Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomozite da umrezim racunare u zgradi na poslu.

[es] :: Enterprise Networking :: Pomozite da umrezim racunare u zgradi na poslu.

[ Pregleda: 6274 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

fred
fred kremenko

Član broj: 33198
Poruke: 15
*.ptt.yu



Profil

icon Pomozite da umrezim racunare u zgradi na poslu.31.08.2004. u 08:25 - pre 238 meseci
Trebam da na poslu umrezim kancelarije u zgradi, bez nekih posebnih zahteva, samo da se svi vide i da mogu da razmenjuju fajlove, a kad jednom dodje internet linija da moze i to.
Prilazem i plan racunara u zgradi.
http://daljinski.web1000.com/slike/1a.gif

Dakle, koje switch-eve, koliko njih, gde ih postaviti, i ako ih je vise od dva kako ih povezati?
 
Odgovor na temu

risk
Srdjan Rosic
moj radni sto / freelancing
Dublin, Ireland

Član broj: 5723
Poruke: 278
*.vdial.verat.net

Jabber: srdjan.rosic@gmail.com
ICQ: 92276228
Sajt: www.sietf.org


+2 Profil

icon Re: Pomozite da umrezim racunare u zgradi na poslu.31.08.2004. u 14:00 - pre 238 meseci
Da li moze za pocetak slika da se smanji da stane u 1024x768 i ako mogu neke dimenzije da se dodaju na crtez.
Koliko je komplikovano vuci kablove (admiinstrativno-da li je cela zgrada vasa kao i ), fizicki izmedju spratova (stepenista,itd.)
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
*.vdial.verat.net

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Pomozite da umrezim racunare u zgradi na poslu.31.08.2004. u 21:40 - pre 238 meseci
Kako da ti pošaljem ponudu, tel. fax, email?

 
Odgovor na temu

filo
VETS
Beograd

Član broj: 8038
Poruke: 1240
*.teleportgroup.net.



Profil

icon Re: Pomozite da umrezim racunare u zgradi na poslu.31.08.2004. u 23:02 - pre 238 meseci
obicno se takav projekat fino naplacuje....
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
212.200.19.*



+629 Profil

icon Re: Pomozite da umrezim racunare u zgradi na poslu.31.08.2004. u 23:24 - pre 238 meseci
Ovo se ne bi moglo nazvati projektom.
A i projektni zadatak je jači :)
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

filo
VETS
Beograd

Član broj: 8038
Poruke: 1240
*.teleportgroup.net.



Profil

icon Re: Pomozite da umrezim racunare u zgradi na poslu.31.08.2004. u 23:32 - pre 238 meseci
samo ti idi u neki firmu koja se tim bavi sa "zadatkom" pa ces da se iznenadis!
 
Odgovor na temu

jogurt
Zoran Milenković
nettverkskonsulent
Norway

Član broj: 13800
Poruke: 472
*.co.yu
Via: [es] mailing liste

Jabber: jogurt@elitesecurity.org
ICQ: 309530264


+8 Profil

icon Re: Pomozite da umrezim racunare u zgradi na poslu.01.09.2004. u 07:14 - pre 238 meseci
Citat:
Kako da ti pošaljem ponudu, tel. fax, email?


Ha! To nije loša ideja.
Nek se prijavi još neko pa da čovek odabere najpovoljnije rešenje.

Pozdrav
Zoran
 
Odgovor na temu

fred
fred kremenko

Član broj: 33198
Poruke: 15
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Pomozite da umrezim racunare u zgradi na poslu.01.09.2004. u 08:07 - pre 238 meseci
Nek moderator obrise dosadasnje "odgovore".
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.lina.net

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Pomozite da umrezim racunare u zgradi na poslu.01.09.2004. u 10:42 - pre 238 meseci
Bojim se da se moderator slaže sa većinom odgovora.

Ono što tebi treba nije pomoć, već projekat. ES nije mesto za to. Ovde možemo i hoćemo da ti pomognemo ako si negde "zapeo". Iz tvoje originalne poruke se ne vidi da si zapeo, već da hoćeš džabe nešto što inače košta puno novca.

Ispravi me ako grešim.


Marko.
 
Odgovor na temu

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
*.air.tehnicom.net



+1 Profil

icon Re: Pomozite da umrezim racunare u zgradi na poslu.01.09.2004. u 12:28 - pre 238 meseci
Citat:
markom:
ES nije mesto za to.


Zapravo, jeste, ali ne ovaj forum. Probaj na IT berza poslova ;)

 
Odgovor na temu

mirzam
bih

Član broj: 6490
Poruke: 71
80.65.64.*



Profil

icon Re: Pomozite da umrezim racunare u zgradi na poslu.02.09.2004. u 06:59 - pre 238 meseci
Kad smo kod tog placanja... Kako se krecu cijene tih projekata, posao nekog srednjeg obima, jedno 50-tak racunara u mrezi, znaci, da se krene "od nule", postavi fizicki mreža (kabliranje i ostalo)?
Koliko se moze naplatiti, recimo, projekat instaliranja i podesavanja domene, antivirusne zastite, podesavanje file servera i ostalih finesa koje idu uz to, na vec postojecu peer-to-peer mrezu od jedno 20-tak racunara? Neka realna cijena?
Koliko se to placa "vani" (na tzv. zapadu), a koliko kod "nas" (nas=BiH, SCG, HR...)?
Nisam vam konkurencija, cisto me zanima koliko se cijeni taj rad:).
E, jos nesto (iako sumnjam da cete mi htjeti pomoci po ovom pitanju?!): da li bi neko htio da mi posalje onako uopsten "kostur" nekog projekta, sta sve jedan projekat treba da sadrzava?:) Ili ako ima kakav link sa primjerima ili nesto slicno?
 
Odgovor na temu

filo
VETS
Beograd

Član broj: 8038
Poruke: 1240
195.252.117.*



Profil

icon Re: Pomozite da umrezim racunare u zgradi na poslu.02.09.2004. u 08:33 - pre 238 meseci
ako ostavis mail mozda i posaljemo
 
Odgovor na temu

fred
fred kremenko

Član broj: 33198
Poruke: 15
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Pomozite da umrezim racunare u zgradi na poslu.02.09.2004. u 10:50 - pre 238 meseci
Citat:
markom: Bojim se da se moderator slaže sa većinom odgovora.
Ono što tebi treba nije pomoć, već projekat. ES nije mesto za to. Ovde možemo i hoćemo da ti pomognemo ako si negde "zapeo". Iz tvoje originalne poruke se ne vidi da si zapeo, već da hoćeš džabe nešto što inače košta puno novca.
Ispravi me ako grešim.
Marko.

Pa da te ispravim: "Gresis, ali silno gresis sinko."
Ako to ja sa svojim ne-znanjem ne odradim, nece niko.
U "firmi" je takvo stranje da skoro sami moramo da damo lovu za to.
Primer 1: Struktura racunara je (P1 x 19) , (P2 x 7) , (P3 x 0) , (P4 x 4)
Primer 2: Vec postoji mreza (umrezeno je 3 racunara BNC kablom)

Ja ne trazim projekat i izvodjenje, vec savet da li je OK to sto sam zamislio pa da idem dalje:
Na svakom spratu po jedan 16 portni switch (mozda ce se kasnije prikljuciti jos neke kancelarije), i sa uplink portova ova 4 switch-a po jedan kabl na ulaze nekog petog "centralnog" switch-a.

Ako jedna ovakva recenica, moze da kosta "puno novca" onda si ti alav na pare.

Kad neko stvarno zna posao i vidi moje pitanje:
1. nema interesa da odgovara ili nece da se smara
2. odgovorice (zahvaljujem se odgovorima na PM)

A ostali ce poceti da "filozofiraju" pa se ne moze zaljuciti da li znaju ili ne.

Pozdrav, Milos.
 
Odgovor na temu

vujkev
Beograd

Član broj: 8072
Poruke: 1347
*.scnet.yu



+104 Profil

icon Re: Pomozite da umrezim racunare u zgradi na poslu.02.09.2004. u 11:46 - pre 238 meseci
Mozda ti ne treba poseban switch za povezivanje svakog sprata. Jednostavno povezi sve switch-eve na red i trebalo bi da radi.
Naučio sam...
Da je važnije biti ljubazan nego biti u pravu
 
Odgovor na temu

Mikes
Republika Srpska

Član broj: 32878
Poruke: 55
81.93.74.*



Profil

icon Mreza na poslu02.09.2004. u 12:57 - pre 238 meseci
Spustite lopte svi.

I meni su pomogli na ovom forumu, pa red je da se pomogne nekome.

Frede, na početku ispade da počinješ od nule a onda poslije da ipak nešto imaš planirano.

Ja ću nešto reći što znam, pa možda ti pomogne!


Sam razmještaj svičeva može ovako:
1) Može tako na svaki sprat po jedan svič a računare povežeš na pripadajući svič, zatim te svičeve povežeš na jedan centralni svič. Time odvajaš mrežni saobraćaj na segmente, i dobro je rješenje ako se saobraćaj više odvija u okviru tih segmenata(svičeva). Ovo ti je naravno skuplje riješenje.

2) Može i ovako kako predloži da svičeve povežeš u seriju( UPLINK jednog povežeš sa običnim portom drugog sviča)-kao što reče prethodni forumaš. I tako će raditi dobro, s tim da će saobraćaj iz susjednog segmenta (sviča) opterećavati susjedni svič; pa je nešto sporiji saobraćaj ali pošto su i računari spori neće se ni primjetiti, i normalno jeftinije je. Pa kako hoćeš!

3) Još jedna napomena: ne moraš svičeve organizovati po spratovima. Možda ti je lakše taj udaljeni dio zgrade povezati sve računare na jedan svič (provučeš kablove kroz pod) i onda jednim kablom povežeš sa ovim drugim dijelom zgrade. Imaš u tome slučaju više bušenja ali manje kablova.



Obzirom da cijena 16 portnog ili 8 portnog i nije neka razlika, pametno ti je da uzmeš 16 portni zbog mogućeg dodavanja.

Pored troškova svičeva tu, normalno, moraš uračunati mrežne kartice za računare, UTP kabl i konektore. Kanalice po kojima ćeš pružiti kablove, peč panele, utičnice i slično možeš izbjeći jer su pare problem, a sve će to lijepo raditi i bez toga iako neće upasti sama mreža u neku kategoriju.

Povezaćeš računare UTP kablom –trebaš paziti da je maksimalan domet od sviča do računara 100 m (možda će i raditi nešto preko 100 m ali propisi kažu da ne bi trebalo preći 100 m).

Biće ti problem sa računarima Pentium 1 (a njih imaš najviše) kada budeš ubacivao mrežne kartice u njih – da li imaju slobodan PSI port jer nove mrežne kartice su sve PSI. Stare kartice ćeš teško naći, a ako nađeš pazi one su uglavnom 10 Mb/s, pa pazi da ti onda svičevi podržavaju i 10Mb/s i100Mb/s.
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
*.vdial.verat.net

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Pomozite da umrezim racunare u zgradi na poslu.02.09.2004. u 20:43 - pre 238 meseci
Citat:
mirzam: Kad smo kod tog placanja... Kako se krecu cijene tih projekata, posao nekog srednjeg obima, jedno 50-tak racunara u mrezi, znaci, da se krene "od nule", postavi fizicki mreža (kabliranje i ostalo)?
Koliko se moze naplatiti, recimo, projekat instaliranja i podesavanja domene, antivirusne zastite, podesavanje file servera i ostalih finesa koje idu uz to, na vec postojecu peer-to-peer mrezu od jedno 20-tak racunara? Neka realna cijena?


Pa valjda ti je jasno da se to ne može naplatiti, jer to zapravo nikome i ne treba. Zamisli da Vilma razbije glavu Fred Kremenku, i on ode na bolovanje 6 meseci, a onda se pojavi problem u mreži... To normalno niko ne može da popravi jer kablovi idu kojekude, nema crteža, patch panela, koji će mu kaurac krasni utičnica, nema projekta, itd...

Ali šta onda imamo? Onda Fred postaje nezamenljiv i nenadjebiv u firmi, em je partizanski i udarnički razvukao mrežu, em je izdvojio iz svog džepa za dobrobit firme, em se najbolje razume u istu tu mrežu, pošto niko i nema pojma šta se tu sve dešava, tako da svi moraju da budu dobri sa Fredom, a on to pomalo koristi.

I sad ja tebe pitam kako prodati džak peska u Sahari? Jednostavno, sve što je normalno, po standardu, ovde pravi probleme ljudima, jer oni hoće nešto što svuda košta, za DŽ. Ista je priča sa softverom i sa masom stvari.

Sa druge strane uvek će neki MIkes da to skarabudži ne obazirući se na standarde, (što Drug Tito reče: "Nećemo se držati zakona ko pijan plota"). Eto nisam ti rekao cenu, ali sam nadam se objasnio poslovnu klimu.
 
Odgovor na temu

Mikes
Republika Srpska

Član broj: 32878
Poruke: 55
81.93.74.*



Profil

icon Re: Pomozite da umrezim racunare u zgradi na poslu.03.09.2004. u 07:49 - pre 238 meseci
U pravu si DRBOGI!

Zao mi je ako sam nekoga uvrijedio.

Pravilnim projektovanjem i instalacijom mreze dobija se mnogo vise: dokumentacija, mnogo laksa dijagnostika kvara, manje kvarova itd.
Medjutim Fred rece da je problem sa parama u njegovoj firmi (a i to shvatam u potpunosti) pa sam samo pokusao malo savjetovati da se osposobi mreza na najjeftiniji nacin.



A sada bih i ja imao molbu.

I mene interesuje kaoi MirzaM:
1) Koliko kosta otprilike projktovanje i instalacija recimo ovakve mreze od 30-50 racunara. Otprilike koliko uzimaju firme koje se time bave za taj posao? Cisto informativno!

2) Ostavio bih mejl ako bi neko bio voljan da mi posalje primjer projekta neke racunarske mreze!

Pozdrav svima.
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.lina.net

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Pomozite da umrezim racunare u zgradi na poslu.03.09.2004. u 10:37 - pre 238 meseci
Ne znam za Srbiju (i okolinu), nisam u tim krajevima radio već dosta godina.

U drugim mestima, cena u mnogome zavisi od toga ko ti radi projekat, ali je jedna stvar konstanta. Naplaćuje se konsalting na sat, uz unapred ugovoren okviran deo sati za određene faze projekta:

- Snimanje postojeće situacije (da se utvrde nivoi saobraćaja, mrežne aplikacije, fizička lokacija, itd). Ovo je, recimo, 2. kategorija poslova.

- Projektovanje logičke strukture. U zavisnosti od kompleksnosti mreže, ovo je ili 1. ili 2. kategorija poslova.

- Projektovanje fizičke infrastrukture. Ovo je obično 3. kategorija.

- Implementacija fizičke infrastrukture. 3. i 4. kategorija (majsotri, bušilice, žice, itd.).

- Implementacija aktivne infrastrukture. Opet, u zavisnosti od kompleksnosti projekta, 1. ili 2. kategorija.

- Testiranje predefinisanih kriiterijujma, 2. i 3.

Preskočio sam iznad par stavki koje su u velikim mrežama obavezne, a to su piloti, prototipovi, predprojekti, itd.

Cene ovde gde sam ja, po strukturama (na sat, odokativno preračunato u Evre):

1. €120-€150
2. €90-€100
3. €60
4. €40

Marko.
 
Odgovor na temu

fangio

Član broj: 5557
Poruke: 295
*.eltosan.co.yu

Jabber: fangio@elitesecurity.org


Profil

icon Re: Pomozite da umrezim racunare u zgradi na poslu.04.09.2004. u 10:33 - pre 238 meseci
1. firma koja nema sluha za IT - treba da propadne ..
2. ne razumem zasto bi vadio pare iz svog dzepa za dobrobit firme
3. ne verujem da je iko ovde alav na pare .. ali normalno zele da naplate svoje znanje i izgubljeno vreme na netu :) ..
4. ako vec hoces da sam poteras tu mrezu da radi .. potrudi se malo kao i vecina ljudi na ES-u ... kad zapnes negde na pola ... trazi pomoc niko ti je nece odbiti ...
5. mislim da su cene markom-a realne .. ali jos uvek ne dostizne u vecem delu srbije
ajde bree!
 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: Pomozite da umrezim racunare u zgradi na poslu.

[ Pregleda: 6274 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.