledeći: ako poznaješ nekog vlasnika lokalnog servisa zamoli ga da te uzme "na obuku", to znači da odeš tamo nekad i gledaš kako on servisira računare, i što je najvažnije da ne zapitkuješ puno pri tome. Ovo iz dva razloga: prvo što će te ovaj brzo oterati odatle ako ga budeš puno davio svojim pitanjima i time ometao u poslu, a drugo, ako se sam potrudiš da otkriješ odgovor na pitanje koje imaš veruj mi da će ti sve biti mnogo jasnije nego kad ti neko usred posla odgovori jedva prostoproširenom rečenicom.
Citat:
Jole Petrov:
Pa cu posle toga jos nesto zavrsiti za fotosop, pa eventualno da pocnem i neke reklamne flajere, nije ni to los posao...

Ovo već deluje mnogo razumnije, pod uslovomda u okolini nemaš nekoga ko već drži primat na tom polju (u suprotnom niko neće doći kod tebe što si upravo izašao sa kursa već će svi otići kod onoga ko se time bavi već godinama). Svakako, bolje pokušaj ovako nešto, dolazi u obzir i Flash, možda čak i neki 3D alat, ali bitno je da u blizini nema nekoga ko se time već bavi. A i uštedećeš ćaletu pare, ovo ne zahteva tolike izdatke koliko si spomenuo.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

SBSL

Član broj: 11887
Poruke: 2046
212.200.116.*



Profil

icon Re: Pocetak "biznisa" (kompjuteri) ?! Saveti, misljenja...15.07.2004. u 00:39 - pre 239 meseci
Pa dobro Bojane razumem ja to ali nisam ja bas toliko "glup", znam ja neke osnovne stvari, rasklopim ja moj komp. pa ga ponovo sastavim... nije mi to problem.. Tamo cu samo nauciti (nadam se) neke svari koje sad ne znam da uradim... Kapiras..? Iskustvo se podrazumeva, malo cu posle da "dobrovoljisem" u nekom servis lokalu...

Sto se tice fotosopa, ista prica... Mozda cak uzmem u obzir neki 3D program ili tako nesto... Videcu... :

Citat:
Marenović Slaviša: Jel kod cika Zareta???????????????????????????????????


Pravo da ti kazem, nemam pojma kod koga ! To mi je cale sredio kod nekog njegovog prijatelja koji vodi taj kurs, on je iz Borce (mislim na tog coveka)...

 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
195.252.80.*

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Pocetak "biznisa" (kompjuteri) ?! Saveti, misljenja...15.07.2004. u 01:02 - pre 239 meseci
Citat:
Jole Petrov:
Pa dobro Bojane razumem ja to ali nisam ja bas toliko "glup", znam ja neke osnovne stvari, rasklopim ja moj komp. pa ga ponovo sastavim... nije mi to problem.. Tamo cu samo nauciti (nadam se) neke svari koje sad ne znam da uradim... Kapiras..?

Hoćeš, naravno, ali ono što pokušavam da ti kažem je da oni tebe tamo ne mogu da nauče kako da ispraviš sve probleme koje će mušterija imati, i ja ti kažem (u dobroj nameri) da ćeš najmanje trebati da radiš one stvari koje si naučio na kursu, a čim nekome kažeš "ne znam ja to da popravim" već ti ode rejting daleko dole.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Lord_Sauron
Vladimir Urdesic
Herceg-Novi (trenutno PG)

Član broj: 4154
Poruke: 401
*.crnagora.net



Profil

icon Re: Pocetak "biznisa" (kompjuteri) ?! Saveti, misljenja...15.07.2004. u 01:09 - pre 239 meseci
Citat:
Bojan Basic: Ni 100 kurseva ne može da zameni iskustvo, tako da što se ovoga tiče moj savet ti je sledeći: ako poznaješ nekog vlasnika lokalnog servisa zamoli ga da te uzme "na obuku", to znači da odeš tamo nekad i gledaš kako on servisira računare, i što je najvažnije da ne zapitkuješ puno pri tome.


Ovo ti i ja predlažem, sa nekim mali prepravkama. Prvo, nemoj da se nudiš da okolo zujiš i gledaš dok taj lik radi, već se ponudi da radiš jeftino ili čak besplatno. Koliko god da se ne razumiješ u računare (što ne vjerujem da je tačno, deinstalirao si ćaletu modem ;) postoji more toga oko čega možeš da pomogneš, pogotovu u servisu gdje radi više servisera (2,3,4...). Ne lupam ovo bezveze, niko ti neće dozvoliti da za džabe kradeš znanje, ali radnik za džabaka, tome niko ne može da odoli. Pa čak i da samo dodaješ hardware, odvrćeš šrafove ili čak nosiš kutije u početku dosta ćeš da naučiš. Ako misliš da je rad za džabe ispod časti, pomisli koliko bi para dao za taj kurs (a ovamo stičeš i iskustvo u radu, jer gledaš kako drugi to rade). A i nećeš dovijeka samo da gledaš ;)

Ne pričam napamet. Ja sam ovako počeo. Ustvari, bio sam na ljetnoj praksi (1vi razred, srednja el., 5 dana), pa mi je vlasnik firme ponudio da ostanem preko ljeta. Ja sam prihvatio jer sam imao na umu da mogu ponešto i da naučim ( bio sam ufuran da već puno znam ;), a na kraju, na moje iznenađeje, su mi čak i platili (malo manje nego full time serviserima, ali dobro :) Od tada smo nastavili saradnju sve do sad (idem na fax pa neću biti u istom gradu)

U isto vrijeme kada sam ja došao prvi put kod njih, oni su primili nekog lika za stalno, lik je bio svjež sa faxa (mada ne znam kojeg). Ono što je najvažnije je da nije znao razliku između master i slave na hard disku, niti čemu to služi (a isto je završio neki kurs za servisera)

I glupo je da neko otvara firmu ko nije radio nimalo. Mislim, nemoj da se ljutiš na mene, ali lično su mi smješni likovi koji otvaraju firme a nemaju nimalo iskustva, pa se poslije hvataju za glavu. Gdje god da radiš naučićeš nešto više o dobavljačima, porezu, određivanju cijena, (špijuniranju konkurencije), radnim nalozima ......

Takođe stvaraš i klijentelu. Kad god te šalju kod nekoga kući da mu riješiš problem (iliti "na teren"), mušterija će da traži tvoj broj telefona da sledeći put ne moraju da idu preko firme, jer se nadaju da ćeš biti jeftiniji (ovo naravno važi ukoliko uspješno riješiš gorepomenuti problem).

Ta tvoja cifra mi se čini malo za otvaranje firme koja se bavi hardwerom (zavisi od prometa u tvom mjestu) pa je možda i rješenje da za početak radiš po kućama (na preporuku i kod predhodnih klijenata)

Ukratko (ukoliko hoćeš da se baviš hardwerom): Probaj, nađi posao kao serviser pa makar i besplatno (jedino nemoj ti da plaćaš za rad, to je ispod časti ;) dok ne naučiš. Ovo kratko traje. Ako ti poslije par mjeseci ne daju ni centa, daj otkaz i pošalji bombu u paketu na moju kućnu adresu ( ili gazdinu :) Neće te gazda zauvjek držati kao roba, valjda počne uskoro da ti plaća. Ako ti se onda ne dopadne plata koju primaš i ako ti radom po kućama ne dopuniš budžet, onda slobodno otvori neku firmu (dovoljno si spreman)

Tada možeš da otvoriš i igraonicu, imaćeš dovoljno iskustva da sam odabereš i održavaš potreban hardwer, da sve spojiš i administriraš .......

E baš se raspisah ..... ignorišite pravopisne greške .... nadam se da sam barem nekom pomogao :D
 
Odgovor na temu

Lord_Sauron
Vladimir Urdesic
Herceg-Novi (trenutno PG)

Član broj: 4154
Poruke: 401
*.crnagora.net



Profil

icon Re: Pocetak "biznisa" (kompjuteri) ?! Saveti, misljenja...15.07.2004. u 01:25 - pre 239 meseci

Dugo sam pisao pa je nekoliko odgovora uletilo prije mog ........

Kursevi su dizajnirani da pomognu laicima, pogotovo malo starijim (preorjentacija karijere), pa se zbog dužine kursa uče samo osnovne stvari. Morali biste da izložite čitav plan i program kursa da bi mi promjenili ovo mišljenje.

Pobogu, nije to trening za A+ sertifikat, već neki domaći kurs ljudi. I ja sam se nekad davno palio da sve što mi treba da naučim je CD "PC serviser" (prije nego što sam počeo da radim u onoj firmi) ....... e kakav sam lik bio ( mlad i glup )

Jole, ako ti je ćale sredio da pohađaš taj kurs za dž. ili makar jeftino onda slobodno idi. Međutim, ako ćeš taj kurs da platiš koliko i ostali polaznici bacio si pare (ili bar veliki dio njih). Taj kurs te neće naučiti sve gluposti korisnika i šta sve oni mogu da urade od računara čisto iz dosade.

Shvatam što misliš da nisi glup (to nije niko ni tvrdio), i ja sam bio takav, ali ovako se mnogo više nauči. Ako se pitaš zašto znam da su ti kursevi slabe vajde, eto zao što sam vodio neke od njih (a prije toga i gledao druge kako vode) po programima sličnih škola iz Srbije (da ne navodim grad).

Ozbiljno vjerujem da ćeš na tom kursu da baciš pare, ali ...... ako se već odlučiš za takav potez, onda po povratku, molim te zbog drugih, opiši onako objektivno kakav je kurs bio i uporedi sa svojim očekivanjima prije. Ja bih volio da sam se ja zajebo u vezi tog kursa (tj. volio bih da ti se isplati), ali ukoliko se ti zajebeš makar upozori druge.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Pocetak "biznisa" (kompjuteri) ?! Saveti, misljenja...19.07.2004. u 12:05 - pre 239 meseci
E, Jole, svi ti dadose savet, samo ja nisam.
Kad si resio da otvoris kompjutersku radnju (ili igraonicu) sigurno nisi dobro razmislio, kao ni ja svojevremeno. Da su mi sad one godine a ova pamet, otvorio bih lepo kafanu, zaposlio 1-2 mlade konobarice, sedeo u 'ladovini na terasi, pio kafu i kiselu vodu i ne bih razmisljao da li ce da padne cena dok mi roba predje carinu, sta da uradim coveku koji je racunar overklokovao do maksimuma pa doneo na reklamaciju uz komentar "ne radi" ili dobavljacu koji je naplatio hardverske modeme a poslao softverske... Tako i ti, je li ti bolje da razmisljas zasto nece da radi ta i ta igrica i zasto racunar ispada iz mreze, ili da vodis brigu da ne nestane 'ladnog piva...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Lord_Sauron
Vladimir Urdesic
Herceg-Novi (trenutno PG)

Član broj: 4154
Poruke: 401
*.crnagora.net



Profil

icon Re: Pocetak "biznisa" (kompjuteri) ?! Saveti, misljenja...19.07.2004. u 15:26 - pre 239 meseci

Ma najbolje da otvoriš "erotic shop" (vjerujem da znaš na šta mislim). Ljudi su u početku malo stidljivi ali kasnije se otvore ka svim vrstama perverzija ;)
 
Odgovor na temu

PartyMaker
Sasa Sremac
Student
FTN - Novi Sad
Novi Sad

Član broj: 269510
Poruke: 4
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Pocetak "biznisa" (kompjuteri) ?! Saveti, misljenja...29.09.2010. u 23:20 - pre 164 meseci
Pozdrav,

Ukratko, zelim da otvorim jednu PC igraonicu i jedina stvar koja me plasi je zarada. Zelo bih da ulozim oko 12.000.oo eura za 20 kompjutera, dve PS3 konzole. To je neka moja racunica koliko je potrebno novca za start sa takvom igraonicom (oprema, enterijer, softver, igre, luter, admin, lcd tv-ovi, itd.)

Interesuje me dal' je moguce otplatiti toliki novac kroz nju?
Jer danas svaki dom praktivno ima adsl i svi imaju mogucnost igranja multiplayer igara od kuce, dal' su dovoljno posecene. Lokal koji sam gledao se nalazi na extra lokaciji, blizu 2 osnovne skole, tri sudentska doma.
Imam iskustva u vodjenju posla, sredjivanju administracije jer sam imao jedan cafe-bar 3 godine.Tako da me jedino brine vracanje ulozenih para jer bi celokupnu sumu morao da pozajmim na neko vreme.

Napravio sam plan i teoretski je vrlo ostvariv. Da sa tih 20 kompova i 2 konzole (plus ce tu biti neko bezalkoholno pice, grickalice, itd al to nisam ni racunao u ovo) dodjem na "nulu" za godinu dana sa 34% iskoriscenog kapaciteta. (znaci da imam 3 prijave mesecno, poplacane sve dazbine, zivim lepo od toga sve, sve i da otplatim kompove).

Teoretski to veoma dobro zvuci da sa 34% iskoriscenog kapaciteta sve dovedem na stanje "pozitivne nule al' me interesuje da li je to stvarno tako isplatljivo?

Hvala unapred.
Get Rich Or Die Tryin'!!!
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Pocetak "biznisa" (kompjuteri) ?! Saveti, misljenja...30.09.2010. u 00:35 - pre 164 meseci
Teoretski jako dobro zvuci 34%, sto bi znacilo da ti 6 od 20 racunara(da ne preteramo sa 7) rade prosecno puno radno vreme 100%, sto bi bilo 40-50-ak evra dnevno, svaki dan cele godine.

Mislim da bi morao da racunas sa 10% kapaciteta, a kada stigne do 15% da se radujes, sto bi period otplate povecalo na par i vise godina, a to je vec problematicno, posto zastareva i softver i hardver, i zahtevaju nove troskove, a ne daj boze nekog kvara.

Kafanica, dve konobarice, pa ako i stoji posao, bar ti je prijatno.

Bolje otvori neku elektronsku knjizaru, nabavku sitne robe iz inostranstva, preko ebay-a, dok ne krene kod nas mozda i zaradis pare.

Pozajmica tolikog novca je problematicna, ako nemas konkretnu vestinu ili neku uhodanu varijantu posla.

12000€ se pozajmljuju samo onda za posao, kada su 34% zarade, odnosno, kada ti je poprilicno sigurna zarada 35000evra..

Poz
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2789 Profil

icon Re: Pocetak "biznisa" (kompjuteri) ?! Saveti, misljenja...30.09.2010. u 01:22 - pre 164 meseci
Pa, ako treba da računa na iskorišćenost od dva kompjutera x 16 sati (dve smene), onda je bolje da umesto 20 kompjutera kupi 5 za početak.
Citat:


Bojan Basic: Ovaj... Teško ćeš ti sa završenim ti priučnim kursem da radiš kao serviser računara. Zamisli dođe ti neko i donese komp, kaže "imam problem taj i taj" - tačno određeni. I nećeš mu valjda reći "ne znam ja to, na kursu nas nisu učili da rešavamo Vaš problem već samo da sklopimo računar i instaliramo komponente". Ni 100 kurseva ne može da zameni iskustvo


Ha, ha, ha. Pre par godina komšija je upisao jedan takav kurs. Jednog dana hvali se on meni da je položio ispit i dobio diplomu PC servisera. Sutradan me zove da mu popravim komp.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6609
*.adsl-3.sezampro.yu.



+536 Profil

icon Re: Pocetak "biznisa" (kompjuteri) ?! Saveti, misljenja...30.09.2010. u 01:39 - pre 164 meseci
Citat:
Nedeljko

Ha, ha, ha. Pre par godina komšija je upisao jedan takav kurs. Jednog dana hvali se on meni da je položio ispit i dobio diplomu PC servisera. Sutradan me zove da mu popravim komp.


Tužno je što će pre taj da dobije posao servisera od nekog sa 10 godina iskustva. On bi pristao na "početnu" platu od 200€ dok neko ko je u tom poslu mnogo duže neće da prlja ruke za te pare. I posle se neki tamo pitaju kako to da u servisu ne umeju da nameste da youtube ima zvuk u Firefoxu. :)
 
Odgovor na temu

neca
ERP Consultant
Smederevo

Član broj: 1460
Poruke: 1283

ICQ: 129255214


+92 Profil

icon Re: Pocetak "biznisa" (kompjuteri) ?! Saveti, misljenja...30.09.2010. u 02:04 - pre 164 meseci
1. Nisi mislio na legalnost softvera. Ako budes pao na 20 masina...obrao si bostan i tu nije samo u pitanju legalnost samog operativnog sistema vec i igrica koje su ti instalirane na masini.
2. za 2 konzole i 2 televizora ti treba oko 1800 eura, pricamo o LCD televizorima nekih 32" dijagonale. Potrebno ti je jos par popularnih naslova (neke ces morati i duple da imas, PES na primer) i potrebno ti je jos par dodatnih/rezervnih kontrolera.
3. Da ne racunamo enterijer koji si naveo i tu legalnost softvera ti imas oko 500 eura po masini sto je lepa para za sklapanje 20 masina za gaming.

Sto se tice rezijskih rashoda, imaces jako velike rashode sto se tice potrosne robe, mislim na tastature miseve i slusalice. Tipa, neki a4tech mis prosecne cene oko 1500 dinara, slusalice oko 1000 dinara i tastatura oko 800 dinara (pricam okvirno), imaces oko 3300 dinara po masini rashoda i tvrdim da ces mesecno morati da kupujes bar 3 kompleta (klinci su jako nemarni, lupaju po misevima, cimaju tastature, bacaju slusalice kad izgube partiju i ostalo). Imaces dobre racune za struju (20 masina koje rade, ako sam dobro razumeo, skoro svih 24h).
Ako budes radio 24h moraces da imas bar 2 radnika i ti da radis, placaces verovatno i extra kiriju na toj extra lokaciji. Necu da pominjem troskove knjigovodje, racuna za vodu komunalije internet sokoj trte mrte, doprinosa za radnike ( ne znam da li si planirao sve da ih prijavis ili samo jednog)...i na kraju, 34% iskoriscenosti uopste nije mali procenat, pre ce biti 10-15% kao sto neko rece pre mene.

Svakako, malo je nezahvalno pricati o tome koliko je to sve isplativo jer ne znamo ni koliko kosta sat vremena kod tebe, kolika je kirija, za koliki novac se tu radi, da li si planirao da ih prijavis sve ili ne....

Moje misljenje je da ne trebas da ulazis u to. Kao sto ti neko gore rece, otvori lepo kafanicu, 2 konobarice i da vidis..radis sigurno za jos 100% marze i nemas tolika ulaganja u opremu :D
p.s.
Jedan dobar drugar je skoro zatvorio igraonicu jer je skapirao da mu u toj istoj igraonici vise para donese pikado i stoni fudbal dok se klinci skupljaju za counter, a ima daleko manje troskove odrzavanja i rezije, nego ti racunari u koje je ulozio dosta novca.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Pocetak "biznisa" (kompjuteri) ?! Saveti, misljenja...

[ Pregleda: 12850 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.