Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako automatski upisati u polje vrijednost poreza na osnovu unesene osnovice

[es] :: Access :: Kako automatski upisati u polje vrijednost poreza na osnovu unesene osnovice

[ Pregleda: 4814 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

star-Mo

Član broj: 1597
Poruke: 32
*.tel.net.ba



Profil

icon Kako automatski upisati u polje vrijednost poreza na osnovu unesene osnovice17.09.2004. u 13:31 - pre 238 meseci
Pozdrav *

Pitanje : Imam formu za unos podataka ( radi se o unosu racuna od dobavljaca ), na njoj se nalaze text box-ovi ( izmedju ostalih ) "Osnovica" i "iznos poreza".

Kako da napravim da mi kad upisem vrijednost u polje "osnovica" npr 1000, automatski, nakon prelaska u sljedece polje, u polje "iznos poreza" upise 22% od te vrijednosti ( znaci 220 tj. da izracuna 1000*0,22 ).
Inace rucno kad unesem ove vrijednosti to se uredno pohrani u tablicu.

Pozdrav i hvala * na pomoci

 
Odgovor na temu

filjo

Član broj: 17551
Poruke: 136
*.co.yu



+1 Profil

icon Re: Kako automatski upisati u polje vrijednost poreza na osnovu unesene osnovice17.09.2004. u 14:48 - pre 238 meseci


Odes u Design te forme pa na Properties text boxa "Osnovica" i u Control source upises: =[Osnovica]*.22 i to ti je to. Na ovaj nacin dobijas to sto si hteo, ali ne mozes da menjas izracunatu vrednost. Ako hoces da je promenis moras da ides preko nekog Eventa zavisi koji ti odgovara BeforeUpdate, OnEnter ili slican koji ce da izracuna vrednost. Tada u toj proceduri upises : Value=Value*.22 naprimer.
 
Odgovor na temu

star-Mo

Član broj: 1597
Poruke: 32
*.tel.net.ba



Profil

icon Re: Kako automatski upisati u polje vrijednost poreza na osnovu unesene osnovice20.09.2004. u 13:05 - pre 238 meseci
Filjo hvala puno, ali ovo izgleda rjesava samo pola problema .

Naime, kad sam u COntrol source text boxa "iznos poreza" upisao =[Osnovica]*0,22 uredno se izracuna i prikaze vrijednost ( sto sam i zelio ) ali kad napustam formu ili izdam naredbu "save" u tablicu se ne pohrane vrijednost koja se dobije u "iznos poreza" nego se upise nula.

Molim jos jednom pomoc ...
 
Odgovor na temu

Gordon Bennett
Beograd

Član broj: 10373
Poruke: 41
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu

Sajt: www.eonsystem.com


Profil

icon Re: Kako automatski upisati u polje vrijednost poreza na osnovu unesene osnovice20.09.2004. u 13:22 - pre 238 meseci
Moras da imas polje u tabeli koje se zove npr "IznosPoreza", i control source istoimenog text boxa u formi postavis na njega. Da bi automatski racunao sadrzaj text boxa, postavi da ga okida neki event (npr afterupdate) text boxa u koju upisujes iznos. U event proceduru upisi:
IznosPoreza=Iznos *0.22
Na ovaj nacin ces moci i da naknadno menjas sracunatu vrednost (ako neces to da dozvolis zakljucaj kontrolu sa locked ili enable svojstvom).
 
Odgovor na temu

filjo

Član broj: 17551
Poruke: 136
*.co.yu



+1 Profil

icon Re: Kako automatski upisati u polje vrijednost poreza na osnovu unesene osnovice20.09.2004. u 18:26 - pre 238 meseci
Cek cek cek....

Koji ce ti K* izracunata vrednost u tabeli? Tabele sluze za to da cuvaju samo osnovne podatke. Kada hoces da sve to stampas ili da ga bacis u formu onda sam izracunavas vrednost bilo cega (napr. Kolicina * cena). Zamisli da imas bazu od 1.000000 artikala i ti tamo ubacis iznos. To ce ti "otezati" bazu bar za 20% i onda ces reci: "Cemu to sluzi a nicemu ne vodi."


Vrednost izracunavas u Query-ju isto ko sto sam ti napisau. U novo polje uneses izraz koji ti treba. Zatim taj query koristis u formama i izvestajima isto ko i tabelu.

Nadam se da sam ti bar malo pomogao.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

star-Mo

Član broj: 1597
Poruke: 32
*.tel.net.ba



Profil

icon Re: Kako automatski upisati u polje vrijednost poreza na osnovu unesene osnovice21.09.2004. u 03:51 - pre 238 meseci
Da jos malo pojasnim o cemu se radi,

imam mali obrt, trgovinu prehrane, za koji moram imati uredno vodjenje ulaznih racuna zbog porezne...

Tablica se zove "ulazni_racuni", polja su sljedeca :

Fild Name | Data Type | Description

redni_broj | AutoNumber |
datum_racuna | Data/Time | datum kad je roba uzeta
broj_racuna | Text | broj izdatog racuna od dobavljaca
ziro-racun | Number | ziro racun dobavljaca
iznos_bez_poreza | Number | to je osnovica tj. veleprodajna cijena
iznos_oslobodjen_poreza | Number | Porezna stopa 0% ( Kruh, mlijeko i sl )
iznos_poreza | Number | Iznos koji se dobije kada se obracuna porez od 22% na osnovicu
ukupan_iznos | Number | Ukupni iznos racuna
placeno_gotovina | Yes/No | Nacin placanja
iznos_gotovina | Number | Iznos koji je placen za taj racun u kesu
placeno_na_ziro-racun | Yes/No | nacin placanja
iznos_ziro-racun | Number | iznos koji je placen za taj racun preko ziro racuna
datum_uplate | Date/Time | datum kada je uplacen racun


Posto se na vecini racuna prikaze iznos_bez_poreza ai zelim ubrzati unosenje podataka u bazu, ideja je da imam formu za unos podataka u tablicu "ulazni_racuni" te da kada unesem vrijednost u text_box za "iznos_bez_poreza" access sam unese izracunate vrijednosti u text box "iznos_poreza".
Znaci treba mi da nakon napustanja text box-a "iznos_bez_poreza" ( cinimi se da to maheri zovu "premjestanje fokusa", imam vrijednost poreza u text boxu "iznos_poreza" i da po izlasku iz forme, ili klikom na dugme "save" te podatke pohrani u tablicu "ulazni_racuni".

Nadam se da sam uspio objaniti sto mi je naum...

I jos jednom velika hvala na dosadasnjoj i buducoj pomoci...

Pozdrav
 
Odgovor na temu

star-Mo

Član broj: 1597
Poruke: 32
*.tel.net.ba



Profil

icon Re: Kako automatski upisati u polje vrijednost poreza na osnovu unesene osnovice21.09.2004. u 04:51 - pre 238 meseci
Jopet ja ... ;-))

Problem rijesen, na nacin da sam kreirao Macro "iznos_poreza" ---> action "SetValue"
---> Item "[Form]![unos_novog_racuna]![iznos_poreza]
---> Expresion "[Form]![unos_novog_racuna]![iznos_bez_poreza]*0,22


Potom u properties za text box "iznos_bez_poreza" za Event " On lost focus" dodijelio macro "iznos_poreza", i nakon toga sam racuna i uredno pohranjuje u tablicu sve vrijednosti.

Jos jednom Hvala svima na pomoci

Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Kako automatski upisati u polje vrijednost poreza na osnovu unesene osnovice

[ Pregleda: 4814 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.